Przemoc w Internecie może dziś dotknąć każdego ucznia. Z ogólnopolskich  badań oraz ankiety przeprowadzonej w naszej szkole wśród uczniów klas 4-8 wynika, iż prawie 80% młodych użytkowników sieci przyznaje, że była świadkiem hejtu, mowy nienawiści, agresji, a co piąty nastolatek doświadczył przemocy osobiście. Powody ataku ze strony rówieśników mogą być różne: wygląd fizyczny, upodobania, zainteresowania, ubiór czy poglądy polityczne. Ponadto internetowa przemoc rządzi się swoimi prawami –  rozprzestrzenia się szybko, a jej sprawcy czują się anonimowi.

Dodatkowym czynnikiem ryzyka sprzyjającym wystąpieniu niepożądanych zachowań przemocowych był okres zdalnego nauczania, czyli przeniesienia wielu aktywności do sieci, a w związku z tym brak możliwości dostrzeżenia niepokojących zachowań, zarówno przez rodziców jak i przez szkołę. Uczniowie musieli zmierzyć się z inną jakością kontaktów i nie wszyscy sobie z tym poradzili.

Doznawanie przemocy w Internecie powoduje lęk, frustrację, poczucie odrzucenia  a czasem może nawet doprowadzić do depresji i wielu niebezpiecznych zachowań.

Staramy się edukować naszą młodzież, poznawać przyczyny tego zjawiska oraz zapobiegać negatywnym konsekwencjom cyberprzemocy i wskazywać miejsca gdzie można otrzymać pomoc.

Korzystając z materiałów przygotowanych przez Ogólnopolską Sieć Edukacyjną przygotowanych w ramach cyklu „Bezpieczni w sieci z OSE”, chcemy przekazać kilka najistotniejszych informacji.

 

Zespół psych-ped.

 

Cyberprzemoc w szkole_1

Cyberprzemoc w szkole_2

Copyright © 2020

Skip to content