Laboratoria Przyszłości

a

Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i  społecznym. Wzrost innowacyjności, a także rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne oraz w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności przez uczniów.

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w  kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

W ramach Programu Laboratoria Przyszłości Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 14 Integracyjna do końca grudnia 2021 r. wykorzystała 60% przyznanych środków. W skład zakupionego sprzętu weszło wyposażenie podstawowe i dodatkowe z katalogu wyposażenia dostępnego na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/laboratoria/katalog-wyposazenia2.

Zakupiono:

• drukarkę 3d z akcesoriami, filamentem i laptopem,
  • mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami,
  • stację lutowniczą,
  • kamerę,
  • statyw,
  • mikroport z akcesoriami,
  • oświetlenie do realizacji nagrań,
  • mikrofon kierunkowy,
  • gimbal,
  • aparat fotograficzny,
  • taśmę mierniczą,
  • termometry,
  • stację pogodową z akcesoriami,
  • wagę spożywczą,
  • zasilacz warsztatowy,
  • gogle wirtualnej rzeczywistości wraz z akcesoriami,
  • kuchenkę elektryczną,
  • zlew,
  • kran,
  • zestaw garnków i patelni,
  • komplet sztućców,
  • blender,
  • robot wielofunkcyjny,
  • zestaw noży,
  • zestaw desek do krojenia,
  • sito,
  • wałek,
  • miski,
  • deskę do prasowania,
  • lodówkę,
  • opiekacz,
  • zestawy konstrukcyjne z różnych dziedzin fizyki,
  • plansze edukacyjne,
  • apteczkę,
  • czujniki dymu,
  • instrukcje BHP,
  • gaśnicę.

Zakupiony sprzęt jest wykorzystywany na zajęciach techniki, fizyki, informatyki, plastyki oraz muzyki.

a

W celu wykorzystania 40% pozostałych środków przyznanych Publicznej Szkole Podstawowej Nr 14 Integracyjnej w ramach Programu Laboratoria Przyszłości do końca sierpnia 2022 r. zakupiono:

• stoły do sal lekcyjnych,
  • szafę metalową na narzędzia,
  • zestawy bezprzewodowe Mipro,
  • zestawy mikrofonowe wraz ze skrzynią,
  • słuchawki,
  • głośnik,
  • karty pamięci,
  • panele akustyczne,
  • krzesła obrotowe.

Zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany na zajęciach techniki, fizyki, informatyki, plastyki, muzyki oraz podczas uroczystości szkolnych.