Save our planet

a

SAVE OUR PLANET

Support statement: The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

a

Minigrant V4 Gen wspiera krótkoterminową mobilność młodzieży w wieku 12-30 lat. Promuje wartości demokratyczna, aktywność obywatelską i dialog transgraniczny wśród młodych ludzi.

Projekt daje możliwość poznania sąsiadujących z Polską krajów, poznania nowych przyjaciół, zdobycia nowych umiejętności i doświadczeń.

Od 13 listopada 2023 r. do 30 kwietnia 2023 r. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 14 Integracyjna  im. Jana Pawła II w Radomiu realizuje projekt „Save our planet” numer 12320103 finansowany ze źródeł Międzynarodowych Funduszy Wyszehradzkich V4 Generation Mobility Mini-Grant

www.visegradfund.org.
Wysokość dofinasowania: 9.900Euro

a

Partnerzy projektu:

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 14 Integracyjna im. Jana Pawła II – Polska – https://www.psp14.radom.pl

Vyssi Odborna Skola Zdravotnicka – Trutnov,  Czechy – www.szstrutnov.cz

Spojená škola – Svidnik, Słowacja – https://spojenaskolask.sk/2022/index.php/sk/

a

Planowane działania:

  1. Polska – 05-06.12.2023 r. „Save our planet – ratujmy naszą planetę”. Odbędą się m.in. warsztaty kreowania „zielonych dachów i ogrodów”; wykład na temat zdrowego życia, roślin; zawody „Rzeźba ekologiczna” i wystawa prac; wycieczka do lasu – poznanie natury polskiej; warsztaty ekologiczne
  2. Czechy – 05-07.02.2024 „Reduce ecological footprint”: warsztaty ekologiczne, kampania plakatowa jak redukować zanieczyszczenia; dyskusja na temat wpływu termalnej siły roślin na środowisko; wycieczka – poznanie flory i fauny; wystawa Kamień i Życie; drugie życie śmieci – warsztaty
  3. Słowacja – 15-17.04.2024 „The challenge in the world”: warsztaty ponowne wykorzystanie śmieci – budki dla ptaków; lekcja ekologiczna, quiz; wykonywanie video o wyzwaniach dzisiejszego świata, wycieczka do eco farmy, poznanie procesu recyklingowego

a

 

a

Ekologia – ważny temat dla młodzieży z Polski, Czech i Słowacji

5 i 6 grudnia 2023 r. w PSP nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu miało miejsce pierwsze spotkanie młodzieży i nauczycieli ze szkół partnerskich realizujących projekt. Mimo że wizyta trwała tylko dwa dni, udało się wykonać wszystkie zaplanowane działania. Wtorek rozpoczęliśmy od podróży pociągiem do Nadleśnictwa Dobieszyn, gdzie urzekł nas zimowy krajobraz. Tam spotkaliśmy się z panią leśnik, która opowiedziała nam o naturalnych walorach lasu, zwierzętach i drzewach chronionych, rezerwatach przyrody oraz pomnikach przyrody. Pobyt w Dobieszynie był też okazją do poznania się, integracji oraz zabaw na śniegu. Nie zabrakło ogniska, pieczonych kiełbasek i ciepłej herbatki. Kolejnym punktem naszej pracy była wizyta w Oczyszczalni Ścieków w Radomiu gdzie uczestniczyliśmy w krótkiej lekcji ekologii, która przybliżyła nam problematykę gospodarki wodno – ściekowej. Dowiedzieliśmy się jak przebiega proces oczyszczania ścieków przemysłowych i bytowych.

Drugi dzień wizyty spędziliśmy w szkole, prezentując gościom placówkę. Rozpoczęliśmy od spotkania z zielarzem, który opowiedział o wpływie ziół na nasz organizm. Następnie tworzyliśmy zielniki i sadziliśmy drzewka owocowe. Kolejnym zadaniem było stworzenie ekologicznej rzeźby z różnego rodzaju surowców wtórnych Jednak najważniejsze były własne pomysły oraz umiejętność współpracy w międzynarodowym składzie. Efektem tego niecodziennego konkursu były niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju „recyklingowe stwory”. Na zakończenie działań projektowych każdy z uczestników otrzymał torbo plecak z płótna. W ramach relaksu można było go ozdobić wg własnego pomysłu, aby był pamiątką dni spędzonych w radomskiej szkole.

Niesamowitą niespodzianką na zakończenie tego dnia były odwiedziny Świętego Mikołaja! Ten niezwykły święty obdarował wszystkich słodkimi upominkami i bardzo chętnie zapozował do wspólnych zdjęć.

a

Ecology the most important topic for young people from Poland, Slovakia and Czech Republic.

Save our planet – this is the project realises by students from PSP nr 14 Integracyjna w Radomiu, Spojená škola Centrálna ze Słowacji i Vyssi Odborna Skola Zdravotnicka z Czech co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. (https://www.visegradfund.org/)

5th-6th December 2023 in Polish school teeneagers disscused about rescuing the Earth, methodes of woods and animals protection. During mobility they met and talked with specialists of nature, saving water or forests and planted some herbs and trees. Next they made some recycling sculpures and prepared an exhibition. Guests could know our town and learned about its history.

https://www.visegradfund.org/?fbclid=IwAR1rUD5YdFN3C40qJb-MIXgc0O7VZzXwU3bIvPH5gDvTCmat4ujCped5Eqs

a

a

a

a

Ratujmy naszą planetę! – międzynarodowe spotkanie w czeskiej szkole.

Od 5 do 7 lutego 2024 r. pięcioro uczniów wraz z opiekunami Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II przebywało w Trutnovie w Republice Czeskiej. Było to kolejne spotkanie młodzieży w ramach realizacji projektu „Save our planet” finansowanego ze źródeł Międzynarodowych Funduszy Wyszehradzkich V4 Generation Mobility Mini-Grant. Gospodarzem wizyty była Vyssi Odborna Skola Zdravotnicka.

Ze względu na krótki czas trwania spotkania, były to bardzo pracowite i intensywne dni. Rozpoczęliśmy od zwiedzania szkoły, która zrobiła na nas ogromne wrażenie. Niesamowita sala, gdzie wiedzę i umiejętności zdobywają przyszłe pielęgniarki, kącik wyposażony w piekarnik i kuchenkę, a na holu szkoły wielkie akwarium. Do tego przestronne korytarze wyposażone w szerokie siedziska i wygodne krzesełka. Kolejnym punktem programu wizyty była praca w międzynarodowych grupach. Podzieleni na pięć zespołów nagrywaliśmy krótkie filmiki dotyczące oszczędzania energii elektrycznej i wody, zdrowego trybu życia, czystości powietrza. Kolejny dzień to działania w terenie. Korzystając z pobytu w Karkonoszach, postanowiliśmy spacerować na świeżym powietrzu i podziwiać górskie krajobrazy. Niestety pogoda zrobiła deszczowego psikusa i nie udało nam się dotrzeć do punktu widokowego. Natomiast popołudnie to pobyt w Multimedialnym Muzeum Karkonoszy, gdzie poznaliśmy historię powstania gór, ich florę i faunę. Szybko nadszedł ostatni dzień naszego pobytu w Trutnovie. Odbył się pod hasłem zmagań drużynowych. Zabawę rozpoczęliśmy od ogromnych scrabble, które okazały się gimnastyką nie tylko dla głowy, ale też ciała. Następnie przystąpiliśmy do tworzenia rzeźb, gdzie należało wykazać się wyobraźnią, zręcznością oraz umiejętnością pracy w zespole. Zadanie polegało na stworzeniu postaci Krakonosa lub smoka (element herbu Trutnova) z dostępnych materiałów recyklingowych. Zadanie okazało się sporym wyzwaniem, ale efekt końcowy był imponujący. Jeszcze tylko zdjęcie i przyszła pora powrotu do domu.

Z uśmiechem na ustach, z miłymi wspomnieniami w sercu czekamy na kolejne międzynarodowe spotkanie – w kwietniu w Spojená škola Centrálna –Słowacja.

a

a

a

a

a

a

a

Z ekologią na co dzień – międzynarodowo z czeskimi i słowackimi rówieśnikami

Od 8 do 10 kwietnia 2024 r. przedstawiciele PSP Nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu przebywali w Svidniku na Słowacji. Było to ostatnie spotkanie młodzieży w ramach realizacji projektu „Save our planet” finansowanego ze źródeł Międzynarodowych Funduszy Wyszehradzkich V4 Generation Mobility Mini-Grant. Gospodarzem wizyty była Spojená škola w Svidniku.

To już trzeci raz mieliśmy możliwość pracować w tym samym gronie. Tym razem gościła nas słowacka szkoła. Jak każda wizyta projektowa, ta również, rozpoczęła się od zwiedzania placówki. W związku z tym, że Spojená škola kształci młodzież na poziomie szkoły podstawowej oraz liceum, uczniowie mają do dyspozycji przestronny budynek oraz duży teren wokół szkoły. Mimo że lubimy naszą szkołę, to przestrzeń i wyposażenie słowackiej placówki zrobiły na nas wrażenie. Niezwykłym wydarzeniem tego dnia był kiermasz odzieży używanej. Bardzo nam się spodobał ten pomysł. Zamiast wyrzucać lub upychać w szafie rzeczy, których już nie nosimy, możemy je „wystawić” na szkolnym targu. Do tego dbamy o naszą planetę, bo przecież wszyscy wiedzą, że produkcja ubrań znacząco wpływa na zanieczyszczenia środowiska. P południu wzięliśmy również udział w Światowym Dniu Sprzątania. Połączyliśmy sprzątanie ze zwiedzaniem miasta. Drugi dzień pobytu to poznawanie przyrody, wędrówka po Tatrach. Zwiedzaliśmy Jaskinię Bielską, która uznawana jest za narodowy pomnik przyrody i charakteryzuje się wyjątkowo bogatą szatą naciekową. Z zapartym tchem podziwialiśmy niesamowite formy wapienne, stalaktyty, stalagmity i draperie. Oczywiście w tym dniu nie zabrakło czasu na kilka chwil w centrum handlowym w Popradzie i szybkie zakupy pamiątek. Szybko nadszedł ostatni dzień międzynarodowego spotkania. Spędziliśmy go bardzo pracowicie. Najpierw posadziliśmy drzewka w szkolnym ogrodzie – każda drużyna wzorowo wykonała swoje zadanie. Następnie budowaliśmy budki dla ptaków. Potrzebne do tego były nie lada umiejętności praktyczne, a także wyobraźnia i poczucie estetyki. Wspólne majsterkowanie było dla nas okazją do rozmowy i żartów na świeżym powietrzu. Barwne domki dla ptaków zostały zawieszone na terenie słowackiej szkoły. Dzień zakończył się drużynową rywalizacją w aplikacji Kahoot, podczas której podsumowaliśmy naszą wiedzę o ochronie planety oraz zrealizowanym projekcie.

a

a

a

a

a

a

a

Be healthy, be fit

Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki wspiera zrównoważoną współpracę regionalną między organizacjami społeczeństwa obywatelskiego Polski, Czech, Słowacji i Węgier w celu rozwoju ich stosunków, wymiany pomysłów oraz promowania wzajemnego zrozumienia. Promuje wartości europejskie w Europie Środkowej, wspólną pracę na rzecz lepszej, połączonej przyszłości.

Nowy V4 Gen Mini-Grant wspiera krótkoterminową mobilność młodzieży w grupie wiekowej 12–30 lat.

a

a

Od 7 października 2022 r. do 25 maja 2023 r. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 14 Integracyjna  im. Jana Pawła II w Radomiu realizuje projekt „Be healthy, be fit” numer 12210044 finansowany ze źródeł Międzynarodowych Funduszy Wyszehradzkich V4 Generation Mobility Mini-Grant www.visegradfund.org. Wysokość dofinasowania: 9.720Euro

a

Partnerzy projektu:

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 14 Integracyjna im. Jana Pawła II – Polska – https://www.psp14.radom.pl

Specialna Zakladna Skola Spisska Bela – Słowacja – https://szsspbela.edupage.org

Vyssi Odborna Skola Zdravotnicka –  Czechy – www.szstrutnov.cz

a

Planowane działania:

  1. Polska – 7 – 9.11.2022 r. „Be fit, be clever”. Odbędzie się m.in. olimpiada sportowa, warsztaty mindfullness, gra miejska pokazująca piękno miasta. Międzynarodowa grupa wspólnie stworzy fotorelację ze spotkania.
  2. Czechy – 6 – 8.02.2023 r. „Be healthy”. Spotkanie poświęcone m.in. zdrowemu odżywianiu i właściwej diecie. Zorganizowane zostaną także warsztaty kulinarne i festiwal zdrowego jedzenia.
  3. Słowacja – 24 – 25.04.2023 r. „Healt and active life”. Odbędzie się m.in. debata dla uczniów pod hasłem „stop używkom”, lekcja wychowania fizycznego z uwzględnieniem potrzeb dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Rozegrany zostanie międzynarodowy mecz w unihokeja.

 

 

Od 7 do 9 listopada 2022 r. w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu gościli uczniowie i nauczyciele ze szkół w Czechach oraz Słowacji. To było pierwsze międzynarodowe spotkanie w ramach realizacji projektu „Be healthy, be fit” finansowanego ze źródeł Międzynarodowych Funduszy Wyszehradzkich V4 Generation Mobility Mini-Grant.

Wizyta była krótka, ale bardzo intensywna. Zadbaliśmy o to, aby nasi przyjezdni jak najlepiej poznali polską szkołę, Radom, a do tego razem z nami uczyli się o zdrowym trybie życia oraz dobrze się bawili. W przełamaniu pierwszych nieśmiałości pomogła wizyta w szkole tańca Rockstep oraz olimpiada sportowa, która obudziła w nas delikatnego ducha rywalizacji. Podczas warsztatów mindfullnes nauczyliśmy się sposobów radzenia sobie z nadmiernym stresem, a także dowiedzieliśmy się do czego w życiu potrzebna jest uważność. Kolejne aktywności realizowaliśmy już w międzynarodowych grupach. Wspólnie stworzyliśmy plakaty pod hasłem „Be healthy, be fit”, odkrywaliśmy piękno Radomia poprzez realizację zadań zawartych w grze miejskiej. Nasi goście odwiedzili Muzeum Historii Radomia. Na podsumowanie spotkania stworzyliśmy fotorelację, która będzie nam przypominała o wspólnie spędzonych dniach.

Gospodarzem kolejnego zjazdu będzie szkoła z Czech.

a

a

a

a

Kolejne międzynarodowe spotkanie.

 

Od 5 do 8 lutego 2023 r. pięcioro uczniów wraz z opiekunami Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II przebywało w Czerwonym Kostelcu w Republice Czeskiej. Była to kolejna wizyta w ramach realizacji projektu „Be healthy, be fit” finansowanego ze źródeł Międzynarodowych Funduszy Wyszehradzkich V4 Generation Mobility Mini-Grant. Tym razem gospodarzem była Vyssi Odborna Skola Zdravotnicka.

Nauczyciele oraz uczniowie czeskiej szkoły przywitali nas bardzo serdecznie i zadbali, abyśmy jak najlepiej poznali ich placówkę, najbliższą okolicę, a przede wszystkim czuli się, jak w domu. Po krótkim zwiedzaniu szkoły, zabraliśmy się za prace projektowe. Rozpoczęliśmy od wysłuchania pogadanki o zdrowym żywieniu, dowiedzieliśmy się na co zwrócić uwagę przy układaniu diety właściwej dla nastolatka, obliczaliśmy swoje BMI. Następnie podzieleni na międzynarodowe zespoły rozwiązywaliśmy rebusy i quizy dotyczące zdrowego trybu życia. Ogromną przyjemność sprawiło nam wspólne przyrządzanie prostych i zdrowych posiłków w kuchni – szkolnej pracowni. Przygotowywaliśmy „sushi” z chleba tostowego, marchewki, ogórka i serka. To proste danie było dla nas dobrą lekcją podziału zadań, współpracy w grupie a także umiejętności posługiwania się przyborami kuchennymi. Wiele satysfakcji sprawiło gotowanie brokułowej zupy – krem, która smakowała wybornie. Podsumowaniem prac projektowych było wykonanie plakatów promujących zdrowy styl życia. Każda międzynarodowa grupa na swoim plakacie umieściła elementy, które jej zdaniem są istotne w codziennym, zdrowym funkcjonowaniu nastolatka. Powstały barwne prace, które zostały zaprezentowane wszystkim uczestnikom.

Warto dodać, że wizyta w Czerwonym Kostelcu to nie tylko praca w szkole. Nasi gospodarze zatroszczyli się także o relaks oraz pokazali nam najpiękniejsze zakątki swojego regionu. W ciągu tych trzech intensywnych dni obejrzeliśmy w kinie film pt. „Avatar: Istota wody”, byliśmy w Safari Park Dvůr Králové, a także w niezwykle urokliwych ruinach zamku Vízmburk.

Niecierpliwie oczekujemy kolejnego międzynarodowego spotkania – w szkole w Słowacji.

 

 

 

 

 

 

a

Zakończenie programu

 

W kwietniu (23 – 25) 2023 r. odbyło się ostatnie spotkanie w ramach realizacji projektu „Be healthy, be fit”. Warto przypomnieć, że działania finansowane były ze źródeł Międzynarodowych Funduszy Wyszehradzkich V4 Generation Mobility Mini-Grant (więcej informacji – www.visegradfund.org), a wysokość dofinasowania wynosiła 9.720 Euro.

Miejscem spotkania było małe miasteczko w Słowacji – Spiska Bela, a brali w nim udział uczniowie i nauczyciele z Polski, Czech oraz Słowacji:

– Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 14 Integracyjna im. Jana Pawła II,

– Vyssi Odborna Skola Zdravotnicka,

– Specialna Zakladna Skola.

To były bardzo intensywne dwa dni. Nasze międzynarodowe spotkanie rozpoczęło się od powitania przez dyrektora szkoły goszczącej oraz burmistrza Spiskiej Beli. Pani dyrektor krótko opowiedziała o charakterze placówki, którą zarządza, a burmistrz miasta podkreślił wagę poruszanych zagadnień oraz wyraził radość ze współpracy uczniów i nauczycieli w ramach projektu. Po krótkim zwiedzaniu szkoły, dynamicznie rozpoczęliśmy zaplanowane działania. Najpierw odbyła się krótka dyskusja na temat używek w kontekście zdrowego stylu życia. Następnie swoją energię spożytkowaliśmy podczas rozgrywek w unihokeja. Międzynarodowe drużyny oraz odrobina zdrowej rywalizacji sprzyjały integracji i dobrej zabawie. W dalszej części spotkania, trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, zwiedzaliśmy urokliwe miasteczko, które położone jest niedaleko granicy z Polską. Na zakończenie dnia odbył się Festiwal jedzenia. Każda ze szkół przygotowała stoisko będące wizytówką kraju. Na stołach gościły wędliny, sery, wypieki oraz słodycze charakterystyczne dla Polski, Czech lub Słowacji. Uczniowie krótko omawiali wyeksponowane produkty i zachęcali do skosztowania. Smakowite spotkanie było wstępem do integracji i zabawy. Zarówno młodzież, jak i nauczyciele, wspólnie śpiewali i tańczyli w rytm ludowych rytmów oraz międzynarodowych przebojów.

Drugi dzień pobytu to kolejne nowe doświadczenia. Mieliśmy przyjemność odwiedzić pracownię artystyczną – ANNOGALLERY, gdzie zobaczyliśmy niesamowite prace wykonane z ceramiki i płynnego szkła. W pracowni garncarskiej robiliśmy kubeczki z gliny, które okazały się całkiem dużym wyzwaniem plastycznym. W czasie pracy rozmawialiśmy o wadach i zaletach realizowania projektów międzynarodowych. Jednomyślnie stwierdziliśmy, że współpraca między różnymi europejskimi szkołami przynosi wiele korzyści – wspiera nasz rozwój osobisty, pomaga pokonać bariery językowe, otwiera na nowe doświadczenia.

To było ostatnie spotkanie w ramach realizacji projektu „Be healthy, be fit”. Żal było się rozstawać, ale mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy – tym razem przy realizacji innego międzynarodowego projektu.

 

 

 

Copyright © 2020

Skip to content