Biblioteka szkolna to specyficzne miejsce. Jest zarówno ostoją ciszy, skupienia i wytężonej pracy, ale potrafi być też miejscem głośnych zabaw, twórczych działań i wielu akcji o bardzo  różnorodnej  tematyce. Nic  w  tym  dziwnego – w końcu to centrum kultury i informacji dla wszystkich.

Trochę historii

Początki biblioteki szkolnej związane są z powstaniem szkoły. Jej założycielem i pierwszym bibliotekarzem była pani Zofia Siciarz, która ze względu na brak  środków finansowych  pozyskiwała  książki  od prywatnych ofiarodawców i ze zbiorów innych bibliotek.

Działania biblioteki

Biblioteka szkolna spełnia funkcje interdyscyplinarnej pracowni szkolnej, która służy realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły,  przygotowaniu  uczniów  do  samokształcenia  oraz  do  korzystania  z różnych  typów  bibliotek  i  źródeł  informacji.

Do jej celów należą:

• wyrabianie wśród uczniów nawyków samokształcenia i przygotowanie do dalszego samodzielnego zdobywania wiedzy;
  • tworzenie warunków do poszukiwania i pozyskiwania wiedzy;
  • kształcenie użytkowników w wyszukiwaniu informacji;
  • rozwijanie zainteresowań, uzdolnień i wyzwalanie twórczych postaw;
  • kierowanie zainteresowaniami literackimi;
  • współpraca ze środowiskiem szkolnym, pozaszkolnym, rodzicami;
  • rozwijanie kultury czytelniczej i osobistej;
  • doskonalenie, podnoszenie kwalifikacji, samokształcenie.

Regulamin biblioteki szkolnej

Zasoby biblioteki

Biblioteka szkolna posiada ponad 10 tysięcy książek, ponad 14 tysięcy podręczników szkolnych, materiały multimedialne, audiobooki oraz czasopisma.

Pracownia komputerowa w bibliotece gimnazjum

Od stycznia 2008 roku dzięki projektowi współfinansowanemu przez Unię Europejską „Internetowe centra informacji multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych” biblioteka gimnazjalna dysponuje czterema stanowiskami komputerowymi. Zasady korzystania z BCM określa stosowny regulamin.

Szkoła podstawowa Szkoła podstawowa (mała biblioteka)

800 – 840             1115 – 1400

Lektury w bibliotece

Uczniowie mogą na bieżąco wypożyczać lektury szkolne. Uczeń zgodnie z regulaminem biblioteki na swoim koncie czytelniczym może mieć trzy wypożyczone książki. Wykaz lektur w bieżącym roku szkolnym jest dostępny tutaj: WYKAZ

aa

Biblioteka szkolna zajmuje się również opracowaniem i udostępnianiem podręczników szkolnych. Szczegółowe informacje o zasadach udostępniania znajdują się w regulaminie.

Dzieje się w bibliotece

Biblioteka to organizator wielu imprez czytelniczych i kulturalnych. Sztandarowym konkursem jest „Spotkanie z poezją” – konkurs recytatorski dla wszystkich uczniów szkoły, który odbywa się corocznie w obu bibliotekach szkolnych (oddzielnie dla dzieci młodszych i starszych).

Biblioteka  czynnie  włącza  się  w  prace  związane  z  Konkursem  Recytatorskim poezji  Karola Wojtyły  i o Janie Pawle II w ramach corocznego Przeglądu Twórczości Młodzieżowej „Pasterz i Ojciec”, organizowanego przez naszą szkołę.

Organizowany jest również „Tydzień Czytania” w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

Biblioteka włącza się również w inne akcje edukacyjne. Współorganizuje Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji, obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, Światowy Dzień Autyzmu.

Na bieżąco organizowane są również konkursy czytelnicze, literackie.

Zachęcamy do odwiedzania bloga biblioteki szkolnej

Już dziś możesz sprawdzić swoje konto w bibliotece szkolnej w Internecie!

Chcesz sprawdzić, czy jest książka, której potrzebujesz?

Już możesz, poprzez katalog online biblioteki szkolnej!

Szczegóły TUTAJ