W dniach 22 i 26 kwietnia 2016 roku 15-osobowa grupa młodych naukowców naszej szkoły pod opieką pani Renaty Jesionek i pani Agnieszki Majdy-Staniszewskiej uczestniczyła w warsztatach chemicznych, które odbywały się w Radomskiej Oczyszczalni Ścieków.

Dzięki uprzejmości pana dyrektora Zbigniewa Głogowskiego pierwszego dnia zwiedzaliśmy cały teren oczyszczalni. Dowiedzieliśmy się, jaką drogę przebywają ścieki od momentu znalezienia się w rurociągach, aż do wypuszczenia czystej wody do rzeki Pacynki. Zobaczyliśmy różnorodne sprzęty i poznaliśmy czynności, które wykonują każdego dnia pracownicy zakładu.

Mieliśmy też okazję zważyć się na wadze, na którą wjeżdżają samochody przywożące ścieki. Cała nasza 17-osobowa grupa ważyła tylko 1100 kg.

26 kwietnia nasze działania miały miejsce głównie w laboratorium. Wszelkie prace i doświadczenia wykonywaliśmy pod czujnym okiem: Pani Izabeli Dasiewicz-Szparagi – kierownika laboratorium i pań tam pracujących.

Na początku mieliśmy niepowtarzalną okazję obejrzeć  pod mikroskopem organizmy żyjące w próbkach ściekowych. Przygotowywaliśmy próbki do sedymentacji, aby następnie powstały osad odsączyć, osuszyć w piecu i zważyć. Następnie zostaliśmy podzieleni na trzy grupy, a każda z nich została przydzielona do wykonywania innych czynności. Wykrywaliśmy z próbek amoniak i fosforany, a następnie sprawdzaliśmy ich zawartość. Ważyliśmy osady, sprawdzaliśmy pH różnych substancji  a nawet składaliśmy sączki. Czuliśmy się jak studenci chemii i niektórzy z nas upewnili się w przekonaniu, że chcieliby związać swą przyszłość właśnie z tą nauką. Przy tej okazji przekonaliśmy się, że mamy już pewną wiedzę chemiczną, ale wiele jeszcze przed nami.

Każdy z nas ma już życiowe plany i, niestety, tym razem zderzyły się one z rzeczywistością. Ciężkie studia nie gwarantują lekkiej i przyjemnej pracy. Ludzie wysoko wykwalifikowani i dobrze wykształceni każdego dnia narażają się na nieprzyjemne „zapachy”, a wszystko to, by zapewnić mieszkańcom komfortowe życie.

Serdecznie dziękujemy za umożliwienie nam poznania „ściekowej codzienności” i oprowadzenie nas po terenie oczyszczalni, a pracownikom laboratorium za poświęcenie nam swojego czasu i przekazanie cennej wiedzy.

Autor: Olga Żelazowska, kl. 3gD

PS W warsztatach wzięli udział uczniowie szczególnie zainteresowani chemią, którzy w większości uczestniczą w zajęciach rozwijających ich zdolności. Na co dzień prezentują wysoki poziom swojej wiedzy chemicznej i chętnie podejmują się rozwiązywania trudnych, stawianych przed nimi zadań. Cieszę się, że dzięki współpracy z oczyszczalnią ścieków i profesjonalnym laboratorium mają okazję wykorzystać to, czego nauczyli się w szkole na zajęciach.

Autor: Renata Jesionek

Copyright © 2020

Skip to content