a

W grudniu grupa uczniów naszej szkoły z klas siódmych i ósmych wzięła udział w wyjeździe do Wilna w ramach realizacji projektu pt. „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemie oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów w języku polskim ze szkołami w Polsce”. Głównym celem wyjazdu była wizyta w Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie.

Po dwunastogodzinnych trudach podróży i po pięciu godzinach snu wybraliśmy się na zwiedzanie Wilna. Okazało się, że pomimo ciepłych czapek, szalików i rękawiczek wileński trzynastostopniowy mróz mocno dał się we znaki. Towarzyszył nam przez cały nasz pobyt i mocno „szczypał” w nosy, ale wrażenia zwiedzanych pięknych miejsc rozgrzewały nasze serca. Rozpoczęliśmy od najbardziej reprezentacyjnej bramy Wilna – Ostrej Bramy, która jest jego najsłynniejszym miejscem.

„Panno Święta, co jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie” – ten fragment „Pana Tadeusza” zna chyba każdy. A od czasów Mickiewicza niewiele się tutaj zmieniło, w bramie wciąż można zobaczyć wileńską Madonnę, a nieopodal niej – klasztor Bazylianów ze słynną Celą Konrada. Podobno przejście pod Ostrą Bramą ma gwarantować szybki powrót do Wilna, na co oczywiście liczymy, bo miasto bardzo nas zachwyciło.  Mogliśmy podziwiać także kościół św. Teresy, prawosławną cerkiew św. Ducha i unicki kościół św. Trójcy.

Nadszedł dzień, na który najbardziej czekaliśmy. Przed nami spotkanie z wileńskimi rówieśnikami. Z radością podjechaliśmy pod budynek Progimnazjum i nie zawiedliśmy się, bo czekała nas duża dawka przyjemności ze spotkania i zajęć w szkole. Zwiedzanie szkoły, zajęcia integracyjne, rozmowy, wymiana szkolnych doświadczeń … tak spędziliśmy wiele godzin. Nasi wileńscy koledzy mieli okazję uczyć się na lekcjach języka polskiego prowadzonych przez nasze panie. Na zakończenie odbył się koncert kolęd w wykonaniu grupy z PSP 14, przy ogromnym wparciu naszych pań, a także chóru Progimnazjum. …„Jest taki dzień bardzo ciepły, choć grudniowy…” w naszym wykonaniu nabrał przyjacielskiego znaczenia i oczekiwania na wizytę nowych kolegów w szkole w Radomiu na wiosnę.

Podczas wyjazdu był też czas na naukę, który spędziliśmy w Muzeum Iluzji.

Wieczorne spacerki na rynek Wilna pozwoliły podziwiać go w blasku świątecznych ozdób i iluminacji. Na zakończenie wyjazdu odwiedziliśmy zmurszały pomnik dziejów, mauzoleum pamięci o ludziach, którzy żyli i umierali w Wilnie, czyli cmentarz wojskowy na Starej Rossie. Jest to jeden z najważniejszych cmentarzy historycznie związanych z Polską, wymieniany obok warszawskich Powązek, krakowskiego Cmentarza Rakowickiego i lwowskiego Łyczakowa.

Spędziliśmy czas bardzo intensywnie, ale niezmiernie ciekawie. Nie żałujemy braku snu i nie narzekamy na zmęczenie, bo warto było wziąć udział w projekcie. Była to dosłownie odrobina Wilna, ale nie zabrakło także polskiej gościnności.

Dziękujemy za wspaniałe przyjęcie  i czekamy na wileńskich kolegów w naszych szkolnych murach. Do zobaczenia….

a

Autorzy: Renata Jesionek, Zofia Nalberska, Julianna Zdyb

Autor zdjęć: Renata Jesionek

a

a

a

Copyright © 2020

Skip to content