a

Akcja „Cała Polska Czyta Dzieciom” ma w sobie coś szczególnego – jednoczy czytających i słuchających bez względu na zainteresowania, charakter, miejsce, czas. Fenomen polega na tym, że, ktokolwiek by nie czytał, mimowolnie nadstawiamy uszu i słuchamy.

Tydzień Czytania w naszej szkole obfitował w ciekawe i różnorodne działania. W dniach od 17 do 20 maja odwiedzali nas wyjątkowi goście. Jednak zanim uczniowie mogli ich poznać, najpierw brali udział w niespodziance. Ukryci nauczyciele czytali krótki tekst, a uczniowie musieli zgadnąć, czyje to głosy i jaka pozycja była im czytana.

Podczas spotkań ze społecznością szkolną prezentowali się:

  • Katarzyna Izbicka – pisarka, fizjoterapeutka zwierząt. Opowiedziała nam, jak rozpoczęła się jej przygoda z pisaniem, kto wysłał pierwszą książkę do wydawnictwa, poznaliśmy plany związane z pisaniem. Autorka przekazała nam wiele cennych informacji dotyczących jej drugiej pasji: fizjoterapii zwierząt. Po autografach dla czytelników biblioteki szkolnej usłyszeliśmy ulubiony fragment z pierwszej powieści „Dzieci Gwiazd i Lustra Lodu”.
  • Nauczyciele i uczniowie XI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica oraz działające przy liceum Stowarzyszenie „Młodzi Kreatywni” – uczniowie przedstawili nam doskonały pokaz musztry, nauczyciele opowiedzieli o kursach, szkoleniach i projektach, w których biorą udział. Uczennice miały swoje stanowisko, gdzie mogły zaprezentować swoje umiejętności związane z makijażem.
  • Aktorki Teatru Resursa Danuta Piątkowska-Poręba, Joanna Tam, Dorota Lewandowska brawurowo wcieliły się w postaci z „Alicji z Krainy Czarów”. Publiczność z zaciekawieniem wsłuchiwała się w losy bohaterów.
  • Marta Trojanowska kierownik filii nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu, pisarka, pasjonatka fotografii i nie tylko. Opowiedziała o pracy z książką i dla książki, a także przeczytała przepiękną historię „Jestem dzieckiem książek”. Gdy zakończyła czytanie niezwykłej historii, rozpoczęła się dyskusja z uczniami, jak to jest być dzieckiem książek, co to oznacza, a także dzieckiem jakiej pasji są oni sami.
  • Łukasz Wykrota – człowiek wielu pasji, fotografik, pasjonat świata retro. Organizator wielu edycji rajdów pojazdów zabytkowych, kolekcjoner rowerów zabytkowych, prezes Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów „Sprężyści”, a także założyciel „Mobilnego Muzeum Rowerów i nie tylko”. Przeniósł nas w odległe czasy, zadbał o każdy szczegół, o retro strój, o wspaniały zabytkowy rower. To sprawiło, że bez trudu mogliśmy się stać częścią historii, którą czytał, a była to opowieść rowerowa o Wojtku Mikrusie z katalogu P.W.U. z 1936 roku.
  • Dariusz Wróbel – pracownik filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej, aktor Teatru Resursa, gawędziarz, poeta – opowiedział nam co nieco o pracy bibliotekarza, o stereotypach i wyzwaniach związanych z tym zawodem. Po dyskusji pokazał nam tajniki swojej drugiej pasji – Uczniowie mogli odegrać etiudę. Chętnych, którzy chcieli spróbować swoich sił, nie brakowało.
  • Funkcjonariuszki policji oraz młodszy kapitan straży pożarnej Adrian Skrzek rozmawiali z uczniami przede wszystkim o bezpieczeństwie, tak ważnym w okresie wakacyjnym, który zbliża się do nas wielkimi krokami. Na koniec spotkania uczniowie zostali obdarowani upominkami, po czym udaliśmy się przed budynek szkoły, by zrobić pamiątkowe zdjęcie.

W tym miejscu chcemy podziękować tym, bez których nic by się nie udało:

  • panu dyrektorowi Janowi Rychlickiemu, paniom wicedyrektorkom: Beacie Jarząbek-Sulimie, Monice Czubak, Urszuli Mazurkiewicz – za przychylność, obecność, wsparcie;
  • Edycie Pawlak-Grotek i p. Jarosławowi Dąbrowskiemu – za udokumentowanie całej akcji;
  • Mirosławowi Moniakowi – za przygotowanie nagłośnienia i wydelegowanie oraz instruowanie odpowiedzialnego za wsparcie techniczne ucznia Jakuba Świtki;
  • społeczności szkolnej za sprawne grupowanie się na spotkaniach, za aktywny udział, za właściwe zachowanie podczas spotkań; wierzymy, że Wam się podobało;
  • nauczycielom obecnym na spotkaniu – dziękujemy za udział, za chęci, za wsparcie akcji;
  • nauczycielom mającym zajęcia na parterze za wyrozumiałość, za cierpliwość, za współpracę;
  • czytającym z ukrycia Renacie Miszczyk, Agnieszce Gaździe, Beacie Plutce, Małgorzacie Rychlickiej, Karolinie Borczuch, panu dyrektorowi – za wspólną zabawę, za dochowanie tajemnicy, za świetnie wykonanie zadania,
  • panom i paniom z obsługi – za przygotowanie miejsca występów, za pomoc w sprzątaniu po akcji, za cierpliwość i wyrozumiałość.

a     

Organizatorki: Paulina Soczówka, Agata Kacprzak, Edyta Pawlak-Grotek

a

a

a

Copyright © 2020

Skip to content