a

Sceny upamiętniające wydarzenia sprzed 2000 lat są nagrywane niemal na całym świecie. Zobaczyć je można we włoskim Neapolu, francuskiej Prowansji, Burkino Faso czy amerykańskim Chicago. Tradycja ta zapoczątkowana w 1260 r. przez św. Franciszka z Asyżu potwierdza chrześcijańskie tradycje nierozerwalnie splecione z kulturą dziedzictwa całej Europy.

Słowa zwiastujące pojawienie się miłości i zbawienia w osobie małego Jezusa tworzą teksty tak chętnie śpiewanych kolęd i pastorałek. Niezależnie od kraju i szerokości geograficznej rozbrzmiewa w nich radość z narodzenia Bożej dzieciny oraz nadzieja dla całego świata.

a

a

Bożonarodzeniowe śpiewanie – We Three Kings

We Three Kings znana jest również jako We Three Kings of Orient lub The Quest of the Magi. To angielska kolęda autorstwa wielebnego Johna Henry’ego Hopkinsa Jr. z 1857 r. Tym razem wykonana przez uczennice klas 6A i 8C . Zachęcamy do wysłuchania.

a

a

a

a

Bożonarodzeniowe śpiewanie – Away in a Manger

Away in a Manger to jedna z najpopularniejszych kolęd w krajach anglojęzycznych. Ma prawdopodobnie amerykańskie pochodzenie. Autorami dwóch najbardziej popularnych brzmień tego utworu byli William J. Kirkpatrick (1885) i James Ramsey Murray (1887).

Kolędę zaprezentowali uczniowie klas 3B, 3C, 4A i 4D. Posłuchajmy.

a

a

 a

a

Bożonarodzeniowe śpiewanie – Joy to the World

Joy to the World to angielska kolęda napisana w 1719 r. przez angielskiego pastora. Jest chrześcijańską interpretacją Psalmu 96 i 98 z Księgi Rodzaju. Radość bijącą z jej treści przekazali uczniowie klasy 2B. Zanurzmy się w świąteczny klimat.

a

a

 a

a

Bożonarodzeniowe śpiewanie – Adeste Fideles

Adeste Fideles (łac. Przybądźcie wierni) to średniowieczny hymn katolicki na okres Bożego Narodzenia nieznanego autorstwa. Został napisany dla katolickiego chóru we Francji, gdzie schronili się katolicy prześladowani przez irlandzkich protestantów. Utwór wykonała grupa nauczycieli z naszej szkoły.

a

a

 a

a

Bożonarodzeniowe śpiewanie – O Holy Night

O Holy Night to francuska kolęda Minuit, Chrétiens autorstwa francuskiego poety Placide Cappeau. Została przetłumaczona na język angielski w 1847 r. i w tej wersji zyskała ogromną popularność. Tym razem w wykonaniu nauczycieli z PSP nr 14. Zachęcamy do posłuchania.

a

a

 a

a

Bożonarodzeniowe śpiewanie – Od serca do ucha

Zachęcamy do posłuchania popularnej pastorałki Od serca do ucha rozpowszechnionej przez zespół Rokiczanka. Wykonują uczniowie z klas czwartych i piątych.

a

a

a

a

Bożonarodzeniowe śpiewanie – Złota Jerozolima

Pastorałka Złota Jerozolima autorstwa Jacka Zielińskiego doskonale opowiada okoliczności Bożego Narodzenia. Zachęcamy do posłuchania utworu w wykonaniu uczniów z klas czwartych i piątych.

a

a

a

a

Bożonarodzeniowe śpiewanie – Noel

Popularna pastorałka Noel została rozpowszechniona przez zespół Trzecia Godzina Dnia. Posłuchajmy interpretacji Kai Majewskiej z klasy 1 a.

a

a

 

Copyright © 2020

Skip to content