Świetlica on-line

Witamy w naszej świetlicy on-line. Na bieżąco będą pojawiać się ciekawe propozycje prac plastycznych, zabaw ruchowych i edukacyjnych. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

A na zakończenie życzymy wam udanego, bezpiecznego odpoczynku
i do miłego zobaczenia w nowym roku szkolnym!
A to wakacyjne przygody Bolka i Lolka.

Wielu z was lubi rowerowe wycieczki, niektórzy są posiadaczami karty rowerowej, warto jednak jeszcze raz przypomnieć najważniejsze zasady.

Lubicie wesołe piosenki, więc razem z ZoZi śpiewająco powtórzcie zasady, które musicie znać.

Co wy na to? Są wakacje i jest lato!

Wakacje to czas zabawy, odpoczynku, kiedy poznajemy nowe miejsca i osoby, ale przede wszystkim pamiętajcie o BEZPIECZEŃSTWIE, tylko wtedy wypoczynek będzie naprawdę udany.
Przypominamy kilka zasad, po pierwsze, nad wodą miło spędzać czas w czasie upałów, ale pamiętajcie, że możecie przebywać tam tylko pod opieką dorosłej osoby, a bezpieczne są tylko kąpieliska strzeżone, przypomni wam o tym miła myszka.

Dzień Taty
Dzień Ojca obchodzimy w Polsce 23 czerwca, święto ma długą tradycję, po raz pierwszy zostało oficjalnie ogłoszone
w 1965 roku. Jeżeli lubicie samodzielnie przygotowane niespodzianki, koniecznie obejrzyjcie film z propozycjami laurek.

A do pracy możecie dołączyć życzenia, jeśli nie macie pomysłu, skorzystajcie z wierszyków.
1.

Kochany Tato – zacznę zwyczajnie,
że z Tobą w domu zawsze jest fajnie:
i w deszcz i w słotę, w smutku, w radości,
wspierasz i uczysz życia w miłości.
Dzisiaj za wszystko chcę Ci dziękować,
skromny bukiecik kwiatów darować.

2.

Na dzień Ojca ślę życzenia,
bo to nie jest bez znaczenia.
Jesteś dobry dla mnie, Tato.
Chcę ci podziękować za to.
Wspierasz mnie od urodzenia,
więc się nigdy już nie zmieniaj!

3.

Milczenie jest złotem,
niech więc mówią kwiaty,
każde mądre dziecko
słucha swego Taty.

A ponieważ piosenka jest dobra na wszystko, zaśpiewajcie razem z nami.

https://youtu.be/mt0sB30wsh8

A na koniec zabawna historia o tym, jak Tosia i Tymek pomagają tacie.

WAKACYJNE PLANY I MARZENIA

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. To już najwyższy czas, żeby pomyśleć o urlopie i wybrać odpowiednie miejsce na wypoczynek.

Aby, wprawić się w doskonały humor wakacyjny zapraszamy do wysłuchania piosenki

Zapraszamy do rozwiązania zagadek:

A teraz sprawdźcie swoją spostrzegawczość

różnice

,,W zdrowym ciele zdrowy duch”

Zagadki o zdrowiu..

Układ taneczny – „Sałatka owocowa z polewą czekoladową” Sałatkę przyrządzimy do piosenki „Balada”, a do polewy czekoladowej idealnie nadaje się „Chocolate”. Życzymy smacznego tańca!!!

Najwięcej radości dają zabawy zrobionymi przez siebie zabawkami. Zobaczcie, jak wykonać w domu grę „Piłkarzyki”

http://kreatywnymokiem.pl/jak-wykonac-w-domu-gre-pilkarzyki/

Nie zapominajcie o codziennej aktywności fizycznej. Zapraszamy Was na gimnastykę w domu „na wesoło“

Ruch jest potrzebny, aby nasz organizm utrzymać w dobrym zdrowiu.

Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ nie tylko na nasze ciało – poprawia ona także samopoczucie i zapewnia dobry nastrój. Pozwala też na zachowanie odpowiedniej wagi ciała. Ruch na świeżym powietrzu może zwiększyć naszą odporność na choroby. Formy aktywności fizycznej należy dostosować do wieku i kondycji. Ćwiczyć należy także w domu w chwilach wolnych od innych obowiązków. Kiedy jest ciepło, można pływać w jeziorze, grać w piłkę, jeździć na rowerze i na rolkach. Zimą przyjemnie jest jeździć na nartach, łyżwach i sankach.
„Aktywność fizyczna” Staś i Ola zapraszają Was na film.                                                                                                                                                                                          Dlaczego codzienna aktywność fizyczna jest dla nas tak ważna?

„WIELKIE PORUSZENIE” – piosenka dla dzieci. Świetna piosenka dla dzieci, która zachęca do ruchu i sportu. Bo sport to zdrowie!!! Zacznijcie więc codzienny trening już dziś 🙂

Obejrzyjcie film animowany z serii „Bolek i Lolek” pod tytułem „Sportowcy”

 

Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia to graficzny opis różnych grup produktów spożywczych, niezbędnych w codziennej diecie i najważniejszych elementów stylu życia, przedstawiony w odpowiednich proporcjach. Piramida zdrowego żywienia ma Ci pomóc dobrze się odżywiać. Ułożyli ją dietetycy, czyli specjaliści od prawidłowego żywienia. Przestrzeganie zasad piramidy zapewni Wam zdrowy rozwój:

Główne zalecenia:

  • Jedz regularnie 5 posiłków i pamiętaj o częstym piciu wody oraz myj zęby po jedzeniu⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
  • Jedz różnorodne warzywa i owoce jak najczęściej i w jak największej ilości⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
  • Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
  • Pij co najmniej 3-4 szklanki mleka dziennie (możesz je zastąpić jogurtem lub kefirem)
  • Jedz chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych oraz wybieraj tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
  • Nie spożywaj słodkich napojów oraz słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami)⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
  • Nie dosalaj potraw, nie jedz słonych przekąsek i produktów typu fast food⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
  • Bądź aktywny fizycznie co najmniej godzinę dziennie
  • Ograniczaj oglądanie telewizji, korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych do 2 godzin⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
  • Wysypiaj się, aby Twój mózg mógł wypocząć⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
  • Sprawdzaj regularnie wysokość i masę ciała

Obejrzyjcie lekcję interaktywną wprowadzającą zagadnienie zdrowego trybu życia oraz odżywiania.

http://scholaris.pl/resources/run/id/49522

Podstawowe elementy zdrowego trybu życia: zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, regularny wypoczynek, odpowiednie nawodnienie organizmu, radzenie sobie ze stresem, dbałość o higienę, pozytywne nastawienie, udane relacje społeczne. O tych aspektach powinien pamiętać każdy, kto na co dzień chce dbać o swoje zdrowie.

Znany i popularny polski kucharz wziął udział w filmie promującym zasady zdrowego żywienia i aktywność fizyczną. Pascal Brodnicki zachęca dzieci i młodzież do zdrowego trybu życia. Obejrzyjcie koniecznie

Zachęcamy Was do wykonania pełnej zdrowia dyni lub innych warzyw czy owoców przy pomocy „puchnącej farby”.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

  • szablon dyni (można go wydrukować lub narysować)
  • pianka do golenia – klej introligatorski (wystarczy klej magik lub wikol)
  • farba plakatowa lub barwnik spożywczy
  • pędzel
  • miseczka

Puchnąca farba jest fantastycznym materiałem do wykonania prac plastycznych. Nie jest to już tylko zwykłe malowanie. Dzięki takiej farbie możecie uzyskać ciekawy efekt wypukłości. Finał pracy końcowy może być zachwycający! Klikając na link poniżej otworzycie filmik z dokładną instrukcją wykonania puchnącej farby.

Szablony warzyw i owoców do druku:

 

 

Uśmiech dziecka ma Wielką Moc, wiedzą o ty wszyscy dorośli, nawet poeci…

UŚMIECH DZIECKA

Kiedy Cię smutne życie ku ziemi pochyla,
kiedy złością dokoła zieje cały świat,
aby się rozpromienić — spojrzyj na motyla,
albo ptaka posłuchaj, lub powąchaj kwiat…

A jeżeli masz dziecko, najszczęśliwszy z ludzi,
które jest jako ptaszek i motyl i kwiat —
spójrz w oczy Twego dziecka… W sercu ci się zbudzi
radość, której nie zaćmi najsmutniejszy świat…

Jest podłość i jest rozpacz i troska i żal…
Są złe siły dokoła i jest moc zdradziecka
co więdnąć każe kwiatom, ptaki pędzi w dal…
Moc tę zwycięża jedno tylko: uśmiech dziecka…

 

Międzynarodowy Dzień Dziecka jest świętem obchodzonym niemal na całym świecie. Nie we wszystkich krajach świata jednak święto to przypada na 1 czerwca. Odmienny jest także sposób obchodzenia tego dnia, na co wpływ ma bez wątpienia różnorodna tradycja, obyczajowość i historia wynikająca z danego kręgu kulturowego.

Podobno korzenie Dnia Dziecka sięgają 1954 roku, kiedy to Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) postanowiło
o konieczności stworzenia takiego święta, by upowszechnić cele i ideały dotyczące praw dziecka, jakie zawierała Karta Narodów Zjednoczonych. Inne źródła z kolei datują Dzień Dziecka na rok 1952, a inicjatywę ustanawiającą to święto przypisuje się działającej na rzecz zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa na świecie organizacji „The International Union for Protection of Childhood”. Z kolei w chińskim kalendarzu Dzień Dziecka ponoć występuje już od roku 1926, natomiast w Japonii uroczystość ta ma swoje tradycje od 1948 roku. W natłoku informacji trudno zatem podać jedną, precyzyjną datę, która mogłaby jednoznacznie określić, od kiedy właściwie obchodzimy to święto. Jedno jest jednak pewne – ustanowienie Międzynarodowego Dnia Dziecka było rzeczą konieczną, a jego obchody co roku kojarzone są z czasem szczęścia i zabawy, nie tylko wśród najmłodszych.
W Polsce i innych krajach byłego bloku socjalistycznego święto to obchodzone jest właśnie dziś – 1 czerwca. W Francji i Włoszech z kolei Międzynarodowy Dzień Dziecka przypada na datę 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli. Wynika to z faktu, iż Dzień Dziecka łączony jest tam z Dniem Rodziny. Specyficzne są także obchody tego święta w tych dwóch krajach.
6 stycznia uznaje się bowiem za dzień, kiedy to dzieci nie tylko otrzymują od rodziców podarunki, lecz także ciasto z „wróżbą” i koronę króla lub królowej.
Obchody Dnia Dziecka bardzo ciekawie wyglądają w Japonii. Podobno według tamtejszej tradycji uroczystość ta wywodzi się ze święta chłopców zwanego Tango-no Sekku, które świętuje się 5 maja. W gestii rodziców tego dnia leży przygotowanie latawców w kształcie karpia z papieru bądź tkaniny, które następnie wywiesza się na masztach przed domem. I tutaj rodzi się pytanie: dlaczego akurat karp? Jak na Japonię przystało, ryba ta ma symboliczne znaczenie w tamtejszej kulturze, bowiem uznawana jest za synonim siły, odwagi i determinacji, bowiem – jak wierzą Japończycy – karp może bez przeszkód płynąć pod prąd najbardziej rwących strumieni. Idąc dalej tym tropem Japończycy ufają, że karp przeradza się w smoka, uznawanego przez nich za symbol dobroci. Naturalnie ilość masztów z karpiami, jaka znajduje się przed każdym domem, związana jest z ilością mieszkających w nim dzieci, a życzenia, jakie rodzice kierują tego dnia do swych pociech, odwołują się bezpośrednio do cech przypisywanych karpiom: odwagi, siły i determinacji. By dziewczynki nie czuły się pominięte, w Japonii świętowany jest także ich dzień, który datuje się na 3 marca. Festiwal Lalek lub Festiwal Dziewcząt, jak nazywa się to święto, związany jest z modlitwami za zdrowie i szczęście dziewczynek, a do zwyczajów, jakie wiążą się z tą datą, należy układanie papierowych lalek przyodzianych w tradycyjne, japońskie stroje.
Obchody Dnia Dziecka na świecie mogą być bezpośrednio związane
z świętem narodowym danego kraju, czego najlepszym przykładem jest Turcja, gdzie przypadający na 23 kwietnia Dzień Dziecka jest jednocześnie Świętem Niepodległości. Niezwykle ciekawa jest historia połączenia tych dwóch rocznic. Jak się bowiem okazuje, Mustafa Kemal Atatürk, uznawany za twórcę niezależnej Republiki Tureckiej w 1920 roku, stwierdzając, iż to dzieci są przyszłością narodu, postanowił właśnie im zadedykować ten dzień. 23 kwietnia w Turcji, podobnie jak 1 czerwca w Polsce, dzieci zasiadają w parlamencie.
Połączenie obchodów Dnia Dziecka z istotną datą w historii danego kraju widoczne jest także w przypadku Paragwaju. 16 sierpnia, na który przypadają uroczystości związane ze świętem najmłodszych obywateli, jest także rocznicą bitwy o Acosta Nu z 1869 roku, jednej z bitew wojny paragwajskiej. Data istotna i niezwykle wymowna, bowiem właśnie wtedy zginęło wiele maleńkich istnień, a w ciągu całej wojny śmierć poniosło kilkadziesiąt tysięcy dzieci.

 

Jedna z najpiękniejszych polskich piosenek z bardzo pięknym tekstem jest śpiewana przez panią Majkę Jeżowską. Poniżej zamieszczamy słowa i oryginalny utwór – może pośpiewacie?

Wszystkie dzieci nasze są

Ach, co za smutas leje łzy
Lalki w płacz, misiek zły
O już się śmieje, nosek mu drży
Deszczyk był a teraz wyschły łzy
Niebo rozjaśnia się samo
Mały uśmiech, jak tęcza
Już dobrze, mamo!

Wszystkie dzieci nasze są
Kasia, Michael, Małgosia, John
Na serca dnie mają swój dom
Uchyl im serce jak drzwi

Wszystkie dzieci nasze są
Borys, Wojtek, Marysia, Tom
Niech małe sny spełnią się dziś
Wyśpiewaj marzenia, a świat
Będzie nasz!

Choć nie rozumiem mowy twej
Czytam lęk, czytam śmiech
Nuty nie kłamią, zbuduj z nich klucz
Otwórz nim nieśmiałość naszych słów
Ważny jest serca alfabet
Ciepły uśmiech, jak słownik
Jesteśmy razem!

Wszystkie dzieci nasze są
Kasia, Michael, Małgosia, John
Na serca dnie mają swój dom
Uchyl im serce jak drzwi

Nie jesteś sam
Nasza piosenka ciągnie za rękaw…

Zachęcamy do zabaw i eksperymentów.

  •  ,,Hodowla kryształów”

Przygotuj: słoiki z wodą, sól, patyczki, wełniane nici.

Wykonanie doświadczenia: dzieci samodzielnie przygotowują roztwór nasycony soli, w celu jej krystalizacji. Na słoikach opierają patyczki, zanurzają wełniane nitki w wodzie.

Wskazówki: dodanie kilku kropli farby plakatowej albo atramentu do wody spowoduje zmianę koloru kryształków.

  • ,,Zaczarowany balon”

Przygotuj: zimna butelka, balon, miska z ciepłą wodą.

Wykonanie doświadczenia:

  1. Pustą butelkę wkładamy do lodówki na około godzinę.
  2. Po godzinie wyjmujemy butelkę i nakładamy na jej szyjkę balon.
  3. Na około dwie minuty wkładamy butelkę do ciepłej wody. Balon nadmuchuje się jak po dotknięciu czarodziejską różdżką.

 

  • „Gdzie jest powietrze?”

Przygotuj: :przeźroczysty słoik, piłeczka pingpongowa, kawałek papieru, napełnione wodą przeźroczyste naczynie wyższe od słoika .

Wykonaj doświadczenie:

  1. Umieszczam papier na dnie słoika i mocujemy taśmą klejącą.
  2. Piłeczkę kładziemy na powierzchni wody.
  3. Odwracamy słoik do góry dnem i, zamykając w nim piłeczkę, zanurzamy go w wodzie, aż dotknie dna (woda nie wchodzi do słoika, a piłeczka leży na dnie naczynia pokrytego cienką warstwą wody).
  4. Ponownie zanurzamy słoik w wodzie, a kiedy dotknie dna przechylamy go (ze słoika wydobywają się pęcherzyki powietrza, które poruszają się ku górze i na powierzchni wody pękają.
  5. Woda 13 wchodzi do słoika unosząc piłeczkę coraz wyżej i zwilżając papier).
  • „Wiatromierz”

Przygotuj: wentylator, liście, kawałki papieru, wełna, słoma, piórko, wata, kij, papierowa serwetka, folia aluminiowa, arkusz cienkiego papieru, gruba tektura, dziurkacz Miejsce:.sala.przedszkolna,ogród.

Wykonanie wiatromierza:

  1. Obserwacja ruchu powietrza: arkusza papieru, serwetki, tektury oraz folii odcinamy pasek.
  2. Na jednym końcu każdego materiału robimy dziurkę.
  3. Przywiązujemy paski do kija – najlżejszy na czubku, najcięższy u dołu.
  4. Wychodzimy z wiatromierzem do ogrodu i obserwujemy jego działanie (niektóre materiały poruszają się na wietrze, inne nie).
  • ,,Czy powietrze ma ciężar?-waga do ważenia powietrza”

Przygotuj: dwie plastikowe pałeczki o długości 15cm i 30cm, dwa jednakowe baloniki, dwie jednakowe puszki, taśma klejąca, ołówek

Wykonanie doświadczenia:

  1. Zaznaczamy ołówkiem połowę dłuższej pałeczki.
  2. Na jej końcach mocujemy taśmą baloniki.
  3. Opieramy środek dłuższej pałeczki na środku krótszej pałeczki opartej końcami na dwóch puszkach (nie zauważamy zmian w pozycji pałeczki i baloników).
  4. Odczepiamy jeden z baloników i dmuchamy go, a następnie ponownie umieszczamy na końcu pałeczki (zauważamy, że koniec pałeczki z nadmuchanym balonikiem opada).

 

 

Dzień Mamy

Już w najbliższy wtorek wszystkie mamy w całej Polsce będą obchodziły swoje święto. Każda mama ucieszy się z prezentu jakim jest własnoręcznie wykonana przez dziecko kartka. Mamy dla Was kilka pomysłów na laurki dla Waszym mam.

 

A gdyby tak spróbować pobawić się bez zabawek?

Nie chodzi o zabawki tylko o zabawę…..

… i czas spędzony razem – beztrosko i spontanicznie. Domowe zacisze oferuje nieskończoną ilość gier i zabaw, które nie tylko pobudzają wyobraźnię i stymulują twórcze myślenie, ale także zachęcają do eksplorowania i doświadczania otaczającej rzeczywistości i to wszystkimi zmysłami.

Włącz do zabawy  przedmioty codziennego użytku. Inspiruj się tym, co masz wokół – w kuchni, salonie, łazience, w ogrodzie.

 

  • Włóczki – za pomocą kolorowych nitek można wyczarować różne zabawy.

Pajęczyna – użyj włóczki do stworzenia sieci będącej domowym torem przeszkód dla dziecka, a może nawet wszystkich członków rodziny. Wykorzystaj stoły i krzesła oraz wszystkie elementy w mieszkaniu, które ułatwią przygotowanie sieci do tego wyzwania na gibkość.

Wazoniki – Posmaruj butelkę klejem a następnie owijaj ją starannie włóczką tworząc kolorowe wzory. W ten sposób powstanie własnoręcznie zrobiony wazon.

Wyklejanie włóczką – malownicze, wielobarwne prace z włóczki mogą powstać także na kartce papieru. Ciekawe efekty daje nakładanie włóczki w formie spirali, fal, pasków.

Pompon – to jeden z prostszych sposobów na wykonanie puchatej kulki. Zwińcie włóczkę na prostokątnym kawałku papieru, na kubku lub innym przedmiocie, z którego będzie można ją potem zsunąć. W połowie szerokości tak powstałej pętli, w jej poprzek zawiąż ciasno supełek, a następnie rozetnij włókna na końcach. Tak powstała wyjątkowa piłka może posłużyć do dalszych zabaw lub stać się po prostu zabawką.

  • Poduszki – nadają się nie tylko do spania! Mają sobą o wiele więcej do zaoferowania.

Masażyki – miękka poduszka nadaje się idealnie pod głowę lub brzuszek dziecka, kiedy podsuwa swoje plecy do masowania. Masażyk może przybrać wesołą formę opowiastki, której elementy odzwierciedlone są za pomocą ruchu (np. „Pisze Pani na maszynie…”). Można samemu tworzyć historie i malować je dłońmi na plecach dziecka.

Mostek – rozłóż poduszki na podłodze. Niech staną się mostem nad rwąca rzeką, po którym należy przejść utrzymując równowagę.

Przytulanki – za pomocą szalika zwiąż poduszkę w połowie szerokości . W ten sposób powstanie maskotka. Nałóż na nią czapkę, a może będzie jej pasowała koszulka twojego dziecka? Poduszkowe przytulanki mogą stać się przedszkolakami w grupie prowadzonej przez dziecko lub zwierzątkami, z którymi należy wyjść na spacer.

  • Kubki i puszki – plastikowe, papierowe, metalowe…

Budowanie – z wielu kubków można tworzyć wyjątkowe budowle, większe od samych dzieci. Do takiej zabawy najlepiej nadają się kubki po np. jogurtach. Nic nie kosztują, a mogą stać się ulubioną kolekcją „klocków”, których ilość stale się zwiększa i daje nowe możliwości konstrukcyjne. Część dzieci czerpie największą radość z budowania, część z burzenia. Takie plastikowe kubeczki sprawdzają się w obu przypadkach, gdyż są lekkie, dość mocne a zarazem bardzo bezpieczne.

Telefon – połączenie dwóch kubków sznurkiem po jego naciągnięciu tworzy telefon. Baw się na różne sposoby. Powtarzajcie słowa. Mówcie cicho, głośno, cienkim i grubym głosem. Udawajcie, ze rozmawiacie przez telefon.

Z kubka do kubka – dzieci uwielbiają zabawy z wodą. Do jednej z najprostszych można zaliczyć przelewanie wody z kubka do kubka. Wystarczy, że przygotujesz tacę czy blaszkę do ciasta, które będą wyznaczały miejsce zabawy. Dzięki temu zabezpieczysz przed zamoczeniem ubrania jak i przestrzeń wokół dziecka. Zdaje się, że dla wielu rodziców to właśnie bałagan bądź potencjalne zniszczenia stają się dużym hamulcem w zabawie. Zamiast rezygnować z pewnych aktywności zastanów się, jak możesz ograniczyć szkody.

A kuku! – to jedna z najstarszych zabaw na spostrzegawczość, która za każdym razem sprawia ogromną frajdę. Skarb, którym może być guzik lub ulubiony klocek, schowany pod jednym z trzech kubków, próbuje umknąć czujnym oczom dziecka. Zabawa polega na tym, by nie stracić go z pola widzenia.

  • Gazety – jak wykorzystać stare czasopisma bądź gromadzące się broszury reklamowe?

Papierowa koszykówka – zgnieć papier i stwórz z niego kule. Wraz z dzieckiem rzucajcie do celu, jaki sobie wyznaczycie. Tytułowy kosz może zastąpić garnek, miska, karton, a także obręcz zrobiona z twoich lub dziecięcych ramion.

Statki – przypomnij sobie, jak w prosty sposób można zrobić z papieru statek lub czapkę. Naucz tego krok po kroku swoje dziecko i włączcie papierowe cacko do wspólnej zabawy. Razem puszczajcie statki np. w wannie lub w misce. Jeśli wciągną was tego typu prace idźcie poziom wyżej i sięgnijcie po origami.

Wdech-wydech – podrzyjcie papier na małe kawałki, a następnie przy użyciu słomki na wdechu przenoście małe skrawki np. z talerzyka na talerzyk. Odwrotną wersją tego zadania jest położenie papierka na dłoni i za pomocą siły własnego wydechu wprawienie go w ruch. Aktywności te usprawniają rozwój mowy i są ważnym elementem profilaktyki logopedycznej.

  • Mąka – ten biały puch sprawdza się znakomicie w zabawach usprawniających zdolności małych paluszków. A ile przy tym frajdy!  

Rysowanie na mące – na talerzyk lub tackę wsypujemy warstwę mąki. Dziecko rysuje wodząc palcem po dnie naczynia.

Masa solna – z połączenia mąki z solą i wodą powstaje masa solna (szklanka mąki, szklanka soli i pół szklanki wody). Zabawę dla dziecka może stanowić sam proces przygotowania masy – mieszanie, ugniatanie, zanurzanie rąk i wręcz taplanie się w tworzącej się masie. Zabawą może być także tworzenie z masy solnej różnych stworów, figurek, przedmiotów. Masa ta jest bardzo plastycznym materiałem do prac, które można utwardzić poprzez wypiekanie, a następnie udekorować za pomocą farb.

Mąkolina – z połączenia mąki pszennej z olejem (4 szklanki mąki i pół szklanki oleju) tworzy się masa przypominająca swą konsystencją piasek. Zabawy z wykorzystaniem mąkoliny to uczta dla zmysłu dotyku, a wraz z foremkami (do piaskownicy albo do ciasta) stanowi wspaniałe przypomnienie lata.

Gniotki – po wsypaniu mąki do balona powstaje tzw. gniotek, czyli kuleczka zmieniająca swoje kształty pod wpływem dotyku. Warto ją odrobinę ożywić np. dorysowując oczy, usta i dokładając zwariowaną czuprynę np. z włóczki.

Pierogi, a może pierniki – mąka to składnik wielu dań obiadowych i słodkości. Wykorzystaj naturalną ciekawość dziecka i pozwól sobie pomóc w lepieniu pierogów, mieszaniu ciasta, wykrawaniu czy zdobieniu pierników.

  • Ziarna – ryż, groch, fasola, kawa, ciecierzyca, pieprz… Jest wokół nas bardzo wiele ziaren i ziarenek, które możemy wykorzystać w zabawie z dzieckiem stymulując zmysł dotyku, wzroku a nawet słuchu.

Akcja segregacja – wsyp przynajmniej dwa rodzaje ziaren do miski i poproś dziecko, aby je posegregowało. To wyzwanie dobrze sprawdza się w przypadku maluchów. Starsze dzieci mogą zainteresować się przenoszeniem np. ziarna fasoli na łyżce z jednej miski do drugiej rozstawionej w odległości 2-3 metrów. Dużą przyjemność sprawia także samo dotykanie ziaren i ich przesypywanie.

Kolorowa posypka – wystarczy kolorowa krepa, ryż i ciepła woda, by te małe ziarenka zamieniły się w bajeczną posypkę. Jak to zrobić? Wkładamy krepę do naczynia z ciepłą wodą. Kiedy woda zostanie zabarwiona wyciągamy krepę i wrzucamy ryż na ok. 5 minut. Po odsączeniu ziaren należy je dobrze wysuszyć i bawić do woli.

Grzechotki – wsypując ziarna do jakiegokolwiek plastikowego lub metalowego opakowania po kosmetykach czy żywności stworzysz znakomity instrument domowej roboty. Możesz poeksperymentować z dzieckiem i stworzyć grzechotki o odmiennych dźwiękach wsypując inną ilość lub rodzaj ziaren.

„Wyklejziarnki”– przyklejając różnorodne ziarna do papieru można stworzyć zaskakujące arcydzieła. Ziarenka mogą stanowić całość jak i element prac plastycznych (np. ziarna kawy uzupełniają postać narysowanej wcześniej dziewczynki i stają się guzikami przy sukience).

 

 

Teatrzyk z pudełka po butach?

Pamiętacie propozycję zabawy w teatr cieni? Mamy dla was bardzo prosty sposób, który pozwoli puścić wodze fantazji i stworzyć mały teatr w domu.
Potrzebne będą, np. pudełko po butach, patyczki do szaszłyków, blok techniczny lub tektura ze starych opakowań, farby itp. Tak naprawdę przedstawiamy  tylko jedną z możliwości, a wy możecie wykorzystać niepotrzebne materiały dostępne w domu, tylko zapytajcie rodziców, czy możecie.
Praca zaprezentowana na zdjęciach została wykonana przez uczennicę pierwszej klasy, a w przygotowaniu scenografii, czyli tła pomagała starsza siostra.
Lalki przedstawiają postaci z Kopciuszka, a scenariusz (dialogi bohaterów) został tak przygotowany, aby większość scen odbywała się w domu Kopciuszka. Zresztą prace nad przygotowaniem nowej scenografii trwają, wystarczy od góry wsunąć kartkę z nowym tłem.
Dobrej zabawy i niewyczerpanych pokładów dobrych pomysłów.

 

,,MAJOWA ŁĄKA”

Dziś polecamy gimnastykę mózgu – łamigłówki i zagadki. Powodzenia!

Co powiecie na to, aby wykonać wspólnie pracę plastyczną -wiosenna łąka?

Do wykonania pracy potrzebować będziecie:

  • farby plakatowe
  • gąbkę kuchenną pociętą na różne kształty
  • ołówek, gumka do ścierania
  • kartka papieru

Życzymy Wam udanej zabawy!

 

 

Dziś pokażemy Wam jak wykonać biedronkę z papieru.

Potrzebujecie:

  • papier w kolorze czarnym i czerwonym
  • nożyczki, klej
  • parę ruchomych oczek albo 2 wycięte czarne kółeczka
  • czarny
  1. Z czarnego papieru wycinamy niewielki prostokąt i zginamy go w sposób jak na zdjęciu poniżej, sklejamy końce.
  2. Czarnym flamastrem malujemy kropki. Nasza Biedronka ma ich 7. Kółko przecinamy w połowie….
  3. I przyklejamy do tułowia. Doklejamy oczy. Nasza biedroneczka jest gotowa!

Proponujemy wykonanie motyla z wykorzystaniem bardzo ciekawej techniki. Połączenie soli kuchennej z kredą.  A oto instruktarz jak to wykonać.

Następnie po wykonaniu barwionej soli spróbuj wypełnić pola skrzydeł motyla właśnie rożnymi kolorami.  Efekt WOW gwarantowany😊
w załączniku piękny szablon motyla i namiastka tego jaki powinien być efekt końcowy. Dobrej zabawy!

 

Przedstawiamy Wam sposób jak zrobić żabkę z papieru.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

  • zielona kartka papieru A4,
  • kremowa karta papieru A4,
  • kawałek czerwonej kartki papieru,
  • samoprzylepne ruchome oczka lub czarny flamaster
  • klej, nożyczki.

Wykonanie:

1. Z zielonej kartki wytnij duże koło o średnicy 12cm i dwa mniejsze koła o średnicy 4 cm.

2. Mniejsze koła naklej na większe koło, tak jak na zdjęciu. Przyklej oczy i wycięte usta.

3. Z kremowej kartki papieru wytnij dwa paski o szerokości 4-5 cm i złóż je w harmonijkę.

4. Z resztek zielonej karki wytnij nóżki dla żabki oraz pasek o długości 8cm i szerokości 2 cm.

5. Do zielonego paska doklej głowę żabki, a z drugiej strony „harmonijkę”. Patrz zdjęcie.

6. Przyklej nóżki i skoczna żabka jest już gotowa.

Mieszkańcami łąki są między innymi pszczoły. Te małe stworzenia są bardzo ważne dla środowiska. Pszczoły pomagają w zapylaniu różnych kwiatów i owoców oraz dostarczają nam słodki miód. 

Dziś polecamy Wam wykonanie swojej własnej pszczółki.

Potrzebne elementy:

  •  biała kartka
  • żółta kartka
  • czarna kartka
  • kawałek czerwonej kartki,
  • klej,
  • nożyczki.

Wykonanie krok po kroku:

1. Na połowie białej kartki papieru narysujcie serce. Będzie to Was szablon, który odrysujecie na pozostałych kartkach. Muszą Wam powstać po dwa serca z każdego koloru.

2. Ze ścinków czarnej kartki wytnijcie dwa małe serduszka i dwa paski o długości 5 cm i szerokości 0,5 cm.

3. Z kawałka czerwonej karki wytnijcie usta.

4. Ułóżcie czarne i żółte serca naprzemiennie. Zacznijcie od koloru czarnego. Pierwsze serce musi być troszeczkę bardziej wysunięte od pozostałych.

5. Do wierzchniego serduszka dorysujcie oczy i przyklejcie usta.

6. Przyklejcie czółka, które stworzycie z pasków czarnego papieru i małych serduszek.

7. Białe serca przyłóżcie pomiędzy środkowe serduszka.

8. Powoli sklejcie pszczółkę.

 

Proponujemy spacer z bohaterami filmu pt:,, Wędrówki Skrzata Borówki – Łąka”

Jako dodatek i urozmaicenie przygotowaliśmy kolorowe karty pracy  😉

 

Dla tych, którzy lubią śpiewać wesoła piosenka pt: ,, Motyle na łące”.

A może kilka ćwiczeń w  weekend …
Zachęcamy wszystkich do wykonania kilku prostych i baaardzo zabawnych ćwiczeń.
Zaproście do zabawy rodziców lub rodzeństwo.

To już jutro przypada 229 rocznica święta Konstytucji 3 maja w związku z tym Narodowym Świętem zachęcam do wykonania kotylionu z papieru i w ten sposób uczcić to ważne  wydarzenie w dziejach historii Polski.
Potrzebne będą:
-papier kolorowy biały i czerwony
-klej
-nożyczki
-taśma
Załączam link z krótkim instruktarzem krok po kroku jak wykonać kotylion

Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są trzy ważne święta:

– Państwowe Święto Pracy – 1 Maja

– Państwowe Święto Flagi – 2 Maja

– Narodowe Święto Konstytucji – 3 Maja

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku na temat naszych symboli narodowych oraz wykonanie ciekawych zadań.

 

 

 

Zachęcamy do wysłuchania piosenki i wspólnego śpiewania.

Zapraszamy wszystkie dzieci do zabawy z pomponami i rurką.

Waszym zadaniem jest przy pomocy rurki przenieść wszystkie pompony do szklanki. Udanej zabawy.

Uczniowie….

A może macie ochotę na zrobienie zabawki z rzeczy które macie w domu?

Potrzebne nam będą: plastikowa duża butelka z korkiem, plastikowa słomka, nożyczki i pompon (można go zastąpić kulką z waty lub z papieru). Na każdym rysunku jest różowa cyfra, abyście wiedzieli co najpierw należy zrobić.

Zaczynamy :

 1.Przygotujcie wszystkie potrzebne rzeczy,poproście osobę dorosłą, aby zrobiła wam dziurkę w korku (można to zrobić nożyczkami), następnie obetnijcie butelkę jak na rysunku ( młodszym dzieciom mogą pomóc rodzice)

1

2. Odcinamy krótszą część słomki więcej niż połowę.

2

3. Słomkę wsadzamy do otorka w zakrętce (jeśli za bardzo wystaje przytnijcie słomkę)

3

4.Korek ze słomką przykręcamy do butelki.

4

5. Wrzucamy kulkę.

5

6. I tu się zaczyna magia, dmuchajcie w słomkę aż kulka się uniesie w górę.

6

7. Coraz wyżej…….

7

Powodzenia…….

 

 

Na dobry początek tygodnia mamy dla was znaną piosenkę z prostym układem tanecznym. Można tańczyć samemu, można do zabawy zaprosić rodziców, rodzeństwo. Ruch to zdrowie, a po takich ćwiczeniach dobry humor gwarantowany.

Uzupełnij powtarzające się rymy. Miłej zabawy!!

 

 

23 kwietnia swoje wielkie święto  mają książki na całym świecie…..

Książki, które czytamy przenoszą nas do innego świata, uczą nowych rzeczy –  jednym słowem czytanie książek to cudowny sposób na spędzanie wolnego czasu. Chciałybyśmy przypomnieć wam o kilku zasadach jak należy  dbać o książki:

– zawsze myj ręce przed czytaniem

– nie czytaj podczas jedzenia i picia

– nie pisz i nie rysuj po książce

– odkładaj książki na swoje miejsce

– nie wyrywaj i nie wyrzucaj kartek z książki.

Zachęcamy do rozwiązania poniżej zamieszczonych zadań.

Jeżeli macie ochotę możecie wykonać własną zakładkę do książki.

 

 

RUCH TO ZDROWIE!

Domowe zabawy to świetny sposób na wzmacnianie więzi rodzinnych oraz okazja, by pogłębić więdzę o sobie nawzajem.

Poznaj zabawy ruchowe, które na pewno zainteresują Waszą pociechę..

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji zabaw ruchowych, które można robić wspólnie w domu.

ZABAWA RELAKSACYJNA..

Zaproś do zabawy rodzeństwo lub rodziców.

Rysuj palcem na palcach siostry/brata dowolny obrazek.

Ich zadaniem jest zgadnąć co narysowałeś/łaś.

Możesz zacząć od prostych rysunków np.słońce, kwiat,serce..

Po jakimś czasie zamieńcie się rolami.

Możecie liczyć sobie punkty i wymieniać na nagrody

– oczywiście u mamy(:

SPACER NAD PRZEPAŚCIĄ

Poproś mamę o kilka kocy..

Zwiń znich liny( rulon) i uformuj w dowolnego zygzaka na podłodze.

Przeprawa może być baaaaardzo długaaa i kręta..(:

Teraz postaraj się przejść po nim stawiając stopę za stopą,

jeśli straciłeś równowagę wracasz na początek!

Zaproś do zabawy rodzeństwo, możecie przygotować na końcu jakąś nagrodę.

RYSUJ W CIEMNO…

Zabawa dla dwóch osób.

Możesz zaprosić tatę,siostrę lub kogoś innego

z domowników do wspólnej zabawy.

Potrzebujesz kartek, coś do rysowania(kredki,mazaki),

opaskę do zasłonięcia oczu….

Zabawa polega na przyjrzeniu się osobie siedzącej naprzeciwko,

następnie zasłaniasz starannie oczy, aby nic nie widzieć i próbujesz narysować tę osobę.

Powodzenia(:

SZALONE MEMO

Poproś rodziców o karteczki biurowe samoprzylepne

(mogą być zwykłe karteczki pocięte plus taśma klejąca).

Zaproś rodzeństwo do zabawy.

Narysujcie na karteczkach po dwa takie same obrazki

( co tylko wyobraźnia podpowie),

im więcej par narysujecie, tym dłuższa zabawa!

Następnie porozklejajcie je w najróżniejszych miejscach w domu.

Zabawa polega na tym, że na słowo START (wypowiedzianie np. przez mamę)

zaczynacie szukać par.

 

 

Dzień Ziemi

 

 

Cienie na domowej scenie

Jeżeli lubicie teatr, to mamy propozycję, jak we własnym pokoju można przygotować niesamowite przedstawienie. Zabawa jest przeznaczona dla dwóch i więcej osób. Każdy z was widział kiedyś cień na ścianie, czy zastanawialiście się, w jaki sposób powstał? Z której strony musi padać światło, żeby powstał na ścianie cień? Poproście o pomoc rodziców albo starsze rodzeństwo i przygotujcie:
– małą lampkę albo latarkę,
– dwa krzesła i białe prześcieradło (a może w pokoju jest biała ściana),
– blok techniczny, patyczki, mogą być również figurki zwierząt czy postaci.

Rozstaw krzesła na taką odległość, aby prześcieradło wisiało prosto, możesz je przymocować spinaczami. Z kartonu wytnij zarys zwierzątka lub postaci
i przymocuj do patyczka plasteliną, taśmą klejącą. Jeśli masz gotowe figurki, zrób eksperyment z latarką i sprawdź z której strony i pod jakim kątem musi padać światło, aby postać była widoczna na przygotowanym ekranie. Teraz już tylko twoja wyobraźnia podpowie ci, jak wykorzystać dostępne przedmioty, możesz spróbować wystawić ulubioną baśń czy wymyśloną historię.

 

 

 

Drodzy uczniowie

W dniu 22 kwietnia obchodzimy „DZIEŃ ZIEMI”. W naszym kraju jest od 1990 roku a na świecie od 1970 .Jest to bardzo ważne święto i to własnie dzisiaj łączymy się z całym światem w obronie największego dobra, wspólnego domu całej ludzkości naszej planety Ziemi, a mamy jej do zawdzięczenia bardzo dużo:

·bez lasów i tlenu nie moglibyśmy oddychać,

·bez gleby nie moglibyśmy jeść,

·bez deszczu i rzek nie moglibyśmy pić,

Ludzie,zwierzątka i roślinki korzystają ze słońca, powietrza i żywności, które daje nam nasza Ziemia. Dlatego drogie dzieci musimy dbać o naszą planetę, aby nie umarła a życie na niej trwało jak najdłużej. W jaki sposób możemy to zrobić aby nasza planeta była szczęśliwa i zdrowa? Zastanówcie się. Na pewno znacie odpowiedzi …..ja podpowiem 10 ……

1.Nie będziemy zaśmiecali lasu gdy wybierzemy się na spacer.

2.Nie będziemy deptali trawników.

3.Nie będziemy łamać drzew i krzewów.

4.Będziemy segregować śmieci.

5.Będziemy segregować makulaturę.

6.Będziemy chronić rośliny i zwierzęta.

7.Będziemy chronić ptasie gniazda, jaj i pisklęta.

8. Będziemy oszczędzać wodę.

9.Będziemy dbali o czyste powietrze.

10.Będziemy oszczędzać energię.

A co wy możecie zrobić dla naszej pięknej planety Ziemi???

Uczniowie a teraz zadanie dla was…..  

Proponuję abyście przygotowali prace plastyczne na temat „Nasza planeta ziemia” .Możecie ją narysować, namalować, korzystajcie z rożnych pomocy (bibuła, plastelina itp….). I najważniejsze na każdej pracy napiszcie hasło ekologiczne wymyślone przez was np:

„Nie depcz trawy, szanuj zieleń, bądź dla zwierząt przyjacielem”.

Wasze prace zostaną umieszczone na stronie naszej szkoły.Prace należy przesyłać na adres  Malgorzata.gorska@zsi.radom.pl

Na prace czekamy do dnia 22 kwietnia 2020 roku.

Powodzenia.

 

 

Zapraszamy Was do rysowania wierszyków.  Przeczytajcie i spróbujcie je narysować.  Na koniec możecie pokolorować.

 

 

Woreczki z grochem mogą służyć zarówno jako zabawka jak również jako gadżet do ćwiczeń. Są bardzo proste w zrobieniu. Jak zrobić taki woreczek?

6c5aeab49b3454b782c93c872131a1e4

Rzeczy, których potrzebujesz:

  • groch (zamiast grochu możesz użyć fasoli bądź soczewicy, ryżu)
  • kawałek materiału (może być filc, ściereczki kuchenne)
  • nożyczki,
  •  igła i nitka

1.  Wytnij z kartonu kwadrat o rozmiarach 12×12 cm. Posłuży to nam za wzór. Połóż kwadrat na kawałku materiału, odrysuj go dwa razy. Następnie wytnij je. Kwadraty nie muszą być z tego samego materiału.

2. Złóż dwa materiałowe kwadraty razem. Strona wewnętrzna powinna być na wierzchu. Zacznij szycie. Jeśli sprawia Ci to trudność, poproś rodzica. Pamiętaj, żeby zostawić ok 0,5 cm odstępu od boków kwadratu. Nie zszywaj całego worka. Zostaw około pięciocentymetrowy otwór.

3. Teraz przewróć woreczek na drugą stronę. Zacznij wypełniać go grochem bądź soczewicą. Nie wypełniaj go całego. Zostaw trochę miejsca, żeby woreczek nie był nabrzmiały. Zaszyj otwór. Woreczek gotowy.

A teraz mamy propozycję zabaw ruchowych z wykorzystaniem własnoręcznie zrobionych woreczków. Miłej zabawy!!

  1. KRĘGLE – jako kręgle ustawcie plastikowe buteleczki po jogurtach lub wodzie mineralnej. Ustalcie linię zza której rzucacie. Rzut woreczkiem i gotowe.
  1. ZŁAP MNIE – zdejmujemy skarpetki, próbujemy złapać woreczek palcami stóp i podnieść go góry.
  1. RZUT DO CELU – wyznaczamy cel do którego rzucamy nasze woreczki może to być koszyk lub zaznaczona linia. Dla starszych dzieci z dużego kartonu można zrobić bramkę wycinając kilka otworów do których będzie trzeba trafić woreczkiem.
  1. WYBIEG – zaznaczamy linię na podłodze przy pomocy tasiemki lub sznurka, po której trzeba przejść jak najszybciej. Dodatkowym utrudnieniem będzie trzymanie woreczka na głowie. Należy iść prosto, tak, żeby woreczek nie spadł z głowy.

 

 

Dla starszych i odważnych uczniów mamy propozycję, aby spróbowali własnoręcznie uszyć lub złożyć maseczkę ochronną. Podajemy kilka prostych instrukcji, które pozwolą wam ręcznie wykonać ochronną maseczkę, np. z nieużywanych, zapomnianych ręczników czy ściereczek. Powodzenia, do odważnych świat należy.

Obejrzyj film „3 sposoby na zrobienie maski z serwetką” w YouTube

A to pierwsze próby…

Proponujemy naukę rysowania. W wolnej chwili zachęcamy do nauki rysowania niżej podanych rysunków. Zabawa polega na tym, że rysujemy po śladzie poszczególne obrazki. Kiedy dojdzie do perfekcji na koniec spróbujcie narysować samodzielnie wybrane zwierzątko. Jesteśmy pewne że Wam się uda. Powodzenia!

Mamy dla Was propozycję, może spróbujecie ułożyć i własnoręcznie ozdobić kartkę świąteczną, którą można przesłać w formie MMS czy mailem do osób, z którymi nie możecie się spotkać.

Pamiętajcie o kilku podstawowych elementach:

  •  w prawym górnym rogu powinniście umieścić nazwę miejscowości i datę pisania życzeń;
  •  na początku ważne są formuły grzecznościowe, np. Kochana Ciociu, Drogi Przyjacielu;
  •  o prawidłowej pisowni, np. święta wielkanocne, święta Wielkiej Nocy, lany poniedziałek, zwroty typu: Ci, Tobie, Wam – piszcie wielką literą;
  •  w prawym dolnym rogu koniecznie umieśćcie podpis;
  •  zadbajcie o poprawność i estetykę zapisu.

Pamiętajcie, że własnoręcznie wykonana praca (nawet jeśli nie wyszła idealnie) świadczy o tym, że poświęciliście specjalnie dla kogoś czas. To najpiękniejszy prezent.

Jeżeli macie w domu: szyszkę, filc, kolorowe piórka, pompony (mogą być również inne materiały: tektura, skarpetki wypchane watą, flamastry itp. ) to z pewnością uda Wam się stworzyć świątecznego kurczaka 😉 .

 

Propozycje prac plastycznych

Jeżeli macie w domu papier kolorowy, nożyczki, klej, spróbujcie wykonać pracę plastyczna według wzoru.

  • Świąteczne pisanki
  •        Królik Wielkanocny
  • Pszczółki
  • Kwiatek z pasków papieru
  •     Bocian z papieru

 

 

Spróbuj narysować zwierzątko z podanych elementów. Powodzenia!

 

 

Kolorowanki 

Zbliżają się Święta Wielkanocne, wybierz sobie kolorowankę i pokoloruj według swojego pomysłu. Możesz użyć kredek, mazaków albo farb plakatowych.

 

 

 

Spróbuj to rozwiązać…

  • znajdź różnice

 

  • rozwiąż labirynt

 

 

Ruch to zdrowie, proponujemy zabawę ze znaną piosenką, możecie wykonywać podskoki i przysiady zgodnie z tekstem utworu. Jeśli nie pamiętacie melodii, możecie posłuchać oryginalnego wykonania w Internecie. 

Tekst piosenki:

1. Siedzi mucha w mucholocie , do Krakowa sobie leci. Chce odwiedzić wujka,ciotki, brata z żoną i ich dzieci.

Ref. Mucha,mucha w mucholocie, jak w prawdziwym samolocie. Do Krakowa sobie leci , a za oknem słonko świeci x2

2.W doskonałym jest humorze , już doczekać się nie może. Kiedy w końcu wyląduje i rodzinę ucałuje

Ref. Mucha,mucha w mucholocie…

3.Mała mucha tak daleko jeszcze nigdy nie leciała. Więc na tak daleką podróż wiele rzeczy spakowała

Ref. Mucha,mucha w mucholocie…

4. Ma walizkę kolorową, a na sobie suknię nową. Okulary choć za duże wyśmienite do podróży.

Ref. Mucha,mucha w mucholocie…

5.Ręce w górę i machamy , udajemy ,że latamy. Podskok w górę startujemy,

 

 

Copyright © 2020

Skip to content