A better future if we are united

 

a

a

Erasmus+ 2020-2022 2020-1-RO01-KA229-08160 (dofinansowanie: 28.351 Euro)

a

Od września 2020 r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu realizują międzynarodowy projekt Erasmus + pod hasłem „A better future if we are united”. Celem przedsięwzięcia jest kształtowanie wśród młodzieży postaw tolerancji, współpracy, wzajemnej akceptacji bez względu na płeć, pochodzenie, statut społeczny, stan zdrowia. Inicjatorem i koordynatorem projektu jest szkoła z Rumunii.

a

Partnerzy projektu:

– Rumunia – Secondary School No.117, Bucharest,

– Turcja – Yildirim Beyazit Anadolu Lisesi,

– Grecja – Private School Themistoklis S.A,

– Portugalia – Agrupamento de Escolas de Satao,

– Polska – Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 14 Integracyjna im. Jana Pawła II.

a

W czasie trwania zaplanowanych działań młodzież będzie poznawać kulturę i tradycje europejskie, nawiązywać kontakty z rówieśnikami ze szkól partnerskich, poznawać specyfikę systemów kształcenia, a także cienie i blaski życia oraz pracy w różnych krajach.

a

Na czas trwania projektu zaplanowano 5 wizyt w szkołach partnerskich:

  1. Rumunia – nauka, multikulturalizm, nauczanie włączające
  2. Portugalia – sport, kultura i sztuka
  3. Polska – sport i multikulturalizm, sztuka
  4. Turcja – kultura i sztuka
  5. Grecja – kultura, tradycje, gastronomia

a

Praca w projekcie zakończy się przykładami dobrych praktyk, dostępnymi dla wszystkich zainteresowanych europejskich profesorów, którzy odwiedzą stronę internetowa naszego projektu lub platformę eTwinning. Ponadto uczestnicy rozwiną swoje kompetencje w zakresie współpracy i komunikowania się w języku angielskim oraz języku ojczystym, udoskonalą kompetencje cyfrowe, podwyższą umiejętności pracy zespołowej, krytyczne myślenie. Ponadto poprawie ulegną kompetencje interpersonalne i międzykulturowe.

        a

Planowany czas zakończenia projektu to sierpień 2022 r.

a

a

a

BUKARESZT 1 – 5.11.2021 r.

a

Rumunia, Bukareszt, Secondary school No.117

Za nami pierwsze międzynarodowe spotkanie, w którym udział wzięli uczniowie z Rumunii, Grecji, Turcji, Portugalii i Polski. Gospodarzem wydarzenia była Rumunia. Spotykaliśmy się i wspólnie pracowaliśmy od 1 listopada do 5 listopada 2021 r. Niestety ze względu na duże zagrożenie epidemiologiczne w tym kraju, postanowiliśmy, że grupa polska weźmie udział w tej wizycie w formie online. Na szczęście w dobie XXI w. udało nam się „spotkać” i pracować poprzez platformę Teams. Pierwsze spotkanie zaowocowało nawiązaniem nowych kontaktów, poznaniem uczniów, wzajemną integracją. Młodzież ze szkół uczestniczących w projekcie przedstawiła swoje kraje, miasta, a także szkoły. Podczas tych kilku dni staraliśmy się wzajemnie poznać i wymienić poglądy na różne tematy. Dyskutowaliśmy o prawach człowieka, ochronie środowiska. Ujawniły się także nasze talenty artystyczne – ozdabialiśmy przedmioty motywami ludowymi, malowaliśmy polskie krajobrazy na drewnianych sztachetach. Okazało się, że ta prosta z pozoru „sztuka” daje bardzo malownicze efekty. Poza tym, dzięki wykładom prowadzonym w Bukareszcie, poznaliśmy historię koralika. Dzieje kolorowych paciorków zainspirowały nas do stworzenia własnej biżuterii. Dzięki uprzejmości naszej nauczycielki chemii, udało nam się bardzo płynnie przejść od koralików do wiązań chemicznych. Z pozoru nie widać zbyt wielu punków wspólnych, ale …. okazało się, że atomy poszczególnych pierwiastków to takie koraliki, które łączą się ze sobą i tworzą niesamowite wzory. W tych dniach nie zabrakło również gimnastyki ciała, jak i umysłu – rozwiązywaliśmy łamigłówki matematyczne oraz logiczne, a w czasie przerw udało się wykonać kilka odprężających ćwiczeń ruchowych.

To był trudny tydzień. Mimo troszkę „kulejącej” komunikacji z naszymi partnerami udało nam się efektywnie spędzić czas i doświadczyć wielu niezwykłych emocji.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne międzynarodowe spotkanie.

a

a

a

a

a

a

a

Międzynarodowe spotkanie Erasmus + w Sátão

 

16.01.2022 r. – w niedzielny poranek – 5 uczennic wraz z opiekunkami wyruszyło do Portugalii. Od 17 stycznia do 21 stycznia 2022 r. odbywało się międzynarodowe spotkanie w ramach realizacji projektu A better future if we are united. Tym razem uczniowie z Turcji, Polski, Rumunii i Grecji przyjechali do szkoły w Portugalii. Nasi gospodarze przyjęli nas bardzo serdecznie, otoczyli opieką, doskonale zagospodarowali czas pobytu. Każdy dzień po brzegi wypełniony był rozmaitymi aktywnościami. Prezentowaliśmy nasze kraje, miasta i szkoły, spotkaliśmy się z władzami Sátão, obejrzeliśmy szkołę, a także rozmawialiśmy o szkolnym życiu w różnych państwach. Zwiedzaliśmy również urokliwe zakątki tej części kraju, poznawaliśmy portugalską kulturę, zwyczaje mieszkańców, smakowaliśmy potraw ze szkolnej stołówki. Niezapomniane słoneczne chwile spędziliśmy nad Oceanem Atlantyckim. Nie zabrakło też działań praktycznych – wzięliśmy udział w warsztatach rysowania karykatury, malowania na płytkach, robienia mydła, pieczenia ciastek. Ciekawym doświadczeniem było spotkanie z Fernando Ferreirą – Paraolimpijskim Mistrzem Bocci oraz rozgrywki w tę, dla nas mało znaną, grę.

Czas spotkania szybko minął. Nawiązaliśmy nowe znajomości. Dużo się nauczyliśmy – doskonaliliśmy umiejętności komunikowania się w języku angielskim, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy nie tylko o Portugali, ale także o Grecji, Rumunii i Turcji, wiemy jak zrobić mydło lub upiec pyszne kokosowe ciasteczka.

Na szczęście już w połowie lutego kolejny zjazd – tym razem w Grecji.

a

a

a

a

a

a

a

Nasza grecka przygoda – 14 – 18.02.2022 r. 

a

Za nami pierwsze dni wizyty w ramach projektu „A better future if we are united”, którą organizuje szkoła w Pireusie. Poniedziałek był mocno stresujący, bo nie wiedzieliśmy kogo spotkamy i czy nasze umiejętności językowe będą odpowiednie. Na szczęście praca w międzynarodowych grupach pozwoliła na nawiązanie pierwszych kontaktów i przełamanie nieśmiałości. Drugi dzień to już praca pełną parą! Wizyta w szkole gastronomicznej i degustacja greckich potraw była niesamowita! Później każda drużyna prezentowała narodowe smaki – my częstowaliśmy oscypkiem z żurawiną, krówkami, piernikami i ptasim mleczkiem. W dobrym towarzystwie i ciekawym miejscu czas szybko mija. Za nami kolejne dni erasmusowej wizyty w Grecji. W tym czasie prezentowaliśmy informacje o naszej szkole i mieście. Ponadto dużo czasu było przeznaczone na zwiedzanie pięknych miejsc położonych w najbliższej okolicy. Byliśmy w Holy Monastery of Kaisariani, w Muzeum akropolskim, spacerowaliśmy urokliwymi uliczkami Aten. Ogromne wrażenie zrobiła na nas zmiana warty przed Parlamentem. Nadszedł już ostatni dzień wizyty w szkole w Pireusie. Szkoda, bo radości ze wspólnej pracy i rozmów zrobiło się bardzo dużo. Na szczęście mieliśmy możliwość zrobić bransoletki przyjaźni z symbolami Aten – będą miłą pamiątką po tej cudownej przygodzie. Jeszcze tylko szybki spacer po szkole oraz uroczych zakątkach Aten i …… wracamy do domu.

a

a

a

a

a

a

a

Erasmusowe przygody w Turcji – 9 – 13.05.2022 r.

a

Za nami kolejne międzynarodowe spotkanie. Tym razem gościła nas młodzież turecka. W wizycie uczestniczyli również uczniowie z Grecji, Portugalii i Rumunii. To był niesamowity tydzień, pełen niespodzianek, nowych doświadczeń i umiejętności. Z ogromną radością spotkaliśmy się z naszymi erasmusowymi rówieśnikami. Tureccy gospodarze chętnie pokazali swoją szkołę, która była znacznie rozleglejsza niż nasza. Z przyjemnością uczestniczyliśmy w rozmowach i zabawach pozwalających poznać kulturę gospodarzy. Śpiew i muzyka turecka porywała do wspólnego tańca. Bardzo chętnie dzieliliśmy się informacjami o Polsce i Radomiu. Z dumą opowiadaliśmy o naszej szkole i prezentowaliśmy zdjęcia placówki. Nie brakowało też okazji do nabywania nowych umiejętności. Mogliśmy spróbować swoich sił w garncarstwie. Poza tym każdy z nas miał możliwość wykonania obrazka metodą ebru. Zachwyciła nas ta mało znana w Polsce technika tworzenia prac plastycznych.

Ponadto wiele czasu przeznaczono na zwiedzanie niesamowitych miejsc tego kraju. Ogromne wrażenie zrobiło na nas Mauzoleum Anıtkabir – mauzoleum założyciela Republiki Turcji i jej pierwszego prezydenta oraz Marszałka Turcji. Oczarowała nas niesamowita Kapadocja, która jest najbardziej niezwykłą turecką krainą – jej wyjątkowy krajobraz powstał po wybuchu wulkanów. Oglądaliśmy także największe podziemne miasto.

W ciekawych miejscach i z niesamowitymi ludźmi czas szybko mija. Pełni energii i z niesamowitymi wspomnieniami wróciliśmy do domu. Już zaczynamy przygotowania do wizyty w Polsce.

a

a

a

a

a

a

a

Kolejne wspólne działania – zakończenie pracy w projekcie – Radom 9 – 13.01.2023 r.

 

Po wielu miesiącach oczekiwania, w PSP Nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu, mogliśmy gościć nauczycieli oraz młodzież Grecji, Portugalii, Rumunii i Turcji. Od 9 do 13 stycznia 2023 r. realizowane były działania związane z projektem Erasmus + pod hasłem „A better future if we are united”. Z ogromną radością spotkaliśmy się z naszymi erasmusowymi rówieśnikami, szczególnie że niektóre osoby znaliśmy już z poprzednich międzynarodowych spotkań. Postaraliśmy się, aby nasi goście nie nudzili się w ciągu tygodnia spędzonego w Polsce i miło wspominali czas pobytu. Rozpoczęliśmy od przestawienia się, zaprezentowania naszej szkoły i krótkich zabaw integrujących. Następnie całą międzynarodową grupą pojechaliśmy do Zakrzewa, gdzie obejrzeliśmy przygotowany przez Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Zakrzewiaki pokaz tańców ludowych: krakowiaka, kujawiaka, miętlorza i klepanego. Następnie sami wzięliśmy udział w warsztatach tanecznych i wspólnie uczyliśmy się podstawowych kroków klepanego. Kolejny dzień to wycieczka do stolicy Polski – Warszawy. Zwiedzaliśmy Stadion Narodowy, pokazaliśmy gościom najpiękniejsze miejsca Starego Miasta a także wzięliśmy udział w lekcji w – f przeprowadzonej na trampolinach w Hangarze 646. W środę zaprezentowaliśmy nasze rodzinne miasto. Rozpoczęliśmy od pobytu w Muzeum Historii Radomia, a później poznawaliśmy współczesny Radom i jego symbole za pomocą gry miejskiej. Nasz spacer zakończyliśmy w Urzędzie Miasta, gdzie spotkaliśmy się w Zastępcą Prezydenta – panią Katarzyną Kalinowską. Dzień zakończyliśmy w szkole – międzynarodową olimpiadą sportową. Czwartek to kolejna wycieczka. Nasi goście mieli możliwość zwiedzania Państwowego Muzeum na Majdanku oraz spędzenia czasu w pięknym Lublinie. Ostatni dzień wizyty był jednocześnie ostatnim dniem działań projektowych – czasem na podsumowanie spotkania. Koniec wizyty w Radomiu był jednocześnie zakończeniem działań realizowanego projektu „A better future if we are united”. W związku z tym dokonaliśmy ewaluacji wspólnej pracy poprzez quiz w aplikacji Kahoot, gdzie trzeba było wykazać się wiedzą związaną ze wszystkimi partnerami projektu. Ponadto dorośli uczestnicy spotkania dokonali analizy SWOT prac projektowych.

Ostatnie chwile to rozdanie certyfikatów pobytu, gorące podziękowania naszych gości oraz serdeczne pożegnanie.

a

a

a

 

 

Copyright © 2020

Skip to content