Zanurzeni w świat kultury i tradycji
a
a
„Zanurzeni w świat kultury i tradycji” – PLF/2025/F1/W/0017 – to projekt, którego głównym celem jest popularyzacja niematerialnego dziedzictwa kulturowego Polski i Litwy wpisanego na światową listę UNESCO. Przeznaczony jest dla uczniów klas 7 i 8 Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu.
Będzie realizowany w okresie od 1 kwietnia do 31 października 2025 roku, sfinansowany ze środków Polsko – Litewskich Funduszy Wymiany Młodzieży.
a
Główne cele projektu:
– Kształtowanie tożsamości narodowej społeczności polskiej i litewskiej
– Integracja społeczności polsko-litewskiej
– Ochrona i popularyzacja niematerialnego dziedzictwa kulturowego
Szczegółowe cele projektu:
– Pogłębienie relacji polsko – litewskich
– Podniesienie świadomości społeczeństwa polskiego i litewskiego na temat podobieństw, różnic i wspólnej historii oraz tradycji
– Nawiązanie przyjaznych stosunków, poznanie wspólnych korzeni,
– Współpraca partnerska
– Wymiana doświadczeń
– Pokonywanie uprzedzeń i stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii
a
Projekt zwraca uwagę na poznanie historii i dziedzictwa kulturowego obu narodów, przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii oraz współczesnych relacji. Pośrednio pozwoli na przełamanie stereotypów o sąsiadujących ze sobą narodach poprzez budowanie postaw otwartości i tolerancji wśród młodych ludzi i poszukanie tego, co łączy obydwa kraje. Głównym elementem projektu będzie spotkanie nastolatków na Litwie, podczas którego planowane są rozmowy i dyskusje młodych ludzi związane z niematerialnym dziedzictwem kulturowym, warsztaty umiejętności praktycznych oraz poznawanie wspólnych elementów historii Polski i Litwy. W czasie spotkania uczniowie z polskiej szkoły zaprezentują społeczności szkoły litewskiej informacje na temat swojej placówki, najpiękniejszych miejscach kraju a także opowiedzą o niematerialnym dziedzictwie Polski wpisanym na światową listę UNESCO. Pobyt na Litwie będzie również okazją do obejrzenia szkoły partnerskiej, poznania litewskiego systemu edukacyjnego, a także poznania ważnych miejsc oraz obiektów historycznych i dziedzictwa kulturowego łączących oba narody. Ponadto podczas wizyty wszyscy uczestnicy projektu wezmą udział w warsztatach wyplatania geometrycznych ozdób ze słomy żytniej (tzw. pająków), które poprowadzi litewski artysta ludowy zamieszkujące okolice Wilna.
a
a
a