3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych. To święto ma na celu zwrócenie uwagi na problemy tej grupy społecznej, ale przede wszystkim na potrzebę integracji i współistnienia z resztą społeczeństwa.

Przewodnią myślą Zespołu Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu jest właśnie integracja. Dotyczy to nas wszystkich – uczniów zdrowych i niepełnosprawnych, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły, jej przyjaciół. To właśnie w naszej szkole uczymy się współpracy, szacunku dla siebie i swoich trudności, empatii i okazywania serca, przyjaźni. To tu każdego dnia stajemy się bohaterami naszej szkolnej rzeczywistości, gdzie najważniejszy jest człowiek i jego możliwości, potrzeby.

Nasza szkoła w sposób szczególny obchodziła tegoroczną uroczystość. Nauczyciele przygotowali montaż słowno-muzyczny pt. „Marzenia”, w którym wzięli udział uczniowie. Motywem przewodnim występu była… Iskierka – duch spełniający marzenia. Choć w snutej historii nie udało się uleczyć niewidomej dziewczynki, okazuje się, że najważniejsze, by umieć patrzeć sercem, bo wtedy widzi się więcej. Cały ten występ – osób zdrowych i niepełnosprawnych – to kwintesencja integracji: ramię w ramię tworzymy piękną historię naszej szkoły i nas samych.

Ponadto organizatorki przygotowały wyjątkową wystawę. Na wyciętych puzzlach każda klasa opisywała, co im się kojarzy z niepełnosprawnością. Swoje elementy wypełniali również nauczyciele, rodzice, pracownicy szkoły. Wszystkie puzzle razem zawisły na tablicy, by świadczyć o tym, czym dla nas wszystkich jest idea szkoły integracyjnej. Nie brakuje tam wielkich słów, które wzruszają, które są dowodem, że misja szkoły jest realizowana. To świadectwo naszej wspólnoty.

Wbrew pozorom wcale nie jest łatwo o tę integrację. Każdego dnia uczymy się jej, uczymy się pamiętać o sobie nawzajem, więcej widzieć i rozumieć. W takiej szkole jak nasza są inne emocje, inna rzeczywistość. Gdy się jej trochę posmakuje, ma się wrażenie, jakby ta szkoła była inna niż pozostałe. Jakby tutaj – na korytarzu, wśród uczniów, pracowników, było więcej ciepła, więcej serca. Taki dzień jak dziś przypomina, że jesteśmy jednością. To święto naszych przyjaciół, z którymi widzimy się każdego dnia.

Tatiana Agatowska

Grażyna Ferenc