W kwietniu (23 – 25) 2023 r. odbyło się ostatnie spotkanie w ramach realizacji projektu „Be healthy, be fit”. Warto przypomnieć, że działania finansowane były ze źródeł Międzynarodowych Funduszy Wyszehradzkich V4 Generation Mobility Mini-Grant (więcej informacji – www.visegradfund.org), a wysokość dofinasowania wynosiła 9.720 Euro.

Miejscem spotkania było małe miasteczko w Słowacji – Spiska Bela, a brali w nim udział uczniowie i nauczyciele z Polski, Czech oraz Słowacji:

– Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 14 Integracyjna im. Jana Pawła II,

– Vyssi Odborna Skola Zdravotnicka,

– Specialna Zakladna Skola.

To były bardzo intensywne dwa dni. Nasze międzynarodowe spotkanie rozpoczęło się od powitania przez dyrektora szkoły goszczącej oraz burmistrza Spiskiej Beli. Pani dyrektor krótko opowiedziała o charakterze placówki, którą zarządza, a burmistrz miasta podkreślił wagę poruszanych zagadnień oraz wyraził radość ze współpracy uczniów i nauczycieli w ramach projektu. Po krótkim zwiedzaniu szkoły, dynamicznie rozpoczęliśmy zaplanowane działania. Najpierw odbyła się krótka dyskusja na temat używek w kontekście zdrowego stylu życia. Następnie swoją energię spożytkowaliśmy podczas rozgrywek w unihokeja. Międzynarodowe drużyny oraz odrobina zdrowej rywalizacji sprzyjały integracji i dobrej zabawie. W dalszej części spotkania, trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, zwiedzaliśmy urokliwe miasteczko, które położone jest niedaleko granicy z Polską. Na zakończenie dnia odbył się Festiwal jedzenia. Każda ze szkół przygotowała stoisko będące wizytówką kraju. Na stołach gościły wędliny, sery, wypieki oraz słodycze charakterystyczne dla Polski, Czech lub Słowacji. Uczniowie krótko omawiali wyeksponowane produkty i zachęcali do skosztowania. Smakowite spotkanie było wstępem do integracji i zabawy. Zarówno młodzież, jak i nauczyciele, wspólnie śpiewali i tańczyli w rytm ludowych rytmów oraz międzynarodowych przebojów.

Drugi dzień pobytu to kolejne nowe doświadczenia. Mieliśmy przyjemność odwiedzić pracownię artystyczną – ANNOGALLERY, gdzie zobaczyliśmy niesamowite prace wykonane z ceramiki i płynnego szkła. W pracowni garncarskiej robiliśmy kubeczki z gliny, które okazały się całkiem dużym wyzwaniem plastycznym. W czasie pracy rozmawialiśmy o wadach i zaletach realizowania projektów międzynarodowych. Jednomyślnie stwierdziliśmy, że współpraca między różnymi europejskimi szkołami przynosi wiele korzyści – wspiera nasz rozwój osobisty, pomaga pokonać bariery językowe, otwiera na nowe doświadczenia.

To było ostatnie spotkanie w ramach realizacji projektu „Be healthy, be fit”. Żal było się rozstawać, ale mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy – tym razem przy realizacji innego międzynarodowego projektu.