Również i w tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do projektu „Nasi ulubieńcy” 2017/2018r organizowanego przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Radomiu. W ramach realizacji projektu wykonano szereg działań mających na celu przybliżenie uczniom losu bezdomnych psów, uwrażliwienie dzieci na humanitarne traktowanie zwierząt oraz wyrabianie poczucia odpowiedzialności za posiadane zwierzęta. W tym roku szkolnym w akcji wzięli uczniowie klas 0 – 6 oraz gimnazjum.

W ramach tego projektu uczniowie uczestniczyli w:

* Akcji „Wzorowy właściciel czworonoga” – mających na celu zbadanie sytuacji zwierząt na osiedlach mieszkaniowych.

* Akcji „Złotóweczka dla koteczka i pieseczka”, która polegała na zbieraniu pieniędzy do skarbonek oraz karmy na rzecz wolno żyjących zwierząt bytujących na radomskich osiedlach i okolicznych wsiach.

W akcję zaangażowała się prawie cała społeczność szkolna – uczniowie, nauczyciele i rodzice dzieci uczęszczających do naszej szkoły. Zebrane pieniążki w kwocie 316 zł. zostały wpłacone na konto Centrum Edukacji Ekologicznej w Radomiu. Karma – 63 kg dla naszych czworonożnych ulubieńców została przekazana wolontariuszce opiekującej się wolnobiegającymi bezpańskimi psami i kotami.

W klasach młodszych odbywały się zajęcia edukacyjne, podczas których uczniowie poznawali rasy psów, słuchali opowiadań, oglądali projekcje multimedialne oraz filmowe w których bohaterami były psy. Uczniowie opowiadali o swoich psach oraz uczestniczyli w konkursach plastycznych pt: „Pies i kot – nasi czworonożni przyjaciele”, „Mój przyjaciel pies i kot” oraz fotograficznym „Moja fota psa lub kota”. Ze swoją pracą zapoznała dzieci również Pani Marta Grylak – dogoterapeutka, wyjaśniając uczniom, jaka jest rola człowieka w dogoterapii, na czym dokładnie polega praca psiego terapeuty, jak długo może on pracować oraz jak wygląda proces szkolenia psa i czym powinien on się wyróżniać.

Uczniowie, rodzice oraz nauczyciele wykazali się dużą hojnością i wrażliwością na los wolnobiegających bezdomnych psów i kotów.

Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w projekcie „Nasi ulubieńcy”.

Autor: Edyta Stani