Z wizytą w RADWAG

11 października 2021

1 października 2021 r. uczniowie klasy 7a wybrali się do przedsiębiorstwa RADWAG znajdującego się w Radomiu przy ul. Toruńskiej. Jest to największy producent wag elektronicznych w Polsce i jeden z największych na świecie.

Zanim zwiedziliśmy obiekt, wysłuchaliśmy wykładu poprowadzonego przez pana Radosława Wilka, menagera ds. produktów laboratoryjnych. Był tam pokaz najwyższej klasy wag oraz prezentacja przedstawiająca historię firmy i zakres jej działalności. RADWAG to nie tylko producent wag, ale też przedsiębiorstwo tworzące całe systemy pomiarowe stosowane w różnych gałęziach przemysłu w 150 krajach świata. Dowiedzieliśmy się, że w Radomiu została zorganizowana międzynarodowa konferencja,  na której został zdefiniowany nowy wzorzec masy.

Uczniowie z opiekunami p. Ewą Warmiak i p. Jarosławem Dąbrowskim mieli okazję zwiedzić miejsca produkcji wag o dokładności odczytu 0,1 µg. Tylko dwie firmy na świecie potrafią produkować tak dokładne wagi.

Uczniowie dzięki tej wycieczce mogli sobie uświadomić, jak ważna jest dziedzina metrologii i poczuć się dumni z naszego miasta, którego hasłem jest „Siła w precyzji”.

Autor: Jarosław Dąbrowski