Od 8 do 10 kwietnia 2024 r. przedstawiciele PSP Nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu przebywali w Svidniku na Słowacji. Było to ostatnie spotkanie młodzieży w ramach realizacji projektu „Save our planet” finansowanego ze źródeł Międzynarodowych Funduszy Wyszehradzkich V4 Generation Mobility Mini-Grant. Gospodarzem wizyty była Spojená škola w Svidniku.

To już trzeci raz mieliśmy możliwość pracować w tym samym gronie. Tym razem gościła nas słowacka szkoła. Jak każda wizyta projektowa, ta również, rozpoczęła się od zwiedzania placówki. W związku z tym, że Spojená škola kształci młodzież na poziomie szkoły podstawowej oraz liceum, uczniowie mają do dyspozycji przestronny budynek oraz duży teren wokół szkoły. Mimo że lubimy naszą szkołę, to przestrzeń i wyposażenie słowackiej placówki zrobiły na nas wrażenie. Niezwykłym wydarzeniem tego dnia był kiermasz odzieży używanej. Bardzo nam się spodobał ten pomysł. Zamiast wyrzucać lub upychać w szafie rzeczy, których już nie nosimy, możemy je „wystawić” na szkolnym targu. Do tego dbamy o naszą planetę, bo przecież wszyscy wiedzą, że produkcja ubrań znacząco wpływa na zanieczyszczenia środowiska. P południu wzięliśmy również udział w Światowym Dniu Sprzątania. Połączyliśmy sprzątanie ze zwiedzaniem miasta. Drugi dzień pobytu to poznawanie przyrody, wędrówka po Tatrach. Zwiedzaliśmy Jaskinię Bielską, która uznawana jest za narodowy pomnik przyrody i charakteryzuje się wyjątkowo bogatą szatą naciekową. Z zapartym tchem podziwialiśmy niesamowite formy wapienne, stalaktyty, stalagmity i draperie. Oczywiście w tym dniu nie zabrakło czasu na kilka chwil w centrum handlowym w Popradzie i szybkie zakupy pamiątek. Szybko nadszedł ostatni dzień międzynarodowego spotkania. Spędziliśmy go bardzo pracowicie. Najpierw posadziliśmy drzewka w szkolnym ogrodzie – każda drużyna wzorowo wykonała swoje zadanie. Następnie budowaliśmy budki dla ptaków. Potrzebne do tego były nie lada umiejętności praktyczne, a także wyobraźnia i poczucie estetyki. Wspólne majsterkowanie było dla nas okazją do rozmowy i żartów na świeżym powietrzu. Barwne domki dla ptaków zostały zawieszone na terenie słowackiej szkoły. Dzień zakończył się drużynową rywalizacją w aplikacji Kahoot, podczas której podsumowaliśmy naszą wiedzę o ochronie planety oraz zrealizowanym projekcie.

Więcej informacji TUTAJ