W dniach 6-7 października 2021 r. odbyła się XXI Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. Tegorocznemu spotkaniu w Częstochowie przyświecały słowa naszego świętego patrona: „Nie lękajcie się!”

W przededniu uroczystości w kaplicy Matki Bożej Apel Jasnogórski poprowadził biskup radomski Marek Solarczyk.

Główne uroczystości pielgrzymkowe miały miejsce w czwartek 7 października.

O godz. 11.00 została odprawiona msza święta pod przewodnictwem duszpasterza Rodziny Szkół – biskupa Henryka Tomasika. Mszę św. sprawowali również: ks. Czesław Wawrzyńczak, proboszcz parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Radomiu oraz ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Na błoniach jasnogórskich zebrało się pięć tysięcy osób ze stu czterdziestu szkół z całej Polski. Widok zgromadzonych uczniów wypełniał serca radością nie tylko organizatorów, ale również tych, którzy przybyli na uroczystość jako zaproszeni goście.

W trakcie pielgrzymki uczniowie i nauczyciele podziękowali biskupowi Henrykowi Tomasikowi za dotychczasową opiekę. Biskup Tomasik, który przez wiele lat pełnił posługę duszpasterza Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, w kazaniu skierowanym do zgromadzonych podkreślał, że ta pielgrzymka jest wyznaniem wiary: Pielgrzymka jest pięknym wyznaniem wiary nauczycieli, ale też kapłanów, sióstr zakonnych, katechetów, dyrektorów szkół – wszystkich zatroskanych o to, żeby wychowanie młodego pokolenia odbywało się w duchu nauczania świętego Jana Pawła II. Jest On  dla nas wszystkich pięknym wzorem odpowiedzi na pytanie, które pada w Ewangelii (…) „Czy ty Mnie miłujesz?”… .

Pielgrzymka każdego roku dla wielu uczestników jest niezwykłym przeżyciem duchowym. Właśnie na Jasnej Górze zostają wypowiedziane słowa prośby lub dziękczynienia za wszystko, co jest nam dane i przeznaczone. Tak było i tym razem.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

Autor: Renata Miszczyk