30 listopada 2015 r. dziesięć uczennic z naszego gimnazjum pisało bardzo trudny test gramatyczno-ortograficzny w ramach VI Ogólnopolskiego Pijarskiego Konkursu Gramatycznego im. Onufrego Kopczyńskiego organizowanego przez Pijarskie Szkoły w Warszawie.

Do finału, który odbędzie się 19 marca 2016 r. o godz. 12.00 w siedzibie Szkół Pijarskich w Warszawie przy ul. Gwintowej 3, zakwalifikowały się: Aleksandra Wnukowska z kl. 3gA (opiekun: p. Małgorzata Mizera) i Olga Żelazowska z kl. 3gD (opiekun: p. Beata Kowalska).

Dokładne informacje wraz z tegorocznym testem znajdują się na stronie:

Zakres konkursu obejmuje szeroko pojętą dziedzinę – naukę o języku (w tym gramatyka, ortografia i interpunkcja) i adresowany jest do uczniów starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum. W finale konkursu sprawdzona zostaje także wiedza na temat życia i działalności autora pierwszej polskiej gramatyki – Onufrego Kopczyńskiego. Sugerowane źródła informacji o Onufrym Kopczyńskim: Internet, Bogdziewicz Henryk „Działalność literacka polskiego środowiska pijarskiego w dobie Oświecenia”- Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas.

Dziewczętom gratulujemy i życzymy połamania piór w finale!

Autor: Irmina Warmiak