15 maja 2023 r. przedstawiciele klas ósmych wybrali się na warsztaty do laboratorium Radomskiej Oczyszczalni Ścieków. Był to drugi etap realizacji edukacji ekologicznej, na który z niecierpliwością czekaliśmy. Opiekę nad nami sprawowały p. Renata Jesionek, nauczyciel chemii, oraz p. Ewa Warmiak. Wycieczkę rozpoczęliśmy zbiórką przy dworcu kolejowym, aby tam autobusem linii 18 dojechać, a następnie dojść do naszego celu. Nie zniechęcił nas nawet padający deszcz i błoto.

W laboratorium czekali na nas pracownicy, którzy poświęcili dużo swojego cennego czasu i starali się pokazać jak najwięcej tajników swojej pracy. Podczas warsztatów poznaliśmy laboratorium, a następnie proces badań radomskich ścieków. Z zapartym tchem obserwowaliśmy, jak używa się nowoczesnego sprzętu laboratoryjnego do analizowania każdej próbki. Dużą radość sprawiło nam pomaganie laborantom w ich codziennych obowiązkach: pomiarowaniu, dolewaniu, odlewaniu, przelewaniu, odmierzaniu, zapisywaniu… Wszystko świetnie nam szło! Przy okazji sprawdziliśmy swoją wiedzę i umiejętności chemiczne. Każdy starał się odpowiadać dobrze na pytania. Mieliśmy okazję nauczyć się nowych tajników chemii, pogłębiając przy tym samym naszą wiedzę z tego niełatwego przedmiotu.

Do domów wróciliśmy bardzo zadowoleni. Nigdy wcześniej nie uczestniczyliśmy w tego typu zajęciach, więc było to dla nas spróbowanie czegoś nowego, niezwykłego. Dodatkowo, zintegrowaliśmy się z uczniami z innych klas.

Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom za wspaniałe przyjęcie, poświęcony czas i możliwość pracy choć przez kilka godzin w profesjonalnym laboratorium.

 

Autorzy: Zofia Nalberska i Wojciech Maj z kl. 8c

 

 

 

Copyright © 2020

Skip to content