a

15 września klasy 8a i 8b z naszej szkoły wyjechały do Torunia na trzydniową wycieczkę pod opieką p. Irminy Warmiak, p. Katarzyny Suwały oraz p. Marty Sobień.

a

Pierwszego dnia w Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa dowiedzieliśmy się, jak powstaje papier. Mieliśmy okazję zrobić własną kartkę papieru z odpadów biodegradowalnych, pisać gęsim piórem oraz odbić na prasie drukarskiej certyfikat muzealny. Poznaliśmy sposób, w jaki dawniej powstawały książki. W drodze do Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika przechadzaliśmy się ulicami Torunia.

Czwartek 16 września zaczęliśmy od zwiedzania Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Przewodnik opowiadał o różnych ciekawych zagadnieniach z fizyki, chemii i biologii. Następnie zwiedzaliśmy stary i nowy Toruń. Poznaliśmy życiorys Mikołaja Kopernika oraz historię miasta. Sprawdzaliśmy, jak odchylona jest Krzywa Wieża. Najfajniejsze były doznania kulinarne, czyli warsztaty piernikowe. Ten przysmak regionalny sławi Toruń na cały świat. Miłą niespodzianką była nocna wyprawa nad Wisłę.

Piątek zaczęliśmy od pobytu w Planetarium. Po 40-minutowym seansie na temat kosmosu przenieśliśmy się do wnętrza rakiety, która zabrała nas na planetę Mars. Ostatnią atrakcją był spacer po parku Zdrojowym w Ciechocinku.

Ten wyjazd poszerzył naszą wiedzę, lecz myślę, że najważniejszy był czas spędzony razem i relacje, które się zacieśniły między nami.

a

Autor: Oliwia Listkowska kl. 8a

a

a

a

 

Copyright © 2020

Skip to content