Wizyta w Rumunii

29 maja 2017

W dniach 8 – 12 maja 2017 r. miało miejsce kolejne międzynarodowe spotkanie w ramach realizacji projektu Erasmus + „Stay in school your job will be cool”. Z naszej szkoły pojechało sześcioro uczniów z II klas gimnazjum oraz dwoje nauczycieli. Pracę rozpoczęliśmy od gier i zabaw integracyjnych, które miały na celu wspólne poznanie się i przełamanie barier językowych. Zwiedziliśmy również szkołę w Stei, w Rumunii, która była gospodarzem wizyty oraz zaprezentowaliśmy dotychczasową pracę nad projektem. Dzień zakończył się rozgrywkami w piłkę siatkową, co było źródłem wielu radości. Nazajutrz zwiedziliśmy Stei oraz odwiedziliśmy przedszkole i szkołę zawodową, w której można zdobyć kwalifikacje do naprawy samochodów osobowych i ciężarowych, umiejętności z dziedziny elektryki oraz kontroli jakości produktów spożywczych. Mieliśmy szansę spotkać się z władzami miasta i rozmawiać o tym, jak ważna jest nauka w dobrej szkole i ile możliwości daje współpraca międzynarodowa. Popołudnie spędziliśmy na miejskich kortach tenisowych na międzynarodowych rozgrywkach oraz wspólnym biesiadowaniu przy grillu. Mieliśmy okazję spróbować tradycyjnych kiełbasek – mititei. Środa była kolejnym pracowitym dniem. Najpierw, w pracowni informatycznej, pracowaliśmy w programach Paint oraz Power Point. Następnie byliśmy w jednostce straży pożarnej, gdzie panowie opowiedzieli o trudnej pracy strażaka i ratownika medycznego. Ciekawym doświadczeniem okazała się wizyta w fabryce, w której produkowane są płatki śniadaniowe. Byliśmy pod wrażeniem ogromnych hal produkcyjnych oraz nowoczesnych maszyn. Popołudnie spędziliśmy w Muzeum Etnograficznym w pobliskiej miejscowości Beius. Czwartek upłynął na poznawaniu kultury, tradycji i osobliwości regionu, w którym przebywaliśmy. Zwiedzanie okolicznych jaskiń było ogromnym przeżyciem. Jaskinia Niedźwiedzia, kopalnia kryształów oraz Jaskinia Meziad na długo pozostaną w naszej pamięci. Nie wiadomo kiedy nadszedł piątek – ostatni dzień pracy w międzynarodowym gronie. Rozpoczęliśmy go od tworzenia komiksów w programie ToonDoo, następnie dyskutowaliśmy o naszych zainteresowaniach i planach zawodowych na przyszłość. Stworzyliśmy listę zawodów, które są najbardziej popularne w dzisiejszym świecie. Popołudnie to już wspólna zabawa przy dźwiękach muzyki ludowej, wręczenie certyfikatów i …. pożegnanie.

Kolejne spotkanie w listopadzie 2017 r. w Ostrawie.

Autor: Agnieszka Iwańska