W piątek 2 grudnia 2022 r., pomimo zmęczenia po całym tygodniu nauki i siedzenia przy książkach, my – uczniowie klas ósmych – mieliśmy okazję, by znowu przyjść do szkoły. Bynajmniej nie po to, żeby zasiąść w ławkach…

Nasze koleżanki z kl. 8c: Małgorzata Puch i Julianna Zdyb, które w zeszłym roku były stypendystkami Mazovii dla uczniów szczególnie uzdolnionych pod opieką p. Renaty Jesionek – naszej nauczycielki chemii, zaprosiły nas na warsztaty chemiczne. O godz. 16.00 w sali nr 3 zaczęliśmy chemiczną zabawę.

Na początek poznaliśmy zasadę działania wirtualnego laboratorium Empiriusz, w którym można prowadzić doświadczenia w technologii VR. Następnie każdy uczeń mógł samodzielnie wykonać jedno z nich. Koleżanki miały już bardzo dobrze opanowaną obsługę Empiriusza, więc służyły nam radą i pomocą.

Atrakcją spotkania był też pokaz bardzo efektownych doświadczeń przygotowanych pod czujnym okiem p. Jesionek. Przerywaliśmy więc pracę w wirtualnym świecie, żeby zobaczyć jak Julka i Gosia wykonują doświadczenia na żywo. Zielony płomień, ryczący niedźwiedź, lokomotywa, samozapłon, fotobłysk – te zapowiedzi zachęcały do oglądania. Przekonaliśmy się, że wirtualne laboratorium jest zawsze w gotowe do pracy, ale nie zastąpi prawdziwego doświadczenia. Efekty pracy dziewczynek były niesamowite, a my oglądaliśmy je z zapartym tchem i z telefonami w rękach, by móc uchwycić wrażenia na zdjęciach.

No właśnie, ale czy wirtualne laboratorium zawsze jest gotowe do pracy? Większość z nas chciała spróbować pracy z Empiriuszem, aż baterie w padach się wyładowały. Tego nikt nie przewidział. Oczywiście jest więc zapowiedź kolejnego spotkania.

Na zakończenie było bardzo spektakularne doświadczenie. Jednogłośnie wszyscy stwierdziliśmy, że gdyby były zamontowane czujniki dymu, to chyba przyjechałaby straż pożarna. Oczywiście cały wybuch był kontrolowany i wystarczyło dobrze wywietrzyć klasę i nie było śladu dymu.

Cieszymy się, że mogliśmy w świetnej atmosferze spotkać się, porozmawiać, oglądać doświadczenia chemiczne oraz je wykonywać. Nie żałowaliśmy tego popołudnia spędzonego w szkole.

Bardzo dziękujemy naszym koleżankom oraz p. Renacie Jesionek za zarezerwowanie czasu, żeby pokazać nam, nad czym pracowały. Mamy nadzieję, że takie spotkanie uda się jeszcze powtórzyć.

Autor: Nikodem Żuk, kl. 8c

Autor zdjęć: Renata Jesionek