W piątek 22 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Ziemi. W tym dniu różne organizacje przeprowadzają szereg akcji, których celem jest promowanie postaw ekologicznych. U nas tego dnia na zajęciach również dominowały takie tematy.

Uczniowie pogłębiali wiedzę na temat wpływu człowieka na stan środowiska, w którym żyją, poznawali przyjazne i szkodliwe zachowania człowieka wobec przyrody, zastanawiali się, co można zrobić, by chronić przyrodę, utrwalali wiadomości dotyczące segregacji śmieci, recyklingu, uczyli się, w jaki sposób można wykorzystywać posegregowane i przetworzone śmieci, jakie zagrożenia ze strony człowieka spotykają leśne zwierzęta, jak dbać o powietrze, jak oszczędzać wodę. Najbardziej dociekliwi przeprowadzili eksperymenty sprawdzające, w jaki sposób zanieczyszczenia krążą w powietrzu oraz jak zadbać o czystość wody.

Po zajęciach powstawały lapbooki tematyczne, dzięki którym uczniowie mogli utrwalić podstawowe zasady ekologii i wykazać się wiedzą dotyczącą ochrony środowiska naturalnego.

Odbył się również konkurs pt. „Planeta Ziemia”. Zadaniem dzieci było stworzenie pracy dowolną techniką przestrzenną z wykorzystaniem różnorodnych materiałów. Wszyscy uczestnicy wykazali się kreatywnością. Do organizatorów dostarczono mnóstwo ciekawych wizji naszej planety: z papieru, kartonu, plastiku, balonów, piłek, styropianu, folii i wielu innych niepotrzebnych już materiałów. Komisja konkursowa miała niemały problem, oceniając prace. Po trudnych negocjacjach wyłoniono zwycięzców:

Miejsce 1:

· Franciszek Kowalski kl. 2d

· Julia Pasik kl. 3b

· Władysław Puch kl. 3b

Cieszymy się z licznego uczestnictwa uczniów naszej szkoły w obchodach Dnia Ziemi. Mamy nadzieję, że zaowocuje to wrażliwością i

mądrym postępowaniem wobec naszej Matki Ziemi – NIECH KAŻDY DZIEŃ BĘDZIE DNIEM ZIEMI.

Autorki: Sylwia Pietrus, Ewa Kaczmarek, Magda Kuleta