Fundacja Katalyst Engineering działająca w Warszawie po raz drugi zaprosiła naszą szkołę do współpracy przy programie „Ogarnij Inżynierię”.

W roku szkolnym 2017/ 2018 uczniowie klas 4 i 5 realizowali dwa moduły: „Tajemnice zielonych dachów” oraz „Energia i wiatr”. Są to innowacyjne programy edukacyjne, które łączą inżynierię, technologię druku 3D z wiedzą z przyrody, matematyki, informatyki i techniki.

Fundacja  Katalyst Engineering zapewniła materiały dydaktyczne, sprzęt dla uczniów i nauczycieli, m.in.: drukarkę 3D, stacje pogodowe, zestawy doświadczalne i konstrukcyjne, „Notatniki Inżyniera” i wiele innych.

W ramach realizacji modułu odbyły się również bezpłatne, kompleksowe szkolenia i warsztaty przeznaczone dla nauczycieli biorących udział w programie

„Tajemnice zielonych dachów” to moduł przeznaczony dla uczniów klas czwartych.

Na przyrodzie, matematyce, informatyce i technice uczniowie wszystkich klas 4 poznawali składniki pogody oraz tworzyli przyrządy do ich badania: termometr, higrometr włosowy, wiatrowskaz oraz wiatromierze czaszowe i arkuszowe. Po zapoznaniu się z technologią druku 3D, budową i działaniem drukarki 3D, projektowali i drukowali wiatrowskazy. Na zakończenie konstruowali makiety domów z różnymi dachami, w których badali temperaturę i wilgotność powietrza.

Szkolenie nauczycieli

Tak pracowali uczniowie

Nauczyciele realizujący projekt w klasach 4:

Monika Czubak

Agnieszka Jaroszek

Izabela Kaniewska

Joanna Kapusta

Anna Kostecka

Urszula Kucharska

Barbara Misztal

Anna Malatyńska

Anna Niziołek

Dorota Rozwadowska

Rafał Siciarz

Iwona Świstowska

Marzena Zegarek

Uczniowie klas V realizowali moduł „Energia i wiatr”.  Są to zajęcia poświęcone zagadnieniom związanym z rodzajami i źródłami energii, ze szczególnym naciskiem na energię wiatrową i turbiny wiatrowe.

Moduł składa się z kilkunastu jednostek lekcyjnych, które były realizowane na poszczególnych przedmiotach. Uczniowie mieli okazję poznać technologię druku 3D – najpierw projektując, a następnie drukując modele turbin wiatrowych. Do projektowania wykorzystaliśmy darmowy program 123D Design.

Tak pracowali uczniowie

Nauczyciele realizujący projekt w klasach 5:

Monika Czubak

Agnieszka Jaroszek

Izabela Kaniewska

Anna Kostecka

Anna Niziołek

Dorota Rozwadowska

Rafał Siciarz

Iwona Świstowska

Elżbieta Witerska

Podsumowanie projektu