3 kwietnia 2024

Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole to zawsze wyjątkowy dzień. W tym roku Samorząd Uczniowski wraz ze Szkolnym Kołem Wolontariatu zaprosił do udziału w dwóch akcjach: „Dniu Kolorowej Skarpetki” i „Dniu bez plecaka”. Było pomysłowo i bardzo kolorowo, ale też z ważnym przekazem.

Założenie kolorowych skarpetek, najlepiej nie do pary, to sposób, żeby pokazać wsparcie dla osób z trisomią 21 pary chromosomów, czyli z tak zwanym Zespołem Downa, które 21 marca mają swój dzień.

Natomiast „Dzień bez plecaka” to święto, które pochodzi z USA. Za oceanem podczas „No backpack Day” dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. Dlaczego? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak. W Polsce „Dzień bez plecaka” jest raczej traktowany jako zabawa, forma integracji, ale w szczytnych celach chętnie dołączamy się do takich akcji.

Nasi uczniowie wykazali się kreatywnością w poszukiwaniu „zastępstwa” dla tradycyjnego tornistra. Zeszyty i podręczniki zostały spakowane w wózki dziecięce, wiaderka, walizki, śpiwory, kosze sklepowe, a nawet opony czy odkurzacze. Liczyła się pomysłowość i inwencja twórcza, a tego naszym uczniom nie brakowało.