W bieżącym roku szkolnym część klas brała udział w projekcie profilaktycznym dotyczącym przeciwdziałania zachorowaniu na czerniaka pod hasłem „Znamię – znam je”. Poznaliśmy metody zapobiegania chorobom skóry, sposoby rozpoznawania nieprawidłowych znamion i właściwe reakcje na niepokojące zmiany skórne. Wszystkie działania wpisywały się w promowanie X Ogólnopolskiego Tygodnia Świadomości Czerniaka „Czerniak 18+”.

Film wprowadzający nas w tematykę czerniaka znajduje się na kanale Akademii Czerniaka https://www.youtube.com/watch?v=Aipg-LtoyJQ W akcję budowania świadomości potrzeby ochrony skóry włączyli się znani aktorzy – Katarzyna Ptasińska i Artur Barciś. W powyższym nagraniu pokazują, jakie są konsekwencje niestosowania się do zasad prewencji chroniących przed zachorowaniem – głównie ochrona przed słońcem i kontrola znamion u specjalistów.

Dziesięcioletnia działalność Akademii Czerniaka skupiona jest na istocie ochrony skóry wśród różnych grup Polaków. Dodatkowo znajomość cech charakterystycznych czerniaka i regularna obserwacja znamion może pomóc we wcześniejszym wykryciu podejrzanych zmian, a tym samym daje szansę na całkowite wyleczenie.

Pamiętajmy o zasadzie ABCDE:

• A, jak asymetria – znamię wylewające się na jedną stronę;
  • B, jak brzegi poszarpane – znamię, którego brzegi nie są gładkie, które nie jest okrągłe/owalne;
  • C, jak czerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia;
  • D, jak duży rozmiar – znamię o wielkości powyżej 6 mm;
  • E, jak ewolucja – znamię, które zmieniło się w krótkim czasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka, piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion.

Zachęcamy do zapoznania się z grafikami, a także z filmem. Warto zadbać o swoje zdrowie.

Za udział w ogólnopolskim programie profilaktyki czerniaka w edycji 2020/2021 nasza szkoła otrzymała podziękowania. Natomiast najważniejsza jest nasza świadomość i to, byśmy nie zachorowali.

Podziękowanie – szkoły