Za nami kolejne międzynarodowe spotkanie. W dniach 6 – 10.11.2017 r. grupa uczniów z Polski, Czech, Słowacji i Rumunii realizowała kolejne zadania projektu. Tym razem w Ostrawie. Wizyta rozpoczęła się od pracy w szkole. Podczas kilku pierwszych godzin poznawaliśmy się – przedstawialiśmy swój kraj, miasto, szkołę, siebie. Dzięki grom i zabawom integracyjnym udało się przełamać barierę nieśmiałości. Popołudnie to już zwiedzanie tego pięknego miasta.

Podczas tygodniowego pobytu w Czechach poznaliśmy tajniki różnych zawodów. Jeden dzień pobytu spędziliśmy w szkole ogrodniczej. Poznaliśmy fazy wzrostu kwiatów doniczkowych oraz ogrodowych, wiele dowiedzieliśmy się o pielęgnowaniu roślin. Spacer po ogrodach zewnętrznych urządzonych w różnych stylach był dla nas inspiracją do dalszej pracy, ponieważ wzięliśmy udział w warsztatach florystycznych. Inny dzień to wizyta w fabryce wagoników Skoda. Dzięki gościnności pracowników zakładu prześledziliśmy proces produkcji tramwajów oraz pociągów. Byliśmy pod wrażeniem ogromnych hal i nowoczesnych technologii, wykorzystywanych przy produkcji. Natomiast podczas wycieczki do stolicy Czech – Pragi, wcielaliśmy się w przewodników turystycznych. Dzięki wcześniej przygotowanym informacjom, lepiej mogliśmy zlokalizować charakterystyczne miejsca w tym mieście. Praga urzekła nas swoim pięknem i różnorodnością zabytków.

Czas wizyty szybko minął. Był okazją do nawiązania nowych znajomości, wymiany doświadczeń, poznania zwyczajów i tradycji naszych południowych sąsiadów. Mieliśmy możliwość współpracy przy realizacji wielu zadań, poznania różnych zawodów, wykonania praktycznych działań oraz zaplanować swoją przyszłość. Mogliśmy sprawdzić predyspozycje do wykonywania zawodu ogrodnika, kucharza, inżyniera, przewodnika turystycznego, informatyka, artysty plastyka. Poza tym spotkanie okazało się skuteczną motywacją do nauki języka angielskiego. Szkoda było się rozstać, ale mamy nadzieję na kolejne spotkanie.

Autor: Agnieszka Iwańska