20 września 2020

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna, której celem jest propagowanie znajomości literatury narodowej. Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w takim działaniu. Organizatorem wszelkich działań była Biblioteka szkolna we współpracy z Samorządem Uczniowskim i innymi nauczycielami. W tym roku dziełem, które czytało się wszędzie, była „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Działania szkolne zostały podzielone na kilka części, aby jak najlepiej dotrzeć do dzieci w różnym wieku. Uczniowie klas 4 i 5 wysłuchali krótkiego fragmentu książki odczytanego przez nauczyciela, który zagościł podczas zajęć lekcyjnych. Ponadto wzięli udział w konkursie na ilustrację książki, którą warto byłoby przeczytać w akcji „Narodowe Czytanie 2020”. Wszystkie prace zostały nagrodzone drobnymi upominkami ufundowanymi przez Radę Rodziców. W ramach upowszechniania literatury polskiej dla młodzieży została nagrana audycja radiowa przedstawiająca fragment „Balladyny” w wykonaniu pracowników szkoły. Została ona zaprezentowana uczniom przez szkolny radiowęzeł.

Mimo że niełatwo jest zrozumieć „Balladynę” Juliusza Słowackiego, to dzięki Akcji Narodowe Czytanie wielu uczniów zainteresowało się twórczością naszego narodowego poety.

Z niecierpliwością czekamy na kolejny utwór wytypowany do wspólnego czytania.

Autor: Agnieszka Iwańska