Dzięki współpracy szkoły z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Radomiu w czwartek 18 października 2018 r. w naszej szkole stanęło „mobilne miasteczko ruchu drogowego”.

Głównym celem była edukacja dzieci w bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Miasteczko stwarzało w miarę rzeczywiste sytuacje z jakimi mogą się spotkać piesi i rowerzyści na co dzień w ruchu drogowym.

Miasteczko o wymiarach 8,5m x15m składało się z przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną, ronda, drogi z pierwszeństwem przejazdu, drogi z zakazem wjazdu. Ponadto wokół drogi biegnącej przez miasteczko zostały ustawione znaki drogowe, które najczęściej spotykamy przy drodze.

Uczniowie klas I-III mogli w praktyce przećwiczyć zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, które poznali na zajęciach lekcyjnych np.

1. Jak zachować się na przejściu dla pieszych z sygnalizacją świetlną?

2. Kto ma pierwszeństwo na rondzie?

3. Jak poruszać się bezpiecznie rowerem po rondzie? itp

Takie przedsięwzięcie daje możliwość właściwego przygotowania dzieci do bezpiecznego korzystania z dróg oraz jest ciekawą formą poznania przepisów ruchu drogowego. „Podróż” po mobilnym miasteczku ruchu drogowego była wspaniałą zabawą , a jednocześnie doskonałą lekcją o bezpiecznym poruszaniu się po drodze.

Autor: Marcinkiewicz Elżbieta, Malicka Marzena