Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest znakomitą okazją, aby niestandardowo i oryginalnie nauczyć się ważnych faktów z historii naszej Ojczyzny oraz poczuć ducha patriotyzmu. Grupa uczniów z kas siódmych spędziła niesamowite popołudnie, wieczór i noc pod opieką swoich nauczycieli.

Wzór patrioty zmienia się w zależności od sytuacji na świecie. Na szczęście dzisiaj nie musimy z bronią w ręku walczyć o swoją Ojczyznę. Prawdziwy Polak szanuje symbole narodowe, jest życzliwy dla innych, nie używa wulgaryzmów, dąży do pogłębiania swojej wiedzy, potrafi pracować w grupie, wie jak udzielić pierwszej pomocy a przede wszystkim jest dumny z tego, że jest Polakiem. Podczas „Nocy Patriotów” uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o Radomiu podczas gry terenowej z elementami historii swojego miasta. Obserwowali także pokaz musztry w wykonaniu uczniów XI LO im. Stanisława Staszica w Radomiu oraz wzięli udział w mini kursie pomocy przedmedycznej. Dużo czasu poświęcili na rozbicie namiotów oraz wykonanie zadań przygotowanych dla poszczególnych drużyn. Dzięki pogodnej nocy udało się również zorganizować zawody sportowe na szkolnym boisku a o północy rozegrać mecze w piłkę nożną. Tę bardzo pracowitą noc zakończyliśmy nietypowym seansem filmowym w sali gimnastycznej. Z tego powodu na sen zostało niewiele czasu, bo nastał ranek i stęsknieni rodzice czekali na holu szkoły. Z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do swoich domów. W naszej pamięci na długo zostanie ta niezwykła lekcja historii – bez niezdrowej rywalizacji i zawiści, ale za to z wielką porcją radości, przyjaźni i nowych umiejętności.

Bo patrioci XXI wieku to taka młodzież jak MY!

Autor: Agnieszka Iwańska