Od pięciu lat 15 września obchodzony jest International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. To święto kreatywności, odwagi i zabawy. Dzięki niemu dzieci mogą odkrywać talenty, prezentować je, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i dobrze się bawić.

Święto zapoczątkowała książka amerykańskiego pisarza i ilustratora Petera Reynoldsa pt. „The Dot” – „Kropka” – wydana w 2003 r. Pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji stała się bohaterka książki – mała Vashti. Dzięki kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki dziewczynka uwierzyła w siebie i swoje możliwości, a tę wiarę przekazała innym. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków, wydana alfabetem Braille’a i zekranizowana.

W naszej szkole również obchodziliśmy to znane na całym świecie święto. Zarówno podczas zajęć jak i na przerwach gościła kropka. Dzieci poznały historię Vashti. Rozmawialiśmy o zdolnościach i rozwijaniu skrzydeł. Powstały wspaniałe kropkowe prace plastyczne. Na szkolnych tablicach zawisły kropkowe dzieła sztuki. Podczas zajęć dzieci otrzymywały w nagrodę za aktywność, kreatywność i pomysłowość kropkowe piegi. Kropki pojawiły się też w elementach naszej garderoby. Była to prawdziwa „Kropkowa Rewia Mody”. Na korytarzu stanęła zakropkowana ramka, przy której można było wykonać pamiątkowe zdjęcia. Nie brakowało kropek również na przerwach. Dzieci bawiły się w „Berka z kropką” oraz grały w „Balonową siatkówkę”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego dnia oraz przedstawienia o małej Vashti.

Autorki: Sylwia Pietrus, Ewa Kaczmarek