Goście w naszej szkole

23 listopada 2016

15 listopada gościliśmy w naszej szkole  Marcina Prusa –  reprezentanta Polski w piłce siatkowej oraz Mirosława Ziętkowskiego – człowieka z wieloma życiowymi doświadczeniami. Spotkali się z uczniami gimnazjum w ramach ogólnopolskiej akcji „Odpal umysł i realizuj marzenia”. Panowie stworzyli ciekawy duet, który nawiązał niesamowitą więź z uczestnikami akcji.

Marcin Prus to mistrz świata juniorów i czterokrotny mistrz Polski. Po zakończeniu kariery sportowej pracował jako dziennikarz radiowy i telewizyjny. Obecnie pełni rolę ambasadora Akademii Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Na spotkaniu z uczniami prezentował złote medale Mistrzostw Polski, Europy i świata. Pokazał sport jako spełnienie marzeń i realizację pasji. Mówił o korzyściach wynikających z jego uprawiania.

Mirosław Ziętkowski – wiceprezes MUKS Trzynastki Radom –  to osoba, która wyszła z nałogu i osiągnęła sukces. Zawodowo zajmuje się problematyką uzależnień i pomocą ludziom na życiowych zakrętach. Jest również 7-krotnym medalistą Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej
w kategorii Old Boys.

Goście dzielili się  doświadczeniami, docierając do świadomości młodych ludzi poprzez opowieści  zaczerpnięte z własnego życia. Uwydatniali kontrast pomiędzy dwoma światami –  sportu oraz  używek i dopalaczy. Mówili o   szkodliwości i konsekwencjach zażywania środków odurzających.  Poruszali  tematy związane z siatkówką i profilaktyką uzależnień, jak też skupiali się na przekazaniu informacji o wartościach –  wzajemnym szacunku, tolerancji, dyscyplinie, kulturze osobistej. Był również czas na zadawanie pytań oraz zdjęcia i autografy, a także konkurs, w którym nagrodami były książki autorstwa Marcina Prusa. Dwaj uczniowie otrzymali prezent – piłki do gry w siatkówkę. Gimnazjaliści mieli też możliwość trenowania z gościem, co sprawiło im olbrzymią radość.

Wzruszające opowieści gości, ich zaangażowanie w omawianą problematykę, a przede wszystkim doskonały kontakt z młodzieżą sprawiły, że uczniowie doświadczyli niesamowitych wzruszeń i zrozumieli , jak trudno jest żyć z nałogiem. Mamy nadzieję, że – zgodnie z otrzymanym przekazem – będą potrafili mówić „nie” wszelkiego typu używkom.

Autor: Monika Ziętkowska, Beata Plutka