Sala chemiczna wzbogaciła się w tym roku szkolnym o wirtualne Laboratorium Chemiczne Empiriusz. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii jest ono doskonałym, cyfrowym odwzorowaniem laboratorium chemicznego. W pełni wyposażone w odczynniki chemiczne, szkło laboratoryjne i sprzęt pozwala na wykonanie doświadczeń zalecanych do realizacji w podstawie programowej klasy 7 i 8 oraz szkoły ponadpodstawowej.

Empiriusz to wbudowany komputer, wysuwany panel z goglami VR i kontrolerami oraz karty laboratoryjne z instrukcjami i zadaniami. Korzystając z gogli oraz kontrolerów, uczeń przeprowadza zgodnie z instrukcją wybrane doświadczenie, a pozostali uczniowie obserwują jego wykonanie na ekranie. Urządzenie nie jest trudne w obsłudze, o czym przekonała się Julianna Zdyb z klasy 7c, realizując swój projekt w ramach stypendium „MAZOWIECKIEGO PROGRAMU STYPENDIALNEGO DLA UCZNIÓW SZCZEGÓLNIE UZDOLNIONYCH” – najlepsza inwestycja w człowieka” w roku szkolnym 2021/2022.

Julianna stała się ekspertką w obsłudze Empiriusza i dzieląc się swoimi doświadczeniami, zaprezentowała zasadę jego działania w kl. 7b, 7c i 8c. Chętni koledzy mieli możliwość spróbowania pracy na tym nowoczesnym urządzeniu.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym życie szkolne na dobre wróci do normy i każda klasa będzie miała możliwość pracy z Empiriuszem. Oczywiście doświadczenie przeprowadzone w wirtualnym laboratorium nie jest w stanie oddać w pełni wrażeń z obserwacji doświadczenia przeprowadzonego na żywo, ale jest jego doskonałym odpowiednikiem.

Autor: Renata Jesionek