Sierpień 2015r.

 

Letni wypoczynek czyli SZKOLNI INDIANIE 2015!

 Mimo że wielu uczniów z utęsknieniem czeka na letni wypoczynek już od 1 września, to znalazła się grupa dzieci, które z uśmiechem na twarzy przychodziły do szkoły przez cały wakacyjny sierpniowy tydzień. Półkolonia przeznaczona była dla uczniów w wieku 7 – 11 lat, a zajęcia odbywały się codziennie w godz. 9.00 – 15.00 i prowadzone były przez dwóch wychowawców.

 Zabawę i przygodę z Indianami rozpoczęliśmy od wycieczki do wioski indiańskiej znajdującej się w Iwaniskach. Tam mogliśmy zobaczyć prawdziwe tipi, dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy na temat indiańskiego życia i zwyczajów. Dzięki uprzejmości animatorów wioski poczuliśmy się jak prawdziwi wojownicy i myśliwi. Ta wizyta pomogła nam zaplanować własną wioskę indiańską, którą zbudowaliśmy na terenie szkoły. Najtrudniejszym zadaniem było stworzenie własnych „mieszkań” – tipi. Okazało się, że niełatwe jest stabilne postawienie drewnianej konstrukcji oraz przymocowanie do niej „bawolich skór”. Bardzo ważne było również poczucie estetyki i piękna, ponieważ każde tipi zostało bogato ozdobione ze wszystkich możliwych stron. Nasza fantazja nie ma granic!

 Ważnym wydarzeniem podczas naszych indiańskich spotkań była wizyta w Stanicy Harcerskiej w lesie w Rajcu Poduchownym. Trzy przemiłe druhny zdradziły nam tajniki dobrych podchodów, które są ważnym elementem w życiu Indianina. Szukanie proporców oraz podchody zakończone wielką bitwą na balony z wodą, na długo zostaną w naszej pamięci.

 W związku z tym, że każdy wojownik indiański musi umieć upolować zwierzynę, postanowiliśmy udoskonalić nasze umiejętności pływackie oraz łucznicze. Dlatego jeden dzień poświęciliśmy na wizytę na basenie w Aquapark Radom oraz na zalewie Borki. Dzięki uprzejmości instruktorki z PTG Sokół Radom każdy uczestnik półkolonii mógł spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku. Dla wielu osób okazało się to trudne, ponieważ młodsi „Indianie” po raz pierwszy w życiu mieli możliwość spotkania się z profesjonalnym sprzętem łuczniczym. Po powrocie z wyprawy, ostatnie minuty naszego spotkania poświęciliśmy na projektowanie i szycie strojów indiańskich. W tym celu wykorzystaliśmy stare ubrania, materiały, surowce wtórne. Wszyscy wykazali się dużą pomysłowością, a dzieli wojownicy nie byli gorsi niż indiańskich squaw.

 Ostatni dzień półkolonii był czasem przeznaczonym na pasowanie na wodza. Aby zasłużyć na ten tytuł i godnie go przyjąć, każdy musiał pokonać wiele indiańskich prób oraz wykazać się dużą sprawnością. W atmosferze radości i zabawy uczestnicy półkolonii otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody - niespodzianki. Z żalem się rozstawaliśmy. Niektórzy zabrali swoje tipi do domu, aby kontynuować zabawę w Indian.

 Do zobaczenia!

  Autor: Agnieszka Iwańska

 

                                   

 

Czerwiec 2015r.

 

Młodzi pisarze wśród nas…

 Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXXI Międzynarodowym Konkursie Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej. Skład komisji konkursowej tworzyli poeci, prozaicy i dziennikarze, a przewodniczącą była sama Wanda Chotomska.

 Swoje prace zaprezentowało 6138 osób z 487 szkół z całej Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Litwy. Wyróżnienia w kategorii proza dla grupy wiekowej klas 5 i 6 zdobyły koleżanki z klasy 5b: Julia Dzbuk (za pracę pt. Przemiana) i Jagoda Hernik (za pracę pt. Niezwykła podróż).

 Pan dyrektor Jan Rychlicki wręczył zwyciężczyniom dyplomy i nagrody w postaci książek pt. Portret ze słów. Pozycja ta zawiera poezję i prozę wyróżnioną w konkursie.

 Serdecznie gratulujemy!

 Autorzy: Filip Kobyliński, Martyna Szymańska kl. 5b

 

 

 

KONIEC ROKU NA SPORTOWO !!!

 Dzięki współpracy opiekunów Samorządu Uczniowskiego oraz nauczycieli wychowania fizycznego 16 czerwca 2015 r. odbył się I Międzyszkolny Turniej Piłki Nożnej Drużyn Mieszanych. Rozgrywki rozpoczęły się na boisku przy Zespole Szkół Integracyjnych o godz. 12.00. Brało w nich udział 5 drużyn z radomskich szkół podstawowych: dwie z PSP nr 23, dwie z PSP nr 14 oraz jedna z PSP nr 26.

 Wszyscy zawodnicy z ogromnym poświęceniem i ze wszystkich sił walczyli o wygraną swojej drużyny. Nie zabrakło gorącej rywalizacji o piłkę oraz dramatycznych sytuacji w okolicach bramek. Atmosferę podgrzewali kibice, którzy licznymi grupami przybywali na obrzeże boiska.

 Po wszystkich meczach (rozegranych w systemie „każdy z każdym”) i podliczeniu punktów ogłoszono wyniki.

I miejsce – drużyna z PSP nr 23

II miejsce – drużyna z PSP nr 26

III miejsce – drużyna z PSP nr 14

Medale i nagrody w turnieju ufundowali: dyrektor Zespołu Szkół Integracyjnych, Rada Rodziców przy ZSI, S.U. oraz BILT POLSKA.

 Organizatorzy turnieju: D. Banaś, P. Brzeziński, Ł. Chrustowicz, A. Iwańska

 

     

 

 

 

Pierwsze sukcesy miłośników języka włoskiego

 12 czerwca 2015r. w Młodzieżowym Domu Kultury im. H. Stadnickiej w Radomiu odbył się III Przegląd Piosenki Włoskiej „Bella Italia”. Wykonawcy podzieleni byli na cztery grupy wiekowe. Naszą szkołę reprezentowały Martyna Borkowska ( kl.Vc) , Natalia Fokt (kl.Vc) oraz Basia Wólczyńska (kl.IgB). Natalia zdobyła II miejsce w kategorii klas IV-VI, a Basia II miejsce w kategorii gimnazja. Jury oceniało prawidłową wymowę oraz zdolności wokalne. Było miło i głośno. Publiczność razem z wykonawcami śpiewała refreny piosenek i nagradzała artystów gromkimi brawami. Nie zabrakło również włoskiego specjału - pizzy.

 Było to kolejne spotkanie z miłośnikami języka włoskiego. W lutym 2015 roku pod opieką p. Katarzyny Seremak i p. Katarzyny Suwały uczniowie koła j. włoskiego uczestniczyli w obchodach Dnia Włoskiego w Europejskim Gimnazjum Językowym im. Unii Europejskiej w Radomiu. Mieliśmy okazję poznać kulturę i obyczaje Italii, historię św. Walentego, posmakować typowych dań włoskich oraz posłuchać włoskich przebojów.

 Autorzy: Natalia Fokt z Vc i Barbara Wólczyńska z IgB

 

               

 

 

 

I miejsce w IX Międzyszkolnym Festiwalu Teatralnym w Radomiu

 W dniu 11.06 2015 uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej po raz kolejny potwierdzili swoją doskonałą znajomość języka angielskiego. Ponadto zaprezentowali niezwykłe zdolności aktorskie przedstawiając sztukę „Puss in Boots”.

 Przygotowane przez nich kostiumy i charakteryzacja sprawiły, że uda się Wam rozpoznać głównych bohaterów. Spróbujcie !!!

 Autor: Agnieszka Kubala - nauczyciel j. angielskiego

 

         

 

 

 

IV Zawody Gimnastyczne

 Po roku przerwy 9 czerwca w Zespole Szkół Integracyjnych odbyły się zawody gimnastyczne. Była to już czwarta edycja tej imprezy, której celem była popularyzacja gimnastyki wśród uczniów. Po uroczystym otwarciu przed publicznością wystąpiła formacja „Pajęczarki” – dwukrotne Mistrzynie Polski w fitness, trenujące w Młodzieżowym Domu Kultury. Uczestniczki zawodów wystąpiły w trzech konkurencjach: układ pojedynczy obowiązkowy i układy przy muzyce pojedynczy dowolny oraz dwójkowy dowolny. Dziewczęta zostały przygotowane przez p. Karolinę Borczuch. W jury zasiadły: p. dyr. Małgorzata Szewczyk, p. Izabela Czarnecka, p. Agata Kacprzak oraz p. Paulina Duchnik – którą chwilę wcześniej można było podziwiać podczas występu „Pajęczarek”.

 W poszczególnych konkurencjach zwyciężyły następujące uczennice:

układ pojedynczy obowiązkowy:

I miejsce Zofia Tatarek kl. 2B

II miejsce Maja Majewska kl. 3A

III miejsce Ola Głogowska kl. 3A

układ pojedynczy dowolny:

I miejsce Zuzanna Więcaszek kl. 1gB

II miejsce Magdalena Jaroszek kl. 1gA

III miejsce Julia Borkowska kl. 2B oraz Hanna Bąk kl. 1gB

układ dwójkowy dowolny:

I miejsce Hanna Bąk kl. 1gB i Zuzanna Więcaszek kl. 1gB

II miejsce Aleksandra Wieczorek kl. 6C i Julia Wieczorek kl. 1D

III miejsce Matylda Banyś kl. 4B i Aleksandra Faryna kl. 4B

 W imprezie wzięło udział 21 uczennic ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Każda zawodniczka otrzymała pamiątkowy dyplom i upominek, a zwyciężczynie poszczególnych konkurencji również medale lub puchary. Na zakończenie dyrektor szkoły pan Jan Rychlicki wręczył pamiątkową statuetkę wybranej przez siebie zawodniczce. Nagroda powędrowała do sióstr Wieczorek, które mimo różnicy wieku przygotowały wspólnie układ dwójkowy i są przykładem na rodzinne spędzanie aktywnie czasu wolnego. Na wyróżnienie zasłużyła także uczennica klasy 2gD Aleksandra Michta, która również otrzymała upominek. To właśnie jej praca posłużyła jako motyw przewodni tegorocznych zawodów i została wykorzystana jako element plakatu oraz dyplomów dla uczestniczek.

 Publiczność, którą tworzyli rodzice i uczniowie wspierający swoje koleżanki, była pod wrażeniem umiejętności gimnastycznych zaprezentowanych przez gimnastyczki. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja tej imprezy.

 Autor: Beata Plutka

 

                       

 

 

 

Spotkania z Misiem Uszatkiem

 W roku szkolnym 2014/2015 odbywały się zajęcia pozalekcyjne „Spotkania z Misiem Uszatkiem”. Były to alternatywne zajęcia świetlicowe. Odbywały się 3 razy w miesiącu. Prowadziły je panie Sylwia Kratke, Beata Wrzesień, Maria Ziętek.

 Podczas zajęć dzieci słuchały wybranych opowiadań Cz. Janczarskiego, a także oglądały zapomniane bajki, jakimi są dobranocki „Przygody Misia Uszatka”.

 Kształtowane były u dzieci właściwe postawy etyczne i moralne: uczciwość, wrażliwość na potrzeby innych, umiejętność współżycia w grupie.

 Podczas spotkań dzieci:

 - wdrażane były do słuchania ze zrozumieniem;

 - rozwijały swoje umiejętności manualne;

 - uczestniczyły w zabawach integracyjnych;

 Dzieci chętnie brały udział w tych spotkaniach i z przyjemnością wykonywały prace do swoich kolorowych książeczek, które dostały na pamiątkę, na koniec roku szkolnego.

 Zajęcia będą prowadzone w przyszłym roku szkolnym.

 Organizatorzy – nauczyciele: S. Kratke, B. Wrzesień, M. Ziętek.

 

             

 

 

 

Podsumowanie cyklu "07 zgłoś się"

 Po raz ostatni, we wtorek 9 czerwca 2015 r. śledziliśmy przygody porucznika Borewicza w odcinku pt. "Przerwany urlop" - czyli guma do żucia. Było to 9. podsumowujące spotkanie DKF-u zamykające cykl "07 zgłoś się". Najbardziej wytrwali uczestnicy: p. Irmina Warmiak, p. Agata Kacprzak, p. Sławomir Dudek oraz p. Sławomir Boryczka otrzymali nagrody w postaci kubków z logo DKF-u, a panie Dorota Nowak i Anna Wachnicka - kamizelki odblaskowe. Wszyscy uczestnicy zaopatrzeni zostali w kulinarny przewodnik pt. "7 smaków na 07 zgłoś się", który przygotowała p. Sylwia Kratke. Szczególne podziękowanie kierujemy p. Dyrektorowi Janowi Rychlickiemu za umożliwienie prowadzenia spotkań, Radzie Rodziców za sfinansowanie nagród. Dzięki medialnemu wsparciu p. Sławomira Boryczki oraz plastycznej opiece p. Anny Niziołek spotkania nabrały niezwykłej, tajemniczej atmosfery. Wszystkich, którzy w choć najmniejszy sposób przyczynili się do powstania DKF - u zachowamy w naszej pamięci. Zapraszamy na spotkania w przyszłym roku szkolnym, tym razem z ambitnym kinem polskim. Oczywiście nie obędzie się bez kroniki filmowej. Repertuar uwzględniający Wasze propozycje poznacie wkrótce...

 Dziękujemy!

 Organizatorzy: Jan Przeklasa, Sylwia i Michał Kratke

 

       

 

 

 

Rowerowe prelekcje w Zespole Szkół Integracyjnych

 W dniu 8 czerwca naszą szkołę odwiedził przedstawiciel Bractwa Rowerowego. Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu „Rowerowa Szkoła”. Tematem prelekcji było przedstawienie roli roweru w systemie transportowym nowoczesnego miasta oraz praktycznych zasad bezpiecznej jazdy. Prelekcje urozmaicono pokazem slajdów oraz konkursem z nagrodami (odblaski rowerowe, lampki rowerowe oraz bezpieczne zapięcia do roweru typu U-lock). Ponadto uczniowie dostali broszury rowerowe z dodatkiem radomskim, czyli mapą Radomia zawierającą opis bezpiecznych dróg z różnych części miasta do centrum oraz płyty z dwoma filmami: „Rowerem między samochodami” mówiący o bezpiecznej jeździe rowerem po mieście i „Samochodem między rowerami”.

 W czasie dwóch godzin lekcyjnych poruszono m.in. tematykę odnoszącą się do:

 · roli roweru w mieście;

 · idei zrównoważonego transportu w odniesieniu do sytuacji komunikacyjnej w Polsce i Europie;

 · zasad bezpiecznego poruszania się rowerem po mieście;

 · globalnych problemów transportu samochodowego;

 · zabezpieczeń roweru przed kradzieżą;

 · korzyści i zagrożeń wynikających z używania roweru jako środka transportu w mieście. W Radomiu projekt prowadzi stowarzyszenie Bractwo Rowerowe.

 Opiekunowie: A. Niziołek i I. Kaniewska

 

         

 

 

 

Turniej taneczny

 Dnia 06.06.2015. odbył się Międzynarodowy Turniej Formacji Tanecznych „Radom Open” oraz Mistrzostwa Radomia Szkół Podstawowych.

 Zawody dla uczniów odbyły się w dwóch kategoriach: klasy 4 oraz klasy 5-6. Naszą szkołę reprezentowało 5 par:

 • klasy 4

 1.Milena Walas i Mikołaj Tomczyk

 2.Agata Rejczak i Dawid Pawelec

 3.Agnieszka Szafranowicz i Maksymilian Czajkowski

 • klasy 5-6

 1.Zuzanna Łapot i Jakub Piwoński

 2.Małgorzata Szafranowicz i Alan Rajkowski

 Największy sukces osiągnęły pary: Zuzanna Łapot i Jakub Piwoński, którzy zdobyli Mistrzostwo Radomia drugi raz z rzędu oraz Milena Walas i Mikołaj Tomczyk, którzy również uplasowali się na I miejscu, a także wygrali turniej w kategorii open. Kolejne sukcesy odnieśli: Agata Rejczak i Dawid Pawelec III miejsce (również w kategorii open), Agnieszka Szafranowicz i Maks Czajkowski VI miejsce, a także Małgorzata Szafranowicz i Alan Rajkowski VII miejsce.

 Opiekunem grupy była p. Beata Plutka.

 W turnieju formacji tańczyli również uczniowie naszej szkoły: Zuzanna Łapot, Jakub Piwoński, Aleksandra Wieczorek, Janek Kochanowski, Małgorzata Szafranowicz, Alan Rajkowski, Agnieszka Szafranowicz, Andrzej Byzdra.

 Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałych występów i życzymy dalszych sukcesów tanecznych.

 Autor: Zuzanna Łapot kl.6b

 

 

           

      

 

 

 

Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy EDI

 W kwietniu, miesiącu, w którym obchodzimy Światowy Dzień Ziemi odbył się w naszej szkole ogólnopolski konkurs przedmiotowy Edi. Był to konkurs Ekologiczno- Przyrodniczy. Właśnie otrzymaliśmy jego wyniki. Uczestnicy, którzy wykazali się największą wiedzą z zakresu ekologii, zostali uhonorowani następującymi nagrodami: 1 miejsce – dyplom grawerowany i nagroda książkowa, od 2 do 5 miejsca – dyplom laureata i nagroda książkowa, od 6 do 10 miejsca – dyplom wyróżnienia.

 W naszej szkole w konkursie wzięło udział 32 uczniów z klas IV, V i VI. Dzielnie zmagali się oni z pytaniami z zakresu przyrody, ekologii oraz ochrony środowiska. Wśród naszych uczniów najlepiej napisały test oraz otrzymały dyplomy wyróżnienia uczennice:

 Antonina Kuszaj kl. VB oraz Kamila Surma kl. VA.

 Pozostali uczniowie również uzyskali wysokie wyniki i otrzymali dyplomy uznania za udział w konkursie. Byli to: Zofia Kubala, Piotr Malatyński, Mikołaj Czerwiński, Kacper Jałowski, Michał Zieliński, Szymon Skawiński, Klaudia Plutka, Jakub Oziębło, Martyna Borkowska, Kamil Soliński, Anna Ćwiek, Paulina Będkowska, Marika Grelak, Aleksandra Pietras, Natalia Fokt, Giuseppe Avignone, Emilia Karwat, Joanna Maciąg, Maksymilian Czajkowski, Zuzanna Kosiór, Daria Rochowska, Zuzanna Podlewska, Maciej Gazda, Antoni Ścibor, Kacper Czubak, Marta Sukiennik, Piotr Krzosek, Aleksandra Wieczorek, Izabela Jopkiewicz, Wiktoria Suwalska. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym oraz tym, którzy zdobyli dyplomy uznania. Wszyscy przygotowując się do konkursu poszerzyli swoją wiedzę o ochronie przyrody i mieli okazję sprawdzić ją podczas konkursu. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w sprawdzenia swojej wiedzy w przyszłym roku!

 Szkolni koordynatorzy konkursu: Iwona Świstowska, Dorota Rozwadowska

 

 

 

Świetlicowy konkurs bajkowy

 W świetlicy odbył się kolejny już konkurs bajkowy. Tym razem wzięły w nim udział dzieci z klas I. Konkurs ten był zwieńczeniem prowadzonych przez panią Agnieszkę Stefańską zajęć w świetlicy z cyklu Cała Polska Czyta Dzieciom. Z każdej klasy została wybrana czwórka chętnych dzieci, które najczęściej uczestniczyły w zajęciach i to one reprezentowały swoją grupę klasową. Pozostali uczniowie wspierali swoich reprezentantów, kibicując im. Dzieci uczestniczyły w pięciu konkurencjach:

 I CZĘŚĆ – pytania teoretyczne dotyczące treści baśni. Uczniowie wybierali numer pytania i po konsultacji, udzielali odpowiedzi. W zależności od stopnia trudności uczestnicy mogli otrzymać 1,2 lub 3 pkt.

 II CZĘŚĆ - odgadywanie z jakich baśni pochodzą fragmenty tekstu. Prowadzący odczytywał fragment baśni a uczniowie musieli odgadnąć tytuł baśni. Grupa, która pierwsza zgłosiła chęć odpowiedzi mogła zdobyć w tej konkurencji aż 5 pkt.

 III CZĘŚĆ- dzieci odgadywały, z jakiej bajki pochodzi wylosowany przez grupę rekwizyt; przedstawiciel grupy losował rekwizyt z worka i po konsultacji z kolegami, udzielał odpowiedzi. Każda klasa miała dwie szanse i mogła zdobyć 2 pkt.

 IV CZĘŚĆ - układanie rozsypanek sylabowych. Tym razem dzieci zabawiły się w bajkowego Kaja i układały wspólnie hasło, które stanowiło cytat ze znanej baśni: "Lustereczko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie". Zwycięzcy tej konkurencji zdobyli 5pkt.

 V CZĘŚĆ- ostatnią konkurencją było układanie puzzli z wybranej bajki na czas. Uczniowie otrzymali bajkowe puzzle składające się z 60 elementów. Musieli poradzić sobie z ułożeniem obrazka bez wzoru, w jak najkrótszym czasie, podać tytuł baśni, a dodatkowy punkt mogli otrzymać dodając autora. Zwycięzcy tej konkurencji zdobyli 3 pkt., 2 miejsce - 2 pkt., 3 miejsce - 1 pkt.

 Suma zdobytych punktów wyłoniła zwycięzcę konkursu.

 Rywalizacja, jak zawsze była zacięta do ostatniej chwili. Jury w składzie: Pani Ewa Dziedzic, Maria Ziętek i Monika Jałowska czuwało nad prawidłowym przebiegiem konkursu, który przygotowała i przeprowadziła p. Agnieszka Stefańska z pomocą p. Anny Staniewskiej. Zwycięzcami tejże rywalizacji zostały dzieci z klasy I c ale obdarowaliśmy wszystkich uczestników – każda klasa otrzymała w nagrodę - piłki do wspólnej zabawy na boisku szkolnym. Zwycięzcom gratulujemy a wszystkim dzieciom życzymy udanej zabawy z piłką oraz zapraszamy do innych świetlicowych rywalizacji.

 Autor: Agnieszka Stefańska

 

               

 

 

 

Mateusz Jesionek i Szymon Grzegorzewski zostali wybrani na radnych naszego miasta

 Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka władzę w Radomiu na jeden dzień przejęli uczniowie gimnazjów. Zostali oni zaproszeni do Urzędu Miejskiego, by mogli w ten sposób zdobyć podstawy wiedzy na temat społeczeństwa obywatelskiego. Naszą szkołę reprezentowali Mateusz Jesionek i Szymon Grzegorzewski, obaj z klasy 3gc.

 Prezydent Radosław Witkowski, wiceprezydenci, dyrektor Kancelarii Prezydenta oraz Przewodniczący Rady Miejskiej przekazali nominacje nowym radnym naszego miasta.

 Przedstawiciele dziecięcych władz miasta oraz dziecięcy radni odpowiedzieli na pytania dziennikarzy na konferencji prasowej, a następnie odwiedzili gabinet prezydenta Radosława Witkowskiego, oraz miejsca pracy wiceprezydentów Radomia.

 Pracowity dzień mieli dziecięcy radni, którzy spotkali się na Dziecięcej Sesji Rady Miejskiej. Po złożeniu ślubowania i zaprzysiężeniu dziecięcego prezydenta Radomia, zajęli się kilkunastoma własnymi projektami uchwał. Nasi uczniowie również napisali i wygłosili projekty swoich ustaw. Mateusz przedstawił projekt ustawy na temat: „Karta kulturowa dla młodzieży”. Szymon przedstawił projekt ustawy na temat: „Budowa muszli koncertowej oraz odnowienie boiska do kosza na Borkach. Obydwa projekty zostały poddane do głosowania i przyjęte przez dziecięcych radnych.

 Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie, rozmowy z radnymi oraz poczęstunek.

 Naszym „radnym” gratulujemy dobrych pomysłów na ulepszanie naszego miasta i przypominamy, że to był wybór tylko na jeden dzień – Dzień Dziecka.

 Autor: Jolanta Nowak

 

                           

 

 

Dzień Dziecka w świetlicy szkolnej

 1 czerwca dla uczniów klas 0 – III uczęszczających do świetlicy szkolnej czekało wiele atrakcji przygotowanych przez animatorów. Program obejmował między innymi: pociąg Limbo, wspólny integracyjny taniec CHOKOLATE, zabawy z chustą animacyjną, malowanie buzi, wielkie bańki i zabawę ZORRO. Przygotowane atrakcje zostały przyjęte ze szczególnym entuzjazmem przez najmłodszych uczestników imprezy. Barwne makijaże i oryginalne konstrukcje z balonów, a także ogromne bańki mydlane wywołały uśmiech na dziecięcych buziach.

 Autor: Anna Staniewska

 

                               

 

 

Maj 2015r.

 

Radomski Piknik Naukowy

 Dnia 30 maja pani Izabela Pacocha wraz uczniami uczęszczającymi w ramach świetlicy na zajęcia modelarskie wzięli udział w Pikniku Naukowym. W galerii Rossa odbyła się Wystawa Modelarska w ramach której zaprezentowali swoje umiejętności , wykonując modele samolotów. Osoby zwiedzające zapoznały się z techniką precyzyjnego wykonania modeli redukcyjnych oraz mogły obejrzeć albumy ze zdjęciami i dyplomami dokumentującymi szkolną działalność koła modelarskiego od 2005 roku.

 Autor: Ewa Kopcińska

 

       

 

 

Radomski Piknik Naukowy cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Tym razem stanowiska naukowe były rozstawione w parku Kościuszki i w galerii ROSA. Najwięcej zabawy miały dzieci, jednak i dorośli z zaciekawieniem obserwowali doświadczenia przeprowadzane przez młodzież z radomskich szkół i uczelni. Podczas imprezy można było podziwiać między innymi bańki mydlane z suchego lodu, ciecz nienewtonowską, wybielanie kwiatów, wulkany i ruchome piaski, a nawet sprawdzić stan swojego zdrowia badając EKG serca. Na stoisku naszej szkoły można było przejechać się poduszkowcem oraz zobaczyć modele samochodów, samolotów i statków wykonanych przez uczniów na zajęciach koła modelarskiego. Wielu uczniów z radością i zaangażowaniem uczestniczyło w wydarzeniu pod opieką pani Izabeli Pacochy i Jarosława Dąbrowskiego.

 Autor: Jarosław Dąbrowski

 

                   

 

 

 

Laureaci Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego!

 12 maja w naszej szkole odbył się Szkolny Etap Konkursu Ortograficznego dla klas trzecich. W konkursie wzięło udział 21 uczniów. Najlepsi okazali się uczniowie z klasy 3c: Alicja Wojciechowska, Aleksander Kozera, Bartosz Karpowicz oraz Leon Wesołowski.

 To oni reprezentowali naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym, który odbył się 30 maja 2015r w Publicznej Szkole Podstawowej nr1 w Radomiu. Z radością informujemy, że nasi uczniowie zdobyli dwa miejsca na podium:

 I miejsce – Bartosz Karpowicz (3c)

 III miejsce – Aleksander Kozera (3c)

 Gratulujemy !

 Opiekunowie „Małego Samorządu”: Alicja Pawlin- Chłopicka, Anna Murawska

 

 

 

ZAGADKOWO, EUROPEJSKO I Z KLASĄ!!!

 Piątek – 29 maja 2015 r. – był dniem pełnym zabaw, radości, niespodzianek i zagadek. Przebiegał pod hasłem Europejskiego Obozu Naukowego. Uczniowie szkoły podstawowej zabawili się w prawdziwych Europejczyków i przygotowali stoiska prezentujące różne państwa UE oraz ogromną ilością potraw.

 kl. 4a – Grecja

 kl. 4b – Polska

 kl. 4c – Anglia

 kl. 4d – Turcja

 kl. 5a – Węgry

 kl. 5b – Hiszpania

 kl. 5c – Włochy

 kl. 6a – Czechy

 kl. 6b – Niemcy

 kl. 6c – Francja

 Dzieci sprzedawały przygotowane potrawy. Dzięki temu mogliśmy posmakować włoskiego spaghetti, niemieckich kiełbasek czy placków po węgiersku. Wśród kupujących znaleźli się prawdziwi smakosze: uczniowie klas 1 – 3 oraz wielu pracowników szkoły. Pieniądze zarobione w tym dniu zasilą fundusze klasowe i zostaną spożytkowane na potrzeby uczniów.

 Dodatkowo na boisku szkolnym został „wybudowany” Obóz Naukowy. W dwóch dużych namiotach swoja pracę zaprezentowali nauczyciele i uczniowie, którzy realizowali program Szkoła z Klasą. Wszyscy zainteresowani mogli określić predyspozycje zawodowe oraz poznać swoje możliwości i umiejętności.

 Nie zabrakło również chętnych do gry w tenisa stołowego oraz w piłkę nożną. Dzięki uprzejmości PTG Sokół Radom wielu chętnych wzięło udział w mini turnieju strzelania z łuku.

 Słoneczna pogoda dopisała, więc uśmiechnięci i zadowoleni zakończyliśmy kolejny miesiąc nauki. Niecierpliwie czekamy na wakacje.

 Opiekunowie SU

 Autor zdjęć: Anetta Mąkosa

 

                                         

 

 Piknik Europejski organizowany przez uczniów gimnazjum

 Autor zdjęć: Olga Żelazowska

 

                       

 

 

 

I Festyn Rodzinny

 W piątek 22 maja 2015 r. odbył się w naszej szkole I Festyn Rodzinny zorganizowany przez całą społeczność szkolną Zespołu Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II – rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi i uczniów.

 Od samego rana wszyscy z niepokojem patrzyli w niebo, czy z kłębiących się chmur nie spadnie deszcz. Ale na szczęście – nie padało w ogóle, a nawet chwilami wychodziło słońce!

 Każda klasa miała możliwość zaprezentowania się na scenie. Przygotowano bardzo różnorodne występy. Konferansjerzy, pani Beata Kowalska i pan Piotr Spólny, zapowiadali śpiew solo i w grupach, taniec w parach, grupach, ale i indywidualny, popisy gry na klarnecie i akordeonie. Odbyły się także występy teatralne, kabaret oraz pokazy mody.

 W czasie festynu można było zobaczyć pokazy ratowniczo-gaśnicze straży pożarnej oraz nauczyć się wykonywania pierwszej pomocy pod okiem ratowników ze Środowiskowo-Lekarskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Radomiu. Chętni sprawdzali, jak wygląda samochód policyjny w środku.

 Wiele uśmiechu na twarzach dzieci wywołały zabawy na dmuchanych zamkach, malowanie twarzy, wymyślne fryzury, zabawy chustą animacyjną czy też wielkimi bańkami mydlanymi i balonami. Chętni bawili się klockami – robotami, budowali kartonowe miasto, malowali kredą, robili wianuszki z różnorodnych elementów. Nie brakowało również zajęć dla lubiących aktywność sportową: można było ćwiczyć aerobik na powietrzu, rozgrywać turniej tenisa stołowego, jeździć konno. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs – „Zgadnij, kto to” – polegający na odgadnięciu nazwisk nauczycieli na podstawie ich zdjęć z lat dziecięcych. Rodzice mogli także wziąć udział w kiermaszu prac swoich dzieci.

 Nikt chyba nie był głodny – działał grill z kiełbaskami, stoiska ze słodkimi wypiekami rodziców oraz wykwintnymi daniami kuchni włoskiej.

 W czasie festynu odbywała się również loteria fantowa. Główną nagrodę – rower górski – wylosowała Julia Ścieglińska z kl. 4d, której serdecznie gratulujemy!

 I Festyn Rodzinny już za nami, ale na kolejny zapewne możemy liczyć w przyszłym roku szkolnym.

 Autor: Irmina Warmiak

 

 

 Wszystkim rodzicom i pracownikom szkoły składamy serdeczne podziękowania za pracę i zaangażowanie w organizację i przebieg Festynu Rodzinnego. Bardzo dziękujemy sponsorom:

 - Zakładowi Masarskiemu „Krawczyk”,

 - Salonowi i hurtowni rowerów „Rodex”,

 - „Eurowkręt” M. Piasta,

 - PHU „Marmix” Marek Brusik, Marcin Chmielewski,

 - „IVA MED” A. W. Iwańscy,

 - Kino Helios,

 - Kratki.pl Marek Bal,

 - Hipermarketowi E.Leclerc,

 - Centrum Handlowemu M1,

 - Portowi Lotniczemu Radom,

 - Agencji Reklamowej „PartGroup” Piotr Gertych,

 - Firmie „TOPGAL” Paweł Jackowski,

 - Stajni „Hubertus” Mariusz Wójcicki.

 Podziękowania składamy również Policji, Straży Pożarnej i Środowiskowo-Lekarskiemu Wodnemu Pogotowiu Ratunkowemu w Radomiu.

 

Napisano o nas

 

                                                                                                 

 

         

 

Festyn Rodzinny "innym okiem"

Autor zdjęć: Iwona Świstowska

 

                                                                                                     

 

 

 

Przedstawienie "Czerwony Kapturek"

  Dnia 20.05.2015 r w naszej szkole odbyła się premiera przedstawienia pt "Czerwony Kapturek" w wykonaniu uczniów klas IV pod kierunkiem pani Beaty Wrzesień. Po raz kolejny mali widzowie klas 0 i klas I wraz z nauczycielami mogli przeżywać niezwykłe przygody bajkowych bohaterów. Kolorowe kostiumy,oraz wciągająca gra aktorska sprawiły,że spektakl ten jest świetną okazją na pokazanie wspaniałych talentów naszych uczniów.

 W przedstawieniu wystąpili:

 Narrator 1 Izabela Swat

 Narrator II Agata Głuch

 Czerwony Kapturek - Wiktoria Wełpa

 Wilk- Maksymilian Czajkowski

 Matka Czerwonego Kapturka - Oliwia Dębska

 Gajowy - Milena Walas

 Ptak Gil - Magdalena Sońta

 Babcia- Kornelia Stankowska

 Autor: Beata Wrzesień

 

         

 

 

 

Ósme spotkanie DKF-u

  19.05.2015 odbyło się 8. spotkanie cyklu "07 zgłoś się". Obejrzeliśmy odcinek pt. "Złocisty"- czyli bazarowe pyzy. W trakcie można było spróbować mięsnych pyz z okrasą rodem z bazaru Różyckiego. Podziwialiśmy plastyczny ekwipunek PRL-u: elementarz Falskiego, gumę arabską, zeszyt do kaligrafii, przybornik szkolny, kałamarz i pióra obsadkowe, itp. Dzięki p. Beacie Jackowskiej za udostępnienie eksponatów z prywatnej kolekcji oraz p. Sławomirowi Boryczce za oprawę. Ostatnie spotkanie tego cyklu -10.06.2015r. o godz. 18.00, na którym zostaną wręczone nagrody dla wytrwałych uczestników, przewidziany jest grill oraz ekspozycja plakatów. Czekamy na propozycję filmową na następny sezon.

 Zapraszamy!

 Organizatorzy: Jan Przeklasa, Sylwia i Michał Kratke

 

 

 

Uczennice ZSI laureatkami VI edycji Międzyszkolnego Konkursu „Maths In English is easy”!!!

  W czwartek dnia 14 maja odbył się konkurs „Maths in English is easy”. Szkolna ”reprezentacja”, składająca się z Aleksandry Wnukowskiej, Olgi Zgrzebniak i Katarzyny Nowak pod opieką p. Tomasza Pilikiewicza i z wsparciem p. Katarzyny Kobylińskiej, ruszyła na konkurs z pełnym optymizmem i nastawieniem na dobrą zabawę. Uczennice od samego początku miały przewagę nad przedstawicielami innych szkół, jednak pod koniec nie zabrakło emocji, gdyż inne szkoły zaczęły doganiać ZSI. Ostanie minuty tylko utwierdziły uczestników w przekonaniu, że nie mają sobie równych! Uradowane dziewczyny wróciły do szkoły, a tam spotkały się z ogromnymi gratulacjami ze strony zarówno nauczycieli jak i rówieśników!!!

 Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

 Autor: Olga Zgrzebniak

 

 

 

Konkurs Historyczny dla klas 4-tych pt. „Moja Ojczyzna”

  W dniu 12.05.2015 w Zespole Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu odbył się II etap konkursu Historycznego dla klas 4-tych pt. „Moja Ojczyzna”.

 I etap konkursu przeprowadzony był wcześniej w poszczególnych klasach 4-tych – uczniowie pisali test z wiedzy o Ojczyźnie. Czterech uczniów z najlepszymi wynikami przeszło do II etapu konkursu.

 W tym etapie rywalizowali ze sobą przedstawiciele czterech klas 4-tych, a pozostali uczniowie zasiedli na widowni i kibicowali swoim drużynom oraz w przerwie miedzy poszczególnymi zadaniami uczestniczyli w zagadkach dla widowni.

 W konkursie historycznym „Mała Ojczyzna” I miejsce zajęli reprezentanci klasy 4a, II miejsce zajęła drużyna klasy 4b, III miejsce drużyna klasy 4c i IV miejsce drużyna klasy 4d.

 Zwycięzcy otrzymali nagrody, pozostali zawodnicy otrzymali dyplomy a widownia słodkie co nieco J Gratulujemy zwycięzcom oraz uczestnikom.

 Dziękujemy za udział we wspólnej zabawie wszystkim uczniom klas 4-tych oraz jury.

 Konkurs oceniało jury w składzie p. Anetta Mąkosa, p. Grażyna Ferenc, p. Renata Trześniewska. Prowadzące konkurs – p. Justyna Przydatek, p. Aneta Tarnowska

 Organizatorami konkursu były p. Justyna Przydatek, p. Grażyna Ferenc, p. Aneta Tarnowska

 

 

         

 

 

 

Konkurs czytelniczy

  Dnia 12.05.15 r. odbył się konkurs czytelniczy pt: "Bawimy się z bohaterami lektur" dla kl. I-II, zaś 19.05.15 r. dla kl. III.

 Klasy reprezentowała drużyna składająca się z 6 osób. Ich zadaniem było: rozwiązanie testu z wcześniej ustalonych lektur, rozpoznawanie rekwizytów, odgadywanie zagadek oraz układanie puzzli.

 Kolejnym etapem konkursu było wykonanie pracy plastycznej z omawianych lektur.

 Osiągnięte miejsca w konkursie:

 klasy I: I miejsce kl. 1c, II miejsce kl. 1a, III miejsce kl. 1b i kl. 1d

 klasy II: I miejsce kl. 2a II miejsce kl. 2b III miejsce kl. 2c

 klasy III: I miejsce kl. 3c II miejsce kl. 3a III miejsce kl. 3b

 Osiągnięte miejsca w konkursie plastycznym:

 klasy I:

 I m-ce: Jakub Karwat kl. 1d

 II m-ce: Hanna Dyczkowska kl.1b

 III m-ce: Maja Krzosek kl. 1a

 wyróżnienie: Julia Nowak kl. 1d

 klasy II:

 I m-ce: Marta Grzeszczyk kl. 2a

 II m-ce: Piotr Czarnecki 2c

 III m-c: Maria Nalberska 2c

 wyróżnienie: Szymon Klepaczewski 2b

 klasy III:

 I m-ce: Gabryś Fila 3b

 II m-ce: Łucja Figarska 3c

 III m-ce: Zofia Turek 3c

 wyróżnienie: Krzysztof Suszek 3c

 Każda w klas otrzymała zestaw do gry w tenisa, którego sponsorem była Rada Rodziców z naszej szkoły.

 Konkurs przygotowały:

 klasy I: A. Krawczyk, W. Wełpa `

 klasy II: A. Adamowicz, M. Malicka

 klasy III: E. Pawlak-Grotek, B. Wrzesień

 

 

 

Przegląd Twórczości Młodzieżowej „Pasterz i Ojciec"

  Za nami 11 edycja Przeglądu Twórczości Młodzieżowej „Pasterz i Ojciec”. 8 maja 2015 r. w uroczystym podsumowaniu zmagań literackich, plastycznych, recytatorskich i wiedzy o Janie Pawle II uczestniczyło ponad 120 uczniów z 19 szkół z Radomia i diecezji radomskiej. Część z nich już od godziny 8.30 brała udział w konkursie recytatorskim i wiedzy. Później ok. 10.15 w oczekiwaniu na wyniki mieliśmy przyjemność obejrzeć adaptację sztuki Moliera w wykonaniu uczniów z naszego gimnazjum przygotowanych przez panią Beatę Kowalską i panią Katarzynę Seremak.

 O 11.00 w obecności wielu gości – w tym Jego Ekscelencji biskupa radomskiego Henryka Tomasika i księdza kanonika Czesława Wawrzyńczaka (proboszcza parafii Chrystusa Dobrego Pasterza) – laureaci zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami ufundowanymi przez księdza kanonika, Radę Rodziców Zespołu Szkół Integracyjnych oraz księgarnię św. Kazimierza.

 Autor: Irmina Warmiak

 Wyniki dostępne TUTAJ

 Relacja z wydarzenia dostępna TUTAJ

 Relacja RADIO PLUS

 

 

                                                                           

 

 

Kwiecień 2015r.

 

Zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej

  Dnia 29.04.2015r. uczniowie klas II szkoły podstawowej wzięli udział w zajęciach dotyczących udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Profesjonalny pokaz poprowadziła pani Milena Zawisza ratownik z Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Propagowanie świadomości wśród najmłodszych dotyczącej ratowania życia w nieprzewidywalnych sytuacjach jest ważnym elementem programu ,,Ratujemy i uczymy ratować”. Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w pokazie i ćwiczeniach na fantomie. Wykorzystywali wiadomości z zakresu bezpieczeństwa, powiadamiania odpowiednich służb, udzielania pomocy osobie nieprzytomnej. Zajęcia będą kontynuowane przez nauczycieli: Marzenę Malicką i Patrycję Skwirę.

 Autor: Patrycja Skwira

 

        

 

 

 

Turniej taneczny

  Dnia 28 kwietnia 2015 r. w Hali Sportowej PSP 3 odbył się II Turniej Mistrzostw Radomia 2014/2015 klas IV-VI szkół podstawowych w tańcu towarzyskim. Turniej rozgrywany był w dwóch kategoriach: klasy IV oraz klasy V i VI.

 Naszą szkołę reprezentowało 6 par:

 Klasy IV

 Milena Walas i Mikołaj Tomczyk – miejsce I

 Agnieszka Szafranowicz i Maks Czajkowski – miejsce VII

 Agata Rejczak i Dawid Pawelec – miejsce I

 Agata Głuch i Maks Czajkowski – miejsce V

 Klasy V-VI

 Zuzanna Łapot i Jakub Piwoński – miejsce II

 Małgorzata Szafranowicz i Alan Rajkowski

 Na turnieju odbyły się pokazy formacji, w których udział brali również uczniowie naszej szkoły. Organizatorami turnieju byli: Urząd Miasta Radomia oraz Klub Tańca Sportowego „CMG”

 Opiekunem grupy była p. Beata Plutka.

 Autor: Zuzanna Łapot kl.6b

 

 

                 

 

 

 

Spotkań z ciekawymi ludźmi ciąg dalszy…

  27 kwietnia uczniowie z klas 2a i 2b gościli pana Ireneusz Kobrzyckiego z zawodu nauczyciela wychowania fizycznego, a prywatnie pasjonata sarmackiej tradycji, szczególnie polskiej husarii. Gość opowiadał o dawnych tradycjach, zwyczajach, sukcesach ciężkiej jazdy. Duże zainteresowanie wzbudził strój szlachecki, kopia zbroi, repliki broni, a także charakterystyczne dla husarii skrzydła. Pan Ireneusz zaprezentował także dzieciom oddawanie honoru szablą, a chętni uczniowie mogli dotknąć replik szyszaka, szabli i broni palnej. Nasz gość zwrócił szczególną uwagę na cechy charakteru prawdziwego husarza – rycerskość, dumę, odwagę i honor.

 4 maja uczniów naszej szkoły odwiedziła Pani Sylwia Figarska współwłaścicielka firmy Figand oraz gość specjalny krówka Figa. Pani Sylwia przybliżyła dzieciom zasady zdrowego żywienia, zwróciła uwagę na ogromną rolę witamin, minerałów potrzebnych do prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Opowiedziała o smacznych produktach mlecznych produkowanych przez firmę Figand. Naszemu gościowi pomagała urocza krówka Figa, która szybko zaprzyjaźniła się z dziećmi. Na koniec spotkania krówka Figa poczęstowała dzieci pysznymi serkami „Świerzuch”.

 Nauczyciele klasy 2a i 2b

 

                 

 

 

 

Gratulacje dla Darii!

  Nasza uczennica Daria Rochowska z klasy 5c została laureatką powiatowego konkursu plastycznego „Bezpieczny przejazd kolejowy. Zatrzymaj się i żyj” zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Bezpieczne Miasto” w Radomiu i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Skarżysku - Kamiennej. W dniu 27 kwietnia 2015 roku byliśmy na uroczystym rozdaniu nagród w Urzędzie Miejskim w Radomiu. Wystawę prac można oglądać w Prezydium.

 Opiekun: Anna Niziołek

 

 

   

 

 

 

Szkolne eliminacje w Konkursie Recytatorskim Przeglądu Twórczości Młodzieżowej „Pasterz i Ojciec”

  Znamy już reprezentantów gimnazjum ZSI w tegorocznym Konkursie Recytatorskim Przeglądu Twórczości Młodzieżowej „Pasterz i Ojciec”

 Zostali oni wyłonieni w szkolnych eliminacjach dla klas 1 – 3 gimnazjum, który odbył się 28 kwietnia o godz. 14.00 w bibliotece szkolnej.

 Jury w składzie panie Dorota Nowak, Katarzyna Suwała i Emilia Luty, po wysłuchaniu recytacji oraz po intensywnych naradach przyznało:

 I miejsce: dla Kingi Frączek z klasy 1gA

 II miejsce: dla Małgorzaty Haruby z klasy 2gD

 III miejsce: dla Magdaleny Jaroszek z klasy 1gA

 Laureatki I i II miejsca wystąpią w finale konkursu, który odbędzie się 8 maja 2015 roku w naszej szkole.

 Gratulujemy laureatom i pozostałym uczestnikom!

 Autor: Emilia Luty

 

 

 

 

 

 

Relacja z rajdu

  Zapewne wiele osób zgodzi się ze mną, iż weekend po egzaminie gimnazjalnym to jeden z najpiękniejszych weekendów w życiu. Cały stres opada i jedyne, czego się pragnie, to odrobina spokoju. Tegoroczni trzecioklasiści wraz z uczniami pozostałych klas mieli szczęście spędzić ten czas na pieszym rajdzie organizowanym przez Szkolne Koło Krajoznawczo - Turystyczne „Dreptołaki”.

  O godzinie 8.10 spotkaliśmy się na dworcu PKP z naszymi przewodniczkami: p. Ewą Warmiak, p. Dorotą Rozwadowską oraz p. Iwoną Świstowską, która pełniła również rolę fotoreportera wyprawy. Wyruszyliśmy pociągiem do Jedlni Letnisko. Na placu im. J. Piłsudskiego, podzieliliśmy się na drużyny. Każda z drużyn otrzymała od „tajemniczej turystki” mapę okolicy oraz instrukcję do pierwszego zadania. Podczas trasy pojawiały się kolejne polecenia do wykonania. Z placu udaliśmy się w stronę cmentarza. Przy zbiorowej mogile mieszkańców Jedlni mieliśmy okazję poznać odrobinę lokalnej historii. Nie mogliśmy również zapomnieć o grobie uwielbianego przez nas nauczyciela muzyki, ś.p. pana Michała Orłowskiego. Po zapaleniu znicza i krótkiej modlitwie podążyliśmy w kierunku Puszczy Kozienickiej. Przy rzece Gzówce usiłowaliśmy wykazać się wiedzą na temat znajomości gatunków roślin. Następnie przemierzaliśmy Mysie Górki, podziwiając niebywałe widoki. Po przejściu kilku kilometrów na postoju mieliśmy czas na kiełbaski z grilla oraz ciekawe gry i zabawy. Po odpoczynku ruszyliśmy w kierunku zalewu w Siczkach. Trasa rajdu kończyła się przy kościele św. Józefa w Jedlni Letnisko .Tam odnaleźliśmy poszukiwany skarb.

  Nie możemy doczekać się kolejnej wyprawy.

 Tekst: Katarzyna Magiera kl. 3gB

 Zdjęcia: Iwona Świstowska

 

                                                                          

 

 

 

Potyczki ortograficzne

  17 kwietnia odbył się Szkolny Etap Konkursu Ortograficznego dla klas drugich. 23 uczniów zmagało się z dyktandem i testem sprawdzającym znajomość zasad ortograficznych. Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą, a najlepsi okazali się: Mikołaj Jarząbek (kl. 2a), Amelia Łagowska (kl.2a), Paweł Latek (kl. 2c) i Krzysztof Jurczak ( kl. 2c). To Ci uczniowie reprezentowali naszą szkolę w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym „Wiosenne Potyczki Ortograficzne”, który odbył się 25 kwietnia w PSP nr 34. Konkurencja była ogromna, ale to nasz przedstawiciel Paweł Latek zdobył pierwsze miejsce. Dyktando napisane przez Pawła było jedynym bezbłędnym!!!

 Serdecznie gratulujemy!

 Opiekunowie Małego Samorządu: Anna Murawska, Alicja Pawlin-Chłopicka

 

 

 

 

 

I miejsce w etapie regionalnym Konkursu Języka Angielskiego „TEDDY”

  Konkurs Języka Angielskiego „Teddy” dla uczniów kształcenia zintegrowanego kolejny raz stał się powodem do dumy z naszych podopiecznych. Laureatami XII edycji etapu międzyszkolnego w dniu 01.04.2015 zostali czterej uczniowie klasy 3C:

1. Aleksander Kozera

2. Aleksander Pawlik

3. Oskar Grymuła

4. Bartosz Karpowicz

 Etap regionalny, który odbył się 22.04 2015 w siedzibie MSCDN w Radomiu przyniósł jeszcze więcej radości!!!

 I miejsce zdobył Bartosz Karpowicz

 II miejsce zdobył Aleksander Kozera

 wyróżnienia otrzymali: Aleksander Pawlik i Oskar Grymuła

 Gratulujemy !!!!

 Autor: Agnieszka Kubala

 

 

 

Współpraca Świetlicy z Hospicjum Królowej Apostołów

  „W Twoim sercu siedzi Anioł Miłości, Dobroci i Uczciwości. Pozwól mu dojść do głosu w Twoich czynach wobec innych ludzi” – czytamy w podziękowaniach od kierownictwa Hospicjum. Dlatego kolejny już raz w ramach współpracy z Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu, dzieci ze świetlicy wykonały prace plastyczne z okazji Wielkanocy i przekazały je na rzecz tego ośrodka. Dzieci czując potrzebę pomocy chorym i cierpiącym, aktywnie zaangażowały się w wykonywanie prac plastycznych pod kierunkiem wszystkich nauczycieli świetlicy. Prace te zostały przeznaczone na świąteczną kwestę oraz do obdarowania osieroconych rodzin życzeniami świątecznymi. Ks. Marek Kujawski, Duszpasterz Hospicjum pisze do nas: „Pośrednio pomagacie tym najbiedniejszym z biednych, których wyleczyć się nie da. Bóg Wam zapłać za serce i dzielenie się nim z odchodzącymi z tego świata dziećmi i dorosłymi”.

 Autor: Agnieszka Stefańska

 

       


 


Wyniki konkursu „Nadzieja ma kolor niebieski”

Klasy 4-6

Laureatka:

Maria Żelazowska VIc

Wyróżnienia:

Klaudia Plutka Vb

Julia Ścieglińska IVd

Bartosz Szewczyk IVd

Zofia Kowalczyk IVd

Klasy 1-3 (gimnazjum)

Laureatka:

Kaja Skórkiewicz IgC

Wyróżnienia:

Kinga Natorska 1gA

Natalia Piotrowska 1gB

Aleksandra Dąbrowa 2gB

Aleksandra Wnukowska 2gA

 

                   

 

 

Podsumowanie Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

  W kwietniu nasza szkoła brała udział w oficjalnych obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. W ramach tych obchodów 2 kwietnia, pomimo śnieżycy, nasz budynek szkolny został podświetlony na niebiesko, by pokazać, że solidaryzujemy się z akcją. Tego też dnia przedstawiciele szkoły brali udział w organizowanym przez stowarzyszenie „Karuzela” Niebieskim Marszu, nad którym patronat objął Prezydent Miasta – Radosław Witkowski.

 Hasło, jakie nam przyświecało w ciągu całego miesiąca, to: „Nie bądź zielony w temacie autyzmu – w kwietniu bądź niebieski”. W tym też duchu zorganizowany był konkurs plastyczny dla klas IV – VI i gimnazjum pod hasłem „Nadzieja ma kolor niebieski”. Prace, jakie zebraliśmy, były pełne indywidualizmu, co utrudniało wybór laureatów - tym samym przyznaliśmy sporo wyróżnień.

 17 kwietnia przeprowadziliśmy akcję informacyjną dla naszej młodzieży szkolnej, rozpowszechniając ulotki, które zwracają uwagę na problem autyzmu.

 Na zakończenie miesiąca, identyfikując się z hasłem i ideą, jaka mu przyświeca, uczniowie i nauczyciele symbolicznie założyli niebieskie ubrania.

 W przyszłym roku też nas nie zabraknie.

 Koordynatorzy działań: Edyta Pawlak-Grotek, Agata Kacprzak, Marta Sosińska

 

 

 

Siódme spotkanie DKF-u

  „Wagon pocztowy” czyli podróżny konduktorowi płaci, to 11. odcinek serialu o perypetiach porucznika Borewicza, cyklu pt.: „07-zgłoś się”, który oglądaliśmy 17 kwietnia 2015r. Seans poprzedzała kronika filmowa z 1980r. ukazująca sukcesy „Solidarności” oraz osiągnięcia polskich sportowców na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie. Kronikę filmową wzbogacił utwór Jacka Kaczmarskiego pt.: „Mury”.

 Skok o tyczce Władysława Kozakiewicza, bieg Bronisława Malinowskiego na dys. 3000 m z przeszkodami oraz konkurs jeździecki skoków przez przeszkody Jana Kowalczyka, przyniosły nam trzy złote medale. Do historii przeszedł „gest Kozakiewicza” po wygranym konkursie.

 Po zakończeniu projekcji dyskutowaliśmy o symbolice znaku „Solidarność”, słuchaliśmy muzyki ze starych winylowych płyt, udostępnionych nam przez p. Agatę Kacprzak i p. Sławomira Dudka. Mieliśmy możliwość obejrzeć banknoty oraz nośniki audio z tamtej epoki.

 Wielkie dzięki p. Sławomirowi Boryczce za multimedialne wsparcie!

 Zapraszamy wkrótce.

 Organizatorzy: Jan Przeklasa, Sylwia i Michał Kratke

 

 

 

Wyniki Ogólnopolskich Wyborów Książek w Zespole Szkół Integracyjnych klasy 1-3 szkoły podstawowej

 17-19 marca 2015 r. w bibliotece szkoły podstawowej odbyło się głosowanie w ramach programu Ogólnopolskie Wybory Książek. W Komisji Wyborczej pracowały członkinie Koła Bibliotecznego Wiktoria Wełpa kl 4a i Agata Głuch kl 4a, które bardzo zaangażowały się w organizację wyborów. Zorganizowały stały lokal wyborczy do którego przychodziły klasy 1-3 wraz z wychowawcami. Uczniowie i nauczyciele na kartach zgłoszeń podawali tytuły książek, które najchętniej czytają i które chcieliby, żeby znalazły się w szkolnej bibliotece. Celem wyborów było: poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów, promocja czytelnictwa.​ Uczniowie złożyli 125 kuponów, zaproponowali 115 tytułów książek. Większość książek z listy ulubionych przez uczniów znajduje się w naszej bibliotece szkolnej. Najciekawsze książki według uczniów klas młodszych na, które oddali swój głos to: "Baśnie Andersena, Dzieci z Bullerbyn, Cudaczek Wyśmiewaczek, Plastusiowy pamiętnik. Wśród książek o tematyce przygodowej najwięcej głosów otrzymała książka pt. "Harry Potter​".

Wybory książek klasy 1 - 3

  Autor: Beata Wrzesień

 

     

 

 

 

Wyniki Ogólnopolskich Wyborów Książek w Zespole Szkół Integracyjnych

klasy 4 - 6 szkoły podstawowej i 1 – 3 gimnazjum

 W dniach 17-19 marca 2015 roku w naszej szkole, w ramach akcji ogólnopolskiej, odbyły się Wybory Książek.

 Uczniowie oddawali swoje głosy na specjalnych kartach do głosowania, gdzie wpisywali tytuły 3 najciekawszych książek, które czytali w ciągu ostatnich dwóch lat lub takie, które chcieliby, aby znalazły się w bibliotece szkolnej. Głosowanie było anonimowe.

 Komisja wyborcza, w skład której wchodziły uczennice klasy 1gA: Magda Jaroszek, Ania Nowak i Agata Wrona oraz 2gA: Kinga Niziołek i Ola Wnukowska odwiedziły każdą klasę, rozdawały karty do głosowania i udostępniały urnę wyborczą w kształcie książki, przygotowaną specjalnie na tę okazję.

 Oto wyniki głosowania:

 Liczba głosujących: 337 osób

 w tym:

 głosy ważne: 301

 głosy nieważne: 19

 głosy puste: 17

 Uczniowie głosowali na:

 lektury szkolne: 24 pozycje

 książki, które znajdują się w bibliotece szkolnej: 77 pozycji

 pozostałe książki: 138 pozycji

 komiksy i czasopisma: 13 pozycji

 RAZEM: 252 pozycje

 Wyniki wyborów są bardzo budujące. Pokazują, że pomimo tak licznych udogodnień multimedialnych, jakie daje dzisiejszy świat, książka nie została jednak wyparta, a czytelnictwo nadal cieszy się dużym zainteresowaniem i jest jedną z form spędzania wolnego czasu.

 Książki, które „wygrały” w rankingu, zajmujące pierwsze pięć miejsc, znajdują się w szkolnej bibliotece, a najpopularniejsza z nich – „Hobbit. Tam i z powrotem” jest lekturą klasy 2 gimnazjum.

 Pozostałe pozycje, na które głosowali uczniowie, będą uwzględniane jako najważniejsze przy najbliższym uzupełnianiu księgozbioru bibliotecznego.

 Wybory te miały na celu przybliżenie nauczycielom bibliotekarzom preferencji czytelniczych wśród uczniów naszej szkoły. Cieszy fakt, że blisko 1/3 wymienionych przez dzieci książek znajduje się już w bibliotece szkolnej. Być może uczniowie jeszcze nie wiedzą o tym, że ich ulubiona książka stoi na półce w bibliotece, a być może to właśnie egzemplarz szkolny był tym przez nich przeczytanym i uznanym za najciekawszy. J

 Zapraszamy do odwiedzania szkolnej biblioteki, bo cytując za Wisławą Szymborską: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

 Wybory książek

 

 Autor: Emilia luty

 

   

 

 

 

Szukamy następców Radwańskiej i Janowicza

 - pod takim hasłem, 12 kwietnia2015 r., odbyły się międzyszkolne zawody sprawnościowe Tenis 10. Organizatorem imprezy był Radomski Klub Tenisowy RETURN. Wzięło w nich udział około 60 uczniów z 5 radomskich szkół podstawowych.

 W zawodach startowali uczniowie klas młodszych naszej szkoły, wyłonieni w drodze eliminacji przez wychowawców klas podczas lekcji wychowania fizycznego. Młodzi sportowcy mieli do pokonania:

 * Bieg gwiaździsty (zbieranie na czas 5 piłek tenisowych na rakietkę)

* Bieg wahadłowy (wyrzucanie na czas 10 piłek tenisowych z 2 rakietek krokiem dostawnym)

* Rzut piłeczkę tenisową na odległość (3 rzuty z pozycji klęcznej)

* Bieg na 20 m

 Oto wyniki naszych uczniów:

 klasa I d – Franciszek Tyka II miejsce w kat. klas pierwszych

 klasa III a – Filip Wojtunik I miejsce w kat. klas II–III

 klasa III b – Hanna Król I miejsce w kat. klas II-III

                    - Julia Wziątek III miejsce w kat. klas II-III

                    - Lena Mosionek V miejsce w kat. klas II-III

                    - Kacper Głogowski XII miejsce w kat. klas II-III

 klasa 3 c – Leon Wesołowski III miejsce w kat. klas II-III

 Wszystkim młodym sportowcom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w przyszłości.

 Autor: E. Kaczmarek, P. Hofman

 

 

 

 

 

„Owocowe czwartki”

 W każdy czwartek uczniowie klasy 2a prowadzą zajęcia edukacyjne dla dzieci z oddziału zerowego. Przekazujemy informacje o owocach: gdzie rosną, z jakiego kraju pochodzą, jakie zawierają witaminy, jak wyglądają i jaką potrawę można z nich przyrządzić. W tym celu przygotowujemy plakaty, a na koniec częstujemy prezentowanym owocem. Nasi młodsi koledzy nie mogą doczekać się kolejnych „smakowitych” spotkań.

 Autor: Kamil Popiel kl. 2a

 

     

 

 

 

Wiosenny pokaz mody

 Wiosna to pora roku, która inspiruje do działania. To czas, kiedy rodzą się pomysły, niekiedy szalone. Uczniowie klasy 1d zauroczeni wiosennym słońcem postanowili pokazać propozycje strojów wiosennych „ na wesoło”. Swoje pomysły zaprezentowali na pokazie mody, który miał miejsce w ostatnich dniach marca. Wśród propozycji dla pań i dziewczynek znalazła się klasyczna kreacja „ Wiosna 2015”oraz wiele modnych sukienek na podwórko, na wyjście do koleżanki czy też na zakupy z rodzicami. Na chłodne, wietrzne dni uczniowie zaprezentowali strój wilka i liska chytruska – ciepłe, wygodne futro. Wśród propozycji na spacer i na łąkę pojawił się strój motyla i bociana. Na wyprawę do lasu zaproponowano strój drzewa. Nie zabrakło również propozycji strojów sportowych. Uczniowie klasy 1d zaprezentowali wiosenny strój piłkarza i trenera. Oprócz kolorowych strojów pochwalili się swoimi umiejętnościami piłkarskimi wzbudzając wśród publiczności duże brawa. Na zakończenie zaprezentowany został strój farmera, czyli propozycja na podwórko i na pole, do kurnika i chlewika… .

  Modelki i Modele prezentowali się na czerwonym dywanie przed publicznością z klas O-III.

 Autor: R. Miszczyk

 

     

 

 

Wielkanocna kwesta

 Jak co roku, 4 kwietnia 2015 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w świątecznej kweście zorganizowanej prze Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu. Katarzyna Nowak i Olga Zgrzebniak z kl. 2a gimnazjum zbierały datki na ratowanie zaniedbanych, ale cennych pod względem artystyczno – historycznym nagrobków. Dzięki ofiarności radomian i łaskawej aurze (sic!), Komitetowi udało się zebrać ponad 2600 zł z czego 117,61 zł znalazło się w naszej puszce. Środki pieniężne w szczególności zostaną przeznaczone na renowację szlacheckiego, neoklasycystycznego obelisku pochodzącego z I poł. XIX w. Jana Mileyki (ok. 1784 -1842) płk. kawalerii i komendanta m. Radomia. Drugim, w formie urny na cokole nakrytym chustąi wymagającym pilnej pracy konserwatorskiej, jest nagrobek Marianny Chludzińskej (1798 – 1843) pochodzący z lat 40. XIX w. Jak powiedział Janusz Wieczorek – wiceprezes Komitetu – potrzeba zgromadzić ok. 45- 50 tys. zł.

 Wszystkim biorącym udział w kweście za hojność – wielkie dzięki!

 Autor: Jan Przeklasa

 

       

Marzec 2015r.

 

Nocne poszukiwanie wielkanocnego skarbu

 W ramach akcji Szkoła z Klasą, która w tym roku przebiega pod hasłem „Czytanie i odkrywanie”, 27.03.2015 r. (piątek) bawiliśmy się w nocne szukanie jaja. Była to dobra okazja, by przypomnieć polskie zwyczaje i tradycje związane ze zbliżającymi się świętami.

 Zabawa trwała od 18.00 do 22.00. Przybyło na nią 90 uczniów z klas 4 – 6 szkoły podstawowej. Aby poczuć świąteczną atmosferę, rozpoczęliśmy od wspólnego czytania bajki o Wielkanocy. Następnie wszystkie dzieci zostały podzielone na „pisankowe” drużyny i ochoczo przystąpiły do wykonywania zadań przewidzianych na ten wieczór. Malowanie „jajkowych ubranek” oraz zawody sportowe przebiegały w bardzo wesołej atmosferze. Pamiętaliśmy również o chwili wytchnienia i regeneracji sił. Aby uzupełnić zapasy energii wszyscy uczniowie zgromadzili się w stołówce szkolnej. Tam mogli popisać się swoimi kulinarnymi umiejętnościami. Dzięki pomocy rodziców, którzy przygotowali produkty niezbędne do wykonania kanapek, kolejne zadanie przebiegło sprawnie, a samodzielnie zrobiony posiłek smakował znakomicie. Kilka minut przed 21.00 wyszliśmy na nocne harce dookoła szkoły. Uzbrojeni w latarki, odpowiednie mapy, wskazówki i instrukcje, wyruszyliśmy w ciemną noc. Wszystkim drużynom udało się bezbłędnie rozszyfrować zagadki i przejść wyznaczoną trasę, aby ostatecznie odnaleźć ukryty skarb. Na zakończenie zabawy wspólnie mogliśmy podziwiać pokaz umiejętności żonglowania ogniem w wykonaniu absolwenta naszej szkoły. Z zapartym tchem patrzyliśmy na wirujące kule oraz ogniste oddechy. Tuż przed 22.00 delikatny deszczyk przypomniał nam, że Wielkanoc to nie tylko pisanki i baby, ale również śmigus dyngus. Zmęczeni ale bardzo zadowoleni, rozeszliśmy się do domów.

 Autor: Nauczyciele Szkoły z Klasą, zdjęcia: Iwona Świstowska

 

                                                       

 

 

 

II miejsce w Dwa Ognie chłopców w XI ROM

 Reprezentacja chłopców klas czwartych szkoły podstawowej w składzie: Mańkowski Oskar, Kowalski Piotr, Kowalski Maciej, Kosiór Mikołaj, Brusik Miłosz, Czubak Kacper, Chojecki Mikołaj, Kozera Stasiek, Piotrowski Bartek, Jurczak Jakub, Kaniewski Hubert, Tomczyk Igor i Skawiński Szymon zajęła II miejsce w Dwóch Ogniach w ramach XI Radomskiej Olimpiadzie Młodzieży. W rywalizacji sportowej o mistrzostwo Radomia uczestniczyło 21 szkół podstawowych. Nasza drużyna po fazie grupowej pewnie awansowała do półfinału i finału pokonując szkoły z PSP 17, PSP 9 i PSP 4. Będąc w roli faworyta turnieju po zaciętej i dramatycznej walce przegrywamy w finale jednym punktem z PSP 34.

Autor: Łukasz Chrustowicz

 

 

 

 

 

Szkolny Konkurs Recytatorski „Pasterz i Ojciec”

 W środę 25 marca 2015r odbył się szkolny konkurs recytatorski „Pasterz i Ojciec”. Udział w konkursie wzięło 23 recytatorów z klas 0-3. Zadaniem uczniów była recytacja dwóch utworów : pierwszy autorstwa Karola Wojtyły/Jana Pawła II, a drugi dowolnego autora o Janie Pawle II. Jury w składzie: pani Beata Wrzesień, Renata Miszczyk i Ewa Grabowska - Dziedzic wyłoniło następujących zwycięzców konkursu:

 I miejsce: Melania Romaniuk kl 1d, Adam Waniek kl 1c

 II miejsce: Małgorzata Puch kl 0a, Jakub Eichel kl 2a, Maria Lorenc kl 2c,

 III miejsce: Julia Nowak kl 1d, Nina Kobylińska kl 1d, Adam Ryszewski kl 1d

 Wyróżnienia:

 Natalia Zajda kl 0a, Wojtek Maj kl 0a, Maja Wojtunik kl 1c, Jakub Karwat kl 1d, Antonina Warmiak kl 2b, Julia Wieczorek kl 3b, Julia Gniadek kl 3b, Hanna Nowak kl. 0c.

 W dniu 8 maja 2015r uczniowie Melania Romaniuk z kl 1d i Adam Waniek z kl 1c wystąpią w XI Przeglądzie Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego, który odbędzie w naszej szkole. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w konkursie!!

 Autor: Beata Wrzesień

 

     

 

 

 

Dzień Otwarty

 W sobotę 21 marca 2015 r. odbył się Dzień Otwarty naszej szkoły. Odwiedziły nas dzieci w różnym wieku – zarówno 5 i 6 latki, jak i szóstoklasiści, którzy mogli obejrzeć szkołę i zapoznać się z ofertą na nowy rok szkolny.

 Zwiedzanie szkoły podstawowej rozpoczęło się od obejrzenia teatrzyku kukiełkowego przygotowanego przez uczniów klas drugich, którymi opiekowały się panie Iza Czarnecka i Agnieszka Szewczyk. Później przyszli uczniowie zwiedzali sale lekcyjne, które w tym dniu kusiły instrumentami muzycznymi, smacznymi przekąskami i ciastami, grami i zabawami matematycznymi, przyrodniczymi oraz zachęcającymi do nauki języka angielskiego. Wiele radości sprawiło układanie klocków lego. Chętni przyglądali się zajęciom modelarskim, zajmowali się składaniem przeróżnych układanek i tworzeniem ciekawych wycinanek. Dla wielu atrakcją był bajkowy tor przeszkód.

 Przyszli gimnazjaliści mogli spróbować jazdy na poduszkowcu. W sali plastycznej odbywały się pokazy laserów, a w muzycznej chętni śpiewali karaoke. Greccy bogowie kusili ambrozją oraz owocami i słodkościami. Historycy zachęcali do poznawania historii Polski w nietypowy sposób – m.in. układania puzzli z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego i oglądania bardzo starych dokumentów. Koła językowe – angielskiego, niemieckiego i włoskiego – serwowały przepyszne potrawy narodowe oraz zapraszały do rozwiązywania łamigłówek. Grupa „Trzymaj formę” dbała o zdrowe przekąski. Koło turystyczne witało ogniskiem, pieczonymi kiełbaskami i gitarą. Na sali gimnastycznej odbywały się pokazy taneczne i akrobatyczne. Młodzież wykonywała ciekawe doświadczenia chemiczne oraz rozwiązywała niecodzienne łamigłówki matematyczne. Swoje podwoje otworzyły również sale informatyczne i biblioteka. Bardzo ciekawe zajęcia oferowali również nauczyciele zajmujący się rewalidacją, biofeedbackiem, tomatisem i integracją sensoryczną.

 Pierwszy dzień wiosny spędzony w Zespole Szkół Integracyjnych w Radomiu na pewno można zaliczyć do udanych.

 Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom i pracownikom za zaangażowanie się w prace związane z Dniem Otwartym naszej szkoły!

 Autor: Irmina Warmiak, zdjęcia: Anna Niziołek, Iwona Świstowska

 

                                                                           

 

 

 

VII finał Konkursu Piosenki Angielskiej 'ZSI Star'

 W piątek 20 marca, w przededniu powitania wiosny, w Zespole Szkół Integracyjnych odbył się VII finał Konkursu Piosenki Angielskiej 'ZSI Star'. Na sali gimnastycznej w szkole podstawowej zebrali się uczniowie klas 4-6. Część oficjalna rozpoczęła się powitaniem publiczności i jurorów. Potem podopieczni p. Beaty Plutki zaprezentowali mistrzowski układ taneczny. Następnie opiekunki Samorządu Szkolnego odczytały nazwiska najlepszych sportowców kl. 4-6 w naszej szkole. Spośród nich najpopularniejszy okazał się Janek Kochanowski z kl. 6a.

  W części konkursowej wystąpiło 11 piosenkarek z klas 4-6 i gimnazjum:

 1. Kinga Natorska z utworem 'Lost' (z repertuaru Anouk),

 2. Ola Wieczorek z utworem 'All about that bass' (z repertuaru Meghan Trainor),

 3. Natalia Fokt z utworem 'Skyfall' (z repertuaru Adele),

 4. Małgosia Haruba z utworem 'People help the people' (z repertuaru Birdy),

 5. Kasia Nowak z utworem 'Wake me up when September ends' (z repertuaru Green Day),

 6. Martyna Szymańska z utworem 'Rather be' (z repertuaru Clean Bandit),

 7. Weronika Koleńska z utworem 'Love me like that' (z repertuaru R5),

 8. Łucja Szczepanik z utworem 'Home' (z repertuaru Edward Sharpe & the Magnetic Zeros),

 9. Martyna Gołosz z utworem 'Cups' (z repertuaru Anny Kendrick),

 10. Karolina Banaś z utworem 'Rolling in the deep' (z repertuaru Adele),

 11. Julka Świniarska z utworem 'Ave Maria' (z repertuaru Beyoncé).

 Jury w składzie: p. Alina Szewczyk, p. Irmina Warmiak i gość z RPA, lektor Sean, dokonało wyboru najlepszych wykonań przedstawionych piosenek i w finałowej trójce znalazły się: Martyna Gołosz, Małgosia Haruba i Karolina Banaś. Dziewczęta powtórnie zaśpiewały przygotowane przez siebie utwory i wówczas wyłoniono zwycięzcę.

 Tegoroczną edycję konkursu 'ZSI Star' wygrała Małgosia Haruba z kl. IIgD. Nagrody w konkursie ufundowała Rada Rodziców oraz organizator.

 Gratulujemy i zapraszamy za rok!

 Autor: Tomasz Pilichiewicz (organizator, tekst), Iwona Świstowska (fotoreportaż)

 

                           

 

 

 

Peregrynacja Krzyża Światowych Dni Młodzieży

 

                                                 

 

 

 

Finały XI Radomskiej Olimpiady Młodzieży w tenisie stołowym

 Dnia 9 marca 2015r. finały XI Radomskiej Olimpiady Młodzieży w tenisie stołowym rozpoczęły gimnazjalistki naszej szkoły: Gabriela Wolszczak (1ga), Aleksandra Paciorek (1ga) oraz Anna Tęcza (3ga). Po zaciętym boju wywalczyły one II miejsce dające awans do etapu powiatowego.

 Następnego dnia odbyły się zmagania gimnazjalistów. Nasza reprezentacja w składzie: Paweł Tęcza (2gb), Szymon Grzegorzewski (3gc) oraz Kacper Biernat (1gb) nie chciała być gorsza od swoich koleżanek, dlatego również przywiozła do szkoły srebrne medale. Przegrała jedynie z PG nr 3 w Radomiu – triumfatorem turnieju.

 Dnia 16 marca dziewczęta ze szkoły podstawowej – Zuzanna Sępioł (6b), Zuzanna Łapot (6a) oraz Marcelina Strojna (6a) – pokazały, jak ważny jest duch walki. Zdeklasowały rywalki i zdobyły zaszczytne I miejsce! Dzień później swoje rozgrywki rozpoczęli chłopcy ze szkoły podstawowej. Jan Kochanowski (6a), Krzysztof Nowak (6B) oraz Antoni Wojcieszek (6b) także nie wrócili z pustymi rękami. Przywieźli brązowe medale, które znakomicie dopełniły tegoroczny dorobek.

 Uczennice i uczniowie Zespołu Szkół Integracyjnych po raz kolejny udowodnili, że nie bez powodu znajdują się w czołówce najlepiej grających w Radomiu. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 KOŃCOWE WYNIKI XI ROM W TENISIE STOŁOWYM GIMNAZJALISTÓW:

I. Publiczne Gimnazjum nr 3

II. Publiczne Gimnazjum nr 14

III. Publiczne Gimnazjum nr 13

IV. Publiczne Gimnazjum nr 2

V. Publiczne Gimnazjum nr 23

VI. Publiczne Gimnazjum nr 11

 Autorzy: Szymon Grzegorzewski, Mateusz Jesionek kl. 3gC

 

         

 

 

 

XII Regionalny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej

 Szóstego marca 2015 r. grupa pierwszoklasistów reprezentowała naszą szkołę w XII Regionalnym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej pod hasłem „Kocham moją Ojczyznę, który odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Haliny Stadnickiej w Radomiu. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, bo zgłoszono do udziału w nim aż 200 uczestników z regiony radomskiego.

 Nasze pierwszaczki zaprezentowały się w dwóch kategoriach konkursowych: 1) poezja, 2)pieśń.

 W kategorii – poezja – wystąpiła Melania Romaniuk z kl. Id, która za piękną, ujmującą recytację wiersza Artura Oppmana pt.: „Za co ty walczysz, polski żołnierzu?” zdobyła III miejsce w grupi Natomiast zespół Śpiewające Pierwszaki z kl. Id w składzie: Ania Wojcieszek, Nina Kobylińska, Julia Nowak, Mikołaj Kaniewski, Bartłomiej Dziurzyński i Łukasz Flis, zachwycił jurorów śpiewem i dialogową interpretacją popularnej pieśni żołnierskiej „Przybyli ułani”, i tym samym zdobył I nagrodę w swojej kategorii wiekowej.

 Nasi zwycięzcy otrzymali okazałe statuetki, nagrody rzeczowe i dyplomy. Radość z sukcesu była ogromna. Ale to nie koniec zmagań konkursowych. Laureaci będą reprezentować naszą szkołę w konkursie na szczeblu diecezjalnym, który odbędzie się 29 kwietnia 2015 roku w Starachowicach – w Starachowickim Centrum Kultury.

 To wspaniałe, że dzieci uczestniczą w takich konkursach. Już od najmłodszych lat uczą się co to jest patriotyzm. Wzrasta ich świadomość narodowa, pogłębia się miłość do Ojczyzny oraz znajomość ważnych wydarzeń historycznych i kultury polskiej.

  Naszym PIERWSZACZKOM życzymy kolejnych sukcesów i mocno trzymamy za nie kciuki!

  Autor: Urszula Mazurkiewicz

 

                 

 

 

 

 

Luty 2015r.

 

Julia Dzbuk z kl. 5b, Michalina Brandt z kl. 3gA i Michał Grabarczyk z kl. 3gB w finale Regionalnego Konkursu Czytelniczego

 25 i 26 lutego 2015 r. odbyły się etapy międzyszkolne Regionalnego Konkursu Czytelniczego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.

 Naszą szkołę podstawową reprezentowało czworo uczniów: Julia Dzbuk z kl. 5b, Jagoda Hernik z kl. 5b, Karolina Sikora z kl. 4d i Filip Kobyliński z kl. 5b. Mieli za zadanie poprawnie odpowiedzieć na trudne pytania dotyczące książek z wybranej przez siebie kategorii. Wśród grona najlepszych znalazła się Julia Dzbuk (opiekun: pani Ewa Tatarek).

 Julia weźmie udział w finale konkursu, który odbędzie się 13 kwietnia 2015 r. o godz. 9.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Piłsudskiego w Radomiu.

 Gimnazjaliści: Magdalena Jaroszek z kl. 1gA, Michalina Brandt z kl. 3gA i Michał Grabarczyk z kl. 3gB również pisali test z wybranych lektur. Tu najlepsi okazali się Michał i Michalina (opiekun obojga: pani Anna Gralec), którzy zakwalifikowali się do finału powieści o tematyce fantastycznej i przygodowej.

 Finał, w którym znaleźli się Michalina i Michał, będzie miał miejsce 13 kwietnia 2015 r. o godz. 11.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Piłsudskiego w Radomiu.

 Finaliści muszą przygotować ustną prezentację wybranej książki.

  Życzymy powodzenia!

 Autor: Irmina Warmiak

 

 

 

III Noworoczny Turniej Tenisa Stołowego

 Zakończył się III Noworoczny Turniej Tenisa Stołowego gimnazjalistów. Uczestniczyli w nim wszyscy chłopcy z klas gimnazjalnych. Łącznie rozegrano 132 mecze. Zawody rozpoczęły się zmaganiami w poszczególnych kategoriach wiekowych. Wyłoniły one po trzech reprezentantów z każdego rocznika, którzy w drodze losowania dobrali się w pary. Zwycięzcy par, tj. Paweł Tęcza (I miejsce), Szymon Grzegorzewski (II miejsce) i Kacper Biernat (III miejsce), jako najlepsi zawodnicy będą reprezentowali naszą szkołę w finale XI Radomskiej Olimpiady Młodzieży w dniu 10.03.2015r.

 WYNIKI KOŃCOWE W ROCZNIKACH:

 I klasa gimnazjum

 1. Biernat Kacper

 2. Paciorek Kacper

 3. Serdak Mikołaj

 II klasa gimnazjum

 1. Głąbicki Kacper

 2. Tęcza Paweł

 3. Ziętkowski Błażej

 III klasa gimnazjum

 1. Terlecki Michał

 2. Grzegorzewski Szymon

 3. Tomalik Mikołaj

 Autor: Szymon Grzegorzewski kl. 3gC

 

 

 

Spotkania z ciekawymi ludźmi

 Uczniowie klasy IIa i IIb zaprosili na zajęcia pszczelarza Pana Łukasza Murawskiego, który z ogromną pasją opowiadał o życiu, zwyczajach pszczół, wartościach odżywczych miodu i pierzgi. Pan Łukasz jest właścicielem pasieki wędrownej, co oznacza, że pszczoły są przewożone na różne tereny w celu uzyskania miodów rzepakowych, spadziowych, lipowych, wrzosowych, akacjowych, malinowych, nawłociowych. Ogromną atrakcją był przenośny ul, w którym umieszczona była pszczela rodzina wraz z królową. Dużą ciekawość wzbudziły narzędzia potrzebne w pracy pszczelarza. Niektóre z dzieci przymierzały strój ochronny, który chroni przed ukąszeniami. Wszyscy degustowali pyszne miody – spadziowy, malinowy i fasolowy.

  W marcu odwiedziła uczniów pani Joanna Witkowska z Brysiem. Pani Asia jest osobą niewidomą, a Bryś to jej pies przewodnik. Dzieci dowiedziały się o funkcjonowaniu osób niewidomych oraz pomagających im w życiu codziennym psach przewodnikach. Gość z ogromną cierpliwością odpowiadał na pytania dzieci i przybliżał swoje życie codzienne np. jak rozpoznaje kolory, jak Bryś pomaga jej podróżować i jak wspólnie z pupilem robią zakupy. Pani Asia oprócz tego, że w interesujący sposób wprowadziła uczniów w nieznany im świat, przedstawiła także zbiór bajeczek dla najmłodszych, których jest autorką. Dzieci w skupieniu słuchały Pani Joanny czytającej bajeczki w alfabecie Braille’a.

 Nauczyciele klasy IIa i IIb

 

                     

 

 

 

Zajęcia uczniów na Wydziale Transportu

 W środę 25 lutego klasa IIgA wzięła udział w zajęciach na Wydziale Transportu Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnymi sposobami zapewnienia bezpieczeństwa używanymi w kolejnictwie. Prowadzący zagwarantował także powtórzenie z fizyki. Wszyscy byli zadowoleni z wycieczki, podczas której upewnili się, że ktoś czuwa nad bezpieczeństwem pasażerów kolei.

 Autor: Jarosław Dąbrowski

 

      

      

 

 

 

Uczennice naszej szkoły zostały laureatkami konkursu

 Z radością informujemy, że uczennice naszej szkoły zostały laureatkami I Edycji Diecezjalnego Konkursu „Biblia i ja” zorganizowanego przez Publiczne Gimnazjum Nr 3 w Radomiu oraz konkursu pt „Laleczka z białej porcelany. Rysunek artystyczny fryzury damskiej” przygotowanego przez ZDZ w Radomiu. Uczennice wykazały się niesamowitym talentem plastycznym oraz recytatorskim. Nagrodzone zostały:

 W konkursie „Biblia i ja”:

 Aleksandra Dąbrowa (kl.2gb) – I miejsce w konkursie plastycznym

 Kinga Frączek (kl.1ga) – wyróżnienie w konkursie recytatorskim

 Antonina Kuszaj (kl.5b) - wyróżnienie w konkursie plastycznym

 W konkursie „Laleczka z białej porcelany” nagrodzono:

 Marię Chudziak (kl. 3ga) za zdobycie I miejsca

 Gratulujemy!!!

 Autorki: A. Niziołek, J. Nowak

 

       

   

 

 

Szkolny turniej piłki nożnej

 

                        

 

 

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego

 25 lutego 2015 odbyło się 5-te spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Śledziliśmy przygody porucznika Borewicza w odcinku pt.: „Brudna sprawa” czyli osobliwość z 1978r. W kronice filmowej obejrzeliśmy wybór Karola Wojtyły na papieża; koncert gwiazd na festiwalu Interwizji w Sopocie (Demis Russos i Bonny M.) oraz fragment spotkania meczu z Mistrzostw Świata w piłce nożnej Argentyna 78. Zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć kolekcję sprzętu fotograficznego z lat 70 i 80 (wł. Jan Przeklasa). Jak zwykle dyskutowaliśmy o wydarzeniach z tamtych lat. Dzięki wielkie panu Sławomirowi Boryczce za oprawę techniczną oraz wszystkim, którzy byli razem z nami.

 

 Do zobaczenia w marcu!

 Organizatorzy: Jan Przeklasa, Sylwia i Michał Kratke.

 

                  

 

Międzyszkolny Konkurs Recytatorskiego

 W dniu 25.02.2015r odbyła się XXXII edycja Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego zorganizowanego przez Klub Osiedlowy Borki w Radomiu .Udział w konkursie wzięło 4 uczniów naszej szkoły: Nikola Stępniewska kl 0b, Michał Ziętek kl 0c, Melania Romaniuk kl 1d, Filip Groblewski kl 1a. Zadaniem uczniów była recytacja dowolnego wiersza polskiego autora. Uczniowie doskonale poradzili sobie z piękną recytacją. Wyróżnienie w konkursie otrzymały Nikola Stępniewska i Melania Romaniuk, która dodatkowo została zaproszona na koncert laureatów do Miejskiego Ośrodka Kultury AMFITEATR - Kuźnia Artystyczna, który odbędzie się 10 kwietnia 2015r.

 Autor: Beata Wrzesień

 

                 

 

 

 

Uczniowie klas 2gC i 2gD na wystawie pt. "Mózg"

 19 lutego uczniowie klas 2gC i 2gD wybrali się na wystawę pt. "Mózg" do Zespołu Szkół Technicznych.

 

                       

 

 

  Śpiewanki nasercowe 2015

 13 lutego, w wigilię pięknego Dnia Zakochanych, w naszej szkole odbyły się „Śpiewanki nasercowe” pod hasłem: „Ach, ta miłość…”. Tradycję koncertu walentynkowego wiele lat temu zapoczątkowali państwo Małgorzata i Zbigniew Gumińscy. W tym roku wyzwanie podjęły niezastąpione reżyserki: pani Anna Gralec i pani Izabela Czarnecka.

 W piątkowy wieczór publiczność nas nie zawiodła i po brzegi wypełniła salę. Program zawierał aż 26 piosenek. Tematyka utworów była oczywiście ograniczona: wszystkie dotyczyły miłości. Występowali zarówno uczniowie, jak i nauczyciele oraz osoby blisko związane z naszą szkołą. Liczyło się wiele: dobór repertuaru, choreografia, strój, charakteryzacja, interpretacja piosenki. Teksty utworów wyświetlano na ekranie, więc widzowie śpiewali je razem z wykonawcami. Scenę można porównać do rozgwieżdżonego nieba, bo każdy artysta rozświetlał tę noc i porywał publiczność. Jedną z najjaśniejszych gwiazd okazała się z pewnością pani Katarzyna Suwała, która wykonaniem „Chłopca z gitarą” zapadła w pamięć. Boa Dance urzekł widownię swoją wersją „Kryzysowej narzeczonej” i nietuzinkowym wizerunkiem, a nasz informatyk – pan Rafał Siciarz – wraz z osobistym chórkiem wprowadził anielską atmosferę. Nie można zapomnieć o uczniach, którzy również wykonali kawał dobrej roboty. Dziewczyny z klasy 3ga brawurowo zaśpiewały „Mamo, ja nie chcę za mąż”. Chłopcom z 3gc piosenką „Ona tańczy dla mnie” udało się uwieść całą publikę, a zwłaszcza płeć piękną. Zapewne pomogła im w tym interesująca i zawiła choreografia, w której momentami sami się gubili. Wśród mnóstwa porywających utworów nie zabrakło szczypty sentymentalnego nastroju i odrobiny wzruszeń. Takich emocji dostarczyli m.in. pani Renata Jesionek swoimi „Dwoma bajkami”, pani Emilia Luty wykonująca „Brzydkich” czy pan Sławomir Boryczka śpiewający z panem Markiem Tyką „Dziewczyny, które mam na myśli”. Byliśmy pod wrażeniem Zuzi Więcaszek prezentującej niesamowitą wersję „Rebeki” i towarzyszącego jej duetu tanecznego – Ani i Bartka.

 Cudowny nastrój, wzruszenie i dobra zabawa - tak w kilku słowach można scharakteryzować „Śpiewanki nasercowe”. Nasi niebywali artyści dostarczyli widzom wszelkiego rodzaju emocji. Stworzyli koncert, który na długo pozostanie w pamięci. Tego wieczoru miłość była najważniejsza!

 Autor: Katarzyna Magiera

 

PS

 Grupa występujących w „Śpiewankach nasercowych” jest bardzo duża. Poniżej zamieszczamy pełną listę uczestników:

 - rodzice: pani Katarzyna Ziomek, pan Marek Tyka;

 - osoby związane ze szkołą: państwo Sławomir Boryczka, Małgorzata i Zbigniew Gumińscy, Anna Reluchin;

 - uczniowie: Karolina Banaś, Karolina Banyś, Bartosz Bąk, Mateusz Bednarczyk, Julia Borkowska, Michalina Brandt, Dawid Chrobot, Maria Chudziak, Katarzyna Dąbrowska, Oliwia Dębska, Pola Gajos, Martyna Gołosz, Szymon Grzegorzewski, Gabrysia Grzeszczyk, Małgorzata Haruba, Mateusz Jesionek, Marta Kargulewicz, Aleksandra Kijak, Katarzyna Konarska, Anna Kowalczyk, Martyna Kowalczyk, Joanna Maciąg, Aleksandra Malatyńska, Paweł Mazurkiewicz, Filip Michorowski, Aleksandra Michta, Justyna Murawska, Patrycja Nobis, Katarzyna Nowak, Kamila Ostatek, Klaudia Ostatek, Kamila Rębis, Kornelia Stankowska, Izabela Swat, Martyna Szymańska, Julia Świniarska, Zofia Tatarek, Milena Walas, Antonina Warmiak, Aleksandra Wieczorek, Zuzanna Więcaszek, Karolina Worosz, Kinga Wójcicka, Barbara Wólczyńska, Katarzyna Wólczyńska, Kamila Zabrzuch, Olga Zgrzebniak, Olga Żelazowska;

 - nauczyciele: państwo Agnieszka Adamowicz, Karolina Borczuch, Izabela Czarnecka, Agnieszka Gazda, Anna Gralec, Renata Jesionek, Izabela Kaniewska, Michał Kratke, Emilia Luty, Katarzyna Michalska, Barbara Misztal, Anna Murawska, Jan Przeklasa, Rafał Siciarz, Piotr Spólny, Katarzyna Suwała, Alina Szewczyk, Małgorzata Szewczyk, Iwona Szymańska, Irmina Warmiak, Wioletta Wełpa, Iwona Wieloch, Iwona Zawierucha.

 Autor: Anna Gralec

 

                                                             

 

 

 

 

Spotkanie z bajką pt. "Kopciuszek"

 Dnia 11.02.2015r uczniowie klas I obejrzeli przedstawienie przygotowane przez klasy IV pod kierunkiem pani Beaty Wrzesień, a Katarzyna Nowak zaśpiewała piękna balladę do tejże bajki. Aktorzy stanęli na wysokości zadania ,publiczności szczególnie spodobała się scena z udziałem Izabelli Swat, która wcieliła się w rolę okrutnej siostry. Na zakończenie aktorzy zostali nagrodzeni dużymi brawami.

 W przedstawieniu wystąpili uczniowie klas IV

 Aktorzy:

 Kopciuszek Karolina Sikora kl 4d

 Macocha - Patrycja Lipiec kl 4d

 Kasieńka - Izabela Swat kl 4c

 Haneczka - Julia Ścieglińska kl 4d

 Narrator - Zosia Kowalczyk kl 4d

 Wróżka- Wiktoria Wełpa kl 4a

 Ochmistrz- Maksymilian Czajkowski kl 4a

 Książe - Mikołaj Kosiór kl 4b

 Koń - Mikołaj Chojecki kl4b

 Autor: Beata Wrzesień

 

                                      

 

 

 

Regionalny Konkurs Ortograficzny

 10 lutego 2015 r. troje uczniów z naszego gimnazjum brało udział w etapie finałowym Regionalnego Konkursu Ortograficznego, który odbył się w Zespole Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu. 11 uczestników – najlepsi ze szkół radomskich - zmierzyło się z bardzo trudnym tekstem. Wśród laureatów znalazła się uczennica z klasy 2gA – Katarzyna Nowak, która zajęła III miejsce. Natomiast Aleksandra Wnukowska (2gA) i Eryk Waniek (3gB) uzyskali tytuł finalisty.

 Opiekunem Kasi i Oli jest p. Małgorzata Mizera, Eryka – p. Anna Gralec.

 Gratulujemy!

 Autor: Irmina Warmiak

 

 

Drużyna na „piątkę”

 Dnia 10 lutego 2015 r. odbyła się XI Radomska Olimpiada Młodzieży w siatkówce. Na zawody pojechaliśmy w składzie:

 - Kacper Biernat, kl. 1gB

 - Błażej Ziętkowski ,kl. 2gD

 - Kacper Olender, kl. 3gA

 - Mikołaj Popczyński, kl. 3gA

 - Marcin Satora, kl. 3gA

 - Eryk Waniek, kl. 3gB

 - Bartek Bąk, kl. 3gC

 - Szymon Grzegorzewski, kl. 3gC

 - Mateusz Jesionek, kl. 3gC

 - Piotr Kowalski, kl. 3gC

 - Kacper Szczepański, kl. 3gC

 W grupie trafiliśmy na PG nr 2 oraz PG nr 13. Pierwsze z nich pokonaliśmy 2:0, natomiast w drugim meczu musieliśmy uznać wyższość naszych kolegów z „trzynastki”, którzy pokonali nas 2:0. W półfinale zmierzyliśmy się z PG nr 3 i PG nr 11. Niestety, przegraliśmy z obiema drużynami odpowiednio 2:1 oraz 2:0. Po tych porażkach został nam już tylko mecz o 5. miejsce - graliśmy z PG nr 23. Tym razem pokonaliśmy naszych kolegów z Kochanowskiego 2:0. Po ostatnim gwizdku sędziego cieszyliśmy się z wygranej, ale i tak pozostał niesmak po głupio przegranych poprzednich meczach. Wierzymy, że w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej.

   Autor: Mateusz Jesionek kl. 3gC

 

   

 

Turniej Tenisa Stołowego

 W sobotę 7 lutego odbył się I Turniej Tenisa Stołowego dla uczniów szkoły podstawowej. Celem zawodów była:

 - popularyzacja tenisa stołowego w środowisku szkolnym,

 - aktywne spędzenie czasu wolnego,

 - wyłonienie reprezentacji szkoły na zawody X ROM.

 Do turnieju przystąpiło 35 osób podzielonych na cztery grupy. Po zaciętej walce w grupach zostali wyłonieni zwycięzcy oraz zawodnicy uplasowani na miejscu drugim i trzecim. Każdy z nich otrzymał medal i pamiątkowy dyplom.

 Gr. I dziewczęta

 1. Zuzanna Sępioł

 2. Zuzanna Łapot

 3. Matylda Banyś

 Gr. II chłopcy klasy IV

 1. Maciej Kowalski

 2. Stanisław Kozera

 3. Bartłomiej Piotrowski

 Gr. III chłopcy klasy V

 1. Wiktor Wasil

 2. Mateusz Karasiewicz

 3. Filip Borkowski

 Gr. IV chłopcy klasy VI

 1. Krzysztof Nowak

 2. Jan Kochanowski

 3. Antoni Wojcieszek

 Wszystkim zawodnikom dziękujemy za wspaniałą postawę i walkę w duchu fair play, a zwycięzcom gratulujemy. Szczególne podziękowania należą się Gabrysi Wolszczak i Mikołajowi Wiśniewskiemu z klasy I gimnazjum oraz naszemu absolwentowi Bartkowi Czubakowi, którzy sędziowali mecze i czuwali nad sprawnym przebiegiem imprezy.

 Na turnieju poznaliśmy nazwiska dziewcząt, które będą reprezentować szkołę podczas X Radomskiej Olimpiady Młodzieży w tenisie stołowym. Męska reprezentacja szkoły zostanie wyłoniona podczas turnieju dodatkowego rozegranego pomiędzy najlepszymi zawodnikami z poszczególnych grup.

 Autor: Beata Plutka

 

                                             

 

 

 

Koncert charytatywny

 

                       

 

 

 

Pokaz szermierki

 

                 

 

 

 

Etapy szkolne Regionalnego Konkursu Czytelniczego

 4 i 5 lutego 2015 r. w bibliotekach naszej szkoły odbyły się etapy szkolne Regionalnego Konkursu Czytelniczego. Uczniowie mieli za zadanie przeczytać cztery książki z wybranej przez siebie kategorii: książki obyczajowe lub fantastyczno-przygodowe.

 W klasach IV-VI szkoły podstawowej należało przeczytać:

 * powieści fantastyczne:

 Rafał Kosik, Felix, Net i Nike oraz Orbitalny spisek cz. I

 Marcin Szczygielski, Czarownica piętro niżej

 Ulysses Moore, Kamienni strażnicy

 John Flanagan, Zwiadowcy. Płonący most

 * powieści obyczajowe i przygodowe:

 Małgorzata Gutowska-Adamczyk, 220 linii

 Paweł Beręsewicz, Kiedy chodziłem z Julką Maj

 Mariusz Niemycki, Zuzia kontra Scotland Yard

 Irena Landau, Witaj, córeczko!

 W gimnazjum uczniowie mieli za zadanie zapoznać się z tekstami:

 * powieści fantastyczne i przygodowe:

 Collins Suzanne, cykl Igrzysk śmierci – tom 2 – W pierścieniu ognia

 Lewis Clive Staples, Opowieści z Narnii. Lew – tom 1 – Czarownica i stara szafa

 Ward Rachel, Numery. Czas uciekać

 Lu Marie, Legenda – tom 1 – Rebeliant

 * powieści obyczajowe:

 Zusak Markus, Złodziejka książek

 Fields Natalie, Niech żyje dysleksja

 Green John, Gwiazd naszych wina

 Rudnicka Olga, Cichy wielbiciel

 Do etapu międzyszkolnego zostali zakwalifikowani następujący uczniowie:

 - Julia Dzbuk, kl. 5b (opiekun: Ewa Tatarek),

 - Jagoda Hernik, kl. 5b (opiekun: Ewa Tatarek),

 - Filip Kobyliński, kl. 5b (opiekun: Ewa Tatarek),

 - Karolina Sikora, kl. 4d (opiekun: Irmina Warmiak),

 - Magdalena Jaroszek, kl. 1gA (opiekun: Irmina Warmiak),

 - Michalina Brandt, kl. 3gA (opiekun: Anna Gralec),

 - Michał Grabarczyk, kl. 3gB (opiekun: Anna Gralec).

 Etap międzyszkolny dla uczniów szkoły podstawowej odbędzie się 26 lutego 2015 r. o godz. 15.00 w PSP nr 33 przy ul. Kolberga 5, a dla uczniów gimnazjum 25 lutego 2015 r. o godz. 15.00 w Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Kościuszki 7 w Radomiu.

 Życzymy powodzenia!

 Autor: Irmina Warmiak

 

 

 

W szkole może być ciekawie i wesoło

 Ferie to czas przeznaczony na zabawę, rozwijanie pasji i odpoczynek od książek, zeszytów, klasówek. Półzimowisko organizowane na terenie szkoły jest wspaniałym pomysłem na zabawy sportowe, plastyczne lub spotkania z ciekawymi ludźmi. Podczas ferii grupa uczniów naszej szkoły – małych i dużych – miała możliwość rozmowy z policjantem, który przypomniał o bezpieczeństwie podczas wypoczynku. Bardzo ciekawe okazało się spotkanie z absolwentami naszej szkoły, którzy pokazali kilka interesujących doświadczeń chemicznych. Niezwykłe było to, że dzieci mogły współtworzyć niektóre reakcje – za pomocą soku z cytryny lub mydła zmieniały kolor wywaru z czerwonej kapusty lub gasiły świeczkę używając dwutlenku węgla. Szczególnie dużo radości dała możliwość sprawdzenia jak zachowuje się tzw. ciecz nienewtonowska.

 Dzięki uprzejmości trenera drużyny piłkarskiej UKS Junior wszyscy mogli poznać na czym polega typowy trening piłkarza i sprawdzić stan swoje kondycji fizycznej. Innego dnia uczestnicy półzimowiska mogli obejrzeć krótki pokaz umiejętności zabawy z jojo i diabolo. Przeszli również krótki kurs żonglowania piłeczkami.

 Dużym przeżyciem okazała się również wizyta drużyny Futbolu Amerykańskiego GREEN DUCKS RADOM. Zawodnicy zaprezentowali swoje stroje, opowiadali o zasadach gry w futbol amerykański oraz pokazali kilka rozgrywek meczowych. Dodatkową atrakcją była możliwość rzucania piłką oraz zakładanie strojów sportowców.

 Wielu ciekawych informacji na temat pomocy przedmedycznej dostarczyli dwaj ratownicy (również absolwenci naszej szkoły), którzy pokazali jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku zasłabnięcia, zadławienia lub skaleczenia. Każdy mógł spróbować przeprowadzić masaż serca oraz ćwiczył bandażowanie różnych części ciała.

 Podczas naszych feryjnych spotkań w szkole nie zabrało też czasu na rozwijanie talentów plastycznych. Lepienie bałwanków z masy solnej i ich zdobienie, tworzenie wielu prac rysunkowych o tematyce zimowej dawało wiele radości. Największą atrakcją okazało się „budowanie” domków z kartonów. Zdobienie zewnętrznej i wewnętrznej części budowli wyzwoliło ogromną kreatywność najmłodszych dzieci. Efektem ich pracy było całe osiedle domków. było całe osiedle domków.

 No cóż – ferie się skończyły, ale kolejne już za rok!

 Autor: Agnieszka Iwańska, Dorota Banaś

 

                                             

 

 

 

Styczeń 2015r.

 

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego < 30 stycznia 2015 roku – na koniec ferii zimowych, odbyło się IV spotkanie DKF-u cyklu „07-zgłoś się”. Oglądaliśmy 12 odcinek serialu pt. „Ścigany przez samego siebie” 1981r. czyli prywatność oficera. Kronika filmowa poprzedzająca projekcję ukazywała wprowadzenie stanu wojennego w PRL-u, życie polskiej sceny rokowej i koncerty w Jarocinie oraz kontrowersyjną dekorację medalową, po meczu o III m-ce MŚ w piłce nożnej (Polska-Francja) podczas mundialu w Hiszpanii w 1982roku. Przybyli goście mogli zapoznać się prasą wydawaną przez oficjalne władze PRL-u. Po filmie poruszaliśmy problemy dotyczące tych trudnych czasów.

 Przed spotkaniem DKF-u transmitowaliśmy na żywo mecz półfinałowy Mistrzostw Świata w piłce ręcznej Polska – Katar.

 Bardzo dziękujemy panu Sławomirowi Boryczko za wspaniałą oprawę techniczną.

 Wielkie dzięki wszystkim za przybycie. Zapraszamy ponownie stałych i nowych sympatyków naszego Klubu Filmowego na spotkanie już w lutym.

 Organizatorzy: Jan Przeklasa, Sylwia i Michał Kratke.

 

                  

 

 

 

 Jasełka pt. ‘God`s Angels’


 Dnia 15 I 2015 r. uczniowie kl. IV-VI i gr. 0A obejrzeli teatrzyk w j. angielskim pt. ‘God`s Angels’ („Aniołki Pana Boga”) w wykonaniu uczniów kl. V-VI.

 Celem jasełek przygotowanych pod kierunkiem p. Tomasza Pilichiewicza, p. Aliny Szewczyk, p. Katarzyny Korycińskiej, było rozwijanie zainteresowań językowych i muzycznych uczniów ZSI. Chór, wykonał kolędy w j. angielskim: ‘Silent Night’, ‘We wish you’ i ‘Deck the Halls’. Natomiast Natalia z kl. 5c zagrała na klarnecie kolędę „Cicha noc”.

 Aktorzy:

 • God (Bóg) – p. Tomasz Pilichiewicz (głos)

 • Angels (Aniołki):

 1. Evangeline – Zuzanna Chebdowska – kl. 6A

 2. Gabrielle – Maria Żelazowska – kl. 6C

 3. Angela – Małgorzata Szafranowicz – kl. 6B

 4. Mary – Aleksandra Wieczorek – kl. 6C

 5. Narrator – Maciej Sępioł – kl. 6B

 6. King – Piotr Malatyński – kl. 6C

 7. King – Michał Gogacz – kl. 6A

 8. King – Zuzanna Łapot – kl. 6B

 9. Joseph – Karol Krawczyk – kl. 6A

 10. Shepherd – Michał Tabaka – kl. 6A

 11. Shepherd – Anna Kwiecień – kl. 6A

 12. Shepherd – Bartosz Siciarz – kl. 6C

 13. King Herod – Paweł Gutkowski – kl. 6C

 Chór:

 • Daria Rochowska – kl. 5C

 • Natalia Fokt – kl. 5C

 • Natalia Mirowska – kl. 5B

 • Klaudia Plutka – kl. 5B

 • Aleksandra Pietras – kl. 6A

 • Weronika Kamizela – kl. 6B

 • Marcelina Strojna – kl. 6B

 • Alan Rajkowski – kl. 6B

 • Jakub Dobosz – kl. 6B

 Widownia miała okazję obejrzeć przedstawienie anglojęzyczne i sprawdzić swoją znajomość j. angielskiego oraz wspólnie zaśpiewać znaną kolędę pt. „We wish you”.

 Autor: Alina Szewczyk

 

                    

 

 

 

 Świetlicowe kolędowanie


 14.01.2015 r. odbył się w świetlicy szkolnej konkurs kolęd, do którego zgłosiło się 36 dzieci z klas I – III. Wszystkie dzieci zaprezentowały kolędy z podkładem muzycznym. Uczniowie przygotowywali się do prezentacji utworów pod kierunkiem Pani Agnieszki Stefańskiej, która była inicjatorką i organizatorką owego konkursu. Ocenie Jury w składzie: Pani Dyrektor Małgorzata Szewczyk, Edyta Stani, Ewa Dziedzic oraz Renata Trześniewska, podlegało zachowanie linii melodycznej i tonacji utworu, znajomość tekstu i prezencja. Nagrody zostały przyznane w każdej grupie wiekowej.

 Klasy I:

 Miejsce I – Anna Wojcieszek – I d

 Miejsce II – Nina Kobylińska – Id

 Miejsce III – Bartosz Kossowski – I a

 Wyróżnienie – Maja Drewnicka – I a

 Klasy II:

 Miejsce I – Antonina Warmiak - II b

 Miejsce II – Maksymilian Szachoń – II b

 Miejsce III – Maria Nalberska – II c

 Wyróżnienie – Anna Fularska – II a

 Klasy III:

 Miejsce I – Aleksander Kozera – III c

 Miejsce II – Zofia Turek – III c

 Miejsce III – Patrycja Zdyb – III b

 Wyróżnienie – Łucja Figarska, Alicja Wojciechowska

 Wszystkie dzieci zostały nagrodzone słodkim poczęstunkiem. Uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie. Życzymy dalszych sukcesów wokalnych i zapraszamy serdecznie do udziału w innych konkursach świetlicowych. Naprawdę warto!

 Autor: Agnieszka Stefańska

 

                  

    

 

 

Regionalny Konkurs Ortograficzny


13 stycznia 2015 r. w Zespole Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu odbył się etap międzyszkolny Regionalnego Konkursu Ortograficznego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum: Julia Dzbuk (kl. 5b), Maria Żelazowska (kl. 6c), Agata Zagożdżon (kl. 6c), Aleksandra Wnukowska (kl. 2gB), Katarzyna Nowak (kl. 2gA) i Eryk Waniek (kl. 3gB).

Do etapu finałowego, który odbędzie się 10 lutego 2014 r. o godz. 15.00 w Zespole Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu, zakwalifikowali się wszyscy przedstawiciele naszego gimnazjum:

- Katarzyna Nowak (opiekun: Małgorzata Mizera),

- Aleksandra Wnukowska (opiekun: Małgorzata Mizera),

- Eryk Waniek (opiekun: Anna Gralec).

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesu w etapie finałowym.

Autor: Irmina Warmiak

 

Grudzień 2014r.

 

Wigilia w naszej szkole


 

                               

 

 

 

Laureaci Powiatowego Konkursu Plastycznego

Maria Maciąg z kl. 0c, Arek Piwowarczyk z kl. IVa oraz Kacper Marczykowski z kl.VIb otrzymali wyróżnienia w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Karta świąteczna i zabawka choinkowa”.

  Osoby te były zaproszone przez organizatorów konkursu do Domu Kultury „Borki” na zwiedzanie wystawy pokonkursowej. Tam wręczono im dyplomy i nagrody. Każdy z uczniów stworzył inną pracę. Marysia, w czasie zajęć świetlicowych pod opieką p. Zofii Kosior, namalowała piękną ilustrację, która przedstawiała rodzinę dziewczynki, składającą sobie życzenia podczas wieczerzy wigilijnej. Arek i Kacper swoje prace wykonali na lekcjach plastyki pod opieką p. Anny Niziołek. Arek narysował oryginalny, chwytający za serce obrazek, przedstawiający Mikołaja w saniach, lecącego nad uśpionym miastem. Kacper zbudował ozdobnego i pomysłowego renifera z korków od butelek. Cała trójka była bardzo zadowolona i dumna z sukcesu. W Domu Kultury uczniowie długo oglądali prace innych uczestników konkursu. Było ich bardzo, bardzo dużo. Zajmowały ściany sali od podłogi po sufit. Pewnie organizatorzy mieli wielki problem z wyborem najładniejszych prac, gdyż wiele z nich spełniało wymagane kryteria. Tak więc te 3 wyróżnienia są szczególnie cenne: i dla naszych laureatów i dla szkoły.

 Autor: Zofia Kosior

 

                 

 

 

 

Żywa lekcja historii


 11 grudnia 2014r. do naszej szkoły przybyli szczególni goście – państwo Rutkowscy, zaproszeni przez panie Dorotę Nowak i Małgorzatę Mizerę, by podzielić się z uczniami klas drugich gimnazjum wiedzą na temat działań wojennych prowadzonych w Radomiu i jego okolicach.

 Pan Antoni to przedstawiciel Szarych Szeregów naszego regionu. Prowadził głównie działalność sabotażową. Wojna rozpoczęła się, gdy miał zaledwie jedenaście lat, a już trzy lata później robił wszystko, by zdezorganizować pracę Niemców.

 Gość barwnie i z „przymrużeniem oka”, wiedziony po labiryntach wspomnień przez pana Jana Przeklasę, opowiadał nam o swych akcjach. Umieszczenie kalafonii w bakach ok. 200 samochodów wroga, odbiór broni kąpiącym się Niemcom to nieliczne przykłady sabotażu dokonywanego przez pana Rutkowskiego, a równocześnie fakty świadczące o niesamowitej odwadze młodych harcerzy.

 Zapamiętaliśmy również opowieści związane z topografią naszego miasta – koszary wojskowe, dwa żydowskie getta, odkryty basen – po tych obiektach nie ma już śladu, dlatego cieszymy się, że wiemy, gdzie się znajdowały.

 Pan Antoni chętnie odpowiadał na nasze pytania dotyczące życia codziennego młodych radomian w czasie wojny. Mówił o ludziach, którzy byli autentyczni, przytaczał historie, jakie miały miejsce w rzeczywistości. Dla nas, współczesnej młodzieży, ma to szczególne znaczenie. Nie obcowaliśmy z bohaterami literackimi, ale mieliśmy kontakt z człowiekiem, reprezentantem tych, za sprawą których żyjemy w wolnym kraju.

 W tok spotkania wplecione były harcerskie pieśni patriotyczne wykonywane przez uczniów klas IIgA i IIgB. Wszyscy włączali się do śpiewu, czyniąc spotkanie barwnym i urozmaiconym.

 Na uwagę zasługują też słowa pana dyrektora – Jana Rychlickiego, który podziękował gościom, nauczycielom i uczniom oraz podsumował spotkanie, określając je mianem żywej lekcji historii.

 Autor: Katarzyna Nowak kl. IIgA

 

             

 

 

 

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego


 11 grudnia 2014r. odbyło się trzecie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego cyklu „07-zgłoś się”. Podziwialiśmy przygody porucznika Borewicza w odcinku pt: „Morderca działa nocą” czyli biznes i zazdrość. Przenieśliśmy się w lata 80, by przedstawić realia tamtych czasów. Kronika filmowa poprzedzająca seans, przypominała nam o morderstwie ks. J. Popiełuszki, pożegnalnym koncercie zespołu „Perfect” oraz o bojkocie igrzysk olimpijskich w Los Angeles przez kraje socjalistyczne. W trakcie spotkania zaprezentowaliśmy rekwizyty z tamtych lat: maszynę do pisania „Łucznik” oraz zbiór opowiadań pt: „Ewa wzywa 07”, które były pierwowzorem scenariusza serialu „07-zgłoś się”. Po filmie, tradycyjnie dyskutowaliśmy o ważnych wydarzeniach z tamtych czasów.

 Dziękujemy bardzo pani Annie Niziołek i panu Sławomirowi Boryczce za pomoc w realizacji spotkania. Wszystkim przybyłym wielkie dzięki! Zapraszamy ponownie.

 Organizatorzy: Jan Przeklasa, Sylwia i Michał Kratke.

 

                 

 

 

 

Wyniki etapu szkolnego Regionalnego Konkursu Ortograficznego


 8 i 9 grudnia 2014 r. uczniowie klas 5-6 oraz gimnazjum pisali dyktanda w ramach etapu szkolnego Regionalnego Konkursu Ortograficznego organizowanego przez Radomski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

 

 Dyktando konkursowe dla uczniów szkół podstawowych

 Dziś z rozrzewnieniem wspominam zeszłoroczne wakacje. Spędziłem je wraz z najbliższą rodziną na Pojezierzu Mazurskim. Lato było dla nas niełaskawe. Co dzień padał rzęsisty deszcz, który tworzył olbrzymie kałuże tuż przed wejściem do namiotu. Zamiast wygrzewać się na hamaku i obserwować gąsienice, podziwiałem jaskółki fruwające nisko nad ziemią. Nasza czwórka, odurzona zapachem stęchlizny, nierzadko tęskniła za wielkomiejskim powietrzem. Tato, nie bez wahania, zaproponował nam wyprawę do filharmonii. Ponieważ nudziła nas monotonia mżawki, z entuzjazmem przyjęliśmy jego pomysł. Jadąc wzdłuż alei, podziwialiśmy łany dojrzewającej pszenicy gdzieniegdzie poprzetykane chabrami. Gdy dotarliśmy do miasta, okazało się, że gmach filharmonii jest zamknięty. Mama zaproponowała zakupy. Krążąc po kondygnacjach galerii handlowej, zamarzyłem, by uciec stamtąd jak najrychlej. I właśnie wtedy, gdy już nie miałem nadziei, nasze panie poczuły głód. Udaliśmy się więc do restauracji „Węgorz” na pysznego halibuta.

 Od razu po kolacji ruszyliśmy z powrotem. Zrozumiałem, że przemoczone ubrania i zachmurzone niebo to nie najsroższa kara. Zdecydowanie większą udręką jest łażenie po sklepach. Do dziś podziwiam tatę za cierpliwość i hart ducha.

 

 Tekst dla uczniów gimnazjum

 Niejednokrotnie piętnastoipółletni gimnazjalista, nie otrzymawszy pozytywnej oceny z dyktanda, w którym roi się od błędów, popada nieomal w konsternację. Na domiar złego pyta, dlaczego nie ma do nich prawa. Jeżeliby już znał wszelkie reguły ortograficzno-gramatyczne, po co w ogóle miałby się uczyć. Wyczuwa się w tym stwierdzeniu żal i oskarżenie, nie całkiem zresztą słuszne. Poniekąd uczniowie nie wszystko od razu muszą umieć i mają prawo do błędów. Czy na pewno?

 Nie wolno zapomnieć o tym, że pierwszoklasista ma prawo nie wiedzieć, jak się pisze wyrażenia: tłuściutka przepiórka, niedołężny Chińczyk, hinduizm wśród uchodźstwa, nowo wybudowany gmach czy ubożuchny franciszkanin. Jeśli jednak ponadpiętnastoletnia panienka popełnia tu co niemiara rażących błędów, nie można tego darować. Czy jej nauczyciel rad nierad ma z pobłażaniem wybaczyć każdą pomyłkę? Skądinąd wiadomo, że niemożliwa jest stuprocentowa znajomość jakiejś wiedzy, a szkoła istnieje po to, aby odzwyczajać od błędów. Cóż wszakże ma począć ów nauczyciel, gdy uczeń czuje niepohamowaną żądzę lenistwa?

 Niezadługo skończycie gimnazjum. Musicie zrozumieć, iż człowiek dojrzewa przez to, że sam dąży do eliminowania niewiedzy. Dopóki ktoś chce żyć w błędach i nieświadomości, dopóty nie stanie się dojrzały.

 

 W wyniku eliminacji szkolnych do etapu międzyszkolnego, który odbędzie się 13 stycznia 2014 r. (wtorek) o godz.15.00 w Zespole Szkół Spożywczych i Hotelarskich przy ul. Armii Ludowej 1 w Radomiu, zakwalifikowali się:

 • szkoła podstawowa

 - Julia Dzbuk, kl. 5b (opiekun: Ewa Tatarek),

 - Maria Żelazowska, kl. 6c (opiekun: Ewa Tatarek),

 - Agata Zagożdżon, kl. 6c (opiekun: Ewa Tatarek),

 • gimnazjum

 - Eryk Waniek, kl. 3gB (opiekun: Anna Gralec),

 - Aleksandra Wnukowska, kl. 2gA (opiekun: Małgorzata Mizera),

 - Katarzyna Nowak, kl. 2gA (opiekun: Małgorzata Mizera).

 Serdecznie gratulujemy!

 Komisja szkolna w składzie:

 Irmina Warmiak

 Ewa Tatarek

 Katarzyna Seremak

 

 

 

Mikołajkowy Turniej Koszykówki Chłopców U – 11 przyniósł Jankesom zwycięstwo.


 Dwa wygrane mecze w grupie i zażarta walka o zwycięstwo - tak wyglądała sobotnia odsłona Mikołajkowego Turnieju Koszykówki chłopców U – 11 zorganizowanego przez MKS Piotrówka w hali MOSiR w Radomiu. Jankesi sięgnęli po złoto i zostali tegorocznymi mistrzami w swojej grupie.

 To jeden z najbardziej pamiętnych meczów Jankesów- drużyny p. Łukasza Chrustowicza – trenera chłopaków z PSP 14 z Radomia, którzy 06 grudnia 2014r. rozgromili swoich rywali. W turnieju wzięło udział sześć drużyn z Radomia, Grójca i Wsoli. Spotkanie to zadecydowało o tym, który z zespołów sięgnie po tytuł najlepszej drużyny. Zespół Jankesów był liderem w tabeli. W finale zmierzył się z drużyną MKS Grójec. W pierwszych dwóch kwartach mecz był bardzo wyrównany, ale trzecia i czwarta kwarta wyraźnie należała do Jankesów. Koszykarze Ł. Chrustowicza powiększyli swoją przewagę i nie oddali już zwycięstwa i złota. Zawodnik Jankesów- Bartłomiej Piotrowski – trafił trójkę, co dało mu tytuł MVP Turnieju. „Złota” drużyna wystąpiła w składzie: Miłosz Brusik, Mikołaj Chojecki, Kacper Czubak, Szymon Jesionek, Jakub Jurczak, Hubert Kaniewski, Mikołaj Kosiór, Maciek Kowalski, Piotr Kowalski, Stanisław Kozera, Oskar Mańkowski, Bartek Piotrowski , Igor Tomczyk. Drugie miejsce i srebro trafiło do MKS Grójec, a brąz zdobyli zawodnicy z PSP nr 4 z Radomia.

 Wszystkie drużyny mogły liczyć na gorący doping swoich oddanych kibiców.

 Autor: Beata Kowalska

 

               

 

 

 

Odwiedziny Mikołaja


  Zgodnie z tradycją 6 grudnia to wyjątkowy dzień dla wszystkich, a w szczególności dla dzieci. Tego dnia naszą szkołę odwiedził Św. Mikołaj obdarowując dzieci prezentami.

  Dzieci były bardzo dobrze przygotowane do odwiedzin Św. Mikołaja ponieważ każde z nich w ten dzień ubrane było w kolorze czerwonym, a na głowach miały czapki symbolizujące postać Św. Mikołaja.

  Mikołaj również został obdarowany prezentami w postaci piosenki lub wierszyka. Na zakończenie spotkania dzieci z kl. I "c" miały wykonane zdjęcia ze Św. Mikołajem.

 Autor: Wioleta Wełpa

 

       

 

 

 

Brązowa drużyna


 W dniach 14 XI - 1 XII 2014 r. miała miejsce XI Radomska Olimpiada Młodzieży w koszykówce chłopców. Nasza drużyna grała w składzie:

* Jakub Szymański (kl. 1gB),

* Sowa Błażej (kl. 2gA),

* Ścibor Adam (2gA),

* Tomczak Emil (2gA),

* Tęcza Paweł (2gB),

* Chebdowski Bartosz (2gB),

* Czupryn Mateusz (2gB),

* Janduła Jakub (2gD),

* Ziętkowski Błażej (2gD),

* Satora Marcin (3gA),

* Jesionek Mateusz (3gC),

* Grzegorzewski Szymon (3gC),

* Szczepański Kacper (3gC).

 Rozgrywki odbywały się w systemie „każdy z każdym”. W zawodach uczestniczyły PG nr 1, PG nr 3, PG nr 10, PG nr 12, PG nr 23 oraz nasze PG nr 14. W pierwszym meczu (z PG nr 10) ponieśliśmy sromotną porażkę - przegraliśmy 94:29. Później było już tylko lepiej: z PG nr 1 wygraliśmy 58:36, PG nr 12 pokonaliśmy 53:30. Niestety przegraną 72:56 zakończyło się dla nas spotkanie z PG nr 3. Za to w ostatnim starciu PG nr 23 rozgromiliśmy 62:22. Tym samym w ostatecznym rozrachunku zapewniliśmy sobie trzecie miejsce w turnieju! Lepsze od nas okazały się jedynie drużyny PG nr 3 oraz PG nr 10, które zajęły odpowiednio 1. i 2. miejsce.

 Liczymy, że przy wsparciu naszego trenera – nauczyciela wychowania fizycznego – pana Sławomira Dudka odniesiemy więcej takich sukcesów.

 Autor: Szymon Grzegorzewski, Mateusz Jesionek kl. 3gC

 

                   

 

 

Listopad 2014r.

 

Wróżby andrzejkowe dla zerówek


 

Wróżby andrzejkowe dla zerówek


 „Świeca marszczy złoty nos, z każdej strony kapie wosk,

 cienie tłoczą się co krok, już w pokoju straszy tłok…”

 Tym oto wierszem D. Gellner rozpoczęliśmy tegoroczne wróżby andrzejkowe. Cała impreza odbyła się 28 listopada w krainie marzeń i fantazji, którą stała się sala korekcyjna. Wróżki andrzejkowe (którymi zostały panie: Sylwia Kratke, Agata Kacprzak, Marta Sosińska, Beata Wrzesień i Maria Ziętek) zaprosiły dzieci z oddziałów przedszkolnych do wzięcia udziału w tej magicznej zabawie. Dzieci dowiedziały się o staropolskich tradycjach związanych z wigilią św. Andrzeja, a potem brały udział w różnych wróżbach. Całość dopełniły wspólne tańce i zabawy przy muzyce.

 Autor: Sylwia Kratke

 

                                     

 

 

 

Wizyta w schronisku


  W dniach 27. 10. 2014 – 28. 11. 2014 w naszej szkole w klasach 4-6 oraz gimnazjum odbywała się zbiórka żywności dla zwierząt z radomskiego schroniska. Organizatorami zbiórki była klasa 5c z wychowawcą p. Anetą Tarnowską.

 W dniu 17. 12. 2014 uczniowie kl. 5c odwiedzili schronisko w Radomiu i przekazali zebrane dary: karmę, koce, miski.

 Uczniowie zwiedzili schronisko, zapoznali się z funkcjonowaniem placówki. Uczestniczyli również w wykładzie na temat opieki nad zwierzętami, chipowaniem, sterylizacją i kastracją pupili, czyli co zrobić aby zapobiec powiększaniu się liczby niechcianych i porzuconych zwierząt.

 Autor: Aneta Tarnowska

 

                               

 

 

 

Szkolny Konkurs Recytatorski „Spotkanie z Poezją” dla klas 4 – 6 oraz gimnazjum


 Za nami kolejna edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego w wykonaniu gimnazjalistów oraz uczniów klas starszych szkoły podstawowej.

 W czwartek, 27 listopada, swoje umiejętności recytatorskie prezentowali uczestnicy z klas 4 – 6. Poziom był bardzo wysoki, więc jury miało twardy orzech do zgryzienia. Jednak po długich naradach nagrodzono następujące osoby:

 I miejsce: Emilia Karwat z kl. 5B

 I miejsce: Adam Popiel z kl. 5B

 I miejsce: Martyna Szymańska z kl. 5B

 II miejsce: Banaś Karolina z kl. 5A

 II miejsce: Antonina Kuszaj z kl. 5B

 III miejsce: Martyna Borkowska z kl. 5C

 Druga tura konkursu odbyła się w piątek, 28 listopada. Wzięli w niej udział uczniowie klas 1 – 3 gimnazjum. Tu również poziom oraz świadomość recytowanego tekstu była bardzo wysoka. Oto nagrodzone osoby:

 I miejsce: Kinga Frączek z kl. 1gA

 II miejsce: Natalia Sadza z kl. 2gC

 III miejsce: Małgorzata Haruba z kl. 2gD

 Nagrody w tegorocznym konkursie ufundowała Rada Rodziców. Były to tomiki poezji, dyplomy oraz słodki poczęstunek. Dziękujemy Fundatorom, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 Następna edycja „Spotkania z Poezją” już za rok. Zapraszamy!

 Autor: Emilia Luty

 

                     

 

 

 

 

Zajęcia Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne


 W naszej szkole raz w tygodniu odbywają się grupowe zajęcia Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.

 Udział w nich biorą uczniowie oddziałów przedszkolnych.

 Powyższa metoda urzeka prostotą, naturalnością i uniwersalnością, bo w gruncie rzeczy to system ćwiczeń-zabaw-relacji. Stosowana jest zwykle w celu wspomagania rozwoju psychoruchowego dzieci oraz w terapii osób niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie. Zajęcia te mają za zadanie przede wszystkim rozwijanie za pomocą ruchu, świadomości własnego ciała i otaczającej nas przestrzeni, usprawnianie ruchowe, dzielenie przestrzeni z innymi osobami oraz nawiązywania z nimi bliskiego kontaktu. MRR wpływa stymulująco na rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy dziecka.

 Dzieci uwielbiają te zajęcia, bardzo chętnie w nich uczestniczą – widać, że dają im wiele radości.

 Autor: Agnieszka Korcz - psycholog szkolny, Marzena Malicka - pedagog specjalny

 

         

 

 

 

Dzień Pluszowego Misia


 W tym roku Pluszowy Miś obchodził 112 urodziny - to dla przedszkolaków okazja do dobrej zabawy. Wszystkie dzieci kochają swoje pluszaki i wielką radością włączyły się w uroczystość z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, obchodzonego 24 listopada.

 W tym dniu dzieci przyniosły do szkoły swoje przytulanki, opowiadały o nich i z zainteresowaniem wysłuchały bajki o misiu, czytanej przez babcię, w którą na ten czas zamieniła się Pani Maria Ziętek.

 Następnie dzieci uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych oraz obejrzały bajkę pt: „Miś Beniamin. Na koniec uroczystości dzieci zostały poczęstowane misiowymi żelkami oraz otrzymały wybraną malowankę, której bohaterem był miś. Wszystkie dzieci chciałyby, aby takie urodziny świętować w szkole częściej!

 Urodziny misia zorganizowały Panie: Agnieszka Krawczyk, Wioleta Wełpa, Maria Ziętek.

 Autor: Wioleta Wełpa

 

                                 

 

 

 

 

Dyskotekowo i andrzejkowo


 24.11.2014r. to dobry dzień na zabawę z okazji nadchodzących andrzejek. W godzinach popołudniowych odbyła się dyskoteka szkolna. Zabawa była świetna, mimo że przyszło mniej uczniów niż na zabawę z okazji Dnia Chłopaka. Wspaniałym DJ-em był nasz kolega - Michał Terlecki oraz jego pomocnicy z trzeciej klasy gimnazjum. Nie zabrakło znanych hitów. Każdy mógł posłuchać tego, co lubi, ponieważ prowadzący dyskotekę spełniał nasze prośby muzyczne. Dyskoteka była też okazją do zajrzenia w przyszłość. Dzięki krótkim wróżbom andrzejkowym można było poznać: imię swojej przyszłej żony lub męża, zawód, który będzie się wykonywało, a także dowiedzieć się, kto pierwszy zawrze związek małżeński. Przy wejściu wystawiono sklepik, w którym znajdowały się batoniki, gumy i soki. Nad wszystkim czuwali nauczyciele. Po zabawie dla podstawówki, swoją dyskotekę zaczęło gimnazjum. Ci, którzy postanowili zostać w domu, niech żałują swojej decyzji.

 Autor: Krzysztof Nowak kl. 6b

 

                 

 

 

 

Szkolny Konkurs Recytatorski "Spotkanie z poezją"


 19.11.2014r roku w bibliotece szkoły podstawowej odbyła się edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego "Spotkanie z poezją” dla uczniów klas 0 i I-III. Przed jurorami: Beatą Wrzesień, Agnieszką Adamowicz, Alicją Gogacz i Ewą Grabowska Dziedzic zaprezentowało się 110 recytatorów z , których zostali wyłonieni następujący zwycięzcy:

Klasa 0

I miejsce: Michał Ziętek , Nikola Stępniewska

II miejsce: Hania Nowak , Julia Zdyb, Jakub Tomczyk

III miejsce Hulka Piotr, Mucha Mateusz, Nikodem Żuk

Wyróżnienia:

Mateusz Lorenc, Zosia Nalbeska, Maja Molendowska

Klasa I-II

I miejsce: Filip Groblewski kl 1a, Melania Romaniuk kl 1d

II miejsce: Lorenc Maria kl 2c, Wojtunik Maja kl 1c, Nina Kobylińska kl 1d, Amelia Łagowska kl 2a

III miejsce: Zofia Tatarek kl 2b, Wiktoria Grabowski kl 2c, Jakub Eichel kl 2a, Jakub Karwat kl 1d

Wyróżnienia:

Anna Wojcieszek kl 1d, Mikołaj Kaniewski kl 1d, Julia Nowak kl 1d, Staszałek Amelia kl 1a

Klasa III

I miejsce: Aleksander Kozera kl 3c

II miejsce: Milena Orzechowska kl 3a, Julia Gniadek kl 3b

III miejsce: Hania Kobiela kl 3c, Oskar Grymuła kl 3c

Wyróżnienia: Julia Wieczorek kl 3b, Tarnowska Sara kl 3c, Aleksander Pawlik kl 3c

Uczniowie : Nikola Stępniewska, Michał Ziętek, Melania Romaniuk , Filip Groblewski i Aleksander Kozera będą reprezentowali naszą szkołę w marcu 2015r w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim ,, Mała Syrenka" organizowanym przez Klub Osiedlowy Borki w Radomiu.

 Autor: Beata Wrzesień

 

           

 

 

 

Mali laureaci Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego


 14.11.2014r. w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu odbyła się uroczystość podsumowania wyników Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „ Bajka, legenda, podanie według Oskara Kolberga – ilustracja”. Celem konkursu było zainteresowanie twórczością tego genialnego folklorysty, propagującego sztukę ludową naszego kraju.

 Wśród laureatów znaleźli się nasi zerówkowicze. Marysia Maciag (kl.0c) zajęła I miejsce, a Zosia Cieślak (kl.0b) –III. Ponadto Oliwier Piskorski i Kacper Curyło z kl. 0b. otrzymali wyróżnienia.

 Dzieci wykonały swoje prace w świetlicy szkolnej pod opieką pani Zofii Kosior. Zainspirowane bajkami Oskara Kolberga do aktywności twórczej, wykazały się dużą wrażliwością estetyczną i umiejętnościami plastycznymi.

 Na początku uroczystości przedszkolaki wysłuchały koncertu przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkół Muzycznych. Z dużym zainteresowaniem oglądały instrumenty muzyczne, o których opowiadali mali artyści. Po otrzymaniu dyplomów i nagród, wręczanych przez wicedyrektor szkoły panią Elżbietę Fituch i organizatora konkursu panią Agatę Kicior, obejrzały wystawę pokonkursową. Z wielką radością wskazywały swoje prace pośród wielu innych, wyeksponowanych na tablicach. Miały też możliwość zwiedzenia szkoły muzycznej. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem wspaniałych rozwiązań architektonicznych, ogromu budynku i bogactwa wyposażenia. Dzieciom szczególnie podobała się główna aula koncertowa, sala muzyki dawnej i olbrzymia sala gimnastyczna. Z wielką ochotą i śmiechem ćwiczyły przy poręczach w sali baletowej, przeglądając się jednocześnie w lustrzanej ścianie. Na pewno na długo zapamiętają swoje wrażenia z uroczystości oraz z pierwszego przejazdu szkolnym busem.

 Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

 Autor: Zofia Kosior

 

             


  14 listopada, w godzinach porannych klasy VI wyruszyły do Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych Radkom. Razem z nami byli nauczyciele: p. I. Świstowska, p. J. Sęk, p. E. Witerska, p. K. Korycińska, p. I. Wnukowska, p. T. Pilichiewicz.

 Wyjazd ten był jednym z zadań, które nasza szkoła realizuje w ramach konkursu „Radkom-szkoła przyjazna środowisku”. Wszyscy uczniowie od kilku miesięcy zbierają i segregują butelki plastikowe, makulaturę, zużyte baterie itp. Dzięki tej wyciecze poznaliśmy działanie zakładu, oraz zdobyliśmy punkty dla szkoły, które zwiększają nasze szanse na wygraną. Na miejscu zobaczyliśmy ciekawy film o funkcjonowaniu Radkomu. Dowiedzieliśmy się, że w naszym mieście jednego dnia produkujemy tyle śmieci, że zapełnilibyśmy nimi około 30 pokoi o wielkości 15 metrów kwadratowych. Następnie chętni uczniowie, razem z panią przewodnik i nauczycielami poszli obejrzeć miejsca, gdzie nasze odpady są segregowane. Podziwiamy ludzi, którzy wykonują tą bardzo ciężką i ważną dla naszego środowiska pracę. Dowiedzieliśmy się wielu ważnych rzeczy na temat ochrony przyrody. Podczas wizyty w Radkomie niejeden z nas postanowił bardziej zwrócić uwagę na segregowanie odpadów oraz zadbać o to, aby produkować jak najmniej śmieci. Zrozumieliśmy też, że dzięki trudnej pracy osób z zakładu "Radkom" możemy żyć w mieście, które jest przyjazne środowisku.

 Autorzy: Oliwia Grymuła kl.6c, Maria Żelazowska kl.6c, Iwona Świstowska

 Zdjęcia: Iwona Świstowska

 

         

 

 

 

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego

  13 listopada odbyło się drugie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Tym razem śledziliśmy przygody porucznika Borewicza w odcinku pt.:„Wisior” czyli niefrasobliwość.

  Projekcja filmu poprzedzona była archiwalnymi materiałami filmowymi z 1976 roku ukazującymi m. in. otwarcie estakady w Częstochowie przez towarzysza Gierka; występem zespołu „ABBA” w Studio 2 i biegiem po złoto Ireny Szewińskiej na dystansie 400 metrów podczas igrzysk w Montrealu. Spotkanie zaaranżowano na lata 70 i zakończyło się dyskusją na temat obejrzanego materiału.

  Serdecznie dziękujemy panu Sławomirowi Boryczce za wspaniałą oprawę muzyczno – świetlną oraz pani Annie Niziołek za pomoc w wykonaniu plakatu. Dziękujemy wszystkim za przybycie.

  Następne spotkanie już 11 grudnia.

  Zapraszamy.

  Organizatorzy: Jan Przeklasa, Sylwia i Michał Kratke

 

         

 

 

 

Koncert pt. "Od mitów greckich do muzyki komputerowej"

 

                          

 

 

 

Koncert dla ,,zerówek” i kl. I-III ,,Od jaskini z kijami do komputera z kabelkami”

 Dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie z kl. I-III uczestniczyli w koncercie zatytułowanym ,,Od jaskini z kijami do komputera z kabelkami” w wykonaniu profesjonalnej grupy muzyków tworzącej zespół ,,GLOBETROTTERS BAND” z Łodzi. Dzięki interaktywnemu charakterowi spotkania publiczność mogła w nim także uczestniczyć poprzez udział we wspólnym muzykowaniu.

 Dzieci dowiedziały się jak zmieniały się instrumenty perkusyjne, od prymitywnych kijków, na których jaskiniowcy wystukiwali rytm, aż po elektroniczną współczesną perkusję.

 Następnie zaprezentowano instrumenty dęte, począwszy od indiańskiego fletu z Ameryki Południowej, okaryny, kazoo, po współczesny flet poprzeczny, klarnet, saksofon oraz supernowoczesny instrument dęty, działający dzięki technice cyfrowej – Akai Ewi.

 Pokazano także różnorodne instrumenty strunowe szarpane, takie jak: buzuki, gitara klasyczna, czy 8-strunowa gitara elektryczna.

 Dzieci wzbogaciły swą wiedzę muzyczną, ale przede wszystkim wspaniale się bawiły, włączając się do wspólnego śpiewania, rytmizowania tekstów, czy grania na różnorodnych instrumentach.

 Częstym przerywnikiem zapraszającym do zabawy była piosenka z filmu ,,Akademia Pana Kleksa” pt. ,,Witajcie w naszej bajce”. Utwory prezentowane przez muzyków charakteryzowała duża różnorodność – od spokojnych, melodyjnych – po głośne, ostre rokowe brzmienia.

 Koncert zakończył się wspólnym wykonaniem utworu "Para papara”.

 Organizator koncertu: Tatiana Agatowska

 Autor tekstu: Urszula Mazurkiewicz, Maria Ziętek

 

          

 

 

 

Święto Niepodległości

 7 listopada 2014 roku odbyła się akademia z okazji 96. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. W części oficjalnej p. Jan Przeklasa odczytał list prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, skierowany do pracowników oświaty oraz młodzieży, w którym podkreślił rolę i znaczenie Narodowego Święta Niepodległości, szczególnie w kształtowaniu postaw młodych ludzi. Następnie uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wystąpili w przedstawieniu pt." Droga do Niepodległej”. Przedstawili w kilku scenkach dramatyczne momenty dziejowe z historii Polski. W trakcie występu wysłuchaliśmy pieśni patriotycznych w wykonaniu uczennic naszej szkoły. Na koniec uroczystości nauczyciele i uczniowie zostali zaproszeni na radomskie obchody Święta.

 Akademię przygotowali: p. Jan Przeklasa-rys historyczny, p. Beata Kowalska -scenariusz i reżyseria , p. Sławomir Boryczka- oprawa świetlno-muzyczna, p. Tatiana Agatowska - wokalne przygotowanie uczennic, p. Annia Niziołek i p. Monika Czubak - wsparcie plastyczne. Uczniowie: babcia – K. Nowak 2ga, uczniowie: A. Kijak i M. Kargulewicz 2gd, zaborcy- K. Magiera, T. Maleta 3gb, M.Rozwadowski 3ga, żołnierze – M. Satora 3ga, F. Gajos, F. Gajek 2gb, sanitariuszki- A. Dąbrowa 2gb, K. Worosz 1gc, gazeciarze M. Kowalski i K. Czubak 4c, nauczyciel- Sz. Baliński, rodzic –K. Wiśniewski, ksiądz- F. Rozesłaniec, Polska – O. Żelazowska.

 Autor: Beata Kowalska

 

 

                         

 

 

 

 Otwarcie galerii malarskiej

 6 listopada 2014 r. to dzień, w którym odbyło się uroczyste otwarcie, pierwszej w naszej szkole, galerii malarskiej – GALERII ARTYSTÓW XXI w. Ponad 30 malowideł wyeksponowano na holu oraz  Na wystawie zostały zaprezentowane prace malarskie wybitnych artystów Zespołu Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu – uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Większość prac to obrazy wykonane techniką kolażu, pastelą lub akwarelą. Dominują portrety znanych europejskich kucharzy.

 Należy zwrócić uwagę, że tak wspaniałe dzieła malarskie XXI w. powstały dzięki fachowym wskazówkom i opiece wybitnej artystki XX w. – pani Annie Niziołek.

 Uroczystego otwarcia wystawy dokonali: pan Jan Rychlicki –dyrektor Zespołu Szkół Integracyjnych oraz Karol Krawczyk – przewodniczący Rady Uczniowskiej szkoły podstawowej. Przybyli na wernisaż uczniowie z wielkim znawstwem i zainteresowaniem przyglądali się wyeksponowanym dziełom. Wiele obrazów wywołało żywe reakcje części oglądających. Niektórzy zdecydowali się nawet na pamiątkowe fotki z artystami – wykonawcami niektórych malowideł. Natomiast jabłka i marchewki były zdrowym akcentem dzisiejszego wydarzenia.

 Galeria powstała dzięki współpracy pań: Doroty Banaś, Agnieszki Iwańskiej, Anny Niziołek, Iwony Szymańskiej.

Autorzy:  Opiekunowie S. U.

 

 

                       

 

 

 

Wizyta na starym cmentarzu radomskim


 5 listopada 2014 roku klasa 3ga uczestniczyła w wycieczce na cmentarz rzymskokatolicki przy ulicy Limanowskiego w Radomiu. Przewodnikiem był szkolny historyk – pan Jan Przeklasa. Na początku uczniowie poznali historię Konstantego Mireckiego – filantropa i pedagoga, którego grób z figurą Anioła Ciszy usytuowany jest na wprost bramy wejściowej. Następnie zobaczyli miejsca, gdzie złożono prochy innych osób, które wniosły wybitny wkład w rozwój i historię miasta oraz regionu. Zapalili znicze przy symbolicznych grobach – pomnikach radomian, którzy polegli za ojczyznę, m.in. przy pomniku pamięci pomordowanych w Katyniu, w hitlerowskich obozach koncentracyjnych, strażaków pomordowanych przez Niemców w 1944 r. Odwiedzili również zbiorowe mogiły wojskowe oraz powstały przed dwoma laty „Wisielak”, czyli symboliczne miejsce pamięci żołnierzy podziemia antykomunistycznego, pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa, potajemnie chowanych pod cmentarnym murem. Dowiedzieli się również dużo o działalności Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu zajmującego się pozyskiwaniem środków na restaurację zabytkowych mogił i pomników.

 Autor: Michalina Brandt, kl. 3ga

 

 

 

 Manifestacja dotycząca ochrony zwierząt


 Dnia 5 listopada 2014 roku odbyła się w Warszawie manifestacja dotycząca ochrony zwierząt. Sprzeciwiamy się eksperymentom na bezdomnych zwierzętach oraz doświadczeniom na zwierzętach w szkołach ponadgimnazjalnych.

Mówimy również NIE dla ustawy obniżającej standardy ochrony zwierząt doświadczalnych. Nowa ustawa wprowadza skandaliczne rozwiązania, m.in. daje możliwość wykonywania zabiegów uniemożliwiających zwierzętom poddawanym doświadczeniom wydawania głosu w czasie bolesnych procedur doświadczalnych!

Symbolem akcji jest czerwona przekreślona kartka.

Bądźmy widoczni wszędzie!

Jeśli chcesz – pomóż – liczy się każdy głos.

PODPISZ PETYCJĘ

http://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_ustawy_o_ochronie_zwierzt_dowiadczalnych

Autor: Marta Sosińska

 

 

 

Kwesta na cmentarzu


 Jak co roku 1 i 2 listopada 2014 r. uczniowie z naszej szkoły brali udział w kweście organizowanej przez Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu. Maja Kaczkowska z kl. 2gA, Olga Żelazowska z kl. 2gB, Katarzyna Nowak z kl. 2gA i Aleksandra Kijak z kl. 2gB zbierały do puszek datki na renowację najstarszych, ciekawych pod względem artystycznym, ale zaniedbanych nagrobków na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Wszystkim, którzy wsparli finansowo akcję - wielkie dzięki!

Autor: Jan Przeklasa

 

     

 

 

 

Październik 2014r.

 

Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej


 W dniu 29 października 2014r w ramach Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych odbyło się uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, nieustannego rozwijania umiejętności czytania oraz szacunku do książki. Uczniowie obejrzeli przedstawienie " Spotkanie z książką" przygotowane przez uczniów klas IV, należących do klubu miłośników książek. Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowy dyplom i medale z napisem czytelnik.

 W tym dniu został rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Biblioteka moich marzeń”. Przed jurorami: Beatą Wrzesień, Agnieszką Adamowicz zaprezentowało się 58 uczniów uzdolnionych plastycznie, z których zostali wyłonieni następujący zwycięzcy

 Klasa I- "Biblioteka moich marzeń"

 I miejsce: Maja Drewnicka kl.1a, Jakub Kaim kl.1a, Róża Świniarska kl.1b,Jan Biernat kl.1a, Klaudia Grylak kl.1d, Julia Nowak kl.1d

 II miejsce: Laura Figarska kl 1a, Zuzanna Piotrowska kl1b, Natalia Fronk kl1c, Jakub Karwat kl1d

 III miejsce: Filip Grobelwski kl1a, Nina Gniadek kl1b,Amelia Kaczorek kl 1c, Bartłomiej Dziurzyński kl1d

 Autor: Beata Wrzesień

 

                         

 

 

 

Rozstrzygnięcie szkolnych konkursów plastycznych

 

 28 września został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny przeznaczony dla uczniów klas II - "Mój ulubiony bohater z książki” i klas III "Laurka i życzenia dla biblioteki szkolnej”. Celem uczestnictwa uczniów w konkursowych zmaganiach było: rozwijanie dziecięcej wyobraźni i aktywności twórczej, ćwiczenie umiejętności wykorzystania i łączenia ze sobą różnych technik plastycznych, kształtowanie poczucia estetyki. Udział w konkursie wzięło 54 uczniów. Ciekawe i barwne prace wykonane wieloma technikami były każdy w swoim rodzaju wyjątkowe i przysporzyły dużego kłopotu jurorom p. Beacie Wrzesień i p. Agnieszce Adamowicz.

Laureaci konkursu:

Klasa II

I miejsce: Amelia Łagowska kl. 2a, Nikodem Murawski kl. 2a, Julia Podsiedlak kl. 2b, Wiktoria Grabowski kl. 2c, Jakub Jurczak kl. 2c

II miejsce: Marta Grzeszczyk kl. 2a, Antonina Warmiak kl. 2b, Katarzyna Sobczak kl. 2c

III miejsce: Jakub Eichel kl. 2a, Szymon Klepaczewski kl. 2b, Julia Tuzimek kl. 2c

Klasa III

I miejsce: Julia Alot kl. 3a, Mikołaj Szczepanik kl. 3a, Piotr Ogorzałek kl. 3b, Bartosz Karpowicz kl. 3c

II miejsce: Patrycja Zdyb kl. 3a, Wiktoria Balińska kl. 3c,

III miejsce: Julia Gniadek kl. 3b, Julia Wziątek kl. 3b, Łucja Figarska kl. 3c, Sara Tarnowska kl. 3c

 Organizatorzy: Beata Wrzesień, Agnieszka Adamowicz

 

     

  27 października 2014 roku z ekipą młodych chemików naszej szkoły ponownie udaliśmy się do Zakładu Kanalizacji w Radomiu. Opiekę sprawowały nad nami panie: Renata Jesionek i Agnieszka Majda-Staniszewska.

  O godzinie 9.00 stanęliśmy przed drzwiami laboratorium. Powitała nas pani kierownik Izabela Dasiewicz-Szparaga. Wystrojeni w białe fartuszki zaczęliśmy kolejną przygodę z chemią. Całą grupą zwiedzaliśmy laboratorium. Pani kierownik bardzo ciekawie opowiadała o codziennej pracy, zadaniach laboratorium i szczegółowo opisywała pomieszczenia, do których wchodziliśmy. Następnie podzieliła nas na trzy grupy, które w towarzystwie pani laborantki zajmowały się przydzielonymi zadaniami. Przed przystąpieniem do ich wykonania dowiedzieliśmy się, że w każdym laboratorium obowiązują ścisłe procedury, których bezwzględnie należy przestrzegać. Nie ma tam miejsca na własne eksperymenty, bo proste doświadczenie może okazać się niebezpieczne dla ludzi. Mieliśmy okazję oglądać pod mikroskopem bakterie żyjące w ściekach, badaliśmy pH i odczyny różnych roztworów, ważyliśmy sączki i mieszaliśmy różne substancje. Wszystko oczywiście pod czujnym okiem pracowników laboratorium. Przez chwilę czuliśmy się jak wykwalifikowani chemicy. Pani kierownik pokazała nam także tajemnicze pudła, w których znajdowały się nowo zakupione urządzenia - aparat absorbcji atomowej i chromatograf. Zaprosiła nas, kiedy będą już podłączone i uruchomione. Na koniec obejrzeliśmy film pt. „Przyroda nam podziękuje. Oczyszczalnia Ścieków w Radomiu”, który zdecydowanie pomoże dziewczynom z 2gD pracować nad realizacją projektu edukacyjnego. Warsztaty trwały 4 godziny, a my wcale nie wyszliśmy zmęczeni. Wręcz przeciwnie – byliśmy szczęśliwi i mieliśmy głowy pełne wiedzy.

  Serdecznie dziękujemy pracownikom laboratorium za wspaniałe przyjęcie i poświęcenie nam czasu.

  Autorzy: Szymon Grzegorzewski, Mateusz Jesionek kl. 3gC,

                Aleksandra Kijak, Kamila Rębis kl. 2gD

 

                    

           

   

  25 października 2014 r. w Instytucie Papieża Jana Pawła II w Warszawie miała miejsce uroczystość podsumowania wyników IX Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego. Ten literacki konkurs organizowany jest corocznie przez Instytut Papieża Jana Pawła II i Zgromadzenie Sióstr Niepokalanek.

  W tym roku uczniowie szkół podstawowych pisali prace na temat: „Jan Paweł II. Dlaczego Święty?”. Spośród wielu nadesłanych prac z całej Polski w kategorii klas 4-6 zostały nagrodzone tylko cztery osoby. Wśród nich znalazła się uczennica z naszej szkoły - Karolina Banaś z kl. 5a, której opiekunem była p. Ewa Tatarek.

  Również w kategorii uczniów klas gimnazjów mamy laureatkę. Aleksandra Ryszewska (podopieczna p. Irminy Warmiak), absolwentka ZSI, zdobyła II miejsce. Pisała pracę na temat: „Kiedy życie zaczyna się i kiedy kończy? Czy potrafimy już odpowiedzieć na pytanie o granice ludzkiego życia? (na podstawie współczesnej myśli naukowej i rozważań Jana Pawła II)”.

  Spotkanie laureatów rozpoczęło się uroczystą mszą świętą pod przewodnictwem księdza prałata Aleksandra Seniuka. Oprawę muzyczną przygotował zespół Blessing, który dodatkowo po mszy zagrał dla nagrodzonych koncert oparty na utworach z tekstami Karola Wojtyły.

  Serdecznie gratulujemy laureatkom konkursu! Dziękujemy też ponad 20 osobom, których prace były wysłane na konkurs, za trud i zaangażowanie!

  Autor: Irmina Warmiak, Ewa Tatarek

  

  http://ipjp2.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1128%3A2014-10-23-11-43-03&catid=60%3Aaktualnoci&Itemid=56&lang=pl

 

 

         

 

 

  

                               

 

 

 

Konkurs dla przedszkolaków "Jesienny ludzik”.

  Jesień inspiruje barwnymi obrazami, ogromną paletą kolorów, zarówno wielkich artystów, jak i małych przedszkolaków. To także czas rodzinnego spędzania długich, jesiennych wieczorów.

  W dniach 15-22 października dzieci z klas ,,zerowych” oraz ich rodzice wzięli udział w konkursie plastycznym ,,Jesienny ludzik”. Zadanie konkursowe polegało na wykorzystaniu darów przyrody znalezionych w sadzie, ogrodzie, parku i lesie, do stworzenia jesiennych, fantastycznych postaci. Wspólne szukanie elementów do wykorzystania oraz rodzinna praca twórcza, to był także jeden z ważnych celów konkursu.

 Forma pracy była dowolna, dozwolone także były wszelkie możliwe techniki jej wykonania. Wystawa prac konkursowych wzbudziła duże zainteresowanie oglądających.

  W dniu 22 października konkurs został rozstrzygnięty. Wzięło w nim udział aż 38 dzieci z trzech oddziałów przedszkolnych. Dzieci i rodzice wykazali się ogromną pomysłowością, co zaowocowało pięknymi pracami. Z tego powodu jury złożone z nauczycieli naszej szkoły: Beaty Wrzesień, Olimpii Turczyk i Pauliny Hofman miało bardzo trudne zadanie. W efekcie postanowiło nagrodzić i wyróżnić następujących uczestników konkursu:

I miejsce:

Zofia Cieślak 0b

Piotr Hulka 0a

Wojciech Maj 0a

Hanna Nowak 0c

II miejsce:

Gabriela Kicior 0b

Wit Kowalski 0a

Blanka Madej 0b

Filip Ziółko 0c

III miejsce

Mikołaj Buczyński 0a

Alicja Kowalczyk 0c

Ignacy Malec 0b

Maja Molendowska 0c

Franciszek Pawłowski 0c

Pola Stępień 0a

Nikola Stępniewska 0b

Wyróżnienie specjalne:

Małgorzata Puch 0a

Maria Ziętek 0b

Gratulujemy!

Organizatorzy: Sylwia Kratke, Maria Ziętek

 

                       

 

 

 

Ślubowanie klas I

   

                         

Autorzy zdjęć: E. Nowak, R. Wieczorek, R. Kaniewski

 

 

 

Uroczysta Msza Święta

   22 października 2014 r. przebiegał bardzo szczególnie, bowiem świętowaliśmy dzień patrona szkoły – Jana Pawła II. O godzinie 10.00 w kościele pod wezwaniem Chrystusa Dobrego Pasterza rozpoczęła się uroczysta msza święta, którą celebrował ksiądz kanonik Czesław Wawrzyńczak. Nasi uczniowie i nauczyciele zadbali o piękną oprawę muzyczną, psalm oraz modlitwę wiernych. Ksiądz proboszcz zaintonował w czasie kazania piosenkę „Taki duży, taki mały może świętym być”, zwracając uwagę, że każdy z nas może czynić dobro. Skierował do uczniów i opiekunów ciepłe słowa nawiązujące do postaci wielkiego Polaka, jakim był święty Jan Paweł II.

 Gdy wróciliśmy do szkoły, klasy 4-6 i gimnazjum spotkały się przy popiersiu patrona. Przedstawiciele każdej klasy odczytali najważniejsze według nich cytaty z nauk Jana Pawła II i wyjaśnili, jaki sens mogą mieć te słowa dla nas wszystkich. Ważnym duchowym przeżyciem było wysłuchanie nowej zwrotki dopisanej po śmierci Karola Wojtyły do ukochanej przez papieża pieśni „Barka” przez biskupa Józefa Zawitkowskiego:

O Panie, dalszy rejs odwołany

 Bo Sternika do Siebie wezwałeś

 A nam brak siły

 Nadzieja zgasła

 Ref. O Chryste, przecież burze szaleją

 Ratuj Barkę, bo bez Ciebie zginiemy

 Nie lękajcie się, a wypłyńcie na głębię

 Cała naprzód, nowy świta już dzień.

 Każdy Dzień Papieski przypomina nam, jak wielkim człowiekiem był patron Zespołu Szkół Integracyjnych – Jan Paweł II.

 Autor: Irmina Warmiak  

 

 

                               

 

 

 

Oddaj - Nie marnuj!!!

 21 października 2014 r. w naszej szkole została zakończona zbiórka odzieży używanej przebiegająca pod hasłem „Oddaj – nie marnuj”. W akcję włączyło się wielu uczniów oraz nauczycieli. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy. Zebraliśmy ponad 531 kg odzieży, w tym:

 kl. 0 – 3 – 207,9 kg

 kl. 4 – 6 – 187,8 kg (najwięcej: kl. 6C – 63 kg; kl. 4B – 33 kg; kl. 5A – 24 kg)

 gimnazjum – 136 kg (najwięcej: kl. IgC – 51 kg; kl. IgB – 36 kg; kl. IIgC – 22 kg)

 

 

 

Drodzy Uczniowie Gimnazjum

 Wychodząc na przeciw Waszym potrzebom zapraszam na zajęcia koła psychologicznego „Psychologia i życie”.

 Będziemy na nim poznawać tajniki psychologii z którymi spotykacie się na co dzień w życiu

 Będziemy rozmawiać o relacjach z rodzicami i rówieśnikami

 Dowiecie się także, jak skutecznie się uczyć

 i jak radzić ze stresem

 Na tych zajęciach macie szanse na odkrycie swoich zalet i uwierzenie w to, że możecie wszystko…..jeśli tylko chcecie…

 To nie żadna MAGIA - to po prostu PSYCHOLOGIA

 Zapraszam Was serdecznie w każdą środę na godz.15.00 sala nr 1 w gimnazjum

 Rozpoczynamy 29.10.2014

 AGNIESZKA KORCZ

 Wasz psycholog szkolny

 

 

 

 Akcja literacka klas 0 – III pt. :„Rymowanki Jasia i Hanki dla patrona naszego Jana Pawła II”

 Październik to miesiąc, w którym szczególnie pamiętamy o patronie naszej szkoły Świętym Janie Pawle II. Staramy się przybliżać najmłodszym postać tego niezwykłego człowieka i budować więź z Nim.

 Na dopełnienie różnych przedsięwzięć podejmowanych indywidualnie przez wychowawców, klasy 0 – III wzięły udział w akcji literackiej pt.: „Rymowanki Jasia i Hanki dla patrona naszego Jana Pawła II”. Dzieci układały krótkie wierszyki (indywidualnie lub grupowo) związane z osobą Świętego Jana Pawła II. Okazuje się, że wśród najmłodszych kryje się wiele talentów literackich. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na tablicy, w holu obok portretu papieża. W przyszłości zostaną opublikowane w formie albumu.

 Autor: Walentyna Karbarz, Małgorzata Kozłowska, Agnieszka Kubala, Urszula Mazurkiewicz

 

 

 

 

 

  "Mistrzowie kodowania”

 Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła zakwalifikowała się do II edycji programu "Mistrzowie Kodowania", którego organizatorem jest firma Samsung Electronics Polska wraz z partnerami: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja CoderDojo Polska, Stowarzyszenie "Rodzice w edukacji", Stowarzyszenie Dobra Edukacja, Superbelfrzy RP i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Patronat nad programem objęły: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji i Ministerstwo Gospodarki. Mistrzowie Kodowania są wpierani również przez Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych.

 "Mistrzowie Kodowania" to projekt edukacyjny mający na celu upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach. W ramach zajęć dzieci i młodzież uczą się programowania w intuicyjnym języku Scratch. Udział w programie jest bezpłatny.

 W naszej szkole realizacją programu zajmą się Izabela Kaniewska i Monika Czubak.

 

 

 

Akcja „Oddaj - nie marnuj”


 20 i 21 października 2014 r. w naszej szkole zostanie przeprowadzona akcja pod hasłem „Oddaj – nie marnuj”. Jej celem jest szeroko rozumiane pozyskiwanie używanej odzieży oraz ponowne wykorzystanie materiału, z którego została wykonana. Odzież zostanie sprzedana przez organizatora akcji a pozyskane pieniądze będą przekazane na potrzeby Stowarzyszenia Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu.

 Kampania stanowi doskonałą okazję do przewietrzenia szaf, przesortowania i pozbycia się niepotrzebnej już odzieży. Odzież przynosimy do szkoły 20 października i pakujemy ją w dostarczone przez organizatora reklamówki, na których należy wpisać nazwę klasy. Mogą to być również rzeczy zniszczone i nie nadające się do użycia, ponieważ ważna jest ilość a nie jakość! Każda klasa stara się zgromadzić jak największą ilość odzieży. Po skończonych w tym dniu lekcjach wszystkie reklamówki gromadzimy w jednym miejscu w szkole (zostanie ono wyznaczone kilka dni przed zbiórką).

 21 października przyniesiona odzież zostanie zważona i zabrana przez radomskiego koordynatora akcji.

 O szczegóły akcji można pytać:

 p. Anna Murawska, p. Alicja Pawlin - Chłopicka – kl. 0 – 3

 p. Agnieszka Iwańska, p. Dorota Banaś – kl. 4 – 6

 p. Beata Kowalska, p. Jolanta Nowak - gimnazjum

 ODDAJ – NIE MARNUJ!!!

 ZOBACZ PLAKAT

 

 

 

Rajd rowerowy

 

 W sobotę 18 października o godz. 10  nauczyciele, rodzice i my uczniowie spotkaliśmy się w umówionym miejscu, aby wyruszyć na rowerach do Siczek. Nasza trasa wiodła głównie lasem, dzięki czemu mogliśmy podziwiać las w kolorach złotej polskiej jesieni. Po około dwóch godzinach dotarliśmy na miejsce przeznaczenia, zrobiliśmy jedną rundkę wokół zalewu, kilka pamiątkowych zdjęć, poobserwowaliśmy rybaków łowiących ryby, a potem poszliśmy do "Różanej chatki" na pyszną pizzę. Najedzeni i w dobrych humorach ruszyliśmy w drogę powrotną do Radomia, ale już inną trasą. Rajd bardzo szybko się skończył- niestety. Było super!!!.Zakończyliśmy swoją podróż o godzinie 15.00 przy lotnisku. Czekamy z niecierpliwością na następny rajd i zapraszamy wszystkich niezdecydowanych. Zobaczycie będzie super. Do zobaczenia!

 Natalia Mirowska klasa 5b  

 

   

 

 

 

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego

 

 Dnia 16 X 2014r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego oraz inauguracja cyklu pt. „07-zgłoś się.” Przybyli goście z wielką uwagą obejrzeli Radomską Kronikę Filmową z roku 1976 oraz fragment meczu finałowego siatkówki Polska- ZSRR Igrzysk Olimpijskich w Montrealu. Następnie odbyła się projekcja pierwszego odcinka serialu pt.: „Major opóźnia akcję”. Motywem przewodnim filmu wokół, którego odbyła się dyskusja, była prowokacja w PRL-u. Całe spotkanie zaaranżowano na lata 70, co dostrzegli nasi widzowie. Prowadzący ubrali mundury milicyjne, dekoracja nawiązywała stylem do tamtych czasów. Wspaniałą oprawę muzyczną i dekorację świetlną stworzył pan Sławomir Boryczka, a plakaty wykonała pani Anna Niziołek, za co serdecznie dziękujemy.

 Kolejne spotkanie odbędzie się w listopadzie.

 Zapraszamy

 Organizatorzy: Jan Przeklasa, Sylwia i Michał Kratke.  

 

               

 

 

 

Świętujemy Dzień Edukacji Narodowej

 

 

 

 

 

Przedszkolaki w Muzeum Wsi Radomskiej


 Przy pięknej, jesiennej pogodzie 13 października 2014 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b wybrały się do Muzeum Wsi Radomskiej na lekcję muzealną "Od ziarenka do bochenka”. Lekcja ta składała się z pogadanki, zajęć praktycznych i zwiedzania skansenu.

 Dzieci poznały rodzaje zbóż, dowiedziały się jak dawniej wytwarzano mąkę, co to jest zakwas i z czego robi się chleb oraz jak wypiekały go nasze babcie. Próbowały pozyskiwać mąkę ubijając ziarna żyta i pszenicy drewnianym ubijakiem – stęporem w stepie (zobacz na zdjęciu). Każde z nich stworzyło też samodzielnie swoją bułeczkę z ciasta drożdżowego, która później została wypieczona.

 Następnie dzieci zwiedziły z przewodnikiem skansen, gdzie główną atrakcją był młyn wodny wyposażony w dawne urządzenia z początku XX w. Zobaczyły również jak wyglądają w środku chłopskie chałupy oraz obejrzały zwierzęta gospodarskie. Wszystkie przedszkolaki powróciły z upieczonymi bułeczkami do szkoły, próbując ich smaku już w autokarze.

 Serdecznie polecamy innym grupom!

 Organizator wycieczki: Zofia Kosior

 Autor tekstu i zdjęć: Maria Ziętek  

 

                         

 

 

 

Rodzina Szkół im. Jana Pawła II laureatem nagrody TOTUS 2014


 Rodzina Szkół im. Jana Pawła II znalazła się w gronie laureatów prestiżowych nagród TOTUS 2014 przyznawanych przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

 Uroczysta gala wręczenia wyróżnień nazywanych „katolickimi Noblami” odbyła się 11 października 2014 r. na Zamku Królewskim w Warszawie. Rodzina Szkół im. Jana Pawła II otrzymała statuetkę w kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” - za „wychowanie kolejnych pokoleń Polaków w oparciu o wartości, jakie uosabiał Patron, propagowanie nauczania Jana Pawła II i budowanie więzi między szkołami”. W uzasadnieniu Kapituła podkreśliła, że „placówki zgromadzone w Ogólnopolskiej Rodzinie Szkół im. Jana Pawła II przybliżają i propagują postać, działalność i nauczanie Świętego Jana Pawła II poprzez swoją pracę wychowawczo – dydaktyczną”.

 Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przyznaje nagrody TOTUS od 2000 r. Zostały ustanowione, by docenić dorobek i promować osoby i instytucje przyczyniające się w sposób wybitny do promowania godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II. Statuetka TOTUS ma postać anioła i została zaprojektowana przez Wincentego Kućmę.

 Jednym z pomysłodawców nagród był biskup radomski Jan Chrapek – duchowy opiekun pierwszych Ogólnopolskich Pielgrzymek Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę.

 Nagroda TOTUS przyznawana jest w czterech kategoriach:

 - „Osiągnięcia w dziedzinie mediów”,

 - „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza”,

 - „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”

 - „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II"

 Wyboru zwycięskich osób i instytucji spośród zgłoszonych kandydatur dokonują Kapituły Nagrody TOTUS, w których zasiadają wybitne osoby reprezentujące różne dziedziny.

 Nagroda TOTUS 2014 dla Rodziny Szkół im. Jana Pawła II bardzo cieszy, ale również zobowiązuje do opierania życia i wychowania na wartościach przekazywanych przez Jana Pawła II.

 Autorzy: Anna Gralec, Agnieszka Majda - Staniszewska, Irmina Warmiak  

 

     

 

http://kosciol.wiara.pl/doc/2196012.Znamy-laureatow-nagrody-TOTUS-2014

http://www.dzielo.pl/pl/strona/263/nominowani-totus-2014

http://www.dzielo.pl/strona/23/kapituly-nagrody-totus

http://pl.wikipedia.org/wiki/Nagroda_Totus=

 

 

 

Zbiórka na Dzieło Nowego Tysiąclecia

 W dniach 10 i 11 października 2014 roku uczniowie Zespołu Szkół Integracyjnych wzięli udział w zbiórce pieniędzy dla Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Kwestowali na terenie naszej szkoły oraz w trzech marketach: M1, E. Leclerc i galerii Feniks.

 Fundacja ta została powołana do życia w 2000 r. jako organizacja, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II. Jej głównym celem jest wspieranie uzdolnionych uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, którzy nie mają funduszy na rozwijanie swoich talentów. Stypendysta musi mieć minimalną średnią ocen 4,8, trudną sytuację finansową oraz pochodzić z małej miejscowości. Obecnie programem stypendialnym objętych jest 2500 uczniów. Ta fundacja różni się od innych tym, że wspomaga nie przez rok, lecz przez cały okres kształcenia.

 Wolontariusze z Zespołu Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu biorą udział w zbiórce pieniędzy już od wielu lat. To dla nas naturalne, że robimy coś dla biedniejszych od siebie rówieśników. Poświęcając swój czas wolny na kwestowanie, nie myślimy o tym, że dostaniemy pozytywną uwagę. Priorytetem jest pomoc innym. Często wynika z tego rywalizacja, kto zbierze więcej, co w tym przypadku jest bardzo pożyteczne, bo dzięki temu udało nam się zebrać aż 10 375,45 zł!

 Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy wzięli udział w zbiórce na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Zachęcamy również pozostałych, tych jeszcze wahających się. Wy także możecie komuś pomóc!

 Autor: Katarzyna Nowak kl. 2gA

 

 

           

 

 

 

XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę

 

  Relacja z XIV pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

na Jasną Górę – 8 – 9 X 2014 r.

 

 Dziś XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II to już wspomnienie. Były to dla nas – pielgrzymów dni piękne i pełne głębokich duchowych przeżyć. Ten czas, gdy mogliśmy stanąć ze swoimi słabościami u stóp Jasnogórskiego Tronu naszej ukochanej Matki, dał nam siłę do zmagania się z codziennością i jej problemami.

 

 Już w środę, 8 października o godz. 20.15 w kaplicy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej powitał nas, jak zwykle niezmiernie ciepło i serdecznie, gospodarz Jasnej Góry, o. Sebastian Matecki. Wieczorne nabożeństwo dało początek wspólnym modlitwom. Kaplica wypełniała się wciąż przybywającymi grupami. O godzinie 21.00 zabrzmiał Apel Jasnogórski, w którym uczestniczyła bardzo liczna grupa pielgrzymów. To wielkie przeżycie być tam i słuchać modlitwy „na żywo”, nie za pośrednictwem radia czy telewizji. Było tłoczno, ciasno i duszno, ale nikt nie zwracał na to uwagi. Na twarzach pielgrzymów uwidaczniało się skupienie, czasem wzruszenie. Rozważania podczas apelu poprowadził ks. Dariusz Kowalczyk z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Podkreślił wyjątkowość czasu, w którym przychodzimy do Matki - rok kanonizacji naszego Patrona oraz dni poprzedzające obchody XIV Dnia Papieskiego pod hasłem: „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie!”. „Chcemy Matko w szkole Twojego Syna uczyć się świętości. Powołanie do świętości nie jest zarezerwowane dla elitarnej grupy wybrańców, ale powinniśmy w nim widzieć pociągające zadanie dla każdego bez wyjątku chrześcijanina”. Przypominając słowa Jana Pawła II, zaakcentował znaczenie sumienia, jako najtajniejszego ośrodka i sanktuarium człowieka, gdzie przebywa on sam z Bogiem. „Tutaj też znajduje podstawę istota wielkości człowieka, jego prawdziwie ludzka godność, to jest ów wewnętrzny skarb, w którym człowiek stale przekracza siebie w kierunku wieczności”.

 

 Nowością we wspólnym przeżywaniu odwiedzin naszej Matki, była Droga Krzyżowa na Wałach jasnogórskich, która odbyła się po Apelu. Rozważania jej towarzyszące, przygotowane przez Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek z Rzeszowa, pełne były głębokiej zadumy nad wyborami dokonywanymi przez człowieka, jak również nadziei na odnalezienie właściwej drogi poprzez codzienne szukanie i dostrzeganie Boga w prostych sprawach i działaniach. Szczególnego nastroju dodawał wieczornej modlitwie blask pochodni padający na młodych ludzi wędrujących po stacjach męki Pańskiej.

 

 Główne wydarzenia pielgrzymkowe miały miejsce w czwartek, 9 października. Pod jasnogórskimi wałami zgromadziło się ponad 20 tysięcy pątników z przeszło 500 szkół noszących imię świętego papieża Jana Pawła II. Z całej Polski przybyli dzieci i młodzież, a także księża, rektorzy, dyrektorzy, nauczyciele, wychowawcy, katecheci, rodzice oraz władze oświatowe. W swoich sercach przynieśli całoroczny bagaż doświadczeń, trosk, zmartwień, smutków i radości. Pełni nadziei, każdy z osobistymi intencjami, które chciał powierzyć Matce Bożej Częstochowskiej. Prosili też, aby przykład życia Patrona wytyczał ich życiowe cele i dążenia. Punktem centralnym spotkania była uroczysta Msza św. odprawiona na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem arcybiskupa Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Eucharystię koncelebrował biskup Henryk Tomasik, duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Oprawę muzyczną pielgrzymki przygotowali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Ulanie-Majoracie.

 O intencjach tegorocznej pielgrzymki przypomniał o. Sebastian Matecki, witając zgromadzonych słowami: „To jest jedna z największych inicjatyw – pielgrzymowanie, ale przecież cały rok jest kontakt szkół i wiele innych działań, aby przybliżać duchowość Jana Pawła II, jego świętość, aby żyć tą ideą, jaką on zaszczepiał w ludzkie serca, w serca młodych”. Przybyliśmy na Jasną Górę właśnie, aby dziękować za wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II, a także prosić o wychowanie kolejnych pokoleń w duchu odpowiedzialności za Kościół i naszą ukochaną Ojczyznę – Polskę.

 Również abp Celestino Migliore w homilii przypomniał: „Dobrze, że znajdujemy się dziś na Jasnej Górze, bo przecież patronką szkolnictwa katolickiego w Polsce jest Matka Boże Jasnogórska –- Wasze szkoły, które dumnie noszą imię Jana Pawła II, mają dziś szczególny powód do radości. To spotkanie jest także waszym podziękowaniem kierowanym do Boga za kanonizację waszego protektora, papieża z Polski. Wy stworzyliście mu żywy pomnik, bardzo wiele takich pomników, którymi są osoby, ich piękne idee, przekonania, formowane w tych szkołach umysły, serca i sumienia”.

 Ważnym momentem Mszy św. było dla naszej wspólnoty poświęcenie przez abp Celestino Migliore sztandaru Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II.

 Na zakończenie Eucharystii Rodzina Szkół noszących imię Jana Pawła II złożyła Akt Zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej. Został również odczytany telegram, który zostanie wysłany do Ojca Świętego Franciszka.

 

 Gdy po Mszy św. przechadzaliśmy się w towarzystwie o. Sebastiana, na dziedzińcu przed kaplicą Jasnogórskiej Pani spotkaliśmy niezwykłą grupę - urocze przedszkolaki z Przedszkola nr 41 im. św. Jana Pawła II we Wrocławiu. To z pewnością najmłodsi pątnicy w naszej rodzinie. Uśmiechnięci „od ucha do ucha”, choć bardzo zmęczeni, stanowić mogą dla nas wszystkich nadzieję. Bo jeśli od najmłodszych lat przechodzą taką formację duchową, obcują ze sobą i sobie podobnymi w takich miejscach, jak jasnogórskie sanktuarium, to można się spodziewać, że swym dalszym życiem będą budować żywy pomnik naszemu wielkiemu Patronowi – św. Janowi Pawłowi II

 

 Właściwie można - jak co roku – powtórzyć: to była wyjątkowa pielgrzymka. Pogoda nas rozpieszczała – mimo że w kalendarzu październik, na termometrze ok. 250C, a niebo, podobnie jak nasze serca, pełne słońca. Odjeżdżaliśmy do odległych zakątków Polski umocnieni w wierze, że kroczymy właściwą drogą wyznaczoną za pośrednictwem Jana Pawła II przez Jezusa Chrystusa. Mamy nadzieję, że będziemy potrafili kierować się w swoim życiu zasadami naszego Patrona i dokonywać właściwych wyborów.

 

 Dziękujemy Bogu za ten błogosławiony czas. Obiecujemy wrócić za rok!

 Autor: Agnieszka Majda - Staniszewska  

 

                                                 

 

 

 

Wycieczka do stajni klasy 0b

 

 Dnia 8 X 2014r. przedszkolaki z oddziału 0b pojechały do stajni na Wośnikach, aby wziąć udział w przejażdżce na koniu. Dzieci wraz z nauczycielkami zwiedziły stajnię i poznały imiona koni, które tam mieszkają. Pan instruktor Michał Kratke zaznajomił dzieci z budową konia i zasadami jego żywienia. Pokazał także, jak się czyści i przygotowuje konia do jazdy. Dzieci poznały podstawową terminologię sprzętu jeździeckiego i stroju jeźdźca. Następnie pod kierunkiem instruktora każde dziecko jeździło na koniu. Na koniec przedszkolaki rozdały konikom przyniesione marchewki. Wszyscy bardzo mile spędzili ten czas na świeżym powietrzu.

 Autor: Sylwia Kratke, Zofia Kosior

   

 

                 

 

 

 

 Wycieczka do Warszawy

 

 Dnia 8 października 2014 r. uczniowie klas 3a i 3b wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Warszawy.

 Pierwszym punktem programu była wizyta w Centrum Nauki Kopernik – największym centrum nauki w Polsce, położonym na Powiślu przy Wybrzeżu Kościuszkowskim, którego misją jest zachęcanie do osobistego zaangażowania w poznanie i zrozumienie świata oraz do wzięcia odpowiedzialności za zmiany zachodzące wokół nas. Dzieci mogły poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Uczniowie wypróbowali między innymi symulator trzęsienia ziemi, zobaczyli instalację ukazującą portrety znanych osób zrobionych z poruszających się pęcherzyków powietrza. Mogli również spróbować stworzyć krótki film animowany, zrobić ogromną bańkę mydlaną, polecieć balonem, zobaczyć model ludzkiego szkieletu kostnego jadącego na rowerze. Galeria pokazuje również historię cywilizacji ludzkiej i jej najważniejsze wynalazki. Wszyscy chętnie sprawdzali swoje możliwości i umiejętności w zadaniach logicznych, sprawnościowych oraz w zabawie. Chociaż przez chwilę każdy z uczestników wycieczki mógł poczuć się jak prawdziwy konstruktor lub wynalazca. Przy wejściu głównym, witał zwiedzających interaktywny RoboTheSpian, który zrobił duże wrażenie na naszych milusińskich.

 Kolejną atrakcją tej wycieczki, a jednocześnie wspaniałą lekcją historii dla najmłodszych, był spacer po Starym Mieście. Dzieci mogły wysłuchać ciekawych legend związanych z przeszłością naszej stolicy, m. in. o kamienicy „Pod lwem”, o kamienicy Jeleniowskiej „Pod Bazyliszkiem”. Kolumna Zygmunta, Zamek Królewski, Pomnik Małego Powstańca , Cytadela Warszawska- te obiekty zrobiły na dzieciach duże wrażenie.

 Mimo, że do Radomia wróciliśmy późnym wieczorem, zmęczeni i pełni wrażeń - wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych.

 Autor: Alicja Pawlin-Chłopicka, Ewa Kaczmarek, Katarzyna Michalska, Paulina Hofman

 

 

               

 

 

 Spotkanie samorządów klasowych z panem dyrektorem

 

 Dnia 6 października 2014 roku odbyło się zebranie samorządów klasowych z panem dyrektorem Janem Rychlickim. Poruszyliśmy wiele tematów, które mogą zainteresować uczniów. Omawialiśmy: wady i zalety sieci Wi-Fi w szkole, powstanie sklepiku szkolnego, założenie skrzynki zaufania, do której moglibyśmy wrzucać „listy”, GIMBU -listy przebojów ZSI zorganizowanie mini-maratonu charytatywnego przez Szkolne Koło Wolontariatu. Na sam koniec pan dyrektor uświadomił nam, jak wielką rolę pełnimy w społeczności szkolnej. Powiedział również, że to od nas i naszych pomysłów zależy, jak placówka będzie wyglądać. Jednak omówione plany nie są jedynymi, które mieszczą się w głowach uczniów. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego są otwarci na wasze propozycje zmian na lepsze.

 Autorzy: Olga Żelazowska i Anna Białczak z klasy 2gD

 

 

 

Rajd

 

 W sobotę, 4 października 2014 roku uczniowie klas trzecich gimnazjum uczestniczyli w pieszym rajdzie na trasie Radom – Jastrzębia – Radom. Organizatorkami wyprawy były panie: Dorota Rozwadowska, Agnieszka Staniszewska oraz Iwona Świstowska.

 Tego dnia o godzinie 9.30 zebraliśmy się na przystanku przy placu Jagiellońskim w Radomiu, skąd autobusem udaliśmy się do Jastrzębi. Na miejscu zostaliśmy podzieleni na grupy. Każda z nich dostała swój klaser, który w czasie przemarszu miała zapełnić różnymi odmianami liści. Towarzyszyła nam słoneczna pogoda, dlatego zadanie okazało się być naprawdę przyjemne. Po pokonaniu około 4 kilometrów trasy przyszedł czas na odpoczynek. Zatrzymaliśmy się w miejscu biwakowym na leśnej polanie, gdzie urządziliśmy ognisko z kiełbaskami. Najedzeni i wypoczęci ruszyliśmy w drogę powrotną.

 Rajd pieszy trwał łącznie około 5 godzin, które - jak się okazało - można spędzić ciekawiej, niż grając w gry komputerowe. Zmęczeni i pełni pozytywnego nastroju wróciliśmy do domu.

 Autorzy: Szymon Grzegorzewski, Mateusz Jesionek kl. 3gC

 

 

                            

 

 

 

Mamy laureatki konkursu

 

 Miło nam zakomunikować, że wśród laureatów IX edycji literackiego Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Jana Pawła II w Warszawie znalazły się uczennice z naszej szkoły: Karolina Banaś (kl. 5a) i Aleksandra Ryszewska (absolwentka – w czerwcu ukończyła nasze gimnazjum).

 Laureatki oraz ich opiekunowie – p. Ewa Tatarek i p. Irmina Warmiak - wezmą udział w uroczystej gali wręczenia nagród, która odbędzie się 25 października 2014 r. w Warszawie.

 Gratulujemy!

 Autor: Irmina Warmiak

 

 

 

Wycieczka klasy 3b

 

 Dnia 1 października 2014 r. uczniowie klasy 3b wraz z opiekunami zwiedzili 42 Bazę Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Przy bramie jednostki oczekiwała na nas Pani przewodnik, która przedstawiła krótką historię tego miejsca.

 Na początku uczniowie zwiedzili spadochroniarnię, gdzie zapoznali się z rodzajami spadochronów stosowanych w wojsku, obejrzeli także strój wysokościowy pilota myśliwca używany w czasie lotów powyżej wysokości 12 tyś metrów. Zapoznali się także wyposażeniem zapewniającym przeżycie pilota w przypadku katastrofy samolotu. Zaprezentowane zostało też urządzenie służące do nauki awaryjnego opuszczania samolotu - katapulty.

 Kolejna atrakcja to hangar, w którym obsługiwane są samoloty. Każdy z uczniów miał możliwość wejść do samolotu transportowego Bryza oraz zasiąść za sterami samolotu szkolnego Orlik.

 Uczniowie zapoznali się także z zadaniami Wojskowej Straży Pożarnej oraz usiedli za kierownicą bojowego wozu gaśnicze.

 Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie symulatora lotów, gdzie uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi piloci.

 Uczniowie spotkali się również z orkiestrą wojskową. Muzycy zaprezentowali im swoje instrumenty, omówili budowę i zasadę gry na każdym z nich oraz dali krótki koncert.

 Kolejnym miejscem, które zobaczyli uczniowie była sala tradycji. Tam obejrzeli wystawę przedstawiającą historię polskiego lotnictwa, wysłuchali marsza lotników oraz wpisali się do Księgi Pamiątkowej.

 Na koniec cała wycieczka została „aresztowana” przez przedstawicieli Żandarmerii Wojskowej. Uczniowie zapoznali się ze sprzętem ŻW oraz wysłuchali krótkiej pogadanki na temat bezpiecznego poruszania się po drodze zwłaszcza po zmierzchu. Na koniec każdy z uczniów otrzymał w prezencie lampkę do przyczepienia do plecaka, aby być widocznym na drodze.

 Mimo kapryśnej pogody uczniowie wraz z nauczycielami wrócili do szkoły zadowoleni i pełni wrażeń.

 Serdecznie dziękujemy wszystkim, a szczególnie Panu Jurandowi Zdybowi, za umożliwienie zwiedzenia 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

 Autor: Paulina Hofman, Ewa Kaczmarek

 

 

               

 

 

Informujemy, że ...

 

 W bieżącym roku szkolnym, Aleksandra Wnukowska, uczennica kl. 2ga, będzie realizować projekt edukacyjny w ramach regionalnego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych „Mazowsze – stypendia dla uczniów”. Opiekunką stypendystki jest nauczycielka matematyki Katarzyna Kobylińska.

 Ola po raz drugi uczestniczy w programie. W roku szkolnym 2013/2014 pracowała nad projektem „Czy wielokąty foremne są piękne? Niekonwencjonalne spojrzenie na przyrodę okiem matematyka”, również pod opieką pani Kobylińskiej.

 W roku szkolnym 2014/ 2015 uczennica będzie kontynuować swój rozwój edukacyjny w kierunku matematyczno – przyrodniczym. Tym razem planuje zgłębić temat odwiecznego marzenia człowieka, żeby polecieć jak ptak.

 Autor: Katarzyna Kobylińska

 

 

 

Dyskoteka szkolna z okazji Dnia Chłopaka

 

 Minął pierwszy miesiąc nauki. Coraz więcej prac domowych i sprawdzianów. Miłym urozmaiceniem szkolnych dni stała się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka, która odbyła się 1 października. W godzinach 16 – 18 mogli się bawić wszyscy uczniowie z klas 4 – 6, a później na salę wkroczyli gimnazjaliści. Podczas dyskoteki zostały ogłoszone wyniki głosowania, dotyczącego wyboru przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Rada Uczniowska 2014/2015 została przyjęta z wielkim entuzjazmem. Szkolna zabawa była też dobrym miejscem na otrzęsiny czwartoklasistów oraz ich wychowawców. Wszyscy dzielnie wypełnili swoje zadania i jednogłośnie zostali włączeni do grona „dorosłych” uczniów szkoły podstawowej. To była wspaniała zabawa!

 Autor: Agnieszka Iwańska

 

 

                               

Wrzesień 2014r.

Wycieczka klasy 4a i 4b

 

 29 września 2014 r. dla uczniów kl. 4a i 4b okazał się dniem obfitującym w wiele ciekawostek i pełnym nowych wrażeń. Ten piękny wrześniowy dzień dzieci, wraz ze swoimi opiekunami, spędziły w Africa Centre w Sobanicach niedaleko Warszawy. Okazało się, że nikomu wcześniej nieznane miejsce w centralnej Polsce, jest kopalnią wiedzy o prawdziwej „czarnej” Afryce i jej mieszkańcach. Wiele cennych informacji przedstawił pan Stefan Kamiński, który założył jedyne w Polsce Muzeum Afrykanistyczne. Przywiezione przez niego pamiątki z kilkudziesięciu wypraw w Afryce stanowią niezwykle cenny i unikatowy na terenie całego kraju zbiór eksponatów obrazujących życie codzienne plemion Afryki. Wszyscy uczniowie w tym dniu mogli się poczuć jak prawdziwi Afrykańczycy. Na terenie wioski plemienia Kuanjamo zostało zorganizowanych wiele atrakcji, np. poszukiwania ukrytych skarbów czy nauka gry na bębnach afrykańskich, poprowadzona przez Richarda urodzonego w Kongo. Ciekawym doświadczeniem okazało się również strzelanie z łuku oraz chodzenie z wiklinową misą na głowie. Wbrew pozorom okazało się to niełatwym zadaniem. Pełni nowych wiadomości i niezapomnianych wrażeń w godzinach wieczornych wróciliśmy do domu.

Autor: Agnieszka Iwańska 

 

                     

 

 

 

Młodzi chemicy na tropie...

 

 Dzięki uprzejmości pana Pawła Olszewskiego - dyrektora Zakładu Kanalizacji w Radomiu - 25 września 2014 roku zwiedziliśmy oczyszczalnię ścieków i poznaliśmy specyfikę jej pracy.

 W naszej grupie znaleźli się uczniowie klas 3gB i 3gC uczęszczający na zajęcia koła chemicznego oraz dziewczyny z klasy 2gD, które pod kierunkiem pani Renaty Jesionek będą w tym roku szkolnym realizowały projekt edukacyjny na temat „Oczyszczanie ścieków szansą na zmniejszenie skutków działalności człowieka”. Opiekę nad nami sprawowały panie- Renata Jesionek i Agnieszka Majda – Staniszewska.

 Już przed bramą oczyszczalni poczuliśmy niezbyt ciekawy zapach. Na zrobionych podczas wycieczki zdjęciach dokładnie widać, jakie mieliśmy wówczas miny… Po pewnym czasie udało nam się trochę przyzwyczaić do tej niecodziennej woni. Pełni obaw wkroczyliśmy na teren zakładu. Na miejscu naszym przewodnikiem został pan Robert Kupczałojć. Z zainteresowaniem słuchaliśmy jego opowiadania o tym, czym zajmują się zatrudnieni tu pracownicy. Oczywiście wyjaśnił nam też przyczynę specyficznego zapachu.

 Byliśmy z siebie dumni, bo wiele zagadnień, o których mówił nasz przewodnik, znaliśmy z lekcji chemii. Dobrze rozumieliśmy też pojęcia chemiczne, których używał on podczas pokazywania kolejnych etapów oczyszczania tego, co napływa z każdej części naszego miasta.

 To nie było nasze ostatnie spotkanie w oczyszczalni ścieków. Umówiliśmy się na kolejną wizytę - tym razem w laboratorium. Nie będziemy ukrywać, że na warsztaty, które zaproponowała nam pani kierownik Izabela Dasiewicz-Szparaga, czekamy z zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że będzie to dla nas spora dawka nowej wiedzy chemicznej. Szczególnie cieszy nas fakt, że będziemy mogli poeksperymentować w prawdziwym laboratorium.

Autorzy: Szymon Grzegorzewski, Mateusz Jesionek kl. 3gC,

 Aleksandra Malatyńska, Aleksandra Michta kl. 2gD

 

 

                         

 

 

 

Spotkanie z policjantem

 

 Dnia 24.09.2014 roku w ramach realizacji programu profilaktycznego odbyło się spotkanie z policjantem pt. "Bezpieczeństwo dziecka na drodze". Dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I dowiedziały się jak powinny zachować się w drodze do szkoły i do domu. Poznały zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, zasady prawidłowego przejścia przez ulicę - w czym pomogła im nauka wierszyka Wandy Chotomskiej:

 "Gdy zamierzasz przejść ulicę

 Musisz znać te tajemnice:

 Na chodniku przystań bokiem,

 Popatrz w lewo bystrym okiem,

 Skieruj w prawo wzrok sokoli,

 Znów na lewo spójrz powoli;

 Jezdnia wolna, więc swobodnie

 mogą przez nią przejść przechodnie."

 Pani policjantka mówiła także o bezpiecznym zachowaniu się w kontaktach z osobami. Dzieci wiedzą, że nie mogą przyjmować słodyczy od obcych, ani z nimi rozmawiać. Wiedzą także jaką postawę należy przyjąć, gdy znajdą sie w pobliżu groźnego psa. Uczniowie chętnie uczestniczyli w warsztatach.

 Spotkanie zorganizowały Sylwia Kratke, Wioleta Wełpa, Beata Wrzesień

 

 

             

 

 

 

Pokazy fizyczne 2014

 

 24 września 2014 roku uczniowie klas trzecich gimnazjum uczestniczyli w ciekawej wyprawie. Przedpołudnie spędziliśmy w Kazimierzu Dolnym. Spacerowaliśmy nad Wisłą, wędrowaliśmy uliczkami tego urokliwego miasteczka. Nie obyło się też bez zakupu pamiątek – kazimierzowskich kogutów.

 Mieliśmy w tym dniu także cel naukowy. Głównym miejscem naszej wycieczki był Lublin, a konkretnie Wydział Matematyki, Informatyki i Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Wzięliśmy tam udział w pokazach fizycznych corocznie organizowanych na tej uczelni.

 Przez dwa lata poznawaliśmy na zajęciach fizyki najważniejsze jej prawa i zasady, a teraz mogliśmy zobaczyć, jak ta wiedza sprawdza się w praktyce. Hasła tegorocznych doświadczeń były zachęcające. „Poprzez zabawę do praw fizyki”, „a jednak się kręci”, „drgania i fale” oraz „temperatura i efekty cieplne” – tak w skrócie opisano to, co mogliśmy obserwować. Okazało się, że stosowane podczas pokazów terminy fizyczne całkiem dobrze był rozumiane przez większość uczniów. Z przyjemnością uczestniczyliśmy w tym naukowym spektaklu.

 Czas spędzony na wycieczce nie okazał się stracony, bo oprócz emocji, jakich dostarczył nam pokaz eksperymentów, powtórzyliśmy ważne zagadnienia przed czekającym nas w tym roku egzaminem gimnazjalnym.

 Autor: Szymon Grzegorzewski, Mateusz Jesionek kl. 3gC

 

 

                                           

 

 

 

Wybory do Rady Uczniowskiej – PSP oraz PG

 

 1. Każda klasa typuje 1 kandydata spośród wszystkich uczniów klasy. Kandydat powinien być wzorem do naśladowania, mieć co najmniej ocenę bardzo dobrą z zachowania i średnią ocen powyżej 4,0.

  2. Kandydat zobowiązany jest przygotować plakat wyborczy z informacjami o sobie, swoich zainteresowaniach oraz pracach, które podejmie na rzecz szkoły po przeprowadzonych wyborach.

  3. Plakaty należy dostarczyć do 19 września 2014 r. jednej z opiekunek S. U. (PG – p. B. Kowalska, p. J. Nowak; PSP – p. D. Banaś, p. A. Iwańska). Zostaną one umieszczone na tablicy informacyjnej w holu szkoły. Brak terminowego wywiązania się z realizacji zadania oznacza rezygnację klasy z możliwości zgłoszenia swojego kandydata do Rady Uczniowskiej.

  4. W dniach 19 – 24 września 2014r. trwa kampania wyborcza. Klasa (komitet wyborczy) wspiera swojego kandydata, przygotowuje plakat lub transparent oraz okrzyk popierający i reklamujący go podczas akcji.

  5. 23 września 2014 r. odbędzie się wiec wyborczy, podczas którego zgłoszeni kandydaci zaprezentują swoje plany, dotyczące pracy na rzecz społeczności szkolnej.

  6. 24 września 2014 r. jest dniem ciszy przedwyborczej!

  7. 25 września 2014 r. odbędą się wybory do Rady Uczniowskiej PG oraz PSP. Głosowanie będzie tajne. Każdy uczeń otrzyma kartę do głosowania, na której będzie mógł zakreślić imię i nazwisko jednego kandydata. Uczniowie PG wybierają Radę Uczniowską spośród kandydatów gimnazjum a uczniowie PSP spośród kandydatów zgłoszonych w szkole podstawowej.

  8. Wyniki wyborów zostaną ogłoszone podczas dyskoteki szkolnej z okazji Dnia Chłopaka.

 

 

 

Wybory do Rady Uczniowskiej w naszej szkole wzbudziły wiele emocji. Najbardziej przejęci byli czwartoklasiści, którzy po raz pierwszy uczestniczą w tak poważnych wydarzeniach. Jedna z klas nie zdecydowała się na wytypowanie swojego reprezentanta do S.U., natomiast w innej było wielu chętnych. Wszystkie decyzje zostały przedyskutowane z wychowawcami i opiekunami S. U. Kandydaci oraz ich sztaby wyborcze wykonali piękne plakaty zachęcające do glosowania. Nie zabrakło kolorowych rysunków i dowcipnych wierszyków.

  

 Kandydaci do Rady Uczniowskiej PSP nr 14 w roku szkolnym 2014/2015

 

- 4a - Maksymilian Czajkowski,


- 4a - Hubert Kaniewski


- 4c - Aleksandra Kowalska


- 4d - Zofia Kowalczyk


- 5a - Julia Świniarska


- 5b - Emilia Karwat


- 5c - Natalia Fokt


- 6a - Karol Krawczyk


- 6b - Jakub Oziębło


- 6c - Oliwia Grymuła


 

 

 

  23 września to wielki dzień w życiu kandydatów do Rady Uczniowskiej. Na sali gimnastycznej odbył się wiec wyborczy, podczas którego wszyscy zainteresowani mogli poznać sylwetki kandydatów i posłuchać ich programów wyborczych. Uczniowie zebrani na spotkaniu bardzo żywo reagowali na niektóre postulaty swoich przedstawicieli. 25 września odbędzie się tajne głosowanie. Skład nowego Samorządu Uczniowskiego poznamy 1 października podczas dyskoteki z okazji Dnia Chłopaka.

 

 

                 

 

Debata

  We wtorek 23 września, w naszej szkole odbyła się debata, na której zaprezentowali się przedstawiciele klas kandydujący na stanowisko przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Opowiadali oni o swoich pomysłach i planach związanych z placówką. Następnie nadszedł czas na pytania do prezentujących się uczniów. Swoją obecnością zaszczycili nas pan dyrektor Jan Rychlicki i pani wicedyrektor Elżbieta Kowalczyk.

  25 września odbyło się głosowanie na przewodniczącego szkoły. Wyniki zostały ogłoszone następnego dnia i prezentowały się następująco:

  • Przewodniczącą szkoły została OLGA ŻELAZOWSKA z klasy 2gD, która będzie również kontynuowała pracę w Parlamencie Młodzieży Miasta Radomia,

  • Zastępcą przewodniczącej został SZYMON BUKOWSKI z klasy 3gC.

  Nowym przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego PG nr 14 serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w realizacji swoich planów związanych z naszą szkołą i jej uczniami.

  Autorzy: Anna Białczak, Karolina Banyś, Małgorzata Haruba, Natalia Olczak, Olga Żelazowska z klasy 2gD

 

 

                                

 

 

 

 „Odczarować zespół Downa”

  

  16 września 2014 roku uczniowie klas trzecich gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu pod hasłem „Odczarować zespół Downa”. Odbyło się ono w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Otworzył je spektakl „Pelagrinus – Władca Serc ” opowiadający o matce dziecka dotkniętego zespołem Downa. Po przedstawieniu pani Tatiana Kaplińska ze Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Nasze Dzieci” opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych z tą chorobą. Opisała m.in. cechy charakterystyczne dziecka z ZD. Szczególnie podkreśliła, że osoby z zespołem Downa często bywają nieprzeciętnymi osobowościami; są radosne, uczuciowe i otwarte. Na koniec podsumowała spotkanie, cytując myśl Briana Stratforda: „ Zespół Downa nie jest chorobą, lecz częścią naszego bogatego i zróżnicowanego dziedzictwa biologicznego… Dziecko nim dotknięte nie jest upośledzone w swojej istocie, lecz tylko w zakresie wymagań, które stawia mu społeczeństwo, w jakim żyje…”.

  Była to dla nas świetna lekcja empatii oraz pracy nad własnym charakterem. My, jako uczniowie Zespołu Szkół Integracyjnych, stykamy się z takimi osobami niemalże codziennie na szkolnych korytarzach. Wydawać by się mogło, że wiemy o nich prawie wszystko. Jednak to spotkanie uświadomiło nam, iż taki sposób rozumowania jest błędny. Wiedza, którą posiadamy, stanowi zaledwie mały procent tego, co jeszcze pozostało do odkrycia.

  Autorzy: Szymon Grzegorzewski, Mateusz Jesionek kl.3gC  

 

 

 

 Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

  

  1 września 2014 r. o godz. 8.00 w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza miała miejsce uroczysta msza święta inaugurująca nowy rok szkolny 2014/2015. Uczestniczyły w niej trzy szkoły, wśród których Zespół Szkół Integracyjnych wyróżniał się uroczystym strojem galowym – togami.

  O godz. 9.15 na placu przed gimnazjum pokrzepieni duchowo uczniowie i nauczyciele wzięli udział w oficjalnym rozpoczęciu kolejnego roku szkolnego. Nowy dyrektor – Jan Rychlicki – ucałował sztandar naszej szkoły na znak wejścia we wspólnotę Zespołu Szkół. Uczniowie i rodzice poznali wychowawców klas oraz plan zajęć edukacyjnych. az plan zajęć edukacyjnych.

  Przed nami kolejny pracowity rok szkolny. Wszystkim uczniom życzymy wielu wysokich osiągnięć, zwycięstw w konkursach oraz pokonywania swoich słabości, zaś nauczycielom – cierpliwości, wytrwałości i wyrozumiałości wobec wychowanków. umiałości wobec wychowanków.