Czerwiec 2009 r.

Bal pożegnalny klas III gimnazjum

    Na uroczystość przybyły wszystkie panie dyrektor, zaproszeni nauczyciele oraz rodzice. Bal rozpoczął się od poloneza w wykonaniu trzecioklasistów. Następnie mogliśmy obejrzeć krótki montaż słowno – muzyczny, który był formą podziękowania uczniów za trud i pracę nauczycieli oraz rodziców. Z wielką przyjemnością wysłuchaliśmy piosenek w wykonaniu Aleksandry Chraboł, Justyny Szewczyk, Aleksandry Wiśniewskiej czy Eryka Najduchowskiego. Swój talent muzyczny zaprezentowali również Mikołaj Marcinkiewicz, Filip Siudziński i Mikołaj Walczak. Jednak największym hitem tej części balu był Grek Zorba – taniec w wykonaniu grupy chłopców. Występy taneczno – muzyczne przeplatały się z dowcipnymi wierszami podsumowującymi trzyletni okres nauki.

    Zabawa na balu trwała do godz. 23. Uczniowie wraz z nauczycielami bawili się wspólnie przy dźwiękach różnorodnej muzyki, zarówno tej bardzo młodzieżowej, jak i tej ,,starszej”. Częste wężyki i kółeczka świadczyły o wspólnej, dobrej zabawie.

 

  Autor: A. Iwańska

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

Wykaz podręczników na rok szk. 2009/2010

    Kiermasz w szkole 17.06 godz. 8.00 – 15.30 i 18.06 godz. 13.00 – 18.00

    Wykaz podręczników

 

Maj 2009 r.

Rajd: Os. Głębiów -> Siczki.

    Nareszcie nadeszła sobota. To właśnie dzisiaj miał odbyć się rajd organizowany przez panią Beatę Plutkę. Pogoda nie była taka, jaką sobie wyobrażaliśmy, gdyż, niestety, padał deszcz. Kilku uczestników zrezygnowało z brania udziału w rajdzie, lecz ci, którzy postanowili stawić czoła przeciwnościom losu, wyszli na tym zdecydowanie lepiej.

    Wielu ludzi ceni sobie punktualność, dlatego też większość przybyła na ustaloną godzinę. Zaraz po dojechaniu na miejsce zbiórki (os. Gołębiów), dowiedzieliśmy się, że jest nas czternaścioro plus czworo nauczycieli „dowodzących” całą wyprawą: panowie Paweł Brzeziński i Łukasz Bełtowicz oraz pani Monika Czubak i Beata Plutka. Zostaliśmy pozytywnie zaskoczeni, ponieważ dokładnie w chwili ruszenia słońce wyjrzało zza chmur. Zgrana grupa i idealna pogoda, to jest to, co wszyscy lubią. Zapowiadał się przepiękny dzień.

    Nie narażając naszego bezpieczeństwa, nasz przewodnik pan Paweł Brzeziński wybrał troszeczkę dłuższą drogę, dzięki której ominęliśmy ruchliwą trasę samochodową. Bezpieczni, z dala od pojazdów mechanicznych, mogliśmy sobie pozwolić na różne wariacje, gdyż polną dróżką, którą jechaliśmy, poruszały się tylko nasze rowery. Chłopcy, chcąc zaimponować, zaczęli pokazywać maksymalną prędkość, z jaką są w stanie się poruszać, co skończyło się uszkodzeniem jednego z rowerów – niestety, mojego. Szybka pomoc naszej złotej rączki – Jakuba Gazdy – pomogła ozdrowieć mojemu „rumakowi” i mogliśmy kontynuować rajd.

    Po długiej męczącej drodze, wreszcie dojechaliśmy do pierwszego przejazdu kolejowego. Zatrzymaliśmy się, aby chwilę odpocząć, gdyż jeden z uczestników wyprawy nie miał siły, aby dalej jechać. Gdy popatrzyliśmy na jego rower, zrozumieliśmy, co było powodem jego kłopotów. Przebita opona. Postój trwał godzinę. W tym czasie wychowawcy urządzili nam konkurs. Startowało w nim 5 osób. Myślę, że warto pominąć miejsca, jakie wszyscy zajęli, gdyż najważniejszy był udział i dobra zabawa.

    Jadąc dalej, pogoda płatała nam coraz większe figle. Raz wychodziło słońce, ogrzewając nas do granic możliwości, a za chwilę chowało się za chmury. Wjechaliśmy do lasu. Niestety, okazało się to katastrofą. W rowerze pani Moniki Czubak zerwał się łańcuch. Przerwa trwała 35 minut. Niestety – tym razem nie udało się nic zrobić i nasza opiekunka musiała wrócić do Radomia pociągiem.

    Czas płynął, a my jechaliśmy. Dowiedzieliśmy się, że niedługo będziemy na miejscu. Tym razem bez żadnych dodatkowych przygód dojechaliśmy na miejsce. Okrążyliśmy zalew i zatrzymaliśmy się na postój.

    Wielu z nas w celu rozprostowania kości postanowiło wchodzić na drzewa. Jednak szybko zostaliśmy pouczeni, iż jest to niebezpieczne. Gdy pani Beata „prawiła nam kazanie”, ktoś postanowił jednak wdrapać się na drzewo. Był to „Misiu” – jeden z naszych znajomych. Wszedł zdecydowanie najwyżej ze wszystkich, ale szybko postanowił zejść, gdyż wiedział, że samotna zabawa nie jest przyjemna. Przy schodzeniu jedna z gałęzi się złamała i…. bum. Upadł na ziemię, a może raczej „ześliznął” się z drzewa. Wszyscy zaczęli się z niego śmiać, na szczęście nie stało mu się nic poważnego. Najwidoczniej ma kości ze stali i miejmy nadzieję, że jeszcze nie raz pomogą mu przetrwać trudności, jakie postawi przed nim los.

    Była już czternasta (planowana godzina zakończenia rajdu), więc postanowiliśmy ruszyć w drogę powrotną. Tym razem nic się nie działo. Żadnych zepsutych rowerów i postojów, tylko przyjemna, szybka jazda. Czas i pogoda nas goniły. Kiedy dojechaliśmy na os. Gołębiów, zaczął padać deszcz. Byliśmy na to jednak przygotowani. Wyjęliśmy płaszcze lub kurtki przeciwdeszczowe i popędziliśmy do domów.

 

  Autor: Dominik "Mroczny" Pakosz, kl. 2gB

 

Rozmowy kwalifikacyjne do klasy "0"

    Rozmowy kwalifikacyjne do klasy "0" będą prowadzone:

    25.05 (poniedziałek)od godz. 14.30 dla dzieci, których nazwiska zaczynają się na literę od A do L

    26.05 (wtorek) od godz. 14.30 dla dzieci, których nazwiska dzieci zaczynają się na literę od Ł do Z.

    Na rozmowy zapraszamy dzieci wraz z rodzicami.

 

Luty 2009 r.

Rajd: Os. Głębiów -> Siczki.

    Kolejnym celem zainteresowanych sztuką uczniów naszej szkoły był teatr „Roma” i musical „Upiór w operze”. Nie przestraszyła nas sroga zima. Chętnych było około 100 osób!!! Więc tym razem do Warszawy udały się dwa wypełnione po brzegi autokary. Wyjechaliśmy o godzinie 14.30, aby spokojnie dojechać na przedstawienie. Mieliśmy około półtorej godziny czasu wolnego i większość wykorzystała ten czas na zaspokojenie głodu.

    O godzinie 19.00 zasiedliśmy wygodnie w teatralnych fotelach i już byliśmy gotowi na niezwykłą przygodę…

    Sztuka rozpoczęła się od licytacji żyrandolu (numer 666), który przed laty spowodował słynną katastrofę w tajemniczej historii Upiora w operze. Zapalony żyrandol powraca na swoje dawne miejsce.

    Trwa próba. Dotychczasowy właściciel oznajmia zespołowi, że sprzedał teatr panom Firmin i Andre. Nowi dyrektorzy proszą primadonnę Carlottę o wykonanie arii z III aktu opery. Jej popis przerywa oberwanie kurtyny. Zespół podejrzewa, że za wypadkiem stoi Upiór tej opery. Carlotta ma dosyć podobnych „wypadków” i wychodzi. Zastępuje ją Christine i śpiewa niespodziewanie dobrze. To podobno zasługa jej zagadkowego mistrza. Po próbie do garderoby nowej gwiazdy wchodzi jej stara miłość Raoul. Po jego wyjściu ujawnia się zazdrosny „mistrz” i zabiera Christine do swojego królestwa. Po ich spotkaniu dyrektorzy zaczynają dostawać niejasne listy, w których autor domaga się loży nr 5 do własnej dyspozycji, oraz każe, aby to Christine dostała główną rolę. Podczas premiery Raoul prowokacyjnie zajmuje lożę nr 5. Przedstawienie przerywa znaleziony trup Buqueta, a podczas ukłonów na scenę spada żyrandol.

    II akt rozpoczyna się od wielkiego balu, na którym okazuje się, że Christine i Raoul są zaręczeni. Zabawę przerywa pojawienie się Upiora, utrzymującego, że dziewczyna należy cały czas do niego. Dyrektorzy otrzymują kolejne listy ze wskazówkami dotyczącymi obsady. Christine nie chce mieć z tym nic wspólnego i udaje się na grób do swojego ukochanego ojca. Tam dochodzi do walki między Upiorem a Raoulem. W dniu premiery wspierany przez policję Raoul zastawia w teatrze pułapkę przeciw Upiorowi, lecz i tak nie udaje się go schwytać. Po premierze Madame Giry (nauczycielka baletu) zaprowadza Raoula do kryjówki Upiora, tam znajduje Christine. Upiór jest przekonany, że dziewczyna nie jest w stanie go pokochać ze względu na szpetotę twarzy. Christie jednak wyglądu nie uważa za najważniejszy, liczy się tylko wnętrze. W tym momencie Raoul pada ofiarą lasso. Upiór stawia ultimatum: życie wicehrabiego za dozgonną miłość Christine. Dziewczyna daje wyraz współczucia dla Upiora i… całuje go. Zdumiony tym gestem Upiór pozwala obojgu narzeczonym odpłynąć.

    Doskonała znajomość tekstu, choreografia, mimika, scenografia, światło, stroje i muzyka sprawiła, że przedstawienie wciągało i zapierało dech w piersiach. Warto dodać, że w przedstawieniu wystąpiło wiele niedających się opisać efektów specjalnych. Większość gimnazjalistów uważała „Upiora w operze” za świetny spektakl. Niektórzy natomiast porównywali go ze „Skrzypkiem na dachu” i zauważali niewielkie braki, np. w zrozumieniu niektórych słów w piosenkach śpiewanych przez kilka osób jednocześnie.

    Jednak przeważająca grupa uczniów pyta już o kolejny wyjazd. Mamy nadzieję, że będzie on jeszcze w tym roku szkolnym.

 

  Autor: Milena Jarosz, kl. 1gD

 

Pierwszy etap Konkursu Czytelniczego "Czytanie jest podróżą"

    6 lutego w PG nr 13 odbył się pierwszy etap I Regionalnego Konkursu Czytelniczego dla szkół gimnazjalnych pt.: „Czytanie jest podróżą”. Z pośród uczniów reprezentujących naszą szkołę do finału zakwalifikowali się: Bartek Chojnacki i Karol Popławski.

    Gratulujemy!

    Finał odbędzie się 30 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

    Trzymamy kciuki.

 

Styczeń 2009 r.

II etap VII Regionalnego Konkursu Ortograficznego

    9 stycznia 2009 r. o godz. 15.00 w Zespole Szkół Budowlanych w Radomiu przy ul. Kościuszki odbył się II etap VII Regionalnego Konkursu Ortograficznego organizowanego przez Rodon. Wzięło w nim udział po trzech reprezentantów szkoły podstawowej i gimnazjum. Zwycięsko przez zawiłości polskiej ortografii przeszli i trafili do III – ostatniego już etapu – uczniowie:

  • Daniel Nagrodzki kl. 6a, opiekun Anna Gralec,
  • Anna Ziomek kl. 2gc, opiekun Beata Kowalska,
  • Anna Kaczmarska kl. 3gb, opiekun Irmina Warmiak,
  • Magdalena Sala kl. 3gb, opiekun Irmina Warmiak.

    20 lutego zmierzą się z kolejnymi niełatwymi dyktandami. Mamy nadzieję, że tym razem również nie zawiodą! Trzymamy kciuki!

 

Grudzień 2008 r.

II etap VII Regionalnego Konkursu Ortograficznego

    W środę 10 grudnia w bibliotece szkolnej odbyły się eliminacje do I Regionalnego Konkursu Czytelniczego dla szkół gimnazjalnych pt.: „Czytanie jest podróżą” organizowanego przez Radomski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

    Jego ideą jest promowanie czytelnictwa. Doskonalenie umiejętności czytania i rozumienia tekstu literackiego, rozwijanie wyobraźni i kreatywności oraz pogłębianie znajomości literatury, a także kształtowanie wrażliwości na piękno słowa – to cele naszego przedsięwzięcia, alternatywnego wobec kultury obrazkowej. Rozbudzając pasje czytelnicze uczniów, nawiązujemy do akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

    Uczniowie mieli do wyboru dwie kategorie powieści:

  1. fantastyczne i przygodowe
    • J.R.R. Tolkien – „Drużyna Pierścienia”
    • J.R.R. Tolkien – „Dwie wieże”
    • A. Sapkowski – „Ostatnie życzenie”
    • A. Sapkowski – „Miecz przeznaczenia”
  2. obyczajowe
    • L.M. Montgomery – „Ania na uniwersytecie”
    • L.M. Montgomery – „Ania z Szumiących Topoli”
    • M. Musierowicz – „Kwiat kalafiora”
    • M. Musierowicz – „Pulpecja”

    W naszych szkolnych eliminacjach wzięło udział pięcioro uczniów. Testy sprawdzające znajomość wybranych utworów przygotowały panie Irmina Warmiak – nauczyciel polonista oraz pani Emilia Kowalska – nauczyciel bibliotekarz.

    Oto lista uczestników konkursu i liczba zdobytych przez nich punktów:

  • Bartłomiej Chojnacki kl. 2gB - 66p./80
  • Milena Jarosz kl. 1gC - 65p./80
  • Karol Popławski kl. 3gA - 57p./80
  • Wiktoria Szczepanowska kl. 1gC - 54p./80
  • Nico Meroń kl. 3gC - 49p./80

    Cztery osoby z największą liczbą punktów uzyskanych na teście ze znajomości treści książek wybranej kategorii będą reprezentowały naszą szkołę w pierwszym etapie I Regionalnego Konkursu Czytelniczego, który odbędzie się 6 lutego 2009 roku o godz. 15:00 w PG nr 13 w Radomiu ul. 25 Czerwca 79.

 

Jubileusz 15 - lecia powstania szkoły.

    4.12.2008 obchodzimy jubileusz 15-lecia powstania szkoły. O godz.11.00 odprawiona będzie w Kościele Dobrego Pasterza przy ulicy Gębarzewskiej Msza Święta pod przewodnictwem księdza biskupa Zygmunta Zimowskiego.

    Po Mszy Świętej dalsze uroczystości w szkole z udziałem zaproszonych gości.

    5.XII powtórzenie programu artystycznego dla wszystkich uczniów.

 

Listopad 2008 r.

Konkurs Recytatorski "Spotkanie z poezją"

    W dniach 19-20 listopada 2008 roku (środa-czwartek) w bibliotekach szkolnych odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego „Spotkanie z Poezją”.

    Organizatorem konkursu był nauczyciel bibliotekarz Emilia Kowalska.

    Sprawozdanie ze Szkolnego Konkursu Recytatorskiego pt.: „Spotkanie z Poezją”

 

  Autor: Emilia Kowalska

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

WYJATKOWY WIECZÓR W TEATRZE ŻYDOWSKIM

    7 listopada 2008 r. rozpoczęliśmy kolejny cykl wyjazdów na przedstawienia teatralne. Już trzeci rok możemy cieszyć się możliwością obcowania z kulturą wysoką podczas wizyt w warszawskich teatrach. Tym razem ten piątkowy wieczór spędziliśmy w Teatrze Żydowskim na spektaklu „Skrzypek na dachu”. Chętne osoby z gimnazjum pod opieką nauczycielek, wyruszyły z Radomia o godzinie 14.00, aby na spektakl zdążyć przed czasem.

    W rolach głównych wystąpili : Adam Koziołek i Alina Świdowska wcielając się w postać Tewiego i Gołdy. Wystąpiła również wszystkim znana z seriali Karolina Borkowska, która zagrała jedną z najmłodszych córek.

    „Skrzypek na dachu” opowiada o Żydach, ich religii i kulturze. Akcja spektaklu dzieje się w Anatewce, małej wiosce na Ukrainie. Tewie Mleczarz chce wydać za mąż swoje córki. One jednak nie zgadzają się z propozycjami swatki i szukają prawdziwej miłości. Tewie musi wybrać, czy żyć zgodnie z tradycją, czy cieszyć się szczęściem ukochanych córek. Owa tradycja zostanie później złamana przez trzy śluby córek Mleczarza : Cejtł z niebogatym krawcem, Hudł z pochodzącym z poza wioski Perczykiem (ich ślub nie odbył się w Anatewce) i Chawy z Fietką, który nie był Żydem. Spektakl kończy się sceną wysiedlenia mieszkańców Anatewki przez wojska carskie. Doskonała znajomość tekstu, choreografia, mimika, scenografia, światło, stroje i muzyka sprawiła, że przedstawienie wciągało i zapierało dech w piersiach. Zapełniona po brzegi widownia była pełna podziwu i nagrodziła grę aktorów gromkimi brawami.

    Spektakl dał mi wiele do myślenia i – jeśli nadarzy się okazja –z przyjemnością obejrzę go ponownie.

    Z niecierpliwością czekam tez na kolejne niezwykłe przeżycia na deskach teatru. Już wkrótce wyjazd na „Upiora w operze” do Teatru Roma. Chętnie znów podzielę się swoimi wrażeniami.

 

  Autor: Milena Jarosz kl. I „c

 

Stypendium dla Adrianny Mendyk

    Kapituła Stypendium im. Antoniego Czorta i Kazimierza Paździora ustanowionego Uchwałą Nr 593/2005 Rady Miejskiej w Radomiu z dnia 28 lutego 2005 roku przyznała 24 listopada 2008 roku uczennicy klasy 4c Adriannie Mendyk Stypendium im. Antoniego Czorta i Kazimierza Paździora w edycji 2008/2009 w wysokości 1250 zł. Ada trenuje pływanie w Klubie Sportowym „Wodnik”. Na mistrzostwach Polski 10-latków zdobyła dwa srebrne medale: na 50m stylem klasycznym i 100m stylem zmiennym.

 

  Autor: I. Warmiak

 

Sukcesy naszych uczniów

    Uczniowie naszej szkoły podstawowej – Antoni Kochanowski kl. 1a i Tymoteusz Warmiak kl. 1c z powodzeniem startowali tej jesieni na zawodach pływackich dla Mazowsza. Chłopcy trenują w Klubie Sportowym „Perła”.

    6 listopada 2008 roku brali udział w I rundzie Sportowego Talentu Pływackiego 7-8-latków odbywającego się w Raszynie. W pływaniu stylem dowolnym (kraulem) na 25m Tymek zajął III miejsce, natomiast Antek miejsce VI. W konkurencji pływania stylem klasycznym (żabką) na 25m Tymek zdobył srebro, Antek brąz. Złoto udało się wywalczyć w tych zawodach Tymoteuszowi w pływaniu na grzbiecie na 25m.

    11.listopada Tymoteusz brał udział w Otwartych Zawodach Pływackich z okazji Święta Niepodległości o puchar burmistrza Sochaczewa. Zajął II miejsce w konkurencji 50m stylem dowolnym i III miejsce e pływaniu na grzbiecie na 50m.

    22 listopada w Józefowie odbyła się II runda Sportowego Talentu Pływackiego 7-8–latków. W konkurencji 25 stylem dowolnym Tymek uplasował się na IV miejscu, a Antek na V. W pływaniu klasycznym na 25m Tymek zajął II, a Antek IV miejsce. Na grzbiecie 25m Tymek zajął miejsce IV, Antek VII.

    Są to pierwsze sukcesy naszych młodych pływaków: 7 medali w dwa tygodnie! Życzymy dalszych sukcesów!

 

  Autor: I. Warmiak

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

Konkurs ortograficzny

    19 i 20 listopada 2008 roku odbył się etap szkolny VII Regionalnego Konkursu Ortograficznego dla klas 5-6 szkoły podstawowej i 1-3 gimnazjum. Wzięły w nim udział 34 osoby, które miały za zadanie zmierzyć się z tylko na pozór łatwymi tekstami.

    Dyktando dla uczniów klas 5-6 szkoły podstawowej

    Dziadek Hilary miał talent prawdziwego humorysty. Nawet niezbyt zabawną historię umiał opowiedzieć w taki sposób, że wszyscy słuchacze najpierw cicho chichotali, by w końcu wybuchnąć rechotem prowadzącym aż do bólu brzucha. Dziadek był chirurgiem, zatem najwięcej jego wspomnień dotyczyło chorób, szpitalnego hałasu, psychiki pacjentów i przygłuchego kolegi, z którym pracował w Chełmie. Kochaliśmy spotkania z Hilarym, każdy cenił jego poczucie humoru, ciepły uśmiech. Słuchaliśmy go tym chętniej, że umiał też niemal w natchnieniu opowiadać o architekturze, sławnych gmachach i całym humanistycznym dziedzictwie Europy. Prawdę mówiąc, był przy tym obżartuchem, dla którego fachowo przygotowany schab z chrzanem i chłodnik były równie ważne jak harmonia i proporcje piramidy Cheopsa w Egipcie.

    Dyktando dla uczniów gimnazjum

    Na Stadionie Dziesięciolecia kłębi się tłum Polaków, Rosjan, Ukraińców, ludzi z Azji, Dalekiego Wschodu. Bądź uważny, bo nie brak tam złodziei, którzy, ukradłszy ci portmonetkę, znikną bez śladu. Za to kupisz wszystko, a każda oferowana rzecz będzie tańsza niż w hipermarketach. Dostaniesz rosyjski kawior i mało używaną plastikową szczękę, wietnamski rower do jednorazowego użycia i produkowane w podwarszawskich Łomiankach adidasy żywo przypominające oryginalne produkty marki Adidas. Chętnie i niedrogo sprzedadzą ci wiązkę petard robiących nieprawdopodobny huk, świece dymne, które niczym mgła przesłonią pół miasta, srebrne dwuzłotówki sprzed drugiej wojny światowej, tylko trochę porysowane okulary dla krótkowidza. Wróżka na poczekaniu przepowie ci, że zawsze będziesz piękna i młoda, a wakacje spędzisz na Lazurowym Wybrzeżu w towarzystwie przystojnego bruneta. Możesz również zjeść zimną pieczoną kiełbaskę i popić ją ciepłą colą.

    Kupiwszy co trzeba, pełna wrażeń, z ciężkim żołądkiem i lżejszym portfelem, wrócisz do domu pełna niezapomnianych wrażeń, jakie może ci oferować tylko praski stadion. W żadnym luksusowym sklepie nie znajdziesz tylu atrakcji, nie będziesz mogła choćby zagrać w trzy kubki, która to hazardowa gra nieuchronnie i błyskawicznie uwolni cię od nadmiaru gotówki.

    W kategorii klas szkoły podstawowej do kolejnego etapu – międzyszkolnego – zakwalifikowali się:

  • Daniel Nagrodzki kl. 6a, opiekun Anna Gralec,
  • Karolina Wójcikowska kl./ 6a, opiekun Anna Gralec,
  • Katarzyna Darecka kl. 6b, opiekun Patrycja Skwira.

    W kategorii klas gimnazjalnych najlepsze okazały się:

  • Anna Ziomek kl. 2c, opiekun Beata Kowalska,
  • Anna Kaczmarska kl. 3b, opiekun Irmina Warmiak,
  • Magdalena Sala kl. 3b, opiekun Irmina Warmiak.

    II etap VII Regionalnego Konkursu Ortograficznego organizowanego przez Rodon odbędzie się 9 stycznia 2009 r. o godz. 15.00 w ZSB w Radomiu przy ul. Kościuszki.

    Etap szkolny przygotowały i przeprowadziły:

  • Dorota Nowak
  • Edyta Pawlak
  • Patrycja Skwira
  • Irmina Warmiak

 

  Autor: I. Warmiak

 

Październik 2008 r.

Dzieło Fundacji Nowego Tysiąclecia

    Sprawozdanie

    Lista uczniów i opiekunów biorących udział w zbiórce