Czerwiec 2012r.

 Informujemy, że w dniach 25 - 26 czerwca odbędzie się w szkole sprzedaż podręczników.

Wykaz podręczników na rok szkolny 2012/2013

 

 

Międzyszkolny Angielski Festiwal Teatralny

    W dniu 18.06.2012 roku uczniowie klas trzecich nauczania zintegrowanego wzięli udział w Międzyszkolnym Angielskim Festiwalu Teatralnym, organizowanym przez PSP nr 25 w Radomiu. Z ogromnym zaangażowaniem zagrali w sztuce pt.:”Puss in boots”.

    Komisja doceniła wysiłek młodych aktorów i nagrodziła ich pierwszym miejscem !

    To już kolejny w tym roku sukces trzecioklasistów w dziedzinie języka angielskiego. W Regionalnym Konkursie Języka Angielskiego „Teddy” w dniu 18.04.2012 także zajęli czołowe lokaty: I miejsce- Zosia Kubala 3A , II miejsce- Adam Kobiela 3A oraz Mikołaj Czerwiński 3C .

    Gratulujemy !!!

 

 

Podsumowanie zbiórki na budowę szkoły w Togo

    Trwa budowa pomnika wdzięczności Janowi Pawłowi II, którym będzie szkoła w TOGO nosząca Jego Imię.

    Podczas trzech kwest w naszej szkole zebraliśmy w sumie – 2150 złotych (560zł+625zł+965zł). Jest to gest solidarności z potrzebującymi pomocy i otwieranie okna na świat afrykańskim dzieciom.

    Bardzo dziękujemy tym wszystkim, którzy włączyli się w realizację naszego beatyfikacyjnego postanowienia.

    Autorzy: Jolanta Nowak, Małgorzata Kopera

 

 

ZSI ma swoją strefę kibica EURO 2012

    Nie wszyscy mogą dotrzeć do Radomskiej Strefy Kibica aby obserwować mecze i dopingować polskiej drużynie. W Zespole Szkół Integracyjnych w Radomiu otworzono więc mini strefę kibica. Uczniowie cały czas śledzą na wielkim ekranie rozgrywki grupowe, kibicują i dopingują ulubionym drużynom piłkarskim. Nie zabrakło więc ceremonii otwarcia, meczu inauguracyjnego Polska – Grecja i Ukraina – Szwecja, najciekawszych bramek i przybliżenia sylwetek czołowych piłkarzy, a co najważniejsze kibicowania fair play.

     Dzień 12 czerwca – kiedy to wszyscy oczekiwali na mecz Polska – Rosja, był dniem biało – czerwonym. Panie dyrektor, nauczyciele i wszyscy uczniowie przybrali barwy narodowe. Były więc stroje, koszulki, flagi, wuzele i okrzyki: „Do boju Polsko”!

     Teraz czekamy na mecz i walkę naszej drużyny PSP 14, która w MINI Euro 2012 wystąpi w barwach Anglii. Liczymy na Was chłopaki.

 

     

     

     

 

 

Finał szkolnego konkursu historycznego „Nasza ojczyzna”

    6 czerwca 2012r. odbył się finał szkolnego konkursu historycznego „Nasza ojczyzna”, którego celem było propagowanie i poszerzanie wiedzy o polskich symbolach narodowych oraz kształtowanie postaw patriotycznych uczniów.

Po więcej informacji zapraszamy

    Walczyły ze sobą, wyłonione we wstępnych eliminacjach, czteroosobowe drużyny klas czwartych:

• A : Anna Nowak, Aleksandra Szester, Antoni Kochanowski, Bartosz Pachniewski;

• B: Kamila Dusza, Natalia Hensoldt, Piotr Poterała, Mikołaj Wiśniewski;

• C: Agnieszka Białek, Eliza Grabarczyk, Patryk Pytlarz, Barbara Wólczyńska.

Rywalizacja obejmowała sześć rund zadaniowych: puzzle, krzyżówka, seria pytań, kalambury, zabytki, mapa. Walka była wyrównana. Zawodnicy prezentowali wysoki poziom wiedzy na temat symboli narodowych. Po dogrywce najlepszy okazał się zespół klasy czwartej C. Drugie miejsce zajęła drużyna klasy czwartej A, trzecie – klasy czwartej B.

    Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom: Agnieszce Białek, Elizie Grabarczyk, Patrykowi Pytlarzowi i Barbarze Wólczyńskiej serdecznie gratulujemy.

Organizatorzy: Grażyna Ferenc, Justyna Przydatek, Aneta Tarnowska

 

III Radomski Piknik Naukowy

    2 czerwca 2012 roku odbył się "III Radomski Piknik Naukowy". Można było na nim zobaczyć wiele ciekawych pokazów z różnych dziedzin nauki. W tym roku również nasza szkoła przygotowała dwa stoiska.

    Stoisko znajdujące się w holu przed Salą Koncertową przygotował pan Jarosław Dąbrowski wraz z uczniami z gimnazjum. Można było tam pojeździć na poduszkowcach różnych rozmiarów skonstruowanych przez naszych gimnazjalistów. Największym powodzeniem cieszył się poduszkowiec o średnicy 120 cm zbudowany przez Karola Gałczyńskiego i Szymona Warmiaka z klasy 3gA. Wiele osób skusiło się na taką małą, ale szaloną przejażdżkę. Oto fragment wywiadu z panem J. Dąbrowskim przeprowadzonym przez TV Dami: "Poduszkowiec z odkurzacza – to wcale nie takie trudne. Wystarczy rurę do odkurzacza podłączyć odwrotnie, czyli do otworu wydmuchu i wtłoczyć to powietrze pod spód poduszkowca. Taki zestaw jest w stanie unieść się mniej więcej centymetr na ziemię - mówi Jarosław Dąbrowski, nauczyciel fizyki z PG nr 14 – Uniesie nawet dorosłą osobę. Sprawdzałem! – zapewnia pan Jarosław."

    Drugie stoisko przygotowała pani Izabela Pacocha wraz z uczniami z naszej szkoły podstawowej. Można było na nim obejrzeć modele samochodów, samolotów, helikopterów i szybowców zbudowane przez jej podopiecznych. Wyświetlano też pokaz zdjęć z konkursów modelarskich. Każdy mógł zapoznać się z dyplomami, sprawozdaniami z konkursów i zdjęciami małych konstruktorów.

    Nasza szkoła zaprezentowała się z najlepszej strony. Mimo że było wietrznie i zimno, na obu stoiskach zawsze tłoczyli się chętni do obejrzenia i wypróbowania eksponatów.

Autor: Szymon Warmiak

 

   Akcja „Warto Być Dobrym” zakończona.

   1 czerwca 2012 w Zespole Szkół Integracyjnych podsumowano i zakończono akcję „Warto Być Dobrym” prowadzona przez Stowarzyszenie Przyjazna Szkoła.

   Uczniowie PSP 14 i PG 14 od lutego do czerwca spełniali dobre uczynki. Działali w trzech zakresach:

  • ja i bliźni
  • ja i grupa, społeczność
  • ja i świat

   Do akcji przystąpiło 54 uczniów, którzy bardzo prężnie, wspierani przez wychowawców, nauczycieli i rodziców pomagali innym i czynili dobro. Dobre uczynki były różne – od pomocy kolegom w lekcjach, pomocy mamie w domu czy sąsiadce, po zbiórki ubrań, zbiórkę pieniędzy na szkołę w Togo, zbiórkę i segregację odpadów.

   Spośród wolontariuszy wyłoniono 13 finalistów – ludzi OKI.

   I choć nie o nagrodę tu chodzi, to jednak…

   Pani Dyrektor ZSI wylosowała główną nagrodę – rower, który trafił w ręce jednego z najmłodszych uczestników akcji Macieja M.

 

     

 

Maj 2012r.

III miejsce  i wyróżnienie dla Oli Wieczorek

 

    W dniu 15.V.12r. odbył się IX Regionalny Przegląd Dorobku Artystycznego Dzieci i Młodzieży pod patronatem Prezydenta Miasta Radomia oraz Dyrektora Kuratorium Oświaty w Warszawie, Delegatura w Radomiu. W przeglądzie tym uczestniczyła Aleksandra Wieczorek uczennica kl. IIIc Zespołu Szkół Integracyjnych, zajmując III miejsce w Prezentacjach Wokalnych. Ola otrzymała również wyróżnienie w IX Ogólnopolskim Integracyjnym Konkursie Piosenki „Śpiewajmy razem”, który odbył się w Radomiu 14.V.12r.

    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

 

 

  Zajęcia edukacyjne z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej

    22 maja 2012r. odbyły się w naszej szkole zajęcia edukacyjne z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. W „szkoleniu" uczestniczyli uczniowie klas czwartych. Pokaz połączony z pogadanką przeprowadzili słuchacze radomskiego „MEDYKA”. Uczniowie biorący udział w zajęciach warsztatowych mogli spróbować swoich sił udzielając pierwszej pomocy koledze i specjalistycznemu fantomowi. Uczyli się sprawdzania przytomności, sprawdzania oddechu, układania poszkodowanego w pozycji bocznej, oddechów ratowniczych i uciskania klatki piersiowej. Największym zainteresowaniem cieszyły się ćwiczenia z fantomem edukacyjnym i nauka bandażowania

     Bardzo dziękujemy uczniom I klasy ratownictwa medycznego Zespołu Policealnych Szkół Medycznych za przygotowanie zajęć. Pokazali nam, że bez względu na wiek, każdy może nieść pomoc drugiemu człowiekowi.

Autor: Grażyna Ferenc

     

     

 

 

 

II Zawody Gimnastyczne

    17 maja 2012 r. w Zespole Szkół Integracyjnych odbyły się II Zawody Gimnastyczne dla dziewcząt z klas IV – VI. Cel zawodów to popularyzacja gimnastyki wśród uczniów. Organizatorami były p. Karolina Borczuch oraz p. Beata Plutka. Nad sprawnym przebiegiem czuwali również nauczyciele wychowania fizycznego p. Kamil Sokołowski, p. Wojciech Nowak oraz p. Łukasz Bełtowicz.

    Po uroczystym otwarciu dokonanym przez panią wicedyrektor Elżbietę Kowalczyk przed publicznością wystąpiły uczennice klasy 2b i 2c szkoły podstawowej. Dziewczęta przedstawiły układ taneczny z wykorzystaniem lasek gimnastycznych przygotowany przez p. Beatę Plutkę. Następnie w układach gimnastycznych przy muzyce prezentowały się zawodniczki, które zostały przygotowane do zawodów przez p. Karolinę Borczuch i p. Kamila Sokołowskiego. W jury zasiedli: p. Izabela Czarnecka, p. Kamil Sokołowski oraz Paulina Duchnik – wielokrotna mistrzyni Radomia w gimnastyce.

    Zawody rozegrano w trzech konkurencjach, w których zwyciężyły następujące uczennice:

układ pojedynczy dowolny, kategoria klas IV:

I miejsce – Magdalena Jaroszek

II miejsce – Kinga Natorska

III miejsce – Anna Nowak

układ pojedynczy dowolny, kategoria klas V – VI:

I miejsce – Katarzyna Podkowa

II miejsce – Aleksandra Dziedzic

III miejsce – Wiktoria Przygodzka

układ dwójkowy dowolny:

I miejsce – Wiktoria Przygodzka + Aleksandra Dziedzic

II miejsce – Katarzyna Podkowa + Wiktoria Przygodzka III miejsce - Aleksandra Dziedzic + Katarzyna Podkowa

    W imprezie wzięło udział 15 uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14. Każda zawodniczka otrzymała pamiątkowy dyplom i upominek, a zwyciężczynie poszczególnych konkurencji również medale i nagrody rzeczowe. Na zakończenie pani wicedyrektor pogratulowała wszystkim uczestniczkom zawodów oraz wręczyła pamiątkową statuetkę wybranej przez siebie zawodniczce, podkreślając, że wybór najlepszej był bardzo trudnym zadaniem – nagrodę otrzymała Magdalena Jaroszek z kl. 4a. Uczennica wyróżniła się nie tylko umiejętnościami gimnastycznymi, ale również uśmiechem goszczącym na jej twarzy. Tak liczne nagrody były możliwe dzięki pomocy Rady Rodziców, p. Szymona Pyrki z salonu rowerowego „Rodex” oraz organizatorkom.

    Zawody gimnastyczne zostały zorganizowane w naszej szkole po raz drugi. Publiczność, którą tworzyli rodzice oraz uczniowie wspierający swoje koleżanki, była pod wrażeniem umiejętności gimnastycznych zaprezentowanych przez zawodniczki. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja tej imprezy.

    Autor: Beata Plutka

 

        

     

 

 

Spotkanie w Povoacao na wyspie Sao Miguel

W dniach 4 – 13 maja 2012 r. odbył się drugi już wyjazd związany z programem „Uczenie się przez całe życie – Comenius”. Tym razem sześcioro uczniów gimnazjum w Zespole Szkół Integracyjnych w Radomiu wraz z czworgiem nauczycieli oraz panią dyrektor, udało się do małej miejscowości – Povoacao na wyspie Sao Miguel położonej na Atlantyku. Spędzili tam 9 dni, poznając zwyczaje, tradycje i kulturę mieszkańców wyspy. Głównym celem spotkania była wymiana informacji na temat wulkanów i migracji. Uczniowie wszystkich krajów (Polska, Portugalia, Francja, Turcja i Wielka Brytania) zaprezentowali bardzo ciekawe filmy oraz prace plastyczne dotyczące realizowanego tematu. Przy okazji młodzież zwiedziła wyspę. Miała okazję zobaczyć cudowne krajobrazy, niezwykle urokliwe miejsca, delfiny, wieloryby oraz gorące źródła. Uczniowie poznali wielu ludzi, zawarli przyjaźnie, być może na długie lata. Był to niesamowity tydzień i wszyscy z ogromnym żalem oraz łzami w oczach opuszczali Povoacao. Długo będą wspominać otwartość i gościnność gospodarz oraz serdeczną atmosferę podczas pracy w międzynarodowych grupach. Już dziś nie możemy doczekać się kolejnego spotkania z uczestnikami projektu, które odbędzie się w Polsce w październiku. Mamy nadzieję na utrzymanie zawartych znajomości przez długi, długi czas.

 

Rajd rowerowy do Bardzic

    Ponieważ zeszłoroczny rajd do Gulina cieszył się sporym zainteresowaniem wśród naszych uczniów, 12 maja nauczyciele wychowania fizycznego: Karolina Borczuch, Beata Plutka, Łukasz Bełtowicz i Kamil Sokołowski oraz Przemysław Barzycki (nauczyciel języka angielskiego) zorganizowali kolejną wyprawę rowerową. Celem były Bardzice znajdujące się około 30 km na południe od Radomia.

    W tegorocznym rajdzie wzięło udział 9 uczniów z naszej szkoły: Marta Seweryn, Marcel Rybiński, Filip Królikowski, Michał Nowak, Oskar Munik, Piotr Skoneczny, Aleksandra Olender, Cezary Piast i Wojciech Moczydłowski. Prawdopodobnie pozostałych chętnych odstraszyła niesprzyjająca, niestety, pochmurna pogoda.

    Gdy uczniowie z opiekunami dotarli do celu podróży, zwiedzili teren kościoła, a od pani Beaty Plutki dowiedzieli się faktów z historii miejscowości (m.in. tego, że kościół w całości został przeniesiony do Bardzic z Białobrzegów w 1957 r.). Następnie chłopcy wraz z nauczycielami udali się na pobliskie boisko i grali w piłkę nożną, a dziewczynki pozostały z opiekunkami na terenie kościółka. W drodze powrotnej w okolicach Trablic złapał nas niewielki deszczyk, więc zatrzymaliśmy się na chwilkę, aby przeczekać. Kiedy deszcz złagodniał, wyruszyliśmy dalej do Radomia.

    Pomimo niekorzystnej pogody zarówno uczniowie jak i nauczyciele uznali rajd za udany. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku odbędą się kolejne takie wyprawy.

Autor: Przemysław Barzycki

 

VIII Przegląd Twórczości Młodzieżowej „Pasterz i Ojciec”

    W czwartek 10 maja 2012 r. w Zespole Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II odbyło się uroczyste podsumowanie VIII Przeglądu Twórczości Młodzieżowej „Pasterz i Ojciec” z udziałem Jego Ekscelencji biskupa radomskiego Henryka Tomasika oraz zaproszonych gości: proboszcza parafii Chrystusa Dobrego Pasterza księdza Czesława Wawrzyńczaka, wicedyrektora Radio Plus Radom ks. dr. Stanisława Piekielnika, przedstawicieli Rady Rodziców.

    W tym roku w przeglądzie w etapie międzyszkolnym wzięło udział 116 uczestników ze szkół z Radomia i terenu diecezji (szkoły z Kazanowa, Pionek i Mleczkowa).

    Odbywający się już po raz ósmy konkurs ma na celu uczczenie pontyfikatu Jana Pawła II, pogłębienie wiedzy i zapoznaniu z twórczością Jana Pawła II, rozwijanie twórczości i wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży. W ramach przeglądu przeznaczonego dla szkół podstawowych i gimnazjów z diecezji radomskiej odbywają się cztery konkursy: plastyczny, literacki, recytatorski i wiedzy o Janie Pawle II w trzech kategoriach wiekowych.

    O naszym konkursie można znaleźć również informacje na stronach internetowych m.in.: EchodniaRadio Plus i Diecezja Radomska

WYNIKI KONKURSÓW

Autor: Irmina Warmiak

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

Kwiecień 2012r.

Etapy szkolne do VIII Przeglądu Twórczości Młodzieżowej „Pasterz i Ojciec”

    W kwietniu w naszej szkole odbywały się etapy szkolne do VIII Przeglądu Twórczości Młodzieżowej „Pasterz i Ojciec”. Zobacz WYNIKI w poszczególnych konkursach.

 

 

Inscenizacja o życiu i twórczości Janusza Korczaka

    Jednym z przedsięwzięć podjętych przez nauczycieli klas 1-3 w ramach Roku Janusza Korczaka, było przybliżenie tejże postaci uczniom klas młodszych. Uczniowie klas 1a, 2a i 2c wraz z nauczycielami przygotowali krótką inscenizację, którą w dniach 19 i 20 kwietnia 2012 roku zaprezentowali kolegom z klas 0-3. Opowiadając o tym wyjątkowym człowieku, na tle muzyki żydowskiej, dzieci wnosiły kolejno pudła oklejone szarym papierem z wizerunkiem Janusza Korczaka, z poszczególnych etapów jego życia. Ta wizualizacja zaciekawiła i pomogła w zapoznaniu się z postacią. Wszyscy w skupieniu i z zainteresowaniem obejrzeli inscenizację. Nawet najmłodsi zapamiętali, że był przyjacielem dzieci, troszczył się o nie i dla nich poświęcił swoje życie. Ta wiedza, to zasługa również wielu inicjatyw, które w ramach Roku Korczakowskiego podjęto w naszej szkole wśród uczniów klas 1-3. Między innymi: czytanie fragmentów „Króla Maciusia Pierwszego”, obejrzenie filmu o Januszu Korczaku, konkurs plastyczny-ilustracja do myśli Janusza Korczaka, skrzynka podziękowań, comiesięczny wybór „Wspaniałego”.

   

Organizatorzy: Walentyna Karbarz, Anna Murawska, Agnieszka Szewczyk

Autor: Walentyna Karbarz

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

VIII Przegląd Twórczości Młodzieżowej „Pasterz i Ojciec

  Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu diecezji radomskiej do udziału w VIII Przeglądzie Twórczości Młodzieżowej „Pasterz i Ojciec”, w ramach którego odbywają się: konkurs recytatorski, literacki, plastyczny i wiedzy o patronie naszej szkoły – Janie Pawle II.

Po więcej informacji zapraszamy TUTAJ

Arkusz zgłoszenia dostępny  TUTAJ

 

 

X Regionalny Konkurs Ortograficzny

    2 kwietnia 2012 r. o godz. 10.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się podsumowanie X Regionalnego Konkursu Ortograficznego i V Regionalnego Konkursu Czytelniczego organizowanych przez Radomski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

    W X Regionalnym Konkursie Ortograficznym wspaniale zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły podstawowej, którzy zostali laureatami. Eryk Waniek z kl. 6c zajął II miejsce, a Aleksandra Wnukowska z kl. 5d – zdobyła miejsce III. Uczniowie ci wykazali się doskonałą znajomością zasad ortograficznych i interpunkcyjnych, potrafili je wykorzystać w trakcie bardzo trudnego dyktanda.

    Finalistkami V Regionalnego Konkursu Czytelniczego zostały Małgorzata Giermakowska z kl. 5a i Anna Nagrodzka z kl. 5c. Zabrakło im tylko jednego punktu, by stanąć na podium. Uczennice, by wziąć udział w finale, musiały dwukrotnie zmierzyć się z często bardzo trudnymi pytaniami dotyczącymi lektur: Lucy Maud Montgomery „Błękitny zamek”, Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo” i „Czerwone krzesło” oraz Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel „Kosmita”. Dodatkowo przygotowały prezentacje jednej z wybranych książek spośród: Ulysses Moore’a „Antykwariat ze Starymi Mapami”, Eoina Colfera „Artemis Fowl”, Agnieszki Błotnickiej „Kiedy zegar wybije dziesiątą”, Agnieszki Błotnickiej „Czarna operacja”, Pawła Beręsewicza „Warszawa. Spacery z Ciumkami” i Michela Deona „Tomek i nieskończoność”.

    Laureatom i finalistom gratulujemy i życzymy szczęścia w kolejnych konkursach!

 

Autor: Irmina Warmiak

 

 

Konkurs Pieśni i Poezji patriotycznej

    Po raz dziewiąty Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej zorganizowała Konkurs Pieśni i Poezji patriotycznej dla uczniów wszystkich szkół z terenu diecezji radomskiej. Do etapu regionalnego, który odbył się 30 marca 2012 roku w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Słowackiego w Radomiu przystąpiło troje uczniów naszej szkoły: Kacper Kuszaj z klasy 4A, Nina Danisz z klasy 5A i Michał Piwoński z 3gD. Uczniowie trenowali pod okiem nauczyciela bibliotekarza pani Emilii Kowalskiej.

    Uczestnicy podjęli trud opanowania treści sześciu utworów o tematyce patriotycznej. Włożona w naukę recytacji praca zaowocowała wyróżnieniem dla Niny Danisz w kategorii klas 4-6 oraz I miejscem w kategorii klas gimnazjalnych dla Michała Piwońskiego.

    Finał konkursu odbył się 17 kwietnia 2012 roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Uczestnikami etapu diecezjalnego byli laureaci przesłuchań regionalnych. Tym razem nasz recytator Michał Piwoński również nie miał sobie równych. Jury przyznało mu I miejsce w kategorii klas gimnazjalnych dając mu tym samym przepustkę do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Krakowie.

    Gratulujemy serdecznie zwycięzcom!!!

 

Autor: Emilia Kowalska

 

 

Marzec 2012r.

XVI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Spotkanie z poezją”

    31 marca 2012 r. troje recytatorów w klas 1-3 naszej szkoły podstawowej brało udział w XVI Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Spotkanie z poezją i prozą dziecięcą” odbywających się w PSP 3 w Radomiu.

    Ania Piastowicz z kl. 1d, Julia Świniarska z kl. 2a i Jakub Oziębło z kl. 3b przygotowali na konkurs wiersze polskich poetów i fragmenty prozy. Doskonale sobie poradzili z piękną recytacją i, choć nie zajęli miejsc na podium, to należą im się wielkie gratulacje za pracę i odwagę stanięcia przed jury i licznie zgromadzoną widownią.

 

Autor: Irmina Warmiak

 

 

XVI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Spotkanie z poezją”

    24 marca 2012 roku w PSP nr 3 w Radomiu odbył się XVI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Spotkanie z poezją” dla uczniów klas 4-6 radomskich szkół podstawowych. Konkurs ten wymagał przygotowania wiersza polskiego poety i fragmentu prozy polskiego pisarza. Zadania tego podjęły się dwie nasze uczennice: Kamila Dusza z kl. 4b i Anna Nagrodzka z kl. 5c. Jury w składzie Małgorzata Noworol, Teresa Chołuj i Wojciech Ługowski doceniło wielu młodych recytatorów, w tym Anię Nagrodzką. Otrzymała wyróżnienie za wiersz Jana Brzechwy „Żuraw i czapla” i fragment prozy „Oto jest Kasia” Miry Jaworczakowej. Debiutantka Kamila Dusza wyrecytowała wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Moje wakacje” i fragment prozy Małgorzaty Budzyńskiej „Oto jest Kasia”.

    Gratulujemy obydwu uczennicom, które świetnie się spisały w czasie występu, i życzymy sukcesów na kolejnych konkursach!

 

Autor: Irmina Warmiak

 

 

"XVII Wiosenne Otwarte Mistrzostwa Łukowa”

    Uczniowie naszej szkoły – Oskar Natorski z kl. 4a i Tymoteusz Warmiak z kl. 4c – wzięli udział 23 marca 2012 r. w XVII Wiosennych Otwartych Mistrzostwach Łukowa. Chłopcy, którzy na co dzień trenują w sekcji pływackiej Perła Radom, przywieźli po dwa medale. Oskar zdobył dwa brązowe: za 100m stylem grzbietowym (czas 1:30.75) i 100m stylem klasycznym (czas 1:46.73). Tymek zdobył złoto na 100m stylem grzbietowym (czas 1:26.73) i brąz za 100m stylem dowolnym (czas 1:16.08).

 

Autor: Irmina Warmiak

 

 

 

Międzygimnazjalny Konkurs Czytelniczy "Czytać każdy może..."

    Pierwszego dnia wiosny silna grupa czytelników ZSI w składzie Przemysław Kaleta z klasy 3gD, Dominik Ługowski i Piotr Stanisławek z klasy 3gB udali się do zaprzyjaźnionego Gimnazjum nr 3, aby zmierzyć się 4 drużynami w konkursie czytelniczym. Nasi reprezentanci przeszli wcześniej eliminacje szkolne, którym był test ze znajomości lektur obowiązujących każdego uczestnika konkursu autorstwa pani Irminy Warmiak i pani Emilii Kowalskiej.

    Uczniowie pięciu radomskich gimnazjów zmierzyli walczyli o nagrody książkowe zmagając się w sześciu konkurencjach: test, koge-mogel, inscenizacja fragmentu wybranej książki, krzyżówka i reklama radiowa.

    Reprezentanci naszej szkoły walczyli bardzo dzielnie. Przez cały konkurs ich pozycja wahała się pomiędzy II a III miejscem. Przygotowana przez nich scenka dotyczyła fragmentu książki Henryka Sienkiewicza pt.: „Latarnik”. Szczególną uwagę zwrócił na siebie Piotrek Stanisławek wcielając się w postać konsula amerykańskiego.

    Ostatecznie nasza drużyna, zdobywając 18,5 punktów uplasowała się na II miejscu. Chłopcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki „Samotność bogów” Doroty Terakowskiej.

Autor: Emilia Kowalska

 

 

Z ortografią „pod rękę…”

    Dnia 12.03.2012r. odbył się szkolny konkurs ortograficzny dla klas drugich. Wszyscy uczestnicy wykazali się znajomością zasad pisowni, a najlepiej w ortograficznych potyczkach poradziły sobie:

    Julia Dzbuk z kl.IIb – I miejsce

    Zuzanna Podlewska z klasy IIa - II miejsce

    Julia Świniarska z klasy IIa – III miejsce.

    Uczennice te będą reprezentowały naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym - „Wiosenne łamigłówki ortograficzne” dnia 24 marca 2012r organizowanym przez PSP nr 34.

    Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Autor: Anna Murawska

 

Konkursy: Warszawska Syrenka i Mały Konkurs Recytatorski

    7 marca 2012 r. w Domu Kultury Borki odbyły się dwa konkursy recytatorskie: Warszawska Syrenka i Mały Konkurs Recytatorski. Wzięli w nich udział uczniowie naszej szkoły podstawowej i gimnazjum. W każdym z tych konkursów recytator recytował dowolny wiersz lub fragment prozy polskiego autora. Przygotowanie naszych uczniów zaowocowało pięknymi wynikami.

    W Warszawskiej Syrence wyróżnienia zdobyli uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej: Izabela Swat z kl. 1C, Antonina Kuszaj z kl. 2B i Jakub Piwoński z kl. 3B oraz z kl. 5c – Anna Nagrodzka. Natomiast w Małym Konkursie Recytatorskim wyróżnieniem uhonorowano Aleksandra Kozerę z kl. 0D, który jednocześnie zakwalifikował się do finałowego etapu tego konkursu (odbędzie się on w Domu Kultury Obozisko). Trzymamy kciuki za Aleksandra, by zdobył tam główną nagrodę.

    Wszystkim laureatom gratulujemy, życząc kolejnych sukcesów scenicznych!

 

Autor: Emilia Kowalska, Irmina Warmiak, Beata Wrzesień

 

 

 

"Pisać każdy może…”

    Już po raz drugi odbył się konkurs poetycko literacki przeznaczony dla uczniów kl. 2 i 3, którego celem jest rozwijanie twórczości literackiej wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły. Polega na napisaniu wiersza, opowiadania lub bajki inspirowanego aktualną porą roku. Okazuje się, że wśród najmłodszych jest wiele ukrytych talentów. Świadczy o tym liczba uczestników oraz duże zainteresowanie konkursem. Każdy uczeń może spróbować swoich sił i w dowolnie wybranej przez siebie formie wyrazić wrażenia, uczucia, emocje, przeżycia związane z daną porą roku. W edycji „Jesień” wzięło udział 25 uczestników, „Zima” - 15 uczniów (dziewięcioro z klas drugich i sześcioro z klas trzecich). Jury w składzie: Walentyna Karbarz, Agnieszka Szewczyk, Beata Wrzesień, Sylwia Zawisza wyłoniło zwycięzców i przyznało nagrody.

    W kategorii klas drugich:

    1. miejsce - Emilia Karwat kl.2b

    2. miejsce - Antonina Kuszaj kl.2b

    3. miejsce - Julia Świniarska kl.2a

    Wyróżnienie:

    Natalia Fokt-kl.2c

    Marika Grelak kl.2c

    W kategorii klas trzecich:

    1 miejsce - Karol Krawczyk kl.3a

    2 miejsce - Natalia Jędrzejewska kl.3c

    3 miejsce - Julia Bińkowska kl.3b

    Wyróżnienie:

    Kamila Surma kl.3a

    Agata Zagożdżon kl.3c

    Oliwia Grymuła kl.3c

    Wkrótce kolejna edycja -„Wiosna”- zapraszamy do udziału.

Organizatorzy: Walentyna Karbarz, Agnieszka Szewczyk, Beata Wrzesień

Autor: Walentyna Karbarz

 

 

 

 

"Moje miasto bez elektrośmieci"

    Uczniowie klasy IIIC w roku szkolnym 2011/2012 uczestniczyli w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym "Moje miasto bez elektrośmieci". Treści programowe realizowane na poszczególnych zajęciach w ramach programu miały na celu uwrażliwienie dzieci na problemy ochrony środowiska poprzez właściwe postępowanie ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

    Po zakończeniu cyklu zajęć uczniowie stworzyli "Mała Galerię" z pracami plastyczno-literackimi na temat "Jak postepować z elektrośmieciami." Końcowym etapem realizacji programu była wizyta uczniów w Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych "Radkom", którego zadaniem jest organizacja systemu gospodarki odpadami na terenie Radomia.

    Uczniowie mieli możliwość obserwacji praktycznej segregacji śmieci i elektrośmieci.

Program realizowany był pod opieką Elżbiety Marcinkiewicz i Agnieszki Kozłowskiej.

Autor: Elżbieta Marcinkiewicz

 

 

Luty 2012r.

"Prezentacje wokalne 2012"

    16 lutego, w czwartek, Młodzieżowy Dom Kultury znajdujący się przy ul. Daszyńskiego w Radomiu przeprowadził IX Regionalny Przegląd Dorobku Artystycznego Dzieci i Młodzieży „Prezentacje 2012”. Jedną z kategorii konkursu były Prezentacje Wokalne, w których wzięło udział troje uczniów naszej szkoły: Małgorzata Haruba z klasy 5B, Katarzyna Łączyńska z 1gC i Ziemowit Byzdra 1gD. Cała trójka uczęszcza na zajęcia wokalne prowadzone w naszej szkole przez panią Emilię Kowalską i pod jej bacznym okiem i uchem szlifuje swoje umiejętności wokalne.

    Występ naszych artystów należy zaliczyć do udanych, chociaż nie obyło się bez tremy. Małgosia wykonała utwór z repertuaru Majki Jeżowskiej „Laleczka z saskiej porcelany”, Kasia zaprezentowała swoje zamiłowanie do zespołu Dżem śpiewając piosenkę z ich repertuaru pt. „Do kołyski”, a Ziemowit wcielił się w postać Krzysztofa Antkowiaka tęskniącego za „Zakazanym owocem”

    Udział w tym konkursie to początek przygody ze sceną i mikrofonem naszych wokalistów, którzy tego dnia zebrali doświadczenia związane z występem przed szeroką publicznością oraz obserwacją weteranów festiwalowych w ich poczynaniach estradowych. Na pamiątkę tego wydarzenia każde z nich otrzymało dyplom za udział w Prezentacjach Wokalnych 2012.

    Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych przeglądach artystycznych!

Autor: Irmina Warmiak

 

 

"Finał X Regionalnego Konkursu Ortograficznego"

    Aleksandra Wnukowska (kl. 5d) i Eryk Waniek (kl. 6c) 6 lutego 2012 r. brali udział w finale X Regionalnego Konkursu Ortograficznego, który odbył się w Zespole Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu. Mimo wielkiej konkurencji i tekstu najeżonego wyrazami z trudnościami ortograficznymi i interpunkcyjnymi – poradzili sobie doskonale. Eryk zajął II, a Ola III miejsce. Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w kwietniu 2012 r.

    Finalistom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych wielkich osiągnięć!!

Autor: Irmina Warmiak

 

 

"Inauguracja Roku Janusza Korczaka”

    W roku 2012 mija 70. rocznica męczeńskiej śmierci Janusza Korczaka i jego podopiecznych w Treblince oraz setna rocznica założenia przez Starego Doktora Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej w Warszawie. Dlatego też z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka, Pana Marka Michalaka, rok 2012 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Janusza Korczaka.

    W środę 18 stycznia 2012 roku odbyła się w Belwederze z udziałem Pani Anny Komorowskiej, Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, inauguracja obchodów Roku Janusza Korczaka.

    Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak przybliżył zgromadzonym gościom sylwetkę i twórczość Janusza Korczaka, podkreślając, że idee Korczaka – wielkiego przyjaciela najmłodszych, pedagoga, lekarza, pisarza i działacza społecznego – zaowocowały pracami na rzecz wzmocnienia pozycji dziecka we współczesnym świecie, zakończonymi stworzeniem Konwencji o Prawach Dziecka. Pan Marek Michalak przedstawił również część planowanych na ten rok inicjatyw i wydarzeń. Wszystkie działania znajdą się w kalendarzu zamieszczonym na stronie www.2012korczak.pl, którą podczas uroczystości oficjalnie uruchomiła Pani Anna Komorowska.

    Na stronie tej znalazły się m.in. informacje o Januszu Korczaku, wykaz dzieł i myśli Starego Doktora.

    My – jako społeczność szkolna również będziemy starali się aktywnie współuczestniczyć w obchodach „Roku Korczakowskiego”. Zapraszamy do zapoznania się z biografią Starego Doktora zamieszczoną na tablicy informacyjnej. Dalsze inicjatywy już wkrótce…

Autor: Walentyna Karbarz, Anna Murawska, Agnieszka Szewczyk

 

 

Styczeń 2012r.

"Ach, co to był za bal…"

    Jak co roku, w styczniu, milusińscy z naszej szkoły (klasy 0-3) mieli swój bal. Dzieci barwnym korowodem przebierańców przybyły do pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, gdzie czekała na nie Królewna Śnieżka (pani Emilka Kowalska) ze swoimi krasnalami - pomocnikami (uczniami klas gimnazjalnych), którzy natychmiast porwali do tańca wszystkich zebranych. Dzieci pląsały przy dźwiękach muzyki pop, disco polo, znanych wszystkim piosenek Majki Jeżowskiej i innych hitów pochodzących z list przebojów. W trakcie krótkiej przerwy w salach czekały na uczniów napoje i słodki poczęstunek.

Autor: Walentyna Karbarz

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

"Ferie z koniem"

    W okresie ferii zimowych, w ramach akcji „Zima w mieście”, w MKJ „Cwał” zorganizowane zostało zimowisko „FERIE Z KONIEM”. Brały w nim udział dzieci i młodzież z Radomia i okolic. Zajęcia miały na celu naukę jazdy konnej oraz umożliwienie obcowania z końmi podczas prostych zabiegów typu karmienie i pielęgnacja. Zorganizowane zostały 2 turnusy zimowiska. Podczas pobytu w stajni uczestnicy zimowiska brali udział w zajęciach praktycznych i teoretycznych związanych z jeździectwem. Młodzi miłośnicy koni mieli okazję do spotkania z lekarzem weterynarii oraz spróbowania swoich sił w zajęciach z woltyżerki. Odbył się także konkurs plastyczny i „KoŃ-kurs – wiedzy o koniu” – zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami, wszyscy otrzymali pamiątkowe zdjęcia. Dziękujemy za wspólnie spędzone chwile i zapraszamy na „LATO Z KONIEM”.

Autor: Agata Fabiszewska

 

 

"Orszak Trzech Króli"

    W Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2012, konie i jeźdźcy z Międzyszkolnego Klubu Jeździeckiego „Cwał” wzięli udział w organizowanym po raz pierwszy w Radomiu marszu Trzech Króli. Marsz rozpoczął się o godz. 12.00 przed kościołem Św. Jana (fara) na ul. Rwańskiej, po odmówieniu modlitwy Anioł Pański i krótkim wyjaśnieniu historii i znaczenia Święta Trzech Króli. Konnemu orszakowi królewskiemu towarzyszyło około dwóch tysięcy radomian. Przemarsz odbył się pod patronatem biskupa radomskiego Henryka Tomasika oraz prezydenta Radomia Andrzeja Kosztowniaka. Hasło tegorocznego marszu: „Tobie, Królu i panie, kłaniają się radomianie”.

Autor: Agata Fabiszewska

 

 

Grudzień 2011r.

Finał V edycji Międzyszkolnego Konkursu Plastyczno-Literackiego „Anioł”

    14 grudnia 2011 r. w PSP nr 6 im. Orła Białego odbył się finał V edycji Międzyszkolnego Konkursu Plastyczno-Literackiego „Anioł”. Wzięło w nim udział 18 placówek oświatowych, zgłaszając 367 prac plastycznych i 59 literackich.

    Również wielu uczniów Zespołu Szkół Integracyjnych wykonało w różnej technice aniołki i pisało wiersze o tej przecudnej istocie. Szczęście się uśmiechnęło do trojga naszych podopiecznych:

    - Antonina Warmiak z kl. 0c zajęła 3 miejsce w konkursie plastycznym w kategorii płaskorzeźba w kategorii klas 0-3 – Tosia zrobiła aniołka, którego można powiesić na choince,

    - Paweł Mazurkiewicz z kl. 4c otrzymał wyróżnienie w konkursie literackim w kategorii kl. 4-6 – anioł w jego wierszu czuwa nad nami, upomina i jest zawsze obok nas,

    - Anna Nagrodzka z kl. 5 dostała wyróżnienie w konkursie plastycznym w kategorii kl. 4-6 za płaskorzeźbę aniołka.

    Nagrody w konkursie wręczał Jego Ekscelencja biskup radomski Henryk Tomasik, który m.in. pochwalił Pawełka za piękną przenośnię w jego wierszu, mówiącą o aniołku kryjącym się czasem pod kołderką zła.

    Młodym artystom gratulujemy i życzymy sukcesów!

ZOBACZ WYNIKI

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

"XXII Młodzieżowa Akademia Kultury MAK 2011"

    Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXII Młodzieżowej Akademii Kultury MAK 2011 organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomiu. W tym roku należało napisać recenzję na temat: „Nigdy więcej jej nie przeczytam! Recenzja książki, która mnie rozczarowała”. Należało umotywować, dlaczego wybrana książka stała się przedmiotem recenzji i czemu takiej lektury nie polecamy innym. Z tym niełatwym tematem zmierzyło się wielu uczniów z radomskich szkół podstawowych i gimnazjów.

    Szczęście dopisało uczniom z naszego gimnazjum: Oldze Ostrowskiej z kl. 2gC i Mikołajowi Chmielowcowi z kl. 2gA. Otrzymali oni wyróżnienia w tym konkursie.

    Gratulujemy!

Autor: Irmina Warmiak

 

„BOMBKA – konkurs plastyczny”

    Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV – VI PSP nr 14. Celami konkursu były: integracja klasy i społeczności szkolnej, promowanie współpracy w grupie, kulturalne wyrażanie swoich poglądów, emocji i uczuć, dbanie o wygląd i estetykę szkoły.

    Każda klasa otrzymała jeden papierowy żyrandol w kształcie kuli. Zadaniem uczniów było stworzenie z niego bombki bożonarodzeniowej przy pomocy różnych materiałów plastycznych (np. mazaki, bibuła, papier kolorowy).

    Bombki zostały ocenione przez komisję, w skład której weszli: pani Halina Marciniak – dyrektor ZSI, pani Anna Niziołek – nauczyciel plastyki, pani Beata Jackowska – pedagog szkolny oraz uczniowie klas gimnazjum. 13 grudnia 2011 r. wyłoniono zwycięskie prace.

    Spośród klas IV najładniejszą pracę wykonała klasa 4B, wśród klas V – klasa VC. Najładniejszą bombką klas szóstych okazała się ta wykonana przez klasę VI C.

    Wszystkie bombki można podziwiać w szkole podstawowej przy windzie na parterze.

Autor: Agnieszka Iwańska

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

"Bezpieczna droga do szkoły"

    15.12.2011 r odbył się konkurs pt.”Bezpieczna droga do szkoły” zorganizowany przez Elżbietę Marcinkiewicz i Agnieszkę Kozłowską. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas II i III SP. Udział w nim wzięło 6 zespołów 3-osobowych. Jury w składzie Elżbieta Marcinkiewicz, Agnieszka Kozłowska i Marzena Malicka wyłoniło zwycięzców. I miejsce zajęła klasa 3c, II-klasa 3b i III-klasa 2a. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz słodkie nagrody. Celem konkursu było utrwalenie uczniom zasad bezpiecznego poruszania się po drodze oraz przypomnienie znaczenia znaków drogowych.

Autor: Elżbieta Marcinkiewicz

 

„III Radomski Międzygimnazjalny Konkurs Recytatorski”

    12 grudnia 2011 r. w Publicznym Gimnazjum nr 8 w Radomiu odbył się III Radomski Międzygimnazjalny Konkurs Recytatorski „Świat…”, tym razem Czesława Miłosza. Miał on na celu podsumowanie roku 2011 poświęconego pamięci noblisty Polaka – Czesława Miłosza.

    Nasze gimnazjum reprezentował Michał Piwoński uczeń z klasy 3gD, który wyrecytował wiersz „Trwoga 1918”. Przygotowywała go pani Emilia Kowalska. Jego występ spodobał się jury i zdobył II miejsce. Gratulujemy serdecznie i życzymy kolejnych sukcesów!

Autor: Irmina Warmiak

 

„Mikołajki”

    6 grudnia to ważne święto i dla małych, i dla dużych. Każdy tego dnia o świcie zagląda pod poduszkę, do wielkich skarpet zawieszonych nad kominkiem, bądź sprawdza zawartość butów (dzień wcześniej elegancko wyczyszczonych i równiutko ustawionych w przedpokoju).

    Do naszej szkoły tego dnia, od wielu już lat, przychodzi święty Mikołaj z prezentami dla wszystkich dzieci. W tym roku na pewno uczniowie byli bardzo grzeczni, bo każdy otrzymał od Mikołaja świąteczne słodkości. W szkole podstawowej dzieci cieszyły się z paczek wypełnionych czekoladami, ciasteczkami, żelkami i innymi frykasami. Gimnazjaliści dostali wielkie czekolady (większość nastolatków dba o linię;).

    Ten dzień w szkole to dla każdego z nas zapowiedź nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

Autor: Irmina Warmiak

 

„Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Warszawy w pływaniu”

    2 i 3 grudnia 2011 roku dwaj uczniowie naszej szkoły - Oskar Natorski kl. 4a i Tymoteusz Warmiak kl. 4c brali udział w Międzynarodowych Otwartych Mistrzostwach Warszawy w pływaniu, które miały miejsce na basenie Warszawianka – Wodny Park. Startowało w nich ok. 700 pływaków z Polski i Litwy. W roczniku Oskara i Tymka – 2001 – rywalizowało 90 chłopców.

    Młodzi pływacy po raz pierwszy brali udział w tak wielkiej imprezie i dodatkowo na basenie 50-metrowym. Mieli więc okazję spróbować swych sił w warunkach całkowicie odmiennych od tych, w jakich na co dzień trenują w klubie Perła Radom. Tak więc nie było im łatwo, ale na pewno trenerzy są zadowoleni ze swych podopiecznych. Każdy z zawodników w ciągu dwóch dni sześciokrotnie startował w różnych konkurencjach stylowych na 50m, 100m i 200m.

    Tymoteusz Warmiak w konkurencji 100m stylem grzbietowym zajął trzecie miejsce z czasem 1:29.07. Pozostałe starty to trzykrotnie miejsce 6. i dwa razy miejsce 8.W swoim roczniku w ogólnej klasyfikacji generalnej w swoim roczniku na 90 startujących chłopców zajął miejsce 8. Oskar Natorski był piąty na 100m stylem motylkowym z czasem 1:48.49 i 10 na 100m stylem klasycznym.

    Naszym uczniom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

 

Listopad 2011r.

Szkolny etap X Regionalnego Konkursu Ortograficznego

    25 i 28 listopada 2011 roku odbył się etap szkolny X Regionalnego Konkursu Ortograficznego organizowanego przez Radomski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Z trudami zmagań z niełatwymi dyktandami zmierzyli się uczniowie klas 5 i 6 szkoły podstawowej i gimnazjum.

    Do kolejnego etapu, który odbędzie się.10 stycznia 2012 r. o godz. 15.00 w Zespole Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu przeszli:

  • z klas 5-6 szkoły podstawowej: Maciej Kalita kl. 5d, Aleksandra Wnukowska, kl. 5d i Eryk Waniek, kl. 6c.
  • z gimnazjum: Barbara Kusio, kl. 3gA, Magdalena Kaleta, kl. 1gA i Mateusz Hernik, kl. 3gC.

    Gratulujemy sukcesów i życzymy powodzenia w etapie regionalnym.

Autor: Irmina Warmiak

 

„Podsumowanie VII Regionalnego Konkursu Literackiego”

    21 listopada 2011 r. Magdalena Kaleta (kl. 1gA) i Martyna Chmiel (kl. 3gC) wraz z opiekunem, p. Irminą Warmiak, uczestniczyły w uroczystym podsumowaniu VII Regionalnego Konkursu Literackiego pod hasłem (OPO)WIEŚCI&(DRA)MACIE.

    Gościem specjalnym i jednocześnie przewodniczącym jury był Grzegorz Bartos, radomski prozaik i dramaturg. Opowiedział on o swoim warsztacie pracy, o książkach, które napisał i sztuce. Zwrócił uwagę młodych twórców na problemy, sposób opisywania świata. Pochwalił oryginalność prac prozatorskich i dramatycznych przysłanych na konkurs. Oprawę muzyczną stanowiły piosenki wykonywane przez uczennicę szkoły muzycznej - Magdalenę Bogucką. Całość podsumowania poprowadzili p. Kamila Kapciak ze Stowarzyszenia Centrum Młodzieży „Arka” i p. Adrian Szary, radomski poeta.

    Na konkurs przyjęto 24 prace uczniów gimnazjów, liceów i studentów. Nasze gimnazjalistki, Magda i Martyna, znalazły się w gronie osób, które zechciały podjąć trud napisania utworu prozatorskiego. Szkoda, że nie udało im się otrzymać głównych nagród. Jednak miały szansę uczestniczyć w ciekawie poprowadzonym podsumowaniu konkursu. Trzymamy kciuki za powodzenie w kolejnych przedsięwzięciach!

Autor: Irmina Warmiak

 

„Spotkanie z Pawłem Zuchniewiczem”

    W poniedziałek 7 listopada 2011r. o godzinie 13.00 w sali korekcyjnej Zespołu Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II uczniowie klas trzecich gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z Pawłem Zuchniewiczem. Jest on autorem wielu książek o Karolu Wojtyle-Janie Pawle II, w tym naszej lektury szkolnej „Wujek Karol”. Na co dzień Zuchniewicz pracuje jako dziennikarz, publicysta i autor reportaży.

    Wszyscy spodziewaliśmy się „sztywnego” wykładu, czegoś nudnego i nużącego. Tymczasem spotkanie przebiegło zupełnie inaczej. Miało ono formułę pytań zadawanych przez młodzież i szerokich, wyczerpujących odpowiedzi autora. Byliśmy ciekawi, dlaczego Pan Zuchniewicz zajął się tematyką papieską, jak wygląda jego warsztat pracy, ocena twórczości oraz plany na przyszłość. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy też tego, co mówił o życiu papieża, o jego trudach i codziennych zmaganiach z chorobą. Przedstawił nam Jana Pawła II z perspektywy innej niż ta prezentowana w mediach czy typowej literaturze biograficznej. Przytoczył wiele zabawnych anegdot.

    Pisarz okazał się być wspaniałą osobowością, barwnie opowiadającą o tym, co robi, traktującą siebie z dystansem i humorem, niestwarzającą barier. Dwie godziny rozmowy z Panem Zuchniewiczem minęły nie wiadomo kiedy. Jeszcze tylko autografy w przyniesionych przez nas książkach i spotkanie dobiegło końca. Serdecznie pożegnaliśmy naszego gościa i uśmiechnięci wróciliśmy do swoich klas.

    Wszyscy byliśmy zadowoleni ze spotkania z Pawłem Zuchniewiczem. Wielu z nas po raz pierwszy miało okazję osobiście zetknąć się z autorem lektury szkolnej.

Autor: Adrianna Iwańska, Aleksandra Mendyk

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

Październik 2011r.

„Wczoraj jeszcze przedszkolaki, dzisiaj już pierwszaki”

    27 października 2011 r. odbyła się uroczystość ślubowania pierwszoklasistów. W odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się uczniowie, Panie dyrektor, rodzice oraz zaproszeni goście.

    W pierwszej części pierwszaki zaprezentowały swoje umiejętności w programie artystycznym. Dobra wróżka poprowadziła je do czterech krain: krainy muzyki, pracy, miłości i mądrości. Zadaniem dzieci było poprzez śpiew, recytację, posiadaną wiedzę zdobyć symbol każdej z krain. Wszystkie klasy wzorowo wykonały zadania, dając w ten sposób dowód, że powinny być przyjęte do społeczności szkolnej.

    W drugiej części wprowadzono poczet sztandarowy i odśpiewano hymn państwowy. Nastąpił moment ślubowania. Po ślubowaniu, Panie dyrektor, wymieniając imię ucznia i dotykając ramienia symbolicznym ołówkiem, dokonały pasowania. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia dzieci otrzymały ufundowane przez Radę Rodziców upominki - słowniczki ortograficzne. Następnie każda klasa ustawiła się do pamiątkowych zdjęć. Zakończeniem tego niezwykłego dnia był przygotowany przez rodziców i wspólnie spożyty w miłej i radosnej atmosferze słodki poczęstunek.

Autor: Walentyna Karbarz

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

Zbiórka publiczna na fundusz stypendialny Fundacji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

 

 

Comenius 2011-2013

    W tym roku, w naszej szkole po raz kolejny, rozpoczęliśmy realizację projektu Comenius - „Uczenie się całe życie”. Projekt polega na współpracy z europejskimi szkołami w celu porównania systemów edukacyjnych i metod nauczania w innych państwach. Comenius rozwija nas zarówno w nauce języków obcych jak i informatyce. Daje również możliwość nawiązania nowych znajomości, a nawet przyjaźni z młodzieżą innych krajów.

   Tematem realizowanego przez nas projektu jest „Wzrost ryzyka w Europie mimo wzrostu ochrony zdrowia”. Chcemy, aby wszyscy ludzie – młodzi i starsi - zrozumieli jak duże niebezpieczeństwo zagraża nam w życiu codziennym. Dzieje się tak na wielu płaszczyznach, takich jak: zdrowie, postęp techniczny czy środowisko. Bycie świadomym tych ryzyk jest ważne, abyśmy mogli im zapobiegać oraz chronić siebie i swoje rodziny. Chcemy, aby wszyscy zrozumieli, że konieczne dla całej Europy jest, aby postawy młodych ludzi były kształtowane we właściwy sposób.

    Projekt realizujemy wspólnie ze szkołami w:

  • Turcji - Mustafa Pasa Ilkogrefim Okulu z Kocaeli
  • Portugalii - Escola Basica e Secundoria da Pavoacao z Povoacao
  • Włoch - Istituto Tecnico Nautico Caio Dulio z Sycyli
  • Wielkiej Brytanii - Yarborough School z Lincoln
  • Francji - (koordynator) College Jean Moulin z Chateaulin.

 

Spotkanie międzynarodowe w Turcji

    W dniach 17 – 21.10.2011r., w Turcji, odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie młodzieży. Szkołę z Polski reprezentowało siedem osób: czworo uczniów i trzech nauczycieli. Do Gebze przybyły również drużyny z Francji, Portugalii i Wielkiej Brytanii. Nie zabrakło tureckich uczniów, którzy są bardzo gościnni i otwarci na nowe przyjaźnie.

    Tematami jesiennego spotkania były: zanieczyszczenia środowiska i formy jego ochrony oraz trzęsienia ziemi. Pierwsze lody szybko zostały przełamane za pomocą gier i zabaw integrujących wszystkie grupy. Dzięki temu wspólna praca dotycząca tworzenia haseł o ochronie środowiska, przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Gra w kręgle w międzynarodowych składach sprzyjała zatarciu podziału na narodowości.

    Turcja zauroczyła nas swoim pięknem: niecodzienne widoki z okien autokaru (podczas wycieczek), przepiękne zabytkowe budowle. Jeden dzień pobytu w Turcji został przeznaczony na zwiedzanie Stambułu. Mieliśmy okazję zobaczyć najwspanialszą budowlę tego miasta – Hagię Sofię. Wielkie wrażenie zrobiły na nas ogromne kamienne kolumny oraz kolorowe mozaiki za ścianach. Każdy z nas pomyślał życzenie przy „kolumnie życzeń”. Ogromnym przeżyciem było wejście do Błękitnego Meczetu.

    Ciekawym doświadczeniem była również wizyta w muzeum trzęsienia ziemi, które znajduje się ok. 60 km. od Gebze. Dzięki symulatorowi mieliśmy możliwość doświadczyć na własnej skórze jak czują się ludzie podczas drgań ziemi. Zdjęcia prezentowane w muzeum, zrobione po trzęsieniu ziemi, bardzo nami wstrząsnęły. W Polsce raczej nie spotykamy takich zjawisk i do tej pory nie uświadamialiśmy sobie jak wielką tragedią jest trzęsienie ziemi. Po obejrzeniu galerii zdjęć, w niewielkiej części zrozumieliśmy dramat ludzi, którzy w kilka chwil stracili swoich najbliższych, domy oraz cały dorobek życia. Dzięki wizycie w muzeum dowiedzieliśmy się jak zabezpieczyć mieszkanie na wypadek ruchów ziemi oraz jakie niezbędne rzeczy należy mieć przygotowane podczas szybkiej ucieczki z domu.

    Czas wspólnie spędzony nie był długi, ale zaowocował początkami międzynarodowych przyjaźni.

    Po więcej informacji odsyłamy TU

 

Drużyna Comeniusa

Zespół Szkół Integracyjnych w Radomiu

 

Konkurs recytatorski

    27 października 2011 r. w Domu Kultury Idalin odbyły się VIII Prezentacje Recytatorskie „Poetae nascuntur, oratores fiunt” poświęcone pamięci Tadeusza Borowskiego. W ramach prezentacji odbył się konkurs recytatorski dla uczniów radomskich gimnazjów. Naszą szkołę reprezentowali: Katarzyna Trelka i Michał Piwoński, obydwoje z klasy 3gD, przygotowani przez panią Emilię Kowalską. Ich piękna interpretacja wierszy Borowskiego zwróciła uwagę jurorów: p. Jarosińskiej, p. Molendy i p. Kuźmińskiego. Kasia Trelka zajęła II miejsce, natomiast Michał – miejsce III (I miejsca nie przyznano). Bardzo cieszymy się z sukcesów naszych gimnazjalistów!

    Autor: Irmina Warmiak

 

 

Szkolny konkurs recytatorski "Spotkanie z poezją"

  25.10.2011 roku w bibliotece szkoły podstawowej odbył się szkolny konkurs recytatorski "Spotkanie z poezją”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas 0-3. Przed jurorami: Beatą Wrzesień, Agnieszką Krawczyk i Sylwią Zawiszą zaprezentowało się 28 małych recytatorów z klas O, z których zostali wyłonieni następujący zwycięzcy:

  I miejsce:

    Aleksander Kozera, kl. 0D

  II miejsce:

    Julia Prus, kl. 0C

    Wieczorek Julia, kl.0B

  III miejsce:

    Julia Alot, kl. 0A

    Alan Kotkowski, kl.0B

 

  Spośród 38 uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej najlepsi okazali się:

  I miejsce:

    Karolina Kwiatkowska, kl. 3C

  II miejsce:

    Hubert Kaniewski, kl. 1A

    Antonina Kuszaj, kl. 2B

  III miejsce:

    Iza Swat, kl.1C

    Jakub Piwoński, kl.3B

    Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodką nagrodę. Laureaci będą reprezentowali naszą szkołę w pozaszkolnym konkursie recytatorskim w "Domu Kultury" na Borkach.

  Serdecznie gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!

  Autor: Beata Wrzesień

   

 

XI Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

  5 października 2011 roku odbyła się XI Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Wzięło w niej udział ok. 450 szkół z całej Polski. Ponad 20 tys. pielgrzymów spotkało się o 11.00 na uroczystej mszy świętej pod przewodnictwem duszpasterza biskupa radomskiego Henryka Tomasika.

  Darem za beatyfikację naszego Patrona ma być sfinansowanie budowy szkoły w Togo w Afryce, która będzie nosiła imię Jana Pawła II. Pieniądze na ten cel zostaną uzyskane z grosików przywożonych przez przedstawicieli szkół, ze sprzedaży różańców misyjnych i ze zbiórki przeprowadzonej w czasie mszy świętej.

  Pielgrzymi w ramach pakietu pielgrzymkowego otrzymali znaczek, śpiewnik oraz różaniec misyjny. Każda ze szkół dostała kalendarz misyjny oraz książkę „Nie lękajcie się zawierzyć Chrystusowi. On was poprowadzi, da wam siłę, byście szli za Nim każdego dnia i w każdej sytuacji” ofiarowaną przez Radę Szkół Katolickich.

  Pielgrzymka była okazją do modlitwy i do spotkań uczniów ze szkół noszących imię Jana Pawła II z całej Polski.

ZOBACZ ZDJĘCIA

  Autor: Irmina Warmiak

 

Wrzesień 2011r.

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

  26 września 2011 roku w PSP nr 14 odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu wzięło udział 176 uczniów oraz 13 nauczycieli. Oddano 3 głosy nieważne. Spośród dziewięciu kandydatów (przedstawicieli klas IV – VI) wyłoniono skład Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2011/2012. Są to:

  • Kamila Rębiś – kl. 5b – 41 głosów,
  • Julia Michalczyk – kl. 6c – 29 głosów,
  • Katarzyna Nowak – kl. 5c – 23 głosy.

  Zwycięzcom gratulujemy, zapraszamy do pracy i realizacji swoich obietnic przedwyborczych.

  Opiekunowie S. U.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

Pokazy fizyczne

   W piątek 23 września 2011 roku wszystkie klasy trzecie naszego gimnazjum pojechały na wycieczkę do Kazimierza Dolnego i na pokazy fizyczne organizowane przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie.

   Z Radomia wyjechaliśmy około godziny 7.30. Pierwszym przystankiem naszej wyprawy był Kazimierz Dolny. Obejrzeliśmy w nim wiele wspaniałych zabytków. Mieliśmy też chwilę na kupienie pamiątek. Potem znowu wsiedliśmy do autokarów i pojechaliśmy do Lublina. Na pokazy, niestety, troszkę się spóźniliśmy.

  Pokazy odbyły się w dwóch aulach uczelni. Dotyczyły czterech dziedzin fizyki: „Drgań i fal mechanicznych”, „Rezonansu magnetycznego”, „Fizyki latania” i „Promieniowania i promieniotwórczości”. Niektóre prezentowane doświadczenia były trudne i wręcz niemożliwe do wykonania u nas w szkole, np. z dziedziny promieniotwórczości. Jednak zobaczyliśmy i takie eksperymenty, które przy pomocy prostych i nieskomplikowanych rzeczy można powtórzyć w sali lekcyjnej a nawet w domu. Pokazy odbyły się w atmosferze zabawy. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem przypatrywali się prezentowanym doświadczeniom, a w niektórych mogli też brać udział. Dzięki temu wręcz „pochłaniali” przekazywaną wiedzę. Na pokazach mogliśmy zaobserwować, jak wykorzystać fizykę w codziennym życiu. Niestety, czas szybko mijał. Po dwóch godzinach mile spędzonego czasu musieliśmy się pożegnać z uczelnią.

  Zaraz po pokazach poszliśmy do Centrum Handlowego PLAZA, gdzie zjedliśmy posiłek. Do Radomia dojechaliśmy około godziny 19.

 

  Autor: Szymon Warmiak, 3gA

 

Wiec wyborczy 2011

   22 września o godzinie 9.50 wszyscy uczniowie naszej szkoły zebrali się w sali gimnastycznej. Już kilka minut później na „scenę” wkroczyła pierwsza osoba. Każdy - kolejny z dziesięciu - kandydat mówił o sobie, prezentował swoje pomysł i zamierzenia. Wszyscy przekonywali, dlaczego to właśnie na nich warto oddać głos. Zdecydowana większość startujących w wyborach kusiła nas obietnicami poprawy stanu szkolnego boiska oraz stworzeniem sklepiku szkolnego. Wszystkie klasy solidarnie wspierały swoich reprezentantów.

   Co zmienił wiec wyborczy? Komu przyniesie zwycięstwo w wyborach do Szkolnego Samorządu Uczniowskiego? Tego dowiemy się po ogłoszeniu wyników w przeciągu kilku następnych dni.

   Autor: Adrianna Iwańska kl. III gA

 

Jesienny rajd rowerowy

   Zapraszamy wszystkich uczniów lubiących aktywny wypoczynek do udziału w rajdzie rowerowym, który odbędzie się 08.10.11r. (sobota). Szczegółowy opis trasy już wkrótce. Zgłoszenia do nauczycieli wychowania fizycznego: Beaty Plutki i Łukasza Bełtowicza.

 

Dyskoteka

   29 września odbędzie się dyskoteka, na którą zapraszamy uczniów klas IV - VI w godz. 16.00 - 18.00 oraz uczniów klas I - III gimnazjum w godz. 18.30 - 21.00

Życzymy wspaniałej zabawy.

 

Sierpień 2011r.

Rozpoczęcie roku szkolnego

   Rozpoczęcie roku szkolnego dla wszystkich uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum odbędzie się dnia 01.09.2011 r.

Godzina 8.00 - Msza Święta w Kościele Chrystusa Dobrego Pasterza ul. Gębarzewska

Bezpośrednio po zakończonej Mszy Świętej ok. godz. 9.00 uczniowie powracają do szkoły na uroczystą inaugurację roku szkolnego.

Uwaga! Wszystkich uczniów obowiązuje strój galowy, klasy IV - VI i gimnazjum - togi, zarówno w szkole jak i na Mszy Świętej.

Prosimy nie parkować samochodów przed budynkiem gimnazjum!