Biofeedback

Co to właściwie jest Biofeedback?

Biofeedback narodził się w amerykańskim ośrodku szkolenia pilotów wojskowych i astronautów NASA w latach 60 ubiegłego wieku. Jest to:

• naukowo opracowana metoda rehabilitacji mózgu,
  • polega na wpływaniu na czynność bioelektryczną mózgu z wykorzystaniem sprzężenia zwrotnego,
  • jeżeli mózg dostosowuje się do założonych warunków gra przebiega prawidłowo (w mózgu wytwarzają się prawidłowe połączenia synaptyczne i w odpowiedniej ilości),
  • terapia polega na wzmacnianiu prawidłowych, a w małej ilości występujących połączeń synaptycznych i hamowaniu połączeń, których jest zbyt dużo.

Jak przebiega trening EEG Biofeedback?

• czujniki przyklejone do głowy odbierają fale mózgowe, które są wzmacniane i rejestrowane przez komputer,
  • komputer przetwarza dalej sygnał i zapewnia sprzężenie zwrotne które jest informacją o tym, jakie fale mózgowe przeważają w danej chwili,
  • przebieg własnych fal mózgowych, przepisany graficznie pod postacią wideogry, obserwuje trenowany na swoim monitorze,
  • grą kieruje się wyłącznie za pomocą pracy własnego mózgu bez klawiatury i joysticka.

Dla kogo Biofeedback?

Dla wszystkich z problemami neurologicznymi, po urazach, cierpiących na zaburzenia i choroby takie jak:

• stres, stany lęku, stany paniki,
    • zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), ADD,
    • zaburzenia w uczeniu się,
    • zaburzenia snu,
    • depresja,
    • uzależnienia,
    • przewlekłe bóle głowy, migreny,
    • zaburzenia przyjmowania pokarmów,
    • przewlekłe zmęczenie,
    • mózgowe porażenie dziecięce,
    • autyzm,
    • lekkie formy upośledzenia umysłowego,
    • zaburzenia pamięci,
    • zaburzenia ruchu,
    • trema, napięcie wewnętrzne, zła samoocena,
    • padaczka ( wyjątkowo dobre rezultaty), tiki (Zespół Tourett’a),
    • po urazie czaszki lub udarze mózgu – trening stanowi pomoc w rehabilitacji

Dla dzieci z „trudnościami szkolnymi”, dla uczniów mających:

• gorsze wyniki w nauce, mimo wysokiej inteligencji,
    • specyficzne trudności w uczeniu się (dysleksję, dysgrafię, dyskalkulię),
    • zaburzenia uwagi, problemy z właściwym zachowaniem, ogólną samokontrolą,
    • kłopoty z planowaniem i właściwą organizacją pracy,

Dla uczniów i studentów:

• na początku roku szkolnego, akademickiego,
    • przed egzaminami, maturą
    • dla osiągnięcia lepszych wyników we wszystkich dyscyplinach sportowych, w tańcu, w szkołach muzycznych (poprawa koncentracji, polepszenie motoryki).

Dla intensywnie pracujących

Trenning EEG Biofeedback jest pomocny osobom na kierowniczych stanowiskach, intensywnie pracujących i tworzących oraz aktywnie uprawiających sport (biznesmeni, maklerzy, dziennikarze, naukowcy, aktorzy, kompozytorzy, sportowcy).

Efekty Biofeedback u dzieci z trudnościami w uczeniu się - trening poprawia:

• koncentrację uwagi i jej utrzymanie,
  • szybkość uczenia się, zapamiętywania i przypominania sobie,
  • kondycję umysłową i fizyczną.

Trening pomaga:

• pokonać stres, tremę,
  • uwierzyć we własne siły, podwyższyć samoocenę,
  • poprawić samopoczucie.

Zasady niezbędne do uzyskania efektów w terapii metodą Biofeedback

• Treningi muszą być prowadzone zawsze tego samego dnia tygodnia (minimum 1-2 razy/tyg.) i o tej samej porze dnia.
  • Należy przeprowadzić odpowiednią liczbę treningów (efekt musi zostać utrwalony):
    • u osób zdrowych poprawa po 10-20 treningach
    • u osób z zaburzeniami – po 40-60 treningach (lub później)
  • Należy zachować właściwą długość treningu.

Treningi EEG Biofeedback stanowią nową skuteczną pomoc w zwiększeniu możliwości naszego umysłu.

Pesymiści mówią, że z możliwości swego mózgu wykorzystujemy wyłącznie 5%, optymiści - 10%

Treningi EEG BIOFEEDBACK zwiększą szybkość myślenia, kreatywność i pamięć do 25 - 30%.

Aparaturę do terapii metodą Biofeedback, pomoce dydaktyczne dla klas młodszych otrzymaliśmy od MENiS w ramach unijnego programu. Jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Biofeedbackiem zajmują się: M. Szewczyk i B. Jackowska.

Opracowała: M. Szewczyk