"Szkoła bez przemocy"

KONCERT

Muzyka, młodzież, zabawa nie zawsze muszą oznaczać przemoc, agresję i wulgaryzmy. W ramach akcji Szkoła Przyjazna Uczniom, 14 lutego 2012 (w Dniu Świętego Walentego) w naszej szkole rozbrzmiewała muzyka rockowa. Radomscy muzycy grający na co dzień w zespole Lustro oraz 96 Project, przyłączyli się do akcji - rozgrzewali i bawili uczniów klas szóstych szkoły podstawowej i gimnazjum. Hasłem przewodnim koncertu było STOP AGRESJI I PRZEMOCY. Młodzież wysłuchała krótkiego programu słowno – muzycznego, a następnie śpiewając i tańcząc udowodniła, że potrafi się bawić i uczyć bez stosowania przemocy.

Jeden z uczniów tak relacjonuje wydarzenie: „Mimo iż muzycy grali cowery rockowe nie zawsze znane uczniom, to i tak się bardzo dobrze bawiliśmy. Koncert był dla nas formą rozrywki, a przy okazji mogliśmy się nauczyć, jak żyć bez stosowania przemocy.“

- „Jestem pozytywnie zszokowany, że mamy taka grzeczną młodzież, która i w szkole i na ulicy jest ok, nie walczy i nie bije się“ – dodaje gitarzysta zespołu.

Następna taka impreza w maju, kiedy to w szkole będzie miał miejsce Piknik Europejski. Autor: P. Banaś

DZIEŃ CZERWONY

14 lutego to dzień szczególny. W naszej szkole postanowiliśmy, że ten wtorek będzie inny niż pozostałe. Z tego powodu prawie wszyscy uczniowie szkoły podstawowej i wielu gimnazjalistów, w tym dniu włożyło ubranie w kolorze czerwonym. Ważne było aby chociaż część garderoby była w tym kolorze – bluzka, spodnie, bluza, opaska we włosach, a nawet skarpetki czy buty.

Czerwień – wzmacnia wolę i odwagę, pomaga pokonać poczucie bezsiły w obliczu trudności.

Jest to dla nas bardzo ważne, ponieważ w dzisiejszy świat dziecka i nastolatka jest pełen trudności. Trzeba mieć dużo siły i odwagi, aby pokonać piętrzące się przeszkody.

Należy dodać, że kolor ten jest kojarzony również z miłością, a 14 lutego to Dzień Świętego Walentego! Wiele osób otrzymało kartkę walentynkową z miłymi słowami.

Autor: Bartosz Chebdowski , Kamil Kusztal, Adam Ścibor - uczniowie klasy 5a